Instagram Keşfete Nasıl Düşülür? 2023 İpuçları

Instagram'ın Keşfet bölümü çok kullanışlı bir özelliktir. Bu nedenle, fotoğraflarınızı ve videolarınızı uygulamanın bu alanında görüntülemek, içeriğinizin görünürlüğünü artırmanın çok etkili bir yoludur. Peki, Instagram Keşfet nasıl çalışır ve neden bu kadar önemlidir?

Her kullanıcının, ikinci büyüteç sekmesindeki Instagram arayüzünün altında bulunan benzersiz bir Keşfet bölümü vardır. Öncelikle beğendiğiniz görseller ve videolar ile takip ettiğiniz markalar ve kişilerden oluşur. Bunun ışığında, takipçileriniz gönderilerinizi beğenirse, onları takipçilerinin Keşfet bölümünde görebilirler. Gönderilerinizin viral olma olasılığı, aldıkları etkileşim (beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar) sayısıyla doğru orantılı olarak artar.

Bunun gibi birçok konu Instagram'dan para kazanmak isteyen kullanıcıların akıllarını kurcalıyor. "Instagram Keşfete Nasıl Düşülür?", "Mavi Tik Nasıl Alınır?", "Instagram'da Nasıl Daha Çok Takipçi Kazanılır?", "Instagram'dan Nasıl Para Kazanılır?"... Bu yazımızda Instagram'dan nasıl para kazanabileceğinizi açıklıyoruz...

Explore!

Sosyal Medya kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Social Media Agency our page will be interesting to you.

Instagram Keşfet’te Görünmek Neden Önemlidir?

Instagram'daki keşfet sekmesinde görünmeniz önemlidir, çünkü yeni takipçileriniz sizi burada bulabilir.

Keşfet sekmesi, bir pazarlama dönüşüm hunisi ile karşılaştırılabilir:

 • Hedeflediğiniz kitleye hitap eden içerikler yaratırsınız.
 • Bu kişiler, yayınlarınızla ilgilenebilecekleri ve gönderilerinizle etkileşime girebilecekleri için Keşfet sekmesinde sizi listemiş olurlar. Hem şöhretiniz hem de takipçi sayınız artar.
 • Fotoğraflarınız ve videolarınız giderek artan sayıda izleyiciyi çeker ve biyografiniz onlara markanız ve ne yaptığınız hakkında bilgi sağlar.
 • Ürünlerinizi satın alma olasılığı olan daha fazla insan sizden ilham almaya başlar.

Instagram Keşfet Nasıl Çalışır?

Instagram'ın algoritması, size alakalı içerik sağlamak için aşağıdaki dört faktöre dayanmaktadır:

 • etkileşimde bulunduğunuz hesaplardan gelen gönderiler
 • kaydettiğiniz gönderiler
 • takip ettiğiniz insanlar
 • beğendiğiniz fotoğraflar

Keşfete Nasıl Düşülür?

Kaliteli içerik sunun.

Instagram algoritmasını memnun etmek ve keşifte görünmesi için içeriğinizin viral olması gerektiği söyleniyor. Başka bir deyişle, yayınınızın bu sekmede görünmesi için minimum beğeniye sahip olması gerekir.

Mevcut abonelerinizin yayınlarınızı beğenmesini ve yorum yapmasını sağlamak için onlara hitap edecek içerikler sağlamalısınız. Ardından, başarılı bir içerik stratejisi oluşturun.

Benzer gönderiler oluşturmadan önce, takipçilerinize en çok hitap eden içeriği analiz edin. Bunu yapmak için istatistiklerinize göz atın ve en çok etkileşimi çeken içerik türlerini not edin.

Doğru hashtag’leri kullanın.

Takipçilerinizle hangi içeriği paylaşmak istediğinize karar verdikten sonra uygun hashtag'leri kullanmaktan korkmayın çünkü bunlar gönderilerinizin erişimini genişletir ve etkileşimi artırır. Bir hashtag içeren Instagram gönderileri, etkileşimde en az %12,6 artış elde ediyor. Hashtag oluşturucular, temel Instagram uygulamaları arasındadır. Fotoğraflarınız için en çok hangi hashtag'lerin geçerli olduğuna karar vermek için bunları kullanabilirsiniz.

Yayınınızın gezginde göründüğünde daha fazla güvenilirliğe sahip olması için yorumlarda okuyucularla etkileşim kurmayı unutmayın.

En iyi zamanda yayınlayın.

Gün boyunca gelişigüzel gönderi yapma hatasından kaçının ve gönderi pencerenize dikkat edin. Topluluğunuz için Instagram'da paylaşım yapmak için ideal zamanları belirlemek için bir yukarı akış analizi yapmak gerekir. Bundan sonra abonelerinizin tüm dikkatini üzerinizde tutmak için yayınlarınızı düzenli olarak yayınlayın.

Küçük bir ipucu: Zamandan tasarruf edebilmeniz ve yalnızca yayınlarınızın içeriğine konsantre olabilmeniz için bir gönderi planlama uygulaması yüklemenizi öneririz.

Instagram'ın Keşfet Sekmesinde Görünmek İçin İpuçları

1) Takipçilerinizin ve onlara benzeyen kişilerin ilginç bulacağı içerikler yayınlayın.

Açık gibi görünse de, çok az Instagram kullanıcısı, takipçilerinin tam ihtiyaçlarının farkındadır. Ancak, bunu bilmek son derece stratejiktir.

