Kariyer Koçu Nedir?

Gelişen sektörlerle birlikte ve özellikle internetin iş hayatının içinde yoğun bir şekilde olması sebebiyle doğan bir sürü meslek grubu oluştu. Bu da aslında iş yapacak kişinin hangi mesleği istediğine yönelik bir karmaşaya yol açabiliyor. 

Kariyer mentörü, sizin kariyerinizi şekillendirecek bir danışmandır. Temel görevi sizin ne istediğinizi keşfetmektir. Sizin temel özelliklerini keşfetmek değildir. Ne yaptığınızı keşfetmek, neyden para kazandığınızı keşfetmek da bunların kesişim noktasıdır. Aslında sizin çalışmaya yatkın olduğunuz en verimli noktaya odaklanır.

Fiziksel sağlığımız için bir doktora gidiyoruz, bir danışmanlık alıyoruz, dişlerimiz için bir dişçiye gidiyoruz, eğitimimiz için yine bir öğretmenden yardım alıyoruz ama kariyerimiz için ne yapıyoruz? Kariyer koçundan danışmanlık almak kendimize ve kariyerimize yaptığımız bir yatırımdır. Profesyonel anlamda kariyer koçu ile çalışıyor olmak size çok daha mutlu olabileceğiniz bir yol çizmenize yardımcı olacaktır. 

Explore!

kariyer koçu

Career Management ve İnsan Kaynakları Danışmanlığı yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı İnsan Kaynaklar Danışmanlığı our page will be interesting to you.

 

Kariyer Koçları Kimlerle Çalışır?

Bir kariyer koçundan yardım alabilmeniz için hiçbir şarta gerek yoktur. Yeni bir işe başlayacaksanız, işinizde değişik istiyorsanız, şu ana kadar yaptığınız her işte mutsuz olduysanız, emeklilikten sonra farklı bir şey denemek istiyorsanız bir kariyer koçu ile görüşebilirsiniz. Görüşmelerinizde daha özgüvenli olmak için bile kariyer koçluğuna başvurabilirsiniz. Kariyer koçu bir anlamda sizin işverenlere pazarlamanızı yapacak olan bir mentordur. Bu sebeple, siz hangi aktivitelerde kendinizi iyi yansıttığını düşünüyorsanız kariyer koçu da yine buradan size bir yol çizecektir.

Kariyer Koçundan Danışmanlık Almanın Faydaları

  • Tamamen kişiye göre uyarlanmış bir uzman tavsiyesi alırsınız. Kariyer koçluğu sadece bir kariyer adımınızı iyileştirmez içinde, bütün kariyer hayatınız için başarıya giden net bir yol belirlemeniz için size destek sağlar. Mevcut kariyerinizi değerlendirmenizi, güçlü-zayıf yönlerinizi belirlemenizi, sizi insanlardan farklılaştıran özelliklerinizin ne olduğunu belirlemenizi sağlar. Daha sonrasında, potansiyel becerilerinizin ne olduğunu belirlemeniz için size yol gösterir. 
  • Kariyerinize odaklanmak için kendinize zaman ayırmış olursunuz. Eğer bir iş dünyasındaysanız kariyerlerinizi gözden geçirmiş olursunuz. Bazen iş hayatınız ile ilgili sorgulamaları erteleyebilir ya da göz ardı durumunda kalabiliriz. 
  • Kariyer koçları sahte mülakatlar düzenleyerek bu kapsamdaki özgüveninizi artırabilir. Gerçek mülakat esnasında daha çok rahat etmenizi ve çok daha etkileyici konuşmanızı sağlayacaktır. 

 

Kariyer Koçu Ne Yapar?

Bir mülakat olduğunda sizin en iyi aday olduğunuzu kanıtlamak için akıllı ve ikna edici stratejiler oluşturuyor. Kariyer hayatınız ile ilgili objektif bir gözden yani kariyer koçundan yardım almak kesinlikle çok daha faydalı olacaktır. Kariyer koçu dediğimiz kişiler genellikle kariyerlerinde daha öncesinde işe alım yapmış insanlardır. Yani, burada sizin öğrenmek istediğiniz detayları size aktarır, biraz da karşı taraf açısından bakar, ve size birçok artı sağlar. 

Kariyer koçu ilgi alanlarınızı doğru bir şekilde değerlendirir. Size güçlü hedefler koyar. Özgeçmişinizin ve profilinizin etkili olduğundan emin olur. Size belki iş fırsatları bulabilir. Mülakatlara hazırlamanıza yardımcı olur. Mülakatlardan sonraki takip sürecinde yine size rehberlik eder. Size gelmiş olan iş tekliflerinize göz atar ve nasıl değerlendirmeniz gerektiğini anlatır. Maaş ve ayrıcalıklar konusunda nasıl pazarlık yapmanız gerektiği konusunda size tavsiyelerde bulunur. 

Çoğu insan bir işe girdikten sonra kariyer koçu ile iletişimini keser fakat bu aslında yanlış bir yöntemdir. Bunun yerine düzenli aralıklarla kariyer koçu ile görüşerek yine ondan gelecek önerileri dinlemeliyiz. Şu anda olduğumuz yerden memnun olup olmadığımız ile ilgili geri bildirim yapmalıyız. Bu sefer de kariyer koçu için fayda sağlamış olursunuz.

Kariyer koçu ile bundan 5, 10, 15 yıl sonra nerede olmak istediğimizi belirleyeceğiz. Kişisel pazarlama kampanyamızı geliştireceğiz. Becerilerimiz, deneyimlerimiz ve güçlü-zayıf yanlarımızı değerlendireceğiz. Sektör araştırmaları yürüteceğiz. Bize uygun olan sektörleri belirleyerek hangi potansiyel pozisyonların var olduğunu öğreneceğiz. Özgeçmiş hazırlayacak ve başvurular yapacağız. Yeni insanlarla iletişim kurmamız sağlanacak. 

Kariyer koçu genellikle işe alım tarafından geldiği için buradaki stratejilerin hangisinin daha uygun olacağını bize önerecektir. Bize yönlendirme yapabilecek ve doğru seviyede doğru kişilerle toplantılar yapmamızı sağlayacaktır. Her görüşme için özel olarak profesyonel bir konuşma belirlenecektir. Zor soruların yanıtlanmasına yardımcı olacaktır. Böylece diğer adayların yani rakiplerimizin önüne geçmiş olacağız ve bu sayede de bir diğer mülakata davet edilme olasılığımız çok daha yüksek olacak.

Eş zamanlı teklifleri değerlendirmek çok önemlidir ama bunu bir kariyer koçu ile yapmadığımızda aynı anda birçok iş olasılığını oyunda tutup, bunların çoğundan teklif alıp, bu teknikleri de değerlendirme boyutu biraz zor olabilir. Kariyer koçu sayesinde onun da kendi kişisel bağlantılarını kullanarak birden fazla iş arasında hem görüşmeler sağlayıp, hem bunlardan teklif alıp hem de değerlendirme kısmını başarabiliriz. 

Önemli!

Kariyer koçundan danışmanlık almak için kişinin yeni işe başlamış olmasına gerek yoktur. Kendisini bulunduğu sektörde mutsuz hissediyorsa ve herhangi daha önceki deneyimlerinden de mutsuz ayrılmışsa burada bir kariyer koçundan uzman danışmanlık almak da çok büyük fayda görecektir. Kendine neyi uygun olduğunu anlamasına yardımcı olacaktır. 

Sizin için en doğru ve en uzun soluklu mutlu olacağınız ve maddi olarak da size fayda sağlayacak işi kariyer koçları yardımıyla bulabilirsiniz.