Reklam Ajansı Nedir, Ne İş Yapar?

Geçmişten günümüze işletmeler her daim kendilerinin ya da markalarının tanıtımını yapmak için çeşitli yollara başvurmuştur. Daha eski zamanlara göz atacak olursak bunların sadece afişlerle, gazetelerle ya da kulaktan kulağa yayılarak duyularak yapıldığını görürüz. Günümüzde bu tanıtım çalışmalarının çok daha geniş bir kapsama yayılmaktadır.

Asıl amaç her zaman ürünün ya da pazarlanacak olan hizmetin çeşitli platformlar üzerinden tanıtımını sağlayarak müşterileri markaya yönlendirerek bu fikre onları alıştırmaktır. Günümüzde gelişen teknolojinin de etkisiyle artık işletmeler için bu işi yapacak olan çeşitli reklam ajansları bulunur. Reklam ajansları ve içerikleri hakkındaki detaylı bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Explore!

Dijital reklam ajansı benzeri konulardaki tüm yaklaşımlarımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Digital Marketing Agency our page will be interesting to you.

Advertising Ajansı Nedir?

Reklam ajansı en temel anlamıyla tanımlanacak olursa belli bir ücret karşılığında çeşitli işletmelerin reklamlarını ve bu reklamlardaki reaksiyonlar için çaba sarf eden şirketler bütünüdür diyebiliriz. Bu anlamda işletmeler çeşitli tanıtım ve reklam işlerinin düzenlenmesi ve kontrol edilmesi için reklam ajansları ile birlikte çalışmayı tercih ederler.

Reklam Ajansı Ne İş Yapar?

Reklam ajansı bir işletmenin reklamları ile alakalı A'dan Z'ye tanıtım çalışmalarını üstlenen önemli bir ortağıdır. 0 satış araştırmalarından müşterilere ulaşan reklamların pozitif ya da negatif sonuçlarına kadar her detay ile ilgilenme görevini üstlenir. İşletme ile müşterilerinin arasında kurduğu önemli bir köprü olan reklam ajansları birçok farklı alanda çalışmalar yaparak işletmeye destek olurlar.

Reklam Ajanslarının İlgili Olduğu Temel Konular Nelerdir?

Her reklam ajansı her işletmenin beklentisini karşılamakta yetersiz kalabilir. Bu anlamda birçok farklı konuda reklam ajansı mevcuttur. Çeşitli platformlar içinde yer alan reklam konusu oldukça geniştir. Dolayısıyla işletmeler ilk önce hitap etmek istedikleri hedef kitleyi belirlemek zorundadır. Reklam ajansları temelde kreatif, tasarım, metin yazarlığı, zaman zaman grafik tasarım ve web düzenleme alanlarında faaliyet gösterir. Bu temel konular ile ilgili reklam hazırlama sürecine başlarlar ve bu süreci baştan sona takip ederler.

Reklam Ajansı ve Reklamveren Arasındaki İlişki

Her iki taraf için de beklentiler ve yenilikler taşıyan reklam oluşturma süreci için ortaklaşa hareket etmek hem reklam ajansı için hem de reklam veren için büyük bir önem taşır. Reklam veren kişi tanıtılmasını istediği şey her ne ise bütün detayları ile bunu ajansa aktarmalıdır.

Ajanslar da buna karşılık dürüst bir iletişim ile reklam oluşturma sürecini karşı tarafa aktarmalıdır. Unutulmamalıdır ki reklam ajansı ve reklam veren arasındaki ilişki güven üzerine kurulmalıdır. Aksi takdirde birçok sorun ve sıkıntı ile karşı karşıya kalınabilir ve süreç sekteye uğrayabilir.

Reklamveren Reklamda Hangi Noktalara Dikkat Etmelidir?

Reklam verecek olan kişi temel anlamda hitap edeceği müşteri kitlesini ve odak noktası olacak konuyu belirlemelidir. Planlama ve strateji ile ilgili birçok sorumluluk ve yetkinlik reklam ajanslarına ait olsa da reklam verenin ne istediğini tam olarak anlatması bu anlamda çok önemlidir.

İşletme yıl içinde sürdüreceği reklam kampanyalarının sayısını ve bütçesini gözden geçirmelidir. Yıl içerisinde yer alan özel günler, indirim zamanları, kampanya dönemleri ve markaya ait ürünlerin satış durumuna bağlı olarak yapılacak değişikliklerin belirlenmesi reklamların da ne zaman yapılacağı hakkında işletme sahiplerine bir ipucu verir. Bunlara ek olarak reklamların nereden verileceği bir diğer tabirle reklamların hangi iletişim kanallarında yayınlanacağı sorusu önemli bir yere sahiptir.

Günümüzde radyo, televizyon, bilgisayar ve hatta sinemalar üzerinden yayınlanan birçok reklam mevcuttur. Bu anlamda teknolojik açıdan bakarsak internet reklamlarının ve sosyal medya reklamlarının daha fazla rağbet gördüğünü söyleyebiliriz. Ancak yapacağınız reklamın büyük bir ses getirmesini bekliyorsanız, bunun için birden fazla iletişim kanalı kullanmanız gerektiğini ve bu iletişim kanallarını kullanabilmek için belli bir bütçe ayırmanız gerektiğini unutmamanız gerekir.

Reklam Ajansı Hizmetleri

Ajanslar reklam aşamasında ön çalışmalardan başlayarak sonuç raporlarına kadar birçok işi aynı anda yürütürler. Reklam ajanslarının dört temel hizmeti vardır;

 • Pazarlama aşaması ile ilgili müşterilerine tavsiyelerde bulunmak,
 • İletişim kanalları ve iletişimin kendisi ile ilgili müşterilerini bilgilendirmek,
 • Reklamların çeşitli kanallar aracılığıyla medya yolu ile yayılmasını sağlamak,
 • Müşteriler için reklam ile ilgili çalışmaları yayınlayacak olan medya ajansları ile anlaşma sağlamak

Reklam ajansı gerek reklamın ön hazırlığı aşamasında gerekse diğer medya kuruluşlarıylâ yaptığı çalışmalar ile en etkili reklamı sunmayı hedefler.

Reklam Ajansları Ne Kadar Kazanır?

Reklam ajanslarının kazandığı ücret aldıkları işlerin hacmine göre değişiklik gösterir. Bu durum ajanstaki kişi sayısına, oradaki kişilerin tecrübesine ve yapılan işlerin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.

İyi Bir Reklam Ajansı Nasıl Olur?

Anlaşacağınız dijital reklam ajansı ile ilgili seçim yapmadan önce ilk belirleyeceğiniz şey hedefinizin ne olduğu olmalıdır. Her reklam ajansı sizin hedeflerinize uygun çalışmalar yapmayabilir. Örnek vermek gerekirse bir ajansın odak noktası sosyal medya reklam ajansı ise ve sizin hedefiniz televizyon ve diğer medyalara hitap etmekse bu anlamdaki çalışmalarda ajans yetersiz kalabilir.

Ya da televizyon reklam ajansları tarafından sıkça tercih edilen bir iletişim kanalı iken sizin vermek istediğiniz mesaja hitap etmeyebilir. Hedefinizi belirledikten sonra dikkat etmeniz gereken ikinci şey pazarlama hakimiyetidir. Her reklam ajansı yaptığı çalışmalarda her beklentiyi üstünlükle sağlayamaz. Bu sebeple pazar hakimiyeti yüksek olan bir reklam ajansı ile çalışılmalıdır bu sayede reklamın geniş bir kitleye yayılması mümkün olur.

Reklam Ajansları İçin Bilinmesi Gerekenler

Reklam ajansları işletmelerin ulaşmak istediği hedef kitle ve müşteri arasında bir aracı niteliği taşır. Reklam ajanslarının medya kuruluşlarından bağımsız olarak çalışmalar ortaya koyması daha orijinal ve başarılı işler çıkarılmasını sağlar. Reklam ajanslarındaki kadroların ekip yetkinliğinin görevi bu anlamda çok üstündür.

Reklam ajansları yaptıkları faaliyet ve çalışmalarla müşterileri fethedeceğinden dolayı çalışmanın her aşamasında kararları titizlikle ve özenle seçen ekip arkadaşlarıyla bir çalışma ortamı sağlanmalıdır. Müşteri için çalışan, müşteri adına iş yapan ajansların reklamların oluşumundan, kontrol raporlarına kadar her aşamadan sorumlu olduğunu unutmamaları gerekir.

Reklam Ajanslarının Süreçleri

Reklam ajanslarının büyüklüğü ve çalışmaları alacakları iş için oldukça önemlidir. Her reklam ajans firması her reklam kampanyasını yürütemez. Örnek vermek gerekirse büyük çaplı bir işletme reklam işlerini yürütebilmek için büyük çaplı bir reklam ajansı tercih eder. Bunun asıl sebebi büyük çaplı işlerin geniş kapsamlı bir pazar araştırması yapılması gerektirmesidir.

Dolayısıyla küçük bütçeli ajansların bu durumda yetersiz kalınabileceği düşünülür. Büyük marka ajans firmaları pazardaki yerini kalıcı haline getirmek, doğru hedef kitlesini belirlemek için çeşitli anket ve piyasa araştırma raporları da dahil olmak üzere birçok kaynaktan yararlanırlar.

Bu veriler en önemli kısımlardan biri olan creative ajans bir diğer adı ile yaratıcı tasarım ekibine gelir. Bu ekip reklamın metin yazılarını ya da sloganlarını hazırlamakla görevlidir. Bununla birlikte koordine çalışan grafik tasarım bölümü de reklamın görsel kısmı ile ilgilenir. Reklamı görsel açıdan zenginleştirir ve reklamın dikkat çekici bir hal almasını sağlar. Tüm bu süreç sonrasında dijital baskı, matbaa, tabela gibi çeşitli somut malzemeler oluşturulur.

Ajans reklam çalışmasını bitirdikten sonra alınacak geri dönüşlerin raporunu hazırlar ve sonuçları işletmeye ulaştırır.

Mutlaktır ki her reklam ajansı bu kadar geniş kapsamlı çalışmalar yapmaz. Bu anlamda devreye küçük marka reklam ajansı kavramı girer. Bu tarzdaki reklam ajansları bazı zamanlarda sadece basit reklam malzemeleri ile ilgilenir ve sektördeki devamlılıklarını bu şekilde yürütürler. Örneğin tv reklam ajansı çalışmalarında sıkça başvurulan bir iletişim kanalıdır. Geniş kapsamlı reklamlara ihtiyaç duymayan işletmeler için bu tarz işletmeler işe yarar niteliktedir. Her işletme reklam aşamasında birçok tanıtım malzemesine ve görsellere ihtiyaç duyar. Kartvizit, katalog çalışması hatta web siteleri bu anlamda küçük çaplı reklamlar için ideal seçimlerdir.

Özetleyecek olursak reklam ajansları küçükten büyüğe farklı çaplı işlerde görev alabilir. Kartvizit, katalog ya da internet sitesi hazırlığının yanında pazar araştırması, tasarım, slogan, teknik görsel hazırlama, imalat süreci, yayılma ve kontrol süreci ve en sonunda da sonuçların rapor edilmesinden sorumludurlar.

Reklam Ajansı Türleri 

Reklam ajanslarının birçok kitleye hitap eder. Bu anlamda farklı kitleler için reklam ajanslarının bazı çeşitleri bulunur. Bunlar;

 • Geleneksel reklam ajansları,
 • Dijital medya ajansları veya dijital reklam ajansı
 • Marka danışmanlık ajansları,
 • Medya satın alma ve planlama ajansı, şeklinde sıralanabilir.

Her işletme farklı bir reklam beklentisi içindedir. Her reklam çalışması her işletmeye hitap etmediğinden reklam ajansları bu tarz farklı çeşitlere ayrılmıştır.

Yaratıcı Reklam Ajansı ile Dijital Reklam Ajansı Arasında Ne Fark Vardır?

Dijital reklam ajansları normal reklamcılıktan farklı işleyen bir sisteme tabiidir. Dijital reklam ajansları daha çok internet sitelerinde online olarak reklamlar oluşturan ajanslardır. Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile sıkça tercih edilen bir reklam yapısı haline gelmiştir.

Reklam Ajansının Görevleri

Reklam ajansı kurmak çok zor bir girişimdir. Reklam ajansları işletmeler için hedef kitlelere ait bilgi toplamak ve sonrasında bütün materyalleri toparlayıp reklam aşamasını oluşturduktan sonra rapor hazırlamaya kadar birçok görevi üstlenirler. Bu anlamda organizasyonlarının içinde metin yazarlığı, tasarım, müşteri ilişkileri, medya planlama, grafik tasarım gibi birçok kategori bulundurur.

Reklam Ajansı ile Çalışmak Neden Önemli?

Her işin bir uzmanının bulunduğu gibi reklam ve tanıtım çalışmalarının da profesyonel olarak yürütülebilmesi için profesyonel reklam ajanslarından destek alınması gerekir. İşletmeler yaptıkları işlerin yoğunluğunun yanı sıra reklam ve tanıtım aşamasında yetkinlik barındıran bir reklam ajansı ile çalışma gereksinimi duyarlar.

Reklam ajansları işletmeler için müşteri yönelimlerini, müşteriler için düzenlenecek olan reklamları ve en nihayetinde sonuçlara dair raporları işletmelere iletirler. Bu anlamda işletmeler için düzenli bir reklam işleyişi tamamlanmış olur. Reklam ajansları bu anlamda işletmelere oldukça büyük bir yardımcı ve destektirler.

Reklam Ajansları Nasıl Çalışır?

Reklam ajansları öncelikle hitap edilecek iletişim tekniklerini hazırlar. Çalışacağı reklam hakkında etkileyici tasarımlar yaratır. Sonrasında şirketin profiline uygun bir altyapıda kampanya çalışmalarını başlatır. Bu kampanya çalışmaları çoğunlukla bilgisayar ve teknoloji desteği içerir. Tüm bu detaylarla beraber oluşturulan grafik tasarımları da reklama dahil edilir ve kullanılacak tanıtım aracının üzerinde hazır hale getirilir. Böylelikle yayınlanacak reklam hazır hale gelir.

Tüm bunların düzenli sırası;

 • Müşteri ajansa istediği reklam şeklini belirtir.
 • Ajans planlama aşamasına odaklanır.
 • Müşterinin istediği işe uygun haftalık toplantılar düzenlenir.
 • İşin durumunu takip edebilmek için günlük kontroller yapılır.
 • Oluşturulan potansiyel reklam müşteriye sunulur ve onayı beklenir.
 • Onay sonrasında proje yönetimi yapılır ve teslim tarihine uygun çalışmalar başlatılır.
 • Yeni yaratıcı aşama düzenlenir ve üzerine çalışılır.
 • Reklam için uygun metin ya da slogan tasarlanır.
 • Mevcut süreç gözden geçirilir.
 • Yapılan çalışmalar müşteriye gösterilir. Yapılan çalışmanın müşteri onayı beklenir.
 • Yapılan yaratıcı reklam çalışmasının hayata geçirilmesi için çeşitli düzenlemelere başlanır.
 • Medya departmanı reklam için uygun medya kanalını belirler.
 • Uygun medya kanalı belirlendikten sonra prodüksiyon aşamasına geçilir.
 • Son gözden geçirmeler yapılır.
 • Tüm bu sürecin yayınlanması sonucunda reklam yayınlanır.
 • Yayımlanan reklam sonrasında raporlama ve analiz yapılır. Olumlu ve olumsuz yanlar değerlendirilir.

Reklam ajansları işletmelerle beraber birçok süreci ortaklaşa yürütürler. Yapılan reklamın ön hazırlığından rapor aşamasına kadar her süreçle yakından ilgilenirler. Bunun yanında görsel tasarım, işitsel jingle kullanımı, kartvizit, katalog tasarımı, billboardlar gibi daha birçok alanda aktif olarak çalışma gösterirler. Özenli faaliyet sağlayan her reklam ajansı reklam sürecini A'dan Z'ye takip eder ve işletme ile devamlı iletişim kurar. Ekip açısından güçlü ve yetkin bir reklam ajansı satış ya da hizmetlerin artmasında, işletmelerin tanıtımlarının yapılmasında oldukça etkili bir rol oynar.

Reklam Ajansının Organizasyon Yapısı Nasıldır?

Reklam ajansının birçok farklı kategorideki kişilerle koordineli bir şekilde çalışması gerekir. Çünkü tasarım, müşteri ile kurulan ilişkiler, metin ve slogan çalışmaları bunların her biri farklı yetenekler gerektirir. Bu anlamda yapısında Müşteri İlişkileri Departmanı, Yaratıcı Departmanı, Medya Departmanı, Strateji ve Planlama Departmanı, Teknoloji ve Analiz Departmanı, Operasyon Departmanı ve İş Geliştirme Departmanı gibi birçok kategoride departman bulundurur.

Reklam Ajansları İşletmelere Nasıl Fayda Sağlar?

Günümüzde pazarlama ve tanıtım anlamında çalışmalar oldukça gelişmiştir. Bunlardan en çok bilinen pazarlama stratejisi reklamdır. Bu anlamda medya planlama ajansı ile ortak yürütülen reklam çalışmaları oldukça avantaj sağlar. Reklamların hangi iletişim kanalında yayımlanması gerektiğine verilen karar, reklamı olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Bu manada görsellik ve reklamın iletişim yolu işletmeleri bir üst noktaya taşır.

Reklam ajansları içinde birçok hizmeti aynı anda bulundurur. Reklamla ilgili hedef kitleye yapılacak ön çalışmaların yürütülmesi, reklam görsel tasarımı, reklamdaki slogan ya da metinin tasarlanması veya düzenlenmesi, reklamın yayınlanacağı mecranın seçilmesi, tasarlanan reklamın sunulması ve ardından rapor ve analiz süreci reklam ajanslarının verdiği hizmetler arasında yer alır.

Reklam Ajansı ile Çalışmanın Avantajları

Bir işletmenin reklam ajansı ile çalışması demek işlerini hızlandırarak yoluna koyması demektir. Bu anlamda reklam ajansı ile çalışma yürüten şirketler diğerlerinden bir adım daha öndedir. Reklam ajansının işletmeye sağladığı avantajlar;

 • İşletmelerin yoğunluğunu azaltarak zamandan tasarruf sağlar.
 • Ajanstaki uzman kişiler sayesinde reklamlarınız özenle hazırlanır.
 • Verdiğiniz maliyet başta size fazla gibi gelebilir ancak sağlanan hizmete karşın alacağınız sonuçlar bu parayı ikiye katlar.
 • Markanızı ya da işletmenizi geliştirmede profesyonel olursunuz.
 • İşletme için akılda kalıcı ve göz önünde bir reklam tasarlanır.

İşletmeye sağlanan bu avantajlara sahip olabilmek için doğru ve güvenilir bir dijital ajans ile çalışmanız gerekir. Bu anlamda reklam ajanslarına karar verirken seçici ve titiz olmakta yarar vardır.

