Instagram’da Mavi Tik Alma Rehberi

Instagram, Twitter ve Facebook gibi, sayfa yöneticilerinin belirli sayfalar için Instagram sertifikalı bir rozet ve Instagram sertifikası talep etmesine olanak tanır. Bir sosyal medya ajansı olan Albert Solino olarak, Instagram sertifikasının ve mavi tikin nasıl alınacağını açıklıyoruz.

🚫 Mavi Tik Danışmanlığı Hizmeti Hakkında

Sevgili okuyucularımız, son yazımızda "Mavi Tik Nasıl Alınır?" konusunu ele aldık ve bu sayede birçok kişi için Instagram hesaplarında mavi tik almayla ilgili aydınlatıcı bilgiler sunduk. Ancak, bazı okuyucularımızın bize mavi tik danışmanlığı hizmeti talepleri olduğunu fark ettik. Bu bağlamda, açık bir şekilde ifade etmek isteriz ki Albert Solino Danışmanlık Şirketi olarak, mevcut hizmet yelpazemizde "Mavi Tik Danışmanlığı" hizmeti sunmuyoruz.

🔍 Odaklandığımız Alanlar ve Hizmetlerimiz:

Bizim uzmanlık alanlarımız arasında dijital pazarlama stratejileri, içerik yönetimi, sosyal medya yönetimi, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve diğer dijital çözümler bulunmaktadır. Ayrıca, Turquality, Yönetim Danışmanlığı, İnsan Kaynakları Danışmanlığı alanlarında da faaliyet göstermekteyiz.

💼 Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Eğer şirketinizin dijital pazarlama stratejilerini optimize etmek, sosyal medya performansınızı artırmak ya da diğer dijital alanlarda uzmanlık arayışınız varsa, alanında deneyimli ekibimizle size destek olmaktan mutluluk duyarız. Bize ulaşarak nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için lütfen iletişim sayfamızı ziyaret edin.

📞 İletişime geçin.

Bunun gibi birçok konu Instagram'dan para kazanmak isteyen kullanıcıların akıllarını kurcalıyor. "Instagram Keşfete Nasıl Düşülür?", "Mavi Tik Nasıl Alınır?", "Instagram'da Nasıl Daha Çok Takipçi Kazanılır?" "Instagram'dan Nasıl Para Kazanılır?"... Bu yazımızda Instagram'dan nasıl para kazanabileceğinizi açıklıyoruz...

Instagram Mavi Tik Nedir?

Instagram mavi tik rozeti, bir sayfanın adından sonra küçük bir simge olarak görünür. Instagram, bu Instagram doğrulama rozetini sayfalara sağlar. Başka bir deyişle, hesap gerçek: bir ünlüyü, önemli bir figürü veya tanınmış bir markayı temsil eder. Olağan kontroller özel bir ekip tarafından gerçekleştirilir.

Instagram'a göre mavi tik, olduğunuzu söylediğiniz kişi olduğunuz anlamına gelir. Instagram'ın resmi bloğuna göre:

“Mavi tik bizim açımızdan bir onay değildir ve onları bir önem sembolü olarak görmüyoruz. “

Doğrulanmış olmak, Instagram'ın içeriğinize farklı davranacağı anlamına da gelmez. Instagram doğrulama rozetine sahip olmak, algoritmik bir fayda sağlamaz.

Sonuç olarak, önemli görünürlüğe sahip tüm doğrulanmış hesaplar bunu içeriklerinin kalitesine göre gerçekleştirir.

Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram mavi tik almak zor bir süreçtir. Sayfa yöneticisi olduğunuzda, doğrudan sosyal ağdan bir Instagram sayfasının mavi tik talep edemezsiniz. 2014'ten beri Instagram ekibi, tanınmış halka açık kişilerin ve markaların hesaplarını doğrulamıştır. Instagram, mavi tikli olmak için ulaşılacak takipçi sayısı, belirli bir faaliyet sektörü veya yapılacak optimizasyon olmadığını şart koşsa bile, aşağıdakilere sahip olmanız önerilir:

 • Biyografi
 • Düzenli olarak yayınlanan içerik
 • İlgili bir topluluk (sahte beğeni satın almak yok)
 • Kimlik hırsızlığı riski

Sadece büyük markalar ve kişilikler mavi tik almakla gerçekten ilgilenir. Ayrıca, Facebook sayfanız mavi rozet veya gri rozet ile onaylanmış olsa bile Instagram sayfanız bir mavi tike sahip olmayabilir.

Instagram, mavi tik rozeti almak isteyen kullanıcılardan hesapları üzerinden talepte bulunmalarını ister. Bunu yapmak için:

 • Profilinize gidin ve sağ üst köşedeki ☰ sembolüne dokunun.
 • Ayarlar → Hesap → Doğrulama isteği üzerine dokunun.
 • Formu kendiniz veya işletmeniz hakkında bilgilerle doldurun. Ayrıca, bir ehliyet de dahil olmak üzere seçtiğiniz bir kimliği yüklemeniz gerekmektedir.
 • İsteğinizi doğru bir şekilde tamamladığınızı kontrol edin ve Gönder'e basın.

Instagram, hesapları 30 gün içinde doğrular ve size kararını bildiren bir e-posta gönderir.

Mavi tikinizi iyi durumda tutmak için Instagram'ın kurallarına uyduğunuzdan emin olun. Ayrıca hesabınızı aktif tutmaya, yeni içerik yayınlamaya ve kendinizi tanıtmayı da es geçmeyin. Instagram'ı mutlu etmek ve mavi tik rozetinizi almak için etkileşim kurun ve markanızı büyütün.

Mavi Tik Almak İçin Kaç Takipçiye İhtiyacınız Var?

En sık sorulan soru, mavi tiki kaç aboneye sahip olanın aldığıdır. Kullanıcılar, rozeti alabilmek için profilinizin belirli sayıda takipçisi olması gerektiğine makul ölçüde inanıyor ama bu durumda resmi bir kural yoktur.

Takipçi sayısının çokluğu, mavi tik verme kararı üzerinde hiçbir etkiye sahip değildir.

Mavi Tik Almanın Avantajları

Sadece profilinizdeki mavi bir tik gibi görünse de, Instagram kullanıcılarının platformda doğrulanmış profil aramasının birkaç nedeni vardır. Mavi tik, Instagram profiliniz ve markanız için şunları yapabilir:

Profilinize daha fazla güvenilirlik getirir.

Instagram'da gezinirken bir profilin yanında mavi bir onay işareti gördüğünüzde nasıl hissettiğinizi bir düşünün. Muhtemelen, Instagram'ın doğruladığını bilen markaya veya kişiye anında biraz daha güveniyorsunuz, değil mi?

Bu özellikle, kendilerini taklit eden kişiler tarafından kendi adlarına oluşturulmuş spam hesaplarına sahip olabilecek markalar veya bireyler için geçerlidir. Adının yanında mavi bir onay işareti olduğunda hangi profilin gerçek olduğunu söylemek kolaydır.

Instagram'daki mavi tik, profilinize bir güvenilirlik duygusu verebilir ve bu da takipçi sayınızı artırabilir.

İşbirliği olasılığını artırır.

Profilinizde mavi tik olması, başka bir kişi veya markadan daha nitelikli bir Instagram etkileyicisi olduğunuz anlamına direkt olarak gelmez, ancak potansiyel ortaklara sizin hakkınızda daha iyi bir izlenim verir.

Bazı markalar, ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için Instagram influencer'larını kullanır ve yalnızca Instagram tarafından doğrulanmış etkileyicilerle çalışabilir. 

Profilinize dikkat çeker.

Basitçe söylemek gerekirse, Instagram'daki herkes doğrulanmazı. Öyle olsaydı, mavi tik daha az öneme sahip olurdu. Küçük mavi tik, Instagram'da "doğrulandı" rozetine sahip hesapları tanımlamayı kolaylaştırır. Hesabınızda yapacağınız bu basit değişiklik, profilinizi henüz doğrulaması olmayan diğer benzer profillerden ayırt etmenize yardımcı olabilir.

Instagram'da Mavi Tik İçin Kimler Uygundur?

Instagram'da doğrulanmak için çok sayıda takipçiye veya çok sayıda gönderiye ihtiyacınız yoktur. Bu tik "tanınmış" ve "çok aranan" kişiler veya şirketler için vardır. Instagram'ın influencerları incelerken ücretli veya sponsorlu içeriği dikkate almadığını da belirtmekte fayda var, bu nedenle web'deki makalelerde organik olarak yer almayan influencerlar inceleme yapamayabilir. 

Bu gereksinimlere ek olarak, eksiksiz bir açık profiliniz olmalıdır. Instagram ayrıca "aktif" olmanız gerektiğini de belirtir, ancak bunun ne anlama geldiğine dair herhangi bir ayrıntı yoktur. Çoğu durumda, hesabınıza en az birkaç düzenli gönderi yaptıktan sonra başvurmak muhtemelen en iyisidir.

Ayrıca bilgi sistemine katılarak Instagram'ın kurallarına uymalısınız. Hizmet Koşullarımız ve Topluluk Kurallarımız kurallarından herhangi birine uyulmaması, doğrulama rozetinizin yani mavi tikinizin kaybolmasına ve bazı durumlarda hesabınızın silinmesine neden olabilir.

Neden Instagram’da Mavi Tik Almalısınız?

Instagram onaylı bir rozet, dijital iletişim için mükemmel bir fırsattır ve markanızın imajına önemli bir fayda sağlar. Instagram mavi tik çeşitli avantajlar sağlar:

Görünürlük: Instagram mavi tikine sahip Instagram sayfaları daha görünürdür ve kendilerini rekabette farklılaştırabilirler.

Markalaşma: Doğrulanmış bir Instagram hesabına sahip olmak, Instagram tarafından onaylandığı için sayfanıza güvenebilen internet kullanıcıları için genellikle güven verici bir işarettir.

Taklit Önleme: Bu amaçla bir Instagram sayfasına mavi tik almayı düşünüyorsanız, birisi Instagram'da kimliğinize bürünürse ne yapmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Mavi tik alarak sahte hesaplar arasında doğruluğunuzu kanıtlayabilirsiniz. Instagram'da kimliğine bürünülme riski taşıyan sayfalar için de Instagram mavi tik almak oldukça önemlidir. 

Mavi tik almak, hesabınıza gerçek bir güvenilirlik kazandırır. Topluluğunuz doğru profili takip ettiklerinin farkında olacaktır. Sonuç olarak, sizi takip etmekten çekinmeyecektir.

Bu özellikle hayran hesaplarının sizi taklit etmesini engeller. Bununla birlikte, markaları kimlik hırsızlığından ve taklit ürünlerin satışından korumak da önemlidir. Instagram hesabınız doğrulandığında, Instagram aramalarında görünecektir. Ayrıca, doğrulanmış profiliniz daha fazla öne çıkacaktır.

Ayrıca, Instagram hesabınızı onaylayarak, yukarı kaydırma işlevini kullanarak doğrudan hikayelerinizde bağlantılar paylaşabileceksiniz. Bu seçenek normalde yalnızca 10.000'den fazla takipçisi olan hesaplar için geçerlidir.

Instagram Mavi Tik Almak ve Korumak için Önemli İpuçları

İsteğiniz reddedilmiş veya kabul edilmiş olsun, bu yönergeleri izlemenizi öneririz. Bu, onu alma veya zaten sahipseniz koruma şansınızı artırır.

 1. Resmi bir hesaba sahip olun.
 2. Daha fazla takipçi edinin.
 3. İlgi çekici bir hesaba sahip olun.
 4. Herkese açık bir profil kullanın.
 5. Aktif olun.
 6. Instagram dışında da var olun.
 7. Biyografinizde başka sosyal ağların reklamını yapmayın.
 8. Kimliğiniz hakkında yanlış bilgi vermeyin.
 9. Birden fazla kez başvuru yapın.
 1. Resmi bir hesaba sahip olun.

Bunu daha önce gördük: Instagram sayfanız gerçek olmalı. Hayran hesabınız veya sahte hesabınız varsa Instagram mavi tik alamazsınız.

 1. Daha fazla takipçi edinin.

Mavi tik edinmenin şartlarından biri de takipçi sayınızı artırmaktır. Ünlü bir kişi veya şirket olmanın Instagram doğrulaması için başvuru şartlarından biri olduğunu unutmayın.

 1. İlgi çekici bir hesaba sahip olun.

Moderatörler tarafından ciddiye alınmak istiyorsanız, iyi bir Instagram profiline sahip olmalısınız. Sonuç olarak, şunlara sahip olduğunuzdan emin olun:

 • İyi bir profil resmi 
 • İlgili bir kullanıcı adı
 • İyi bir instagram biyografisi
 • Harika içeriğe sahip, düzgün bir şekilde korunan bir feed
 1. Herkese açık bir profil kullanın.

Profilinizi herkese açık yapın. Bu bilgileri sağlamadığınız sürece talebiniz dikkate alınmayacaktır. Gizli profiller için Instagram sertifika taleplerine izin vermez.

 1. Aktif olun.

Platformda proaktif olmalısınız. Bu zaten günlük rutininizin bir parçasıysa devam edin. Düzenli olarak içerik yayınlamayı ve her yoruma, DM'ye vb. yanıt vermeyi unutmayın.

Ne kadar aktif olursanız, hesabınızın o kadar gerçek olduğu algılanır.

Aynı zamanda takipçi sayınızı artırmanıza da olanak sağlayacaktır. Instagram botları da aynı prensibe dayanmaktadır.

 1. Instagram dışında da var olun.

Global bir ünlü veya markaysanız bu bir sorun olmamalı. Sosyal ağlarınız zaten kurulmuş olmalıdır.

Henüz bu durumda değilseniz ve sadece Instagram'ınız varsa, bunu değiştirin.

Gerçekten de, moderatörler, özgünlüğünüzü sağlamak için Google ve sosyal ağlar aracılığıyla hakkınızda ek bilgi isteyecektir.

Biraz varlığınız olmalı, yoksa şüpheli görüneceksiniz. Sonuç olarak, aradığınız sertifikayı reddedebilirler. Web'de (örneğin blog makaleleri ile), tüm medyada ve diğer sosyal ağlarda yer alarak şansı lehinize kullanın.

 1. Biyografinizde başka sosyal ağların reklamını yapmayın.

Sertifika almak ve mavi rozeti almak için Instagram biyografinizde başka sosyal ağların tanıtımını yapmamalısınız.

Bu durumda, "beni takip et..." veya "beni ekle..." stiline yapılan tüm referansları kaldırın.

 1. Kimliğiniz hakkında yanlış bilgi vermeyin.

Bu mantıklı görünebilir, ancak kritiktir. Sertifika başvurusu yaparken Instagram'a verdiğiniz bilgiler hakkında yalan söylemeyin.

 1. Birden fazla kez başvuru yapın.

Instagram doğrulamasını ilk seferde alamıyorsanız, her 30 günde bir yeniden başvurabilirsiniz. Gerekirse, birden fazla kez başvuru yapın.

Mavi Tikimi Nasıl Korurum?

Instagram, verdiğini geri alma özelliğine sahiptir.

Gördüğünüz gibi Instagram'da doğrulanmak uzun zaman alıyor, bu yüzden bu zamanı boşa harcamayın. Yanlış davranırsanız veya hizmet şartlarını ihlal ederseniz Instagram sizi cezalandırır. Eğer aşağıdakileri yaparsanız ceza alabilirsiniz:

 • Mavi tikinizi satar veya satmaya çalışırsanız,
 • Profilinizi veya biyografinizi kullanarak diğer hizmetleri satar veya tanıtırsanız,
 • Üçüncü bir taraf aracılığıyla hesabınızı satmaya çalışırsanız.

Instagram'da mavi tikli kalmanızı sağlamanın bazı güvenilir yolları şunlardır:

 • Hesabınızı herkese açık tutun.
 • Hizmet Şartlarına ve Topluluk Kurallarına uyun.

Mavi tike sahip olduğunuzda, hesap etkinliğiniz yavaşlasa bile mavi tiki elinizde tutabileceğinizi belirtmekte fayda var. Kötü niyetli davranış, mavi tiki gerçekten kaybetmenin tek yoludur.

Bir sosyal medya ajansı olarak bu makaleyi okumanız sonucunda mavi tik alacağınızı garanti edemeyiz; bu hesap etkinliğinize ve hayranlarınızla olan ilişkinize bağlıdır. Ancak, bu yönergeleri izleyerek doğrulamaya giden yolunuzun daha net olacağını umuyoruz.