PPC Nedir? | Tıklama Başına Ödeme: Tanım ve Anlamı

Bu makalede, PPC pazarlamanın ne olduğunu ve görünürlüğünüzü artırmak ve pazarlama kampanyalarınızın sonuçlarını ölçmek için bu tekniği nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinizi açıklıyoruz.

Okumaya devam edin.

PPC

Explore!

PPC, Google Ads ve benzeri konulardaki tüm yaklaşımlarımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Google Ads Management our page will be interesting to you.

PPC Nedir?

PPC (Pay Per Click)’in Türkçe karşılığı Tıklama Başına Maliyet (TBM)’tir. Dijital pazarlama alanında belirli bir reklam ödeme modeline denir. Bu modelde, reklam veren, bir internet kullanıcısının bu reklamı tıklama sayısına göre ödeme yapar.

Arama motorları ve TBM birbirleriyle yakından bağlantılıdır. 2000 yılında piyasaya sürülen dev Google Adwords, PPC'de önemli bir oyuncudur. Yahoo Search Marketing ve Microsoft adCenter sağlayıcılarının rekabetiyle karşı karşıyadır ama yine de bir öncüdür.

PPC modeli, özellikle kötüye kullanım amaçlı tıklamalar sorunu yüzünden sürekli olarak eleştirilir.

Tıklama başına ödeme reklamcılığı veya tıklama başına ödeme pazarlaması olarak da bilinen PPC, web sitelerine trafik çeken bir dijital reklamcılık stratejisidir. Bu tıklama başına maliyet (TBM), tekliflere bağlı olarak artabilir veya azalabilir. Ayrıca, yalnızca gerçek bir dönüşüm potansiyeli olan reklamlarınız için ödeme yaptığınızda yüksek bir yatırım getirisi sağlar.

Bu reklam türü, arama motoru trafiğini reklamverenin web sitesine yönlendirmeyi hedefler... PPC, markanızı tanımayan ancak hizmetlerinizi/ürünlerinizi arayan potansiyel müşterilere ulaşmanıza yardımcı olur.

Google'da yayınlanan reklamlar genellikle arama motoru sonuçlarının en başında veya en sonunda görünür:

ppc

pay per click

ppc nedir

PPC Nasıl Çalışır?

PPC reklamları "Reklam" ile etiketlenir ve organik arama sonuçlarının üzerinde görünür. Sosyal medyada, PPC reklamları genellikle haber akışındaki yani anasayfadaki normal gönderiler gibi görünür.

En popüler iki PPC modeli açık artırma ve sabit oran şeklindedir. Her iki durumda da sabit bir bütçe belirler ve hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeleri seçersiniz.

PPC platformu, anahtar kelimeleriniz için bir teklif tutarı önerir. Birisi arama yaptığında, benzer anahtar kelimeleri hedefleyen farklı reklamverenler arasında bir açık artırma tetiklenir. Açık artırmayı kazanan reklamlar, arama motoru sonuç sayfasında en üst sıralarda görünür.

PPC ayrıca Facebook'ta bir reklam türüdür.

PPC, her türlü reklam kampanyasında şu amaçlarla kullanılır:

-Satışları artırmak

-Potansiyel müşteriler oluşturmak

-Markayı tanıtmak

 

PPC’nin Faydaları 

Hedeflerinize ulaştırır.

PPC, işletme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur. Markanızı ve içeriğinizi tanıtma ve satış hunisinin her aşamasında hedef kitlenize ulaşma fırsatına sahip olabilirsiniz. Bu nedenle, potansiyel müşterilerinizi artırmak, çevrimiçi satışlarınızı artırmak veya marka bilinirliğinizi ve görünürlüğünüzü artırmak istiyorsanız ücretli bir arama stratejisiyle bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Ölçülebilir ve takip edilebilirdir.

Google Ads'i Google Analytics ile birlikte kullanarak, PPC kampanyalarınızı kolayca takip edebilir ve ölçebilirsiniz. Ayrıca kampanyanızın sonuçlarını ve istatistiklerini gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz.

PPC reklamlarıyla hedef anahtar kelimelerinizi, reklam yerleşiminizi veya bütçenizi kontrol etmek oldukça kolaydır.

Hangisinin en yüksek YG'yi sağladığını görmek için farklı reklamlarla A/B ayırma testi de yapabilirsiniz. Ardından, iyi performans gösteren reklamları artık istenen sonuçları vermeyene kadar ölçeklendirebilirsiniz.

PPC reklamları kârlıdır.

PPC reklam kampanyalarıyla, ne kadar harcamak istediğinizle ilgili tam kontrole sahip olursunuz.

Yalnızca ziyaretçiler, yüksek bir dönüşüm olasılığıyla web sitenize veya açılış sayfanıza yönlendiren bağlantıya tıkladığında ödeme yaptığınızdan, ödediğinizin karşılığını alırsınız.

PPC ile özel bir kitleyi hedefleyebilirsiniz

PPC ile satış huninizin her aşamasında hedefinizi takip edebilirsiniz. Bu farklı hedefleme ölçütlerini birleştirerek içeriğinizin doğru kitleyle ulaşma şansı artar. Hem potansiyel müşterilerinize hem de sizi henüz bilmeyen müşterilere ulaşabilirsiniz. 

PPC kampanyaları özelleştirilebilir

PPC kampanyaları ile anahtar kelimeler, reklamlar, hedefleme ve yerleşimlerin tümü, hedeflerinize ve bütçenize göre özelleştirilebilir. Ayrıca, kampanyanızda istediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.

Hızlı sonuçlar verir.

Bir startup veya küçük bir işletme yönetiyorsanız, muhtemelen organik, sosyal veya doğrudan trafiğin etkisini bekleyecek zamanınız yoktur. PPC reklamlarının devreye girdiği yer de tam olarak bu noktadır.

Optimize edilmiş PPC reklamlarıyla, kampanyanızı başlattıktan birkaç saat sonra SERP'nin tepesine sıçrayabilirsiniz.

PPC reklamcılığının başka avantajları da vardır:

 • Google Adwords gibi bazı platformlar, ürünlerinizi doğrudan  aynı ürünlerle ilgilenen veya arayan kullanıcılardan bulabilir.
 • PPC, reklamınızla ilgili bilgileri ortaya çıkarır. Böylelikle, yapılan tıklamaların veya elde edilen gösterimlerin sayısı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Kampanya çalışmıyorsa anında değişiklik yapılabilir.
 • İnternetten satın alınan bir ürün veya hizmeti sunan işletmeler için PPC iyi bir çevrimiçi stratejisidir. Tıklamaları satışa dönüştürmek daha basit ve daha kolaydır.
 • Reklamlarınızı göstermek istediğiniz coğrafi bölgeleri segmentlere ayırabilir ve istediğiniz şekilde seçim yapabilirsiniz.
 • Reklam başına harcamak istediğiniz bütçeyi seçebilirsiniz.

PPC Reklam Nedir?

Tıklama başına ödeme reklamcılığı veya tıklama başına ödeme pazarlaması olarak da bilinen PPC, işletmenizin bilinirliğini artırmaya, potansiyel müşterileri web sitenize çekmeye ve dönüşümleri artırmaya yardım eden bir dijital pazarlama stratejisidir.

PPC reklamlarınızın nerede görünmesini istediğiniz konusunda birçok seçeneğiniz vardır; bu, reklamlarınızı hangi kitlelerin göreceğini ve potansiyel müşterilerinizi nasıl hedefleyeceğinizi kontrol altında tutmanıza yardım eder. 

PPC’de reklamlarınız için ödeyeceğiniz maksimum tutara siz karar verebilirsiniz ve bu yüzden piyasadaki en karlı dijital pazarlama stratejilerinden biridir.

Gazeteye reklam yerleştirmek, televizyonda reklam göstermek veya işletmenizin reklamını billboardlarda yapmak gibi geleneksel pazarlama stratejileriyle belirli bir bütçe ödersiniz. Ancak hiçbir zaman reklamınızı tam olarak kaç kişi gördüğünden emin olamazsınız. 

Reklamınızı 10 kişi de görse 1000 kişi de görse aynı fiyatı ödersiniz. PPC’de ise gören kişi başına ödeme yaparsınız.

PPC reklamları ile reklam alanı için ödeme yapmazsınız, eylem için ödeme yaparsınız.

Bununla birlikte, bir PPC kampanyasının YG'sinin yüksek olduğundan emin olabilirsiniz, çünkü dönüşüm potansiyeli olmadıkça bir reklam için asla ödeme yapmazsınız.

Bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında bir açılış sayfasına yönlendirilir. Bir açılış sayfası genellikle kullanıcıların harekete geçmesi ve ürünü satın alması veya ürün hakkında daha fazla bilgi alması üzerine tasarlanır. Her iki durumda da, açılış sayfanız ne olursa olsun, kullanıcılara satın alma sürecinde bir sonraki adımı atmaları için ilham verir.

 

Bir PPC Reklam Kampanyası Nasıl Oluşturulur ve Optimize Edilir?

PPC kampanyaları tasarlamanın temel adımı doğru anahtar kelimeleri seçmek ve kullanmaktır .

Bu, reklamınız için doğru anahtar kelimeler olup olmadığını bilmek için gereklidir. Bunu yapmak için, kullanıcıların İnternette ne aradığını bilmenizi sağlayan Google Keyword Planner gibi araçlar vardır.

Kampanyayı yürütmeden önce, kullanıcıları eylem gerçekleştirmeleri gereken sayfaya götüren bağlantıyı planlamak önemlidir. Örneğin, potansiyel müşterilerin ürünlerinizi satın alabileceği çevrimiçi mağaza sayfanıza yönlendirebilirsiniz. Satış oluşturmak için açılış sayfasına yönlendirmek önemli olacaktır.

 

SEO ve PPC 

SEO, web sitenizi yüksek sıralamalar ve ücretsiz arama motoru trafiği için optimize etme sürecini ifade etmektedir. Tıklamaları artırmak için her halükarda PPC ile ödeme yapmanız gerekecektir. Eğer pazarlamanızda SEO ve PPC'yi uyumlu hale getirirseniz çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.

İnternette arama yaptığınızda, arama motorları size en yararlı sonuçları sağlamaya çalışır. Kullanıcının tam olarak görmek istediği sonucu vermeye çalışır. Bir sitenin organik sonuçlarda üst sıralarda yer alması için alakalı içerik ve anahtar kelimelerle optimize edilmesi gerekir.

Yüksek bir sıralama elde etmek çok zaman ve çaba gerektirir. Siteyi düzenli olarak güncellemeniz ve insanların daha fazlasını isteyeceği içerikler oluşturmanız gerekir. İçeriklerde süreklilik çok önemlidir.

PPC, organik olmayan bir arama süreci olan bir tür ücretli arama motoru pazarlamacılığıdır. 

Peki, neden sadece SEO yapmak varken PPC de yapmalıyım?

Özetle, PPC ve SEO'yu dengelemek, çevrimiçi pazarlama stratejinizi büyük şekilde artırabilir. Aşağıdaki noktalar ortaya çıkabilir:

 1. Kısa vadeli olası satış yaratma: SEO, sürekli içerik oluşturmaya dayanan uzun vadeli bir stratejidir. Aynı zamanda, çoğu web sitesi, pazarlama çabaları düştüğünde zaman zaman trafikte düşüşler yaşar. PPC kampanyaları yürütmek, yeni potansiyel müşterileri sitenize çekmenize yardım edebilir. Reklamlarınız kaliteli ve optimize edilmiş bir şekilde hazırlanırsa, PPC kampanyalarınız çok başarılı olacak, maliyetleriniz düşecek ve geliriniz artacaktır.
 2. Kesin hedefleme: İyi bir anahtar kelime araştırması, herhangi bir PPC kampanyasının temelidir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmak, dönüşüm oranınıza zarar veren alakasız tıklamaların sayısını azaltmanıza yardımcı olabilir. Birçok PPC platformu, demografik kriterlerinizi daraltmanıza olanak tanır. Bu, hedef kitlenizi yaş, cinsiyet ve göz atma etkinliği gibi özelliklere göre sınırlamanızı mümkün kılar.
 3. Performans ölçümü: PPC pazarlama, kaliteli potansiyel müşterilerin kaynağına ve sıklığına şeffaf bir şekilde erişim sağlar. Gerçek zamanlı verileri kullanarak küçük test kampanyalarına yatırım yapabilir ve sonuçlarınızı iyileştirmek için SEO taktiklerinizi planlayabilirsiniz.

Başarılı Bir PPC Kampanyası İçin İpuçları

İyi düşünülmüş bir PPC kampanyası, iyi müşteri adaylarını kötü olanlardan ayırmanın en iyi yollarından biridir. Reklamınızı gören birçok kişi arasında, ilgilenen kişilerin daha fazlasını öğrenmek için tıklama olasılığı daha yüksektir. Ancak, PPC pazarlaması iyi bir strateji olmadan sorunlar çıkarabilir. PPC kampanyalarının başarısız olmasının bazı yaygın nedenleri şunlardır:

Pay Per Click nedir

 1. Zayıf Açılış Sayfaları: PPC reklamlarının maliyeti ve konumu, insanların aradıklarını ne kadar tutarlı bir şekilde sunduğunuzla bağlantılıdır. İyi hazırlanmış açılış sayfalarına sahip olmak çok önemlidir ve her harekete geçirici mesaj için farklı sayfalar oluşturmanız önerilir. Ziyaretçilerin yapmasını istediğiniz eylemi düşünün. Sitenizden satın alma yapmalarını mı istersiniz? Sizi aramasını mı istersiniz? Posta listenize kaydolmalarını mı istersiniz? Her açılış sayfası, her bir tüketici segmentine getirmek istediğiniz katma değeri vurgulamalıdır. Çok fazla harekete geçirici mesaj kafa karıştırabilir ve ziyaretçilerin sitenizden uzaklaşmasına sebep olabilir.
 2. Donuk Reklamlar: Reklam metniniz sıkıcıysa, tüketici araştırmasına ve anahtar kelime araştırmasına harcadığınız tüm çalışmaların hiçbir etkisi olmayacaktır. Başlıklar çok önemlidir ve güçlü bir satış noktası içerir. Okuyucuların sahip olabileceği en önemli soruların yanıtlarını reklam metninde verdiğinizden emin olmanız gerekir. Tüketiciler "kahverengi kovboy botu satın al" şeklinde bir arama yaparsa, sitenizde bu ürünü bulabileceklerinin açıkça belirtin.
 3. Kötü Performans Yönetimi: Aynı kampanyayı tekrar tekrar yayınlamayın. Nelerin dönüşüm sağladığına ve nelerin sağlamadığına dikkat edin. İşe yarar reklamların farkında olun. Karşılaştırmak için anahtar kelime gruplarını aynı anda deneyin. Daha da iyisi, reklamlarınızın alakasız arama terimleri için gösterilmesini önlemek için negatif anahtar kelimeler kullanın.

PPC pazarlaması herkes için değildir ve karşılığını veren kampanyalar oluşturmak deneyim gerektirir. Kârınızı artırmak için net PPC hedefleri belirlemeniz gerekir. Bir PPC platformu seçmeden önce müşterilerinizin çevrimiçi olarak nerede vakit geçirdiğini düşünmelisiniz.

İş modeliniz için çevrimiçi etkileşim gerekliyse, reklamlarınızın gerçek bir etki yaratması için sosyal medya takipçilerini de yakalamanız çok önemlidir.

En önemli şey ise, işinizi başkalarıyla karşılaştırmaktan kaçınmaktır. İlk başta mükemmel sonuçlar alamıyorsanız hemen pes etmeyin çünkü PPC, çok kişiselleştirilmiş bir pazarlama tarzıdır ve hemen sonuç almak çok kolay değildir. Bu noktada deneyerek ilerlemek, başarılı ve başarısız olan reklamların farkına varmak gerekir.

Kampanyanızda, anahtar kelimelerde veya bütçede yapılacak küçük değişiklikler büyük bir fark yaratabilir. PPC pazarlamasını denemeye karar verirseniz, buna bir deney olarak yaklaşın ve tuzaklardan kaçınmaya hazır olun!

Hangi Platformlar PPC Reklamcılık Hizmeti Sunuyor?

Google, Yahoo veya Bing gibi kendi platformlarına sahip arama motorları vardır, böylece reklamverenin PPC kampanyaları aracılığıyla reklam vermesi sağlanır.

Google Adsense gibi diğer web sitelerinde de reklam vermenize izin veren platformlar da vardır. Facebook Reklamları gibi sosyal ağlar, PPC ile reklam kampanyaları yürütür.

Google Ads

Google Ads, ücretli reklamcılığın kralıdır.

PPC sayısı en fazla olan platformdur. Google Ads, tüm işletmeler için uygundur ve dünya çapında en yaygın kullanılan reklam platformudur. Google, bir teklife ve bir algoritmaya dayalı olarak her aramanın sonuçlarında hangi reklamverenlerin görüneceğini seçer. 

Ortalama olarak, Google saniyede 90.000'den fazla arama sorgusu işleyerek, hedef kitlenizin tıklamasını sağlayacak anahtar kelimeleri hedeflemeniz için size fırsatlar sunar. Yalnız, anahtar kelimeler bu platformda çok rekabetçidir ve bu da daha yüksek reklam harcaması anlamına gelebilir.

Bing Ads

Bing, Google'dan sonra en büyük ikinci arama motorudur, bu nedenle bu platformdan alabileceğiniz trafiği küçümsememelisiniz.

Google Ads’e benzer şekilde, bu platform reklamlar Bing ve Yahoo arama motorlarında gözükür.

Tabii ki, Baidu veya Yandex gibi kendi PPC platformlarına sahip başka arama motorları da bulunur. (Yandex Ads ve Baidu Ads).

Facebook Ads

Bu sosyal ağda yayınlanan tüm reklamlar, tıklanma sayısına göre ücretlendirilir. Facebook Reklamları, özellikle belirli hedefleme seçenekleri sebebiyle, ücretli reklamlar için popüler ve etkili bir platformdur. Facebook Reklamlar ile kullanıcıları ilgi alanlarına, demografilerine, konumlarına ve davranışlarına göre hedefleme şansınız vardır.

Ek olarak, Facebook yerel reklamlara izin verir, bu da reklamların eklendiği ve sosyal beslemeyle karıştırıldığı anlamına gelir. Ayrıca, Instagram'da reklam vermek için Facebook Reklamlarını da kullanabilirsiniz.