Reklam Ajansı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her meslek grubunda olduğu gibi reklam sektöründe de uzmanlık alanları vardır. İyi, kaliteli ve verilen ücrete değer bir hizmet almak tüm işletmelerin istediği bir unsurdur. Bu anlamda hangi reklam ajansı ile çalışacağınız konusunda dikkatli olmanız gerekir. Beklentilerinizi karşılıyor mu, ücret-hizmet kalitesi uygun mu, var olan çalışmalar aşama aşama size rapor geçiliyor mu, tasarım kalitesi ve metin yazıları markanıza hitap ediyor mu, çalışma sonrasında kontrol ve analiz raporu var mı gibi sorulara yanıtınız evet ise doğru bir reklam ajansı ile çalıştığınızı söyleyebiliriz.

Reklam Ajansı ile Çalışmanın Maliyeti Nedir?

Bir reklam ajansı ile çalışmak dışarıdan maliyetliymiş gibi görünebilir. Ancak göründüğünün tam aksine size para ve zaman tasarrufu sağlar. Uzmanlığınız olmadığı için acemi reklam çalışmalarına giriştiğinizde ajansa vereceğinizden çok daha fazla para ve zaman kaybına uğrayabilirsiniz. Bu olumsuzlukla karşılaşmamak adına bir grafik tasarım ajansı ya da reklam ajansından destek almak sizin için çok daha iyi bir seçimdir. Bu anlamda reklam ajansları ile çalışırken seçeceğiniz reklama ve bu reklamın taşıyacağı özelliklere göre ödeyeceğiniz ücret farklılık gösterebilir. Yayınlanacağı iletişim kanalı, metin ve sloganlar ya da mevcut ise arkadaki jingle bu ücretleri artırabilir ya da azaltabilir. Bu anlamda isteklerinizi reklam ajanslarına detaylıca ilettikten sonra onlardan gelecek teklifle tasarlanacak reklamın net ücretini öğrenebilirsiniz.

Reklam Ajanslarında Kimler Çalışır?

Reklam ajanslarında gerçekleşen birçok faaliyet mevcuttur. Web tasarımcısı, sosyal medya uzmanı, grafik tasarımcısı, metin yazarı, SEO uzmanı, proje yöneticisi gibi birçok farklı meslek grubu reklam ajanslarında bir araya gelir. Bu kişiler reklam ajanslarında kendilerine iş imkanı bulabilir.

Dijital Reklam Ajansları

Dijital pazarlama ajansları diğer ajanslardan farklı olarak daha çok sanal alemdeki reklamlara yoğunlaşır. İnternet üzerinde birçok reklam yayınlayan dijital reklam ajansları bu anlamda geniş bir kitleye hitap eder.

Dijital Reklam Ajanslarının Geleneksel Ajanslardan Farkı

Dijital reklam ajansları hemen hemen bütün faaliyetlerini internet üzerinden gerçekleştirmektedir. Geleneksel ajanslar ise daha somut öğeler üzerine çalışarak reklam yaratırlar. Afişler, kartvizitler ve katalog tasarımları bunlara örnek olarak verilebilir.

En Ünlü Reklam Ajansları

İşinde ün kazanmak her meslekte özenilecek bir durumdur. Reklam ajansları bu ünü kazanabilmek için oldukça büyük çabalar sarf etmekte ve rakipleriyle dişli bir yarış içindedirler. Ünlü reklam ajanslarına verilebilecek birçok örnek mevcut. Bunlardan en çok göze çarpanının Google Ads Ajansı olduğunu söyleyebiliriz. Google reklam sistemi oldukça basit bir işleyişe sahip. Google reklam uzmanı haritalar üzerinde sizin işletmenize yakın olan işletmeleri kullanıcıların karşısına çıkarıyor. Bu sayede sizin işletmenize ve telefon numaralarınıza yönelim artıyor ve işletmenizin reklamı dijital olarak yapılmış oluyor. Üstelik google reklam ajansi üzerinden bütçe sınırınızı da kendiniz belirleme lüksüne sahip olabiliyorsunuz.