Bunun farkındaysanız, onlardan daha fazla katılımı teşvik edecek gönderiler yapabilirsiniz. Sonuç olarak, onlara benzeyen kişilerin bu gönderileri Keşfet bölümünde görme olasılığı daha yüksektir. Bunlar daha sonra ürünlerinizi sizden satın alan ve aboneleriniz haline gelen müşterilere dönüşebilir. Hedeflediğiniz kişiler hakkındaki bilginizi derinleştirerek yayınlarınızın kalitesini artırırsınız, bu da işinizi artırır! Mükemmel değil mi?

2) Gerçek bir takipçi edinme planı geliştirin.

Takipçilerinizin ilgi alanlarını anlamak çok önemlidir. Bununla birlikte, abonelerinizin çalışmalarınız ve teklifleriniz konusunda hevesli olması yine de önemlidir.

Her abonenin içeriği, bu faktörlere dayalı olarak ilgi alanlarına ve önceki içerik tüketimine göre uyarlanır. İçeriğiniz, ilgilendikleri ve sunduğunuz şeyler benzerse, Keşfet bölümünde görünecektir. Potansiyel müşterilere pazarlama yapmak için haber akışlarına göz atarken ne aradıklarını anlamalısınız. Araştırmanız sırasında abonelerinizin ürünlerinizi satın almaya hazır olmadığını fark ederseniz, abone değiştirme zamanı gelmiştir.

Abone genişletme stratejiniz için bazı öneriler:

 • İdeal takipçi özelliklerini ve ilgi alanlarını belirleyin. Tabii ki, aktivitenize uygun olmalılar.
 • İdeal takipçinize en çok benzeyen en popüler Instagram hesaplarını araştırın.
 • Bu hesaplar tarafından yapılan gönderilere bakın. Kendinizinkini yaratmak için bir model olarak kullanın.
 • Onlarla samimi bir ilişki geliştirmek için çaba gösterin.

3) Hikayeler paylaşın.

Her ay 250 milyondan fazla insan hikayeleri kullanıyor. Hesabınıza bu şekilde rastlayabilecek başka kişi yok. Algoritma, Keşfet sayfasındaki en iyi haberleri vurgular. Sonuç olarak, tercih edilen bir ürün tanıtım yöntemidir.

4) Uygun hashtag’leri kullanın.

Hashtag'lerin insanların gönderilerinizi bulmasını kolaylaştırdığını söylemeye gerek yok. Pazarlamanız, uygun yerlerde doğru hashtag'leri kullanmaktan büyük fayda sağlayabilir.

Her ne kadar bu kullanımla sınırlı kalmasa da Instagram'daki hashtag'ler her zaman işe yarar. Size verebileceğimiz en iyi tavsiye, temanızla ilgili içeriği okumak ve sıklıkla görünen hashtagleri not etmek için birkaç saat harcamanızdır.

Ancak çok fazla veya çok geniş bir hashtag yelpazesi kullanmamaya dikkat edin. Hashtag'ler temanızla alakalı olmalı ve kitle hedeflemeyi etkinleştirmelidir. Gerçekten de birçok insan hashtag kullanıyor.

Bu nedenle, ilgili bir hashtag bulmak için bir hashtag'in abone sayısı ile yayın hacmi arasında bir denge bulmak gereklidir.

Hashtag'leri kullanmak, elbette, erişimlerini artırıp artırmadıklarını görmek için Instagram Analytics istatistiklerini kontrol etmekle birlikte yapılmalıdır.

5) Göndermek için en iyi anı seçin.

En son gönderiler, Instagram'ın Keşfet sayfasındaki tanıtım algoritması tarafından tercih edilir. Bu nedenle, takipçilerinizin okuma olasılığının en yüksek olduğu bir zamanda yayınlamak iyi bir fikirdir. Bu nedenle, hem kullanılabilirliklerini hem de sosyal ağ alışkanlıklarını anlamak önemlidir.

6) Kitlenizle gerçek bağlantılar kurun.

Abonelerinizle gerçek bir ilişki, kibarmış gibi görünen sahte bir ilişkiden her zaman daha avantajlı olacaktır. Sizi takip eden insanlar, onlara söylediklerinizin doğru olup olmadığını hemen anlayabilirler.

Samimi olduğunuzu düşünürlerse, ürünlerinizi kendi başlarına tanıtma olasılıkları daha yüksek olacaktır. Sonuç olarak, Keşfet sayfasında bulmanız daha kolay olacaktır.

Özetle;

 • Doğru insanlara hitap edin,
 • Kullanıcıların ilgisini çeken içeriği viral hale gelene kadar yayınlayın,
 • En uygun saatte yayınlayın.

7) Kaliteli içerikler paylaşın.

Takipçi etkileşim oranı yüksek içeriğin daha büyük bir etkisi olacağını söylemeye gerek yok. Hatta Instagram'ın algoritmasını değiştirmek için internette popüler hale gelmesi gerektiği bile iddia ediliyor. Sonuç olarak, diğer hesaplardan gelen yorumları ve takipçilerinizden gelen tepkileri ortaya çıkaran yüksek kaliteli resimler ve videolar sağlamalısınız. Bu, takipçilerinizin en çok ilgilendiği şeye benzer içerik üretmenizi sağlayacaktır.

8) Instagram Live’ı kullanmayı düşünün.

Instagram'da her ay milyonlarca insan Hikayeler oluşturuyor. İkincisi, en iyi videolara ödül olarak "Keşfet" bölümünde bir yer vererek bunu iyi anladı. Bu nedenle, video oluşturmak takipçilerinizle etkileşim kurmanın harika bir yoludur. Instagram'ın "Keşfet" bölümü, abone tabanınızı büyütmek ve platformdaki görünürlüğünüzü artırmak için harika bir kaynaktır. Instagram fenomenine katılmak istiyorsanız yayınlarınız için uygun yöntemleri kullanmalısınız.

9) Instagram Feed’inizi planlayın.

Saat 2:00'de içerik yayınlarsanