Remarketing (Yeniden Pazarlama) Nedir?

Yeniden pazarlama, daha önce siteyi ziyaret eden kullanıcılara reklam sunduğu popüler bir dijital pazarlama yöntemidir. Şirketinize veya markanıza daha önce ilgi göstermiş kişilere ulaşma yöntemidir.

Önceki ziyaretçileri veya tüketicileri hedeflediğiniz için buna "yeniden" pazarlama (remarketing) denir. Yeniden pazarlama, çeşitli yöntemlerle ve çeşitli remarketing reklam platformlarıyla yapılabilir.

Remarketing reklam, işletmenizin web sitenizi ziyaret eden ve bir dönüşümü tamamlamayan kullanıcılara hedefli reklamlar göstermesine olanak tanır. Google tarafından geliştirilen ve reklam veren kişilerin web kullanıcılarına bazı kısa reklamlar, hizmet ilişkili teklifler, ürün listeleri veya videolar göstermek amaçlı teklif verdiği bir çevrimiçi reklamcılık platformu vardır.

Google remarketing kurulumu, oldukça basit bir yöntemdir. Yapılması gereken ilk adım Google Ads ve Google Analytics arasında bağlantı oluşturmak. Bunun için bir Google Ads hesabınızın olması gerekiyor.

Remarketing Nedir?

Yeniden pazarlama, kullanıcılara ait bilgileri toplayarak daha sonra onlara satış e-postaları göndermek için kullanılan listeler oluşturur. Daha önce web sitelerini ziyaret etmiş kullanıcılara özel reklamlar sunmasına olanak tanıyan bir tür internet reklamcılığı kullanır.

Geçmişteki ziyaretçiler, webde gezinirken, video izlerken veya haber web sitelerini okurken, örneğin markanızı akılda tutarken ve onları daha fazlası için geri dönmeye motive ederken bu reklamlarla karşılaşacaktır.

Görüntülü reklamcılık söz konusu olduğunda yeniden pazarlama, basit izleme kodlarını kullanarak, yeniden hedefleme reklamları, Google Görüntülü Reklam Ağı web sitelerinde gezinirken veya Google'da ilgili terimleri ararken alakalı reklamlar göstererek geçmişteki ziyaretçileri web sitenize dönmeye ikna eder.

remarketingYeniden hedefleme reklamları ile markanız ve ürünleriniz geçmişteki ziyaretçilerin zihninde ön planda kalır. İnsanları web sitenize geri getirmek için Google remarketing reklam oluşturma gerçekleştirilir.

Google yeniden pazarlama reklamları, bir açılış sayfası yayınlayan veya desteklenen bir e-ticaret mağazası veya web sitesine bağlanan kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Bir Google yeniden pazarlama reklamında bir açılış sayfası kullanıyorsanız, açılış sayfanızın Ayarlar ve İzleme bölümünde ek şartlarımızı kabul ettiğinizden emin olun. Şartları yalnızca bir kez kabul etmeniz gerekir.

Önceki ziyaretçilere pazarlama yapmak, yenilerine pazarlamaktan daha uygun maliyetli olabilir. Bu müşteriler markanıza zaten aşinadır ve ne bekleyeceklerini bilirler. Önceki müşterilere yeni satışlar ve promosyonlar hakkında bilgi veren, yeni ürün gruplarını duyuran ve iş güncellemelerini paylaşan bir dijital pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz. Bir süredir etkileşim kurmadığınız müşterilere ulaşmak için yeniden pazarlamayı da kullanabilirsiniz.

Kendinizi yeniden tanıtmak için bir e-posta kampanyası oluşturun ve işletmenizle yeniden etkileşime geçmeleri için onlara özel bir promosyon sunun. İndirim kadar basit bir şey, onları pazarlama dönüşüm huninizde taşımanıza ve bu dönüşüm oranlarını artırmanıza yardımcı olabilir.

