İsim Hakkı Nedir? İsim Hakkı Nasıl Alınır?

İsim hakkı, bir işletme sahibinin veya bireyin ürün veya hizmetinin adına isim hakkı denir. Genel olarak isim hakları olarak bilinse de bu konu aslında bir marka tescil sorunudur. Şirketler veya bireyler bu hakka ancak ürün ve hizmetlerinin isimlerini korudukları takdirde sahip olabilirler. Bu nedenle, isim haklarının kaydedilmesi gerekir. Bu konuda tek yetkili kurum Türk Patent Ofisi'dir. İsim haklarınızı korumak ve isim haklarınızın sahibi olmak için bugün kaydolun.  

İşletme sahipleri veya bireyler, isim haklarını doğrudan Türk Patent Ofisi'ne, yani marka başvurularına veya özel bir marka tescil ofisine tescil isim haklarına sunabilirler. Albert Solino deneyimli marka vekilleri aracılığıyla adınızı ücretsiz olarak araştırabilir ve tescil edilecek isim uygunsa başvuruda bulunur ve tüm işlemleri sizin adınıza gerçekleştirir.

 

İsim Hakkı Nedir?

Kişisel özel markalama için adlandırma haklarının elde edilmesi gereklidir. Türk Patent Ofisi tarafından verilen isimlendirme hakları nedeniyle, kişisel marka kişiselleştirme, dünya çapında kullanılan tüm marka isimlerinin yaratıcısına ait olduğunu göstermenize olanak sağlayan bir haktır. Kişiler, belirlenen başvuru tarihinde marka başvurusunda bulunabilmekte ve başvuru için gerekli belgeler ile markasına özel isim ve logo oluşturabilmektedir. 

Kişiler isim hakkı almadan önce diğer markaları sorgulamalı, isim hakkı başvurusunda bulunurken benzer marka isimlerinin olup olmadığına ve kendi oluşturdukları markaların farklı markaları çağrıştırıp çağrıştırmayacağına dikkat etmelidir. Güçlü bir marka adı genellikle kişinin zihninde kalıcı bir isim ve logoya sahiptir. 

Ayrıca güçlü bir markanın logosu, kişisel görsel hafızaya daha kolay yerleşen ve dikkat çeken bir logodur. Buna bağlı olarak bireylerin bunları göz önünde tutarak marka logosunu ve ismini oluşturmaları gerekir.

İsim Hakkı Nedir

İsim Hakkı Neden Alınmalıdır?

İsim hakkının elde edilmesinin sebepleri arasında en önemli sebep, bireyin kendi markası ile isim hakkı sayesinde üretim alanında tanınan özel bir marka haline gelmesidir. Bu şekilde isim tescil etme bireyin atması gereken ilk adımdır. Dünyada veya ülkede üretim yapacak bireylerin markalarını kişiselleştirmeleri ve markalarını duyurabilmeleri için özgün ve güçlü bir markaya sahip olmaları gerekmektedir. 

Bireyler elde edecekleri isimlendirme haklarını markalarını kişiselleştirmek ve tanıtmak için kullanabilirler. Kişiler tarafından üretilen marka ve logonun reklam amaçlı kullanım hakkının elde edilmesi, firmalar veya şahıslar tarafından üretilen ürünlerin satışında ise marka adının kullanılması büyük önem arz etmektedir. 

Marka bilinirliğini artırmanın yanı sıra üretimin tek kaynaktan marka isim hakkı ile yapılmasını sağlar. Bu durum bir üretim ittifakının oluşmasını garantiler ve markanın gelecekte farklı departmanlarda üretime girmesini kolaylaştırır.

İsim Hakkı ve Tescili Ne İşe Yarar?

Markanızın ülkede ve dünyada tanınan bir marka olmasını istiyorsanız bu bağlamda atmanız gereken ilk adım isim haklarını almaktır. Ulusal veya dünya çapında üretim yapabilmek için markanızı kişiselleştirmeniz, işyeri isim hakkı vb. almanız gerekiyor. Bu nedenle, güçlü ve benzersiz bir markaya sahip olmak, markanızı bilinir kılmak için çok önemlidir.

