LinkedIn’de Nasıl Reklam Verilir?

LinkedIn, dünya çapında 756 milyon üyesi olan, devasa uluslararası profesyonel ağıyla tanınan bir sosyal medya uygulamasıdır. Profesyonel bağlantılarınızın çoğu gibi, büyük olasılıkla siz de zaten orada kayıtlısınızdır. Ancak, işinizi tanıtmak için LinkedIn Reklamlarını kullanmayı hiç düşündünüz mü?

"Business to Business" pazarı söz konusu olduğunda, LinkedIn, özellikle hedef kitlenin segmentasyonunda çok etkili bir çevrimiçi reklamcılık çözümü olduğunu kanıtlıyor. Gerçekten de Hubspot, LinkedIn'in Facebook ve Twitter'ın toplamından %277 daha fazla potansiyel müşteri oluşturduğunu bildiriyor. 

Peki, LinkedIn'de reklam vermenin yararları ve başarılı olacağı garanti edilen reklamlar oluşturmaya yönelik adım adım yöntemleri öğrenmek ister misiniz? O zaman okumaya devam edin…

Explore!

linkedinde nasıl reklam verilir

Linkedin reklamcılığı kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı LinkedIn Reklamcılığı our page will be interesting to you.

LinkedIn Ads Nedir?

LinkedIn Ads, LinkedIn'in kendi dahili ağ reklamlarınızı aktif bir hedef kitleye yönetmenize olanak tanıyan reklamcılık platformudur. Reklam kampanyalarınızı, oluşturmadan dağıtıma ve veri toplama da dahil olmak üzere kapsamlarının analizine kadar hedeflerinize, araçlarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre geliştirir, canlandırır ve dağıtırsınız.

LinkedIn Reklamlarına, reklam oluşturmaya yönelik bir arayüz olan Campaign Manager aracılığıyla erişilir. Marka imajınıza uygun reklamlar oluşturmak için çeşitli araçlara erişmek için platformu kullanabilirsiniz. LinkedIn Ads ayrıca İnternet kullanıcılarına çeşitli reklam seçenekleri sunmak için çeşitli reklam biçimleri içerir.

Neden LinkedIn’de Reklam Vermeliyiz?

LinkedIn, dünyanın her yerinden ve her alanda profesyonelleri bir araya getirmesiyle tanınır. LinkedIn istatistiklerine göre, 180 milyon influencer ve 63 milyon karar verici dahil olmak üzere ayda 260 milyon aktif kullanıcı var.

LinkedIn'de reklam vermek, özellikle faaliyetleri "Business to Business" veya profesyoneller arasında faaliyet gösteren şirketler için geniş bir profesyonel hedef kitleye ulaşma fırsatı sağlar.

Kitleler ilgi alanlarına, mesleğe, sektöre, eğitime, coğrafyaya ve diğer faktörlere göre hedeflenebilir. Bu sosyal medya platformunda reklam vermenin diğer faydaları arasında esnek bütçe yönetimi, sonuç izleme ve analiz araçları ve çok dillilik sayılabilir.

Başka bir deyişle, yüksek nitelikli ve geniş bir kitleye erişmenin yanı sıra, reklamlarınızı segmentlere ayırma seçenekleri son derece çekici.

LinkedIn üyelerinin satın alma yapmak için sosyal ağda bulunmaları gerekmez. Bu nedenle LinkedIn reklamcılığı, öncelikle, daha sonra uygulayacağınız bir pazarlama stratejisi aracılığıyla potansiyel müşterilere ve ardından müşterilere dönüşmek için nitelikli müşteri adayları elde etmenin bir yolu olarak görülmelidir.

Bu nedenle, kampanyanızın başarılı olması için reklamcılık hedeflerinizi net bir şekilde tanımlamanız çok önemlidir. LinkedIn, nitelikli müşteri adayları oluşturmak için mükemmel bir platformdur ve müşteri tabanınızı genişletmek için güçlü bir araç olabilir.

Bununla birlikte, LinkedIn Reklamları marka bilinirliğini artırmada, imajınızı korumada ve önemli iş etkinliklerinde görünürlüğünüzü sağlamada değerli bir varlık olabilir.

Özetlemek gerekirse;

 • LinkedIn profesyonel bir evrende gelişen bir hedefe doğrudan ulaşmanızı sağlar.
 • LinkedIn reklamcılığı, öncelikle nitelikli müşteri adayları elde etmenin ve pazarlama ve satış stratejisine entegre olmanın bir yolu olarak görülmelidir.
 • Reklamcılık hedeflerinizi net bir şekilde tanımlamanız çok önemlidir: potansiyel müşteriler oluşturun, yeni bir kitleye ulaşın veya ün kazanın.