Geri bildirim toplamakla ilgileniyorsanız, sizden satın almayı neden bıraktıklarını öğrenmek için önceki müşterilere bir e-posta anketi gönderebilirsiniz. Bunu, ürün veya hizmet tekliflerini iyileştirmek ve müşterilere kaliteye olan bağlılığınıza dair güvence veren yeni mesajlar oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Tamamlayıcı ürünleriniz veya hizmetleriniz varsa, mevcut müşterilerinizle yeniden pazarlamayı kullanarak etkileşim kurun ve onlara halihazırda kullandıklarını nasıl tamamlayabileceklerini söyleyin.

Özel tekliflerle kişiselleştirerek mevcut müşterilerle etkileşim kurmak için e-postayı kullanın. Mevcut müşterilerinize değerli olduklarını hissettirmek için teşekkür e-postaları ve özel teklifler gönderin. Bu pazarlaremarketing nedirma kanalının da müşteri sadakatini ödüllendirmek için harika bir araç olduğunu unutmayın.

E-posta yeniden pazarlama, mesajları mevcut ve önceki müşterilere göre uyarlamanıza olanak tanır. Bu mesajlar kişiselleştirilmiş ve geleneksel e-posta patlamalarından daha alakalı. Sepetlerini terk eden veya bir kupon veya haber bültenine kaydolan ve hiçbir şey satın almayan kişilere gitmek için mesajları otomatikleştirebilirsiniz.

E-posta yeniden pazarlamanın bir diğer yaygın kullanımı, mevcut müşterileri takip ederek ilişkiler kurmaktır. İster hizmet olarak yazılım ister finansal hizmetler veya fiziksel ürünler satıyor olun, ürününüzün nasıl çalıştığını görmek için bir takip e-postası gönderebilir ve herhangi bir soruyu yanıtlamak veya ek geri bildirim sağlamak için müşterilerinizle görüşmeyi teklif edebilirsiniz.

Yeniden pazarlama, içeriğinizi şirketinizle halihazırda ilgilenen kişilere tanıtmanıza olanak tanır. Sık sık bloglar veya videolar yayınlıyorsanız, mevcut müşterilerinize içeriğiniz hakkında bilgi vermek ve onları etkileşimde bulunmaya teşvik etmek için e-posta gönderin.

Dinamik Yeniden Pazarlama Ne işe Yarar?

Standart yeniden pazarlama genellikle Google Görüntülü Reklamları ifade eder, ancak aynı kavram e-postayla yeniden pazarlama için de geçerlidir. Web sitenizle daha önce etkileşime girmiş kişilere genel pazarlama mesajları ve yeniden pazarlama reklamları gönderiyor. Sepetini terk eden veya bir süredir sizden alışveriş yapmayan herkes aynı reklamı görecektir.

Dinamik yeniden pazarlama ise klasik yeniden pazarlamanın daha iyi bir versiyonudur ve önceki ziyaretçilere daha önce sitenizde görüntüledikleri ürün ve hizmetleri içeren reklamları göstermenize olanak tanır.

Hesap sahipleri, Merchant Center kataloglarındaki mevcut bileşenlerden yararlanabilir ve şirketin benzersiz satıcı hesaplarından bilgi toplayan dinamik yeniden pazarlama ile mevcut ürün verilerini kullanabilir. Google, bunun için firmalara dijital ortamda remarketing reklam kampanyası oluşturabilecekleri imkanlar sunmaktadır.

Başlamak için web sitenize bir yeniden pazarlama etiketi eklemeniz gerekir. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız geliştiricinize sorun. Yeniden pazarlama etiketini yüklemeyi bitirdikten sonra bir Google Ads hesabı oluşturmanız gerekir. Bazı hedef kitleler oluşturmanız gerekecek. Bunu yapmak için, Paylaşılan Kitaplık -> Kitleler'e gidin ve "Yeni hedef kitle" açılır menüsünden "remarketing listesi"ni seçin.

yeniden pazarlamaEk ayarlarda bir "Liste Tanımı" oluşturabilirsiniz, bu da kitleye kimleri dahil etmek istediğinizi seçebileceğiniz anlamına gelir. Kitleler daha sonra en etkili olacağına inandığınız reklam gruplarına atanabilir. Google'a göre Dinamik Yeniden Pazarlamayı kullanmanın sayısız nedeni var. Ürün veya hizmetleriniz büyüdükçe boyutu büyüyen reklamlar, envanterinizin tamamını kapsayacak şekilde ölçeklenen dinamik reklamlarla birleştirilir.

Google Ads yeniden pazarlama reklamları, reklamın görüneceği kişi, yerleşim ve platform için hangi dinamik reklam düzeninin iyi performans gösterme olasılığının en yüksek olduğunu tahmin eder. Google görüntülü reklam kampanyaları, dünya genelinde ilgi duyan kullanıcıların yaklaşık %80'ine ulaşıyor ve araştırmalar, görüntülü reklamlara maruz kalan tüketicilerin marka ve segmente özel terimleri arama olasılığının ortalama olarak %155 daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Görüntülü Reklam Ağı, işletmelere katılım sağlayan bir kitle tabanı geliştirmeleri için paha biçilmez bir fırsat sunar ve yeniden pazarlama bunun üzerine kuruludur. Bu nedenle, yeni Google Dinamik Yeniden Pazarlama kampanyanıza başlamak için önce bir Görüntülü Reklam Ağı kampanyası oluşturmanız gerekir.

Bunu, yeni bir kampanya oluşturup Görüntülü Reklam Ağı'nı, satışları ve ardından standart görüntülü kampanyayı seçerek Adwords hesabınızdan yapabilirsiniz. Buradan, bütçenizi belirlemek de dahil olmak üzere kampanyanızı oluşturabilirsiniz. Kampanya yürürlüğe girdikten sonra yeniden pazarlama seçeneklerini belirleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Kitleler bölümünde yeniden pazarlamayı seçmek ve bir yeniden pazarlama listesi seçmek.

Hem uygulama hem de web kullanıcılarını içeren Adwords için optimize edilmiş listeyi seçebilir veya bunu manuel olarak yapabilir ve bir kitle seçildikten sonra tamam düğmesine basabilirsiniz.

Ardından, normalde yaptığınız gibi kampanyanızı oluşturmaya, kişiselleştirilmiş reklamlar için bir veri akışı kullanmayı seçmeye, hizmetlerinizi temsil eden bir işletme türü seçmeye ve ardından başlatmaya devam edebilirsiniz. Kampanyanız daha sonra hem yeni potansiyel müşterilere hem de web sitenize ilgi göstermiş olanlara yayınlanacak ve bu da dönüşüm oranlarınızı artırmanıza ve daha fazla pazarlama faaliyetlerine katılmak için bilgi toplamanıza olanak tanıyacaktır.

Halihazırda Google'da reklam veriyorsanız, ziyaretçilerin tarayıcı çerezleri aracılığıyla gerçekleştirilen yeniden pazarlama, hedef kitlenize eklenmesine olanak sağlamak için tek yapmanız gereken web sitenize genellikle etiket veya piksel olarak bilinen bir Google yeniden pazarlama kodu parçası yüklemektir. Daha spesifik kategorilere uyması için ayrı sayfalardaki kodlamayı değiştirebilirsiniz. Örnek olarak, mutfak malzemeleri sunan bir e-ticaret mağazanız olduğunu varsayalım.

Web sitenizin ekmek kızartma makinesi sayfalarını ziyaret eden kişilere dayalı olarak bir "ekmek kızartma makinesi" yeniden hedefleme hedef kitlesi geliştirebilirsiniz. Sonuç olarak, bu ziyaretçilere tost makinelerinizi tanıtan, hedefi iyi belirlenmiş görüntülü reklamlar gösterebileceksiniz.

yeniden pazarlama nedirTost makinesi pazarında olduklarını zaten biliyorsunuz, bu yüzden onları geri çekmek için "ücretsiz teslimat" gibi özel bir teklif kullanın. Yeniden pazarlamayı, Google Görüntülü Reklam Ağı'nın çok sayıda Google iş ortağı sitesine göz attıkları sırada eski site ziyaretçilerine Google reklamlarını göstermek için kullanabilirsiniz. İlk yeniden pazarlama kampanyanıza başladığınızda Google, ana sayfanızı ziyaret eden herkesi hedeflemenizi önerir.