İsim kullanma hakkı alınması, marka bilinirliğinizi artırabilecek ve tek merkezden üretim yapılmasını sağlayabilecek bir uygulamadır. Ayrıca gelecekte markanızın farklı dallarında üretime başlamanız, üretim ittifakı oluşturmanız için büyük avantaj sağlar. Ayrıca isim hakkı alarak markanızı özelleştirebilir ve tanıtabilirsiniz. Diğer taraftan ilgili isimlerin reklam ve ürün satışlarında kullanılması için telif hakkı alınması da önemlidir.

Telif hakkı başvurusu yapmadan önce farklı markaların isimlerini sorgulamalı ve benzer marka isimleri olup olmadığını araştırmalısınız. Güçlü bir markanın adı genellikle adı ve logosu ile hatırlanır. Bu nedenle güçlü olan markaların logolarının görsel anlamda hafızada daha iyi bir şekilde kalan ve oldukça dikkat çekici logolar olduğu unutulmamalıdır. Bu sorunları göz önünde bulundurarak, bir marka adı ve logo da oluşturmanız gerekir.

Uygun tarihte isim hakkı başvurusu yapmak için markanızın isim ve logosunu belirleyip gerekli belgeleri kullanarak yasal haklarınızı korumanız çok önemlidir. Bu nedenle bireylerin markalarını kişiselleştirmeleri ve markanın global olarak kullanıldığı her alanda bir bireye ait olduğunu kanıtlamaları son derece önemlidir.

İsim Hakkı Nasıl Alınır?

Sıklıkla sorulan, “İsim nasıl tescil edilir?” argümanına gelirsek, bu hakları elde etmek için belirli koşulları yerine getirmeniz gerekir. Bu koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • Uygulanan marka özgün ve benzersiz olmalıdır.
 • Marka için tasarlanan logonun özgünlüğü ve benzersizliği. Özellikle güçlü marka logoları ile benzerlik göstermemelidir.
 • Marka adından mümkün olduğunca fazla verim alabilmeniz için aynı veya benzer marka adı veya logonun daha önce kullanılıp kullanılmadığını araştırın.

 

Albert Solino marka tescil danışmanlığı bu hususlara dikkat ederek tüm bu işlemleri sizin için kolaylıkla halledebilir ve isim hakkını elde etmek için yerine getirilmesi gereken şartları size sağlayabilir.

Marka adından daha fazla verim alabilmek için bireylerin güçlü bir marka yaratması gerekmektedir. Kişiler oluşturacakları markayı daha özgün kılmak için bu şartları göz önünde bulundururlar ve tasarım özelliklerine göre tasarım yaparlar, bu da markanın güçlenmesini sağlar. Bir markayı isimlendirmeden önce, kişilerin benzer bir marka adı elde etme olasılığına yönelik bir marka analizi yapması gerekir. Bu araştırma başvurular için önemli bir gerekliliktir.

İsim Hakkı Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir?

İsim patent başvurusu, marka tescil sürecini içerir. Bir ticari markanın tescili 1 yılı bulabilir. Bu süreyi kısaltmak için uzmanlar yardımıyla kayıt başvurusunda bulunmak en iyisidir.

İsim hakkı başvurusunun nasıl yapılacağı ve kuruluşa hangi belgelerin sunulacağı marka tescilinde en önemli iki husustur. Marka başvurusu yapabilmek için öncelikle markanın tescile uygun olup olmadığını araştırmanız gerekir.

İsim Hakkı Başvurusu

Uygun görülmesi halinde İdareye sunulan belgeler arasında başvuru formları, marka örnekleri, başvuru yapılan mal veya hizmet listesi, başvuru ücretinin ödendiğini gösteren belgeler ve ortak marka veya garanti markalarına ilişkin teknik şartname yer alır. Bu belgeleri teslim ettikten sonra isim hakları için başvuruda bulunabilirsiniz.

İsim Hakkı Almak İçin Nereye Başvurulur? 

İsim alma hakkı alınabilmesi için Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvuru yapılması gerekmektedir. Başvurunun ardından büro, markanın tescil edilip edilemeyeceğine bakacaktır.

İncelemenin sonucu, markanın kabulü ve ilanı veya başvurunun reddidir. İsim hakkı başvurusu yapılması üzerine kabul edilmesi halinde başvuru, itiraz için 3 ay süreyle ilan edilecektir. Bu uygulamaya herkesin itiraz hakkı vardır. Herhangi bir itiraz yoksa kayıt talebi kabul edilecektir. İsim tescil belgesinin düzenlenebilirliği için başvuru sahibinin gerekli tescil ücreti ödemesi gerekir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra isim hakkı ve marka tescil belgesi düzenlenir ve başvuru sahibine gönderilir.