Adım Adım LinkedIn Reklamı Oluşturma

 1. ADIM: Sağ üstte “iş” ve “reklam ver” butonuna basın. 

LinkedIn'de reklam vermek için ürün simgesine (menü çubuğunun sağ üst köşesinde) tıklayın ve ardından "reklam ver" simgesini seçin. Bu düğme sizi doğrudan çeşitli reklam seçeneklerini görüntüleyebileceğiniz LinkedIn Kampanya Yöneticisi sayfasına götürür.

 1. ADIM: Kampanyanız için bir yönetici hesabı oluşturun. 

LinkedIn'de reklam vermeden önce bir kampanya yöneticisi hesabı oluşturmanız gerekir. Şirketinizin LinkedIn sayfasını doldurun, hesabın adını ve kullanmak istediğiniz para birimini belirtin. Ardından, bir reklam grubu oluşturmak için LinkedIn Campaign Manager platformuna yönlendirileceksiniz.

ADIM 3: Hedeflerinizi belirleyin. 

Öncelikle hedeflerinizi belirlemelisiniz. LinkedIn reklamlarının üç objektif ailesi vardır:

Notoriety, internet kullanıcılarının markanızı, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi keşfetmesine yardımcı olacaktır. Web sitenizin trafiğini, takipçi katılımını ve video görüntülemelerini artırmayı düşünün. Daha fazla potansiyel müşteri, web sitesi dönüşümü veya iş ilanları için adaylar oluşturmak için dönüşümler.

Bu hedefler aracılığıyla, LinkedIn Ads bakımından sorumlu robotlar, belirli bir başarı düzeyi sağlamak için reklamlarınızı iyileştirecek ve uyarlayacaktır.

 1. ADIM: Kitleyi seçin.

LinkedIn reklamcılığının ilginç hale geldiği yer burasıdır. İlk olarak, hedef kitlenizin ikamet ettiği yeri veya son seyahat destinasyonlarını ve tercih ettikleri dili seçerek reklamlarınızı coğrafi olarak sınırlandırabileceksiniz. Ayrıca bir coğrafi alanı hariç tutmayı da seçebilirsiniz.

Sosyal ağ iki hedefleme seçeneği sunar: biri genel olarak Eşleşen Hedef Kitle ile hedef kitlenizle bağlantılı ve diğeri hedef kitle özelliklerine bağlı.

LinkedIn, nitelikler açısından beş hedefleme kriteri sağlar: şirket, demografi, eğitim, iş deneyimi, ilgi alanları ve özellikler.

Öte yandan, Eşleşen Kitleler mevcuttur. LinkedIn, birkaç yıldır girişimciler için hayatı kolaylaştırıyor. Örneğin, bir e-posta adresi kullanarak bir kişi veya şirket listesini hedefleyebilirsiniz. Yeniden hedefleme, web sitenizi ziyaret etmiş veya video reklamlarınızdan birini görüntülemiş olanlar gibi, markanıza zaten ilgi göstermiş kişilere ulaşmanıza olanak tanır.

Hedef kitlenizi hassaslaştırmanın yanı sıra, Eşleşen Hedef Kitlenizden kişileri veya belirli özellikleri hariç tutabilirsiniz.

Yalnızca birkaç kriter tanımlanırsa, hedef kitleniz son derece spesifik veya tam tersine nispeten büyük olabilir. Hedefleme kriterlerinizi karşıladığınızda, ekranınızın sağ tarafındaki bir gösterge, ulaşabileceğiniz LinkedIn kullanıcılarının sayısını gösterir. Gelecekteki reklam kampanyalarında yeniden kullanmak için hedefleme ayarlarınızı da kaydedebilirsiniz.

ADIM 5: Reklam formatı seçin.

Seçilen reklam türü elbette istenen hedeflere yönelik olmalıdır. Örneğin şirketiniz ile ilgili haberlerin tanıtımını yapmak istiyorsanız sponsorlu içerikler son derece faydalı olacaktır. Maksimum erişimi sağlamak için aynı kampanyada birden fazla reklam türü kullanmak da mümkündür.

Son LinkedIn güncellemelerinden bu yana, her biri daha da alt bölümlere ayrılan dört reklam formatı vardır.

ADIM 6: Bütçe ve yayın tarihlerini seçin.

3 farklı ödeme seçeneği vardır:

 • Günlük bütçe belirleme
 • Tüm süre boyunca bir maksimum bütçe belirleme
 • Maksimum günlük bütçe belirleme

ADIM 7: Reklam kampanyalarını iyileştirmek için sonuçları analiz edin ve yorumlayın. 

Sonuçların analizi ve yatırım getirilerinin optimizasyonu için reklamların iyileştirilmesi, çevrimiçi veya çevrimdışı reklam kampanyalarının tüm lansmanlarında kritik bir adımdır.