Reklamlarınız daha fazla kişiye hedefleneceğinden, Google yeniden pazarlama fiyatlarınızın artacağını ve hedeflenen reklamları geliştiremeyeceğinizi unutmayın. Hedeflemenizi daraltarak reklam alaka düzeyini artırabilir ve tıklama başına maliyetinizi en aza indirebilirsiniz.

Google Görüntülü Reklamlarda Standart yeniden pazarlamayı ve Dinamik yeniden pazarlamayı kullanabilirsiniz. Google Görüntülü Reklamlarda, yeniden pazarlama, web sitenizi veya uygulamanızı daha önce ziyaret etmiş kişilere web reklamları görüntüler. Web kaynağını dönüşümsüz bıraktıklarından, reklamlar kullanıcıların geri dönmesini sağlar. Bu şekilde, standart ve dinamik yeniden pazarlama reklamları aynı hedefi paylaşır ancak bunu başarmak için farklı yaklaşımlar sunar.

Standart yeniden pazarlama, genel reklamları görüntülemek için yeniden pazarlama listelerinin kullanılmasıdır. Örneğin, web kaynağınıza giden ancak ayrılan kullanıcıların bir listesini oluşturup reklamlarla onlara markanızı hatırlatıyorsunuz. Dinamik yeniden pazarlama daha karmaşıktır. Kullanıcıların önceki ziyaretlerinde web sitenizde görüntüledikleri ürün veya hizmetleri göstermenize olanak tanır.

Mesaj, belirli bir hedef kitleye uyarlanmıştır ve bu nedenle daha etkilidir. Dinamik reklamlar, her gösterim için en iyi teklifi hesaplayan ve size para kazandıran gerçek zamanlı teklif optimizasyonunu da destekler.

Google Remarketing Nedir?

Google yeniden pazarlama, Google Ads'ün web sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterileri internette gezinirken izlemesine olanak tanıyan bir tekniktir. Sitenizdeki bir yeniden pazarlama kodu, kullanıcıları ziyaret ettikten sonra yeniden pazarlama listenize ekler. Google, Google'ın Reklam ağını kullanan başka bir siteyi ziyaret eden ziyaretçilere reklamınızı sunacaktır.

Google Adwords dinamik yeniden pazarlama ile sitenizi daha önce ziyaret etmiş olan kullanıcılar için reklam kitlenizi kişiselleştirebilirsiniz. Reklamlarınızı bu kullanıcıların interneti keşfederken önüne stratejik olarak yerleştirerek, onlarla yeniden bağlantı kurabilirsiniz. Bu adwords yeniden pazarlama kampanyaları, marka bilinirliğini artırmaya ve kullanıcılara bir şeyler satın almalarını hatırlatmaya yardımcı olur.

Birisi web sitenize gelirse, sunduklarınızla ilgileniyor olmaları çok muhtemeldir. Onlara yeniden pazarlama yaptığınızda, onlara zaten arzuladıkları veya ihtiyaç duydukları bir şeyi hatırlatıyorsunuz. İşte Google Adwords yeniden pazarlamasının en etkili yöntem olmasının nedeni budur. Kişiselleştirilmiş bir deneyim sunan markalar, günümüz tüketicileri tarafından değer görmektedir. Kullanıcının bir Google Adwords yeniden pazarlama etiketiyle ne kadar ilerlediğine bağlı olarak özelleştirilmiş bir mesaj gönderebilirsiniz.

remarketing reklamÖrneğin, bir kullanıcı içeriğinizi tıklamadan ve okumadan sitenizden ayrılırsa, onlara ilgilerini çeken bir mesaj gönderebilirsiniz. Ürününüzü veya hizmetinizi vurgulayan bir reklam yapın. Google Adwords hesabınız için bir yeniden pazarlama reklamı oluşturmak ve etkinleştirmek üzere Adwords yeniden pazarlama kurulumu yapın. Bunun için ilk adım olarak yeniden pazarlama için bir insan topluluğu oluşturun.

Bu yeniden pazarlama topluluğu, o noktada yeniden pazarlanabilecek site misafirlerini bir araya getirmek için kullanılır. Sözde "yeniden pazarlama listesi", gerçekten bir reklam veren tarafından belirlenen ön koşullara dayalı olarak oluşturulmuş bir müşteri koleksiyonudur. En önemli adım, Google Adwords hesabınızda bir yeniden pazarlama kampanyası oluşturmaktır. Bu tür bir kampanya yapmak, Adwords'teki standart kampanya ayarlarına benzer.

Son olarak, reklam verenler, üretilen kampanyaya bir içerik veya resim reklam dahil etmek durumundadır. Google'da yeniden pazarlamayı kullanmanın bazı avantajları vardır. Erişimi daha geniştir. Facebook, sosyal sermayeye bağlı işletmeler için iyi çalışabilir, ancak yeniden pazarlama aracı olarak kullanımları sınırlıdır. Kullanıcılarınız platformda değilse, reklamlarınız hedef kitlelerine ulaşmayacaktır. Google Görüntülü Reklam Ağı, tüm dünyada 2 milyondan fazla web sitesini içerir ve internet kullanıcılarının %90'ına ulaşır. Tüm internet kullanıcıları karşılaştırıldığında, %27'den azı Facebook'ta.

Daha özelleştirilebilir. Google Görüntülü Reklam Ağı kullanarak yeniden pazarlama kampanyalarınızı daha da özelleştirebilirsiniz. Örneğin, bebek kıyafetleriyle ilgilenen ve alışveriş sepetini terk eden müşteriniz için reklamlarınızı çocuk giyim web sitelerine yerleştirebilir veya küçük çocukları olan ebeveynlerden oluşan bir kitle segmenti oluşturabilirsiniz. Google Analytics ile reklam performansını izleyebilir ve özelleştirmeyi hassaslaştırabilirsiniz.

Google Analytics varsa, Google Ads kampanyanıza izleme kodları ekleyebilir ve yeniden pazarlama çalışmalarınızın nasıl gittiğini görebilirsiniz. Özellikle bazıları daha iyi performans gösteriyorsa, bu kanalları kullanarak daha fazla yatırım yapabilir ve böylece diğerlerinden tasarruf edebilirsiniz. Analytics, yeniden pazarlama kampanyalarınızı daha da özelleştirmenize yardımcı olabilir.

Reklamlarınıza yanıt veren kişilerin ortak yönlerini öğrenmek için demografi ve ilgi alanı raporlarını etkinleştirmek için hesabınıza gidebilirsiniz. Reklam hedefleme fırsatlarınızı ikiye katlayan bu özelliği web sitenizde de kullanabilirsiniz. Örnek olarak, sitenizde Analytics'i etkinleştirdiğinizi ve bir satın alma işlemi yapmadan ayrılan birçok kişinin 30'un altında olduğunu bulduğunuzu varsayalım.

Bu demografiyi hedefleyen sitelerde teklifler yayınlamaya karar verdiniz ve Analytics size belirli sitelerin daha iyi yanıt oranları aldığını söylüyor. Bir sonraki yaş grubunu hedeflediğinizde, bu sitelere odaklanabilir ve yatırım getirinizi artırabilirsiniz. URL'nize bir UTM veya Urchin İzleme Modülü de ekleyebilirsiniz. UTM, o kampanyadaki belirli bir kampanyayı ve hatta belirli içeriği izlemenize olanak tanıyan bir koddur.

Örneğin, bir ürün sayfasını ziyaret eden kişilere yeniden pazarlama yapıyorsanız, bu kullanıcıların kaçının o kampanyaya yanıt verdiğini görmek için bir UTM kodu ayarlarsınız. Ayrıca ücretsiz gönderimin mi yoksa indirimin mi daha etkili olduğunu takip etmek istersiniz. Her iki teklif türüne de içerik UTM'leri eklemek, ücretsiz gönderimin daha fazla dönüşüm alıp almadığını görmenizi sağlar. Reklam tasarımınızı özelleştirebilirsiniz.

Google, marka sesinizin ve imajınızın bütünlüğünü korumanıza olanak tanıyan reklamlarınızın grafiklerini ve içeriğini seçmenize olanak tanır. Bu esneklik, hem tek tek reklamlarda hem de tüm kampanyalarda pazarlama kampanyalarınızın nasıl göründüğü üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. Reklam oluşturma aracı kullanıcı dostudur. Profesyonel bir tasarımcı olmasanız ve birini işe alacak bütçeniz olmasa bile, tüm yeniden pazarlama kampanyalarınız için özel reklamlar oluşturabilirsiniz.

Tek bir kullanıcıya birden fazla mesaj gönderiyorsanız ve aynı reklamın birden çok sürümünü görmelerini istemiyorsanız bu özellikle önemlidir. Google, diğer yeniden pazarlama kanallarından daha uygun maliyetli olma eğilimindedir. Kampanyanızın yaptığı her bir satış için toplamda daha az harcama yaparsınız. Marka hatırlama ve tanınma, yeniden pazarlamanın gizli faydalarıdır.

Potansiyel müşteriler reklamınızı gördüğünde, onlara satın almak istedikleri ürün veya hizmetleri hatırlatır. Bu izleyicilerin, ihtiyaçlarını hatırladıklarında markanızı düşünme olasılıkları daha yüksek olacaktır.

Facebook Yeniden Pazarlama Nedir?

Yeniden pazarlama yapan tek şirket Google değil. En yakın rakibi, yeniden hedefleme sistemini Google'ınkine benzer şekilde Facebook reklamları aracılığıyla çalıştıran Facebook'tur. Web sitenizdeki etiket, kullanıcı bilgilerini Facebook'a gönderir ve ziyaretçiler reklamlarınızı haber akışlarında görür. Facebook yeniden pazarlama, Google Reklamları yeniden pazarlamasına benzer şekilde çalışır, ancak reklamlarınızı ‘Display Network’ içindeki web sitelerinde göstermek yerine, reklamlarınız Facebook'ta görünür.

Facebook, yeniden pazarlamayı "Özel Kitleler" olarak daha sık ima eder. Aynı remarketing konsepti: Biri sitenizi ziyaret ederse veya markanızla etkileşime girerse, onları izlemek için kullandığınız bir kodla etiketlenir ve Facebook özet akışlarında gezinirken, onlara neyi kaçırdıklarını hatırlatmak için reklamınız açılır.

Ancak, müşteri listelerini, web sitesi etkinliğini ve uygulama etkinliğini saymak gibi Facebook yeniden pazarlamasının gerçekten birkaç farklı çeşidi vardır. Belki de Facebook'un sunduğu en yetenekli araçlardan biri, şu anda edindiğiniz bir kişi listesine kişiselleştirilmiş reklamlar sunma kapasitesidir. Müşteri kayıtları ile Facebook reklamları, kişiselleştirilmiş mesajlarla belirli kişilere odaklanarak daha çok e-posta tanıtımı gibi olur.

Facebook yeniden pazarlama, temel olarak, genel Facebook vitrininin tüm avantajlarını sunar, çünkü siteniz hakkında en ufak bir merak duyan müşterilere vitrininizi sergilediğinizden emin olabilirsiniz. Ayrıca, Facebook yeniden pazarlama reklamları da verimli olma eğilimindedir ve standart Facebook reklamlarında bulunan etkileşimin yaklaşık üç katıdır.

Facebook yeniden pazarlama reklam kampanyalarının da standart reklamlardan daha uygun maliyetli olma eğiliminde olduğu göz önüne alındığında, akla gelebilecek girişim getirisi dikkat çekicidir. Temel olarak, daha düşük bir ücret karşılığında daha yüksek katılım elde edebileceksiniz- gerçek bir kazan/kazan durumu.

remarketing reklam oluşturmaSonuç olarak Facebook yeniden pazarlama, herhangi bir işletmenin çevrimiçi vitrin alıştırmalarında oynamak için vazgeçilmez bir role sahiptir. Bir denemeye izin vermeyi ve ipuçlarını faaliyete geçirmeyi seçerseniz, bu noktada, değişikliklerinizin ve anlaşmalarınızın arttığını görmeye çok geçmeden başlamalısınız- bir bütün olarak ticaretinizin avantajına. Facebook'un yeniden pazarlama için tıklama başına maliyeti, arama motorlarında yeniden pazarlama ile karşılaştırıldığında daha düşüktür.

Bu nedenle Facebook trafiği, arama motoru trafiğinden daha az hedeflenmelidir. Kullanıcılar bir arama motorunda ürün veya hizmet aradıklarında, belirli bir şey ararlar.

Bir araba sahibi BMW'sindeki bir şeyi düzeltmek isterse ve bir araba galerisi ararsa, arama motoru tam olarak aradığı hizmetleri bilir. Araç sahibi Facebook'taysa ve araç galerisi için reklamlar gösterecekse, dönüşüm sağlama olasılığı o kadar yüksek olmayabilir. Bu nedenle Facebook kullanıcıları belirli ürün veya hizmetleri aramayabilir.

Yine de, kanalı yeniden hedeflemeye değer. Facebook tüm hedefleme seçeneklerini sunar. Hedeflemek istediğiniz kitleyi seçebilir ve istediğiniz kadar spesifik olabilirsiniz. Hedef kitlenizi bölümlere ayırın ve mesajlarınızı ve reklamlarınızı onların ihtiyaçları ve istekleriyle alakalı olacak şekilde özelleştirin. Facebook yeniden pazarlamanın güçlü avantajlarından biri, reklamlarınızın Facebook'ta aktifken yalnızca hedef kitlenize ve müşterilerinize gösterilmesidir.

Potansiyel müşteriler çevrimiçi olduğunda ve haber akışlarını kaydırdığında, Facebook onlara yeniden pazarlama reklamlarınızı görüntüler. TV'de veya dergide bir reklam yayınlayıp kitlenizin görmesini ummak yerine, Facebook yeniden pazarlama ile hedef kitlenize ulaşmanız daha olasıdır.

Artık günümüz insanları televizyon izlerken ellerinde bir akıllı telefon bulunduruyor. Zamanın sadece %53'ünde TV ekranına odaklanıyorlar. Akıllı telefonlarını kullanmak, TV'den uzak durmanın en önemli nedenlerinden biriydi. Bu, insanların dikkatleri birden fazla cihaz ve platformdan hareket etmesine rağmen, yeniden hedefleme reklam kampanyanızla Facebook'ta onlardan daha fazla dikkat çekme şansınız olduğuna dair ek bilgidir.

Yeniden Pazarlama Kampanyaları

Şirketler, yeniden pazarlama kampanyaları için öncelikle, potansiyel müşterilerini harekete geçmeye ve markalarının farkındalığını oluşturmaya teşvik etmek olan iki tür hedef belirler. Birincisi, müşterileri harekete geçirmek. Şirketler, izleyici gruplarını düzenli olarak satın alma faaliyetine ihtiyaç duymaya ikna etmek için yeniden pazarlamayı kullanır. Bu şirketler, ürünlerini düşünen bireyleri hedefler.

Birisi ürünlere göz atsın veya sepetini terk etsin, şirketler bu kişileri satın almayı yeniden düşünmeye teşvik etmek için yeniden hedefleyebilir. İkincisi, marka bilinirliği oluşturun. Bazı şirketler, marka bilinirliği oluşturmak için yeniden pazarlanan reklamları kullanacak. Bu, işinizi insanların zihninde ön planda tutmanıza yardımcı olacaktır.

Marka bilinirliği oluşturan reklamlar oluşturarak tüketiciler şirketinize daha aşina olacak ve şirketinize güvenecektir. Potansiyel müşterilerin reklamlarınızı görmesini ve nihayetinde daha fazla dönüşüm elde etmek için markanızı tanımasını istiyorsunuz. Bir satın alma zamanı geldiğinde, markanızı hatırlayacak ve rekabette şirketinizi seçeceklerdir. Bunlar, hedefler belirlenirken kullanılan remarketing kampanyalarının iki ana hedefidir.

Remarketing Örnekleri

Remarketing için en yaygın iki örnek Amazon ve Facebook'tur. Amazon'da, oturum açtığınızda çeşitli ürünlere göz attığınızda, izlediğiniz her hareketinizi takip ederler. Özellikle sitede bir ürüne ilgi gösterdiğiniz zaman bu bir bayrak oluşturur ve takiben birkaç gün içerisinde de o ürünle ilgili bir e-posta almanız veya ürünü, özel olarak hazırlanmış bir "genel" fırsatlar e-postasına dahil etmeniz neredeyse garanti edilebilir.

Bu yeniden pazarlamadır. Facebook, ziyaret ettiğiniz ve Facebook'ta reklam veren diğer sitelerle birlikte çalışır. Bob's Bait Shop'u ziyaret ediyorsunuz ve birkaç gün içinde kenar çubuğunuzda ve haber akışınızda Bob's Bait reklamlarını görmeye başlayacaksınız. Farkında olmadan Facebook izleme pikselini tetiklediniz ve kendinizi siteyi ziyaret eden ama alışveriş yapmayan kişiler listesine eklediniz.

İlgilendiğinizi bildikleri için, mağazalarının varlığından haberdar olan veya olmayan birine reklam vermekten daha yüksek bir yatırım getirisine sahiptirler. Birkaç yeniden pazarlama örnekleri bakalım. Kelley Blue Book (KBB), yeni veya kullanılmış bir araç satın almak isteyenlere yardımcı olmak için çeşitli koşullarda çeşitli araçların fiyatlarını takip eden bir hizmettir. Kullanıcılar KBB sitesine tıkladıklarında, araba kategorilerine, kategori içindeki belirli araçlara ve aracın belirli yönlerine göz atarak kalite ve incelemelerini okuyabilirler.

KBB bu verileri toplar ve daha sonra Twitter ve Facebook'ta hedefli reklamlar yayınlayacak ve bu belirli konularla ilgilendiği bilinen kullanıcılara belirli araçlarla ilgili belirli endişeleri tanıtacaktır. Expedia, son dakika biletleri arayan insanları yeniden hedeflemeyi sever ve bu insanlara yönelik fırsatlar bulur. Biraz göz atın ve çıkın ve hafta içinde Facebook'ta kaçamak için fırsatların göründüğünü göreceğinizden oldukça eminsiniz.

Altitude, aktif bir yaşam tarzı için çeşitli öğelerin bulunduğu bir spor malzemeleri mağazasıdır. Bu reklam, sık ayakkabı alışverişi yaptığı bilinen birini hedef alır. Reklam, kullandığı resimlerin yarısının, kullanıcının aradığı belirli bir önyükleme stilinin resimleri olması bakımından dikkate değerdir. Reklamın iki dezavantajı, ürün resimlerinin genellikle kalite ve çeşitlilik açısından tutarsız olmasıdır.

Temelde üç farklı renkte aynı şey ve reklamın biraz daha az hedeflenmiş görünmesini sağlamak için bazı dolgu maddeleri. Aynı zamanda, köşede bir logo bulunan ve çok yaratıcı olmayan sıkıcı beyaz üzerine siyah ürün görsellerinden ibaret. Yine de genellikle dönüşümü kazanmak için gereken tek şey ürünün bir hatırlatıcısıdır.

Hubspot yeniden pazarlama reklamı, Facebook'ta Hubspot'a ilgi duyduğunu ifade eden kullanıcılara ulaşır ve ürünleriyle ilgili temel düzeyde bir bilgi birikimi olduğunu varsayar. Yüzünüzdeki tanıtımı ve logoyu atlıyorlar ve öne ve merkeze bir değer önerisi koyuyorlar.

Bir süredir ortalıkta dolaşan bir reklam olduğunu da söyleyebilirsiniz çünkü yüzlerce yorum ve paylaşım varken, her zamanki organik gönderileri 100'ün altında tepki ve sadece yarım düzine kadar yorum ve paylaşımda geziniyor. Hubspot pazarlamacılardır, işe yaramazsa bu reklamı canlı tutamazlardı.

Find out more about our services!

Digital Marketing Agency Our Services: SEO ve Web Sitesi Yönetimi, Marka Konumlandırma ve Marka Stratejisi, Kreatif Hizmetler, Sektör ve Rakip Analizi, Sosyal Medya ve Google Ads Yönetimi, İçerik Pazarlama ve E-mail Pazarlama.

SEO Agency Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO ve İçerik Planlama.

Digital Marketing Consultancy Hizmetlerimiz: We Grow Your Business with Google Ads, We Make You Dominate Search Results with SEO (Search Engine Optimization), We Implement Personal E-Mail Marketing Studies, We Perform Social Media Management and Content Marketing Studies.