İsim Hakkı İçin Gerekli Belgeler

İsim hakkı başvurusu için gerekli belgeler, kişiler tarafından oluşturulan markaların yasal markalaşma başvuru aşaması için gerekli belgelerdir. Kişilerin marka isimlendirme haklarını kişiselleştirmelerini sağlamak için bireyler tarafından istenen belgeler aşağıdaki gibidir.Marka Tescili Kaç Yıl Geçerlidir

Marka başvuru formu; bu form marka sahibi tarafından doldurulmalı ve en güncel ve doğru bilgileri içermelidir.

 • Tescil için başvurulan marka örneklerinden biri,
 • Marka başvurusu için gerekli tutarın bankaya yatırma dekontu
 • Marka ile ilgili yetki belgeleri
 • Vekil varsa vekaletname

Kişilerin başvuru sırasında sunması gereken belgelerdir. Belgeler eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlandıktan sonra telif hakkı başvurusu için Türk Patent Ofisi’ne sunulmalıdır.

İsim Hakkı Araştırması Nasıl Yapılır?

Yeni bir isim hakkı sorgulama ya da şirket isim tescil sorgulama yapmak için müracaat yapılacak marka araştırma sayfasını ziyaret etmelisiniz. Burada sektörel ya da bölüm bazlı olarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Araştırma yapmış olduğunuz sektörde daha öncesinden aynı isim ile tescillenmiş bir marka bulunabilir.

İsim Hakkı Alma Ücreti Ne Kadar? 

İsim tescili ile alakalı en önemli kısımlardan birisi de isim tescil fiyatları ve isim hakkı alma fiyatlarıdır. Her resmi başvuru sürecinde olduğu gibi bu tip başvuruların da belli bir harç, ödeme vb. fiyatı bulunur. Albert Solino Marka Tescil Danışmanlığı ile markanız adına vekaleten başvuruyu yapar; gerekli ödeme, belge, dekont vb. işlemleri sizin adınıza sürdürür. İsim tescil ücreti detayları için deneyimli danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. 

İnternette İsim Hakkı ve Marka Nasıl Korunur?

İnternette isim hakkı ve marka koruması paylaşım sayısı ve hızı nedeniyle oldukça mühim bir mevzu halinde gelmiştir. İsim hakkı ve marka marka tescili ile korunur. Bununla beraber SMK 7/3-d bendi internette isim hakkını ek olarak koruma altına alınmıştır. 

Buna bakılırsa işareti kullanan kişinin, kullanım hakkı ya da meşru bir bağlantısı yoksa aynısı veyahut benzerinin web ortamında ticari tesir yaratacak biçimde alan adı,‏‏‏‏‏‏‏‏ yönlendirme amaçlı bir kod, anahtar kelime vb. biçimlerde kullanılması yasaklanabilecektir. İnternette isim hakkının ihlali durumunda söz konusu işlenecek olan fiillerin varlığı durumunda isim koruması kapsamında istenirse dava açılabilecektir. İnternet ortamında isim haklarının ihlali fiilleriyle karşılaşılmış olduğu vakit gerçek sahibi mahkemeden birtakım taleplerde bulunabilecektir. Bu talepler:

 • Söz konusu tecavüz fiillerinin tamamen durdurulması
 • ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏Fiilin saldırı oluşturup oluşturmadığı durumunun tespit edilebilmesi
 • Muhtemel olan tecavüz durumunun önlenebilmesi
 • ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏Bu tecavüzlerin kaldırılması ve maddi tinsel zararın tazmini

 

Ancak yukarıda da belirttiğimiz benzer biçimde internette meydana getirilen paylaşımların almış olduğu etkileşim ve yayılma hızı, isim ve markanın itibarının zedelenmesi sonucunu ortaya çıkarabilmektedir. 

Dolayısıyla dava açmak ve mahkemeden istenenlerin kabul edilmesi zedelenen itibarı toparlamak için tamamen yeterli olmayacaktır. Bu anlamda yapılması gereken çevrimiçi saygınlık yönetimi ve itibar korunması amacıyla bir uzman ve profesyonellerle la çalışmaktır.