LinkedIn, kampanyalarınızın sonuçlarını iyileştirmek için analiz etmeniz ve yorumlamanız gereken çok sayıda performans göstergesi sağlar. Raporlarınızı Campaign Manager platformundan dışa aktararak başlayın.

LinkedIn Ads Reklam Kampanyalarının Etkisini Nasıl Takip Edebiliriz?

Dijitale karşı baskı stratejisinin avantajı, dijital kollar tarafından sağlanan izlenebilirlik ve ölçüm yetenekleridir. Kötü şöhretiniz veya lider edinme stratejinizde başarılı olmak için, izleme sistemleri tarafından toplanan verileri ölçmeli ve analiz etmelisiniz. İş hedeflerinizi temel performans göstergelerine (KPI) dönüştürerek, web stratejinizin ve ADM'nin (sosyal medya reklamcılığı) etkisini doğru bir şekilde ölçebilecek ve kampanyalarınızda anında değişiklikler yapabileceksiniz. Sonuç olarak, hedeflerinize dayalı olarak reklam kampanyanız için kullanılacak çeşitli KPI'ları net bir şekilde tanımlamanız çok önemlidir. Örneğin marka bilinirliğini artırmak istiyorsanız reklamlarınızın gösterim hacmini izlemelisiniz. Web siteniz için bir trafik hedefiniz varsa, reklamlarınızın tıklama sayısını ve TO'sunu izlemeniz gerekir.

LinkedIn Reklamcılığının Türleri 

LinkedIn reklamcılığı kapsamında LinkedIn Business Manager, pazarlama hedeflerinize göre seçebileceğiniz B2B reklam kampanyalarınız için 6 farklı ve tamamlayıcı reklam formatı sunar.

Sponsorlu İçerik

Haber akışına görsel, başlık, açıklama ve CTA ekleyen en geleneksel reklam biçimi.

Sponsorlu içerik, hedef kitlenizin Haber Kaynağında organik LinkedIn içeriğinin yanında görünür.

Bu reklamlar, sosyal medya beslemelerinde görünen tanıtılan gönderilere benzer. Üç tür sponsorlu içerik vardır:

 • Tek resimli tek resimli reklamlar
 • Carousel reklamlar
 • Videolu reklamlar

Bu tür LinkedIn reklamı için ortalama tıklama başına maliyet, genellikle en yüksek olanıdır.

Reklamlı Mesajlaşma

Reklamınızı doğrudan LinkedIn mesajlaşmasında iletmek için kişiselleştirilmiş bir mesaj kullanılır. Mesaj reklamları, hedef kitlenizin LinkedIn gelen kutusuna iletilir.

Bu tür bir LinkedIn reklamı ile içeriğinizi kişisel bir hesaptan doğrudan hedef kitlenize gönderebilir ve alıcı yanıtı ve eylemine dayalı etkileşimi daha iyi ölçebilirsiniz.

Dinamik Reklamcılık

Ekranın sağ tarafında görünen bu reklamlar kullanıcıya özel olarak tasarlanmaktadır. Üç çeşitte gelirler: abone duyuruları, Spotlint ve iş teklifleri. Ayrıca yeniden pazarlamada da istihdam edilmektedirler. Dinamik reklamlar, içeriği kimin görüntülediğine bağlı olarak değiştiren kişiselleştirilmiş reklamlardır. Bu tür LinkedIn reklamı, yaratıcı içeriğini üyelerin kişisel verilerine göre düzenler.

Dinamik reklamlar yalnızca LinkedIn masaüstü platformunda üç biçimde kullanılabilir:

 • Takipçi Reklamları, LinkedIn Şirket Sayfanızı tanıtan reklamlardır.
 • Spotlight reklamları özel bir teklifi teşvik eder.
 • Mevcut pozisyonları tanıtan iş ilanları.

Metin Reklamları

Ekranın kenarlarında yayınlanan ve TBM veya BGBM ile faturalandırılan bir reklam türüdür. Bir başlık, açıklama, görsel ve harekete geçirici mesaj ekleyebilirsiniz.

Hedef kitlenize daha çok marka bilinirliği, üzerinde düşünme ve dönüşüme odaklanan bir video sunma biçimi.

Carousel Reklamlar

Bu reklam biçimi, birden çok küçük resmin bir hikaye anlatmasına izin vererek daha fazla anlatıma sahiptir. Bu tür reklamcılık, kötü şöhret, trafik oluşturma veya dönüştürme hedefine çok uygundur.

LinkedIn Ads Mi Google Ads Mi?

LinkedIn, iç reklam pazarına giren ilk şirket değil. Aksine! Google, Facebook, Instagram ve diğerleri, kendilerini kullanıcılarının içeriklerini tanıtmasına izin verecek şekilde konumlandırdı.

İşinize ilk başladığınızda veya yeni bir reklam kampanyası geliştirerek sosyal ağlar üzerinden yeni müşteriler aramaya başladığınızda, "Eminim Google'da en fazla görünürlüğe sahibim" demeyi tercih edebilirsiniz. Ve bu doğru... Reklam deyince aklımıza görünürlük geliyor.

LinkedIn Reklamlarında, anahtar kelimeler yerine bir hedef kitleyi hedeflersiniz ve reklamlarınızın fiyatı, aynı hedef kitleye ulaşmak isteyen reklamverenlerin sayısına göre belirlenir. Kendinizi reklam planında konumlandırmanın uygun fiyatlı bir yolunu arayan küçük bir işletmeyseniz, kampanyalarınızı LinkedIn Ads'e emanet etmelisiniz. Gerçekten de, reklamlarınızı çok popüler anahtar kelimelere odaklarsanız, Google Ads kampanyalarının maliyeti hızla artabilir.

LinkedIn, Google aracılığıyla ulaşılabilen toplam hacmin yalnızca küçük bir bölümünü temsil etse de, profesyonel sosyal ağ neredeyse hiç hata tıklaması oluşturmaz. Yanlışlıkla oluşturulan tıklamalar için ödeme yapma olasılığı (rakibinizin bakmak istemesi veya basit aramalar yapan ortalama kullanıcılar tarafından) Google'da, LinkedIn'e göre istatistiksel olarak daha yüksektir. Gerçekten de, LinkedIn kullanıcıları ağa neden katıldıklarını anlar ve belirli bilgileri bulmak için kullanır. Yanlış tıklamaların marjı Google'dakinden çok daha küçüktür. Uygun olmayan ziyaretler için ödeme yapmak pek de hoş olmazdı.

LinkedIn Ads platformu, bir B2B reklam kampanyası için hedef müşterilerinizin bir parçası olan kişilere tekliflerinizi ve şirketinizi tanıtmak için kesinlikle daha uygundur. LinkedIn Reklamları, hassas hedeflemesi ve ziyaretçilerin iş amaçlı olarak ağda bulunmalarının kesinliği nedeniyle dijital reklamlarınızın geliştirilmesinde değerli bir müttefik olabilir.

Daha İyi Sonuçlar İçin LinkedIn Reklamları Nasıl Optimize Edilir?

LinkedIn Reklamlarınızı nasıl daha etkili hale getireceğinizi öğrenin ve tutarlı bir şekilde yeni müşteri adayları edinin.

Hedef pazarınızı hassaslaştırın

Bir LinkedIn Ads kampanyası başlatmadan önce hedeflerinizle ilgili gerekli tüm bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun. LinkedIn Campaign Manager, çok sayıda hedefleme seçeneği sunar. Hedeflerinizin profillerini olabildiğince detaylı tanımlarsanız, ultra özel bir hedef kitle oluşturacaksınız. Sonuç olarak, LinkedIn reklamınız, mesajınıza duyarlı ve dolayısıyla dönüştürülmesi daha kolay bir hedef kitleye yönlendirilecektir.

Mesajlarınızı hedef kitlenize göre uyarlayın.

LinkedIn reklamlarınızın potansiyel müşteriler üzerindeki etkisini en üst düzeye çıkarmak için mesajlarınızı her bir hedef kitleye göre düzenleyin. Reklam optimizasyonu, hedef kitlenizi daraltmaktan fazlasını gerektirir. Ayrıca içeriğinizin kalitesini de hedef kitleye uygun olacak şekilde iyileştirmeniz gerekir. LinkedIn Campaign Manager'ın başlıca avantajlarından biri, pazarlamacıların farklı kitleler için farklı reklamlar oluşturmasına olanak sağlamasıdır. Doğru kullanmak size kalmış.

Görsel optimizasyondan bahsetmeden olmaz. İletmek istediğiniz mesaja uygun görseller yapın. Son olarak, hedefin ilk bakışta dikkatini çekmek olduğu için yüksek kalitede olduklarından emin olun.

Spesifik ve özlü olun.

Alakalı ve özlü reklam mesajları oluşturun. Amaç, reklam formatından bağımsız olarak, temel bilgiler aracılığıyla baştan dikkat çekmektir. Sponsorlu İçerik, Sponsorlu Video veya Dinamik Reklamlar olsun, kural aynıdır: reklam mesajı net ve kesin olmalıdır. LinkedIn reklamınızda harekete geçirici çağrılar yapın. Görev çağrısı eylemi, kampanyanın hedefine bağlı olarak, potansiyel müşterileri belirli bir eylemde bulunmaya ikna etmektir. Basit bir dil kullanarak harekete geçirici mesajlarınızı dikkatli bir şekilde tanımlayın. Farklı formüller arasında kararsızsanız, A/B testi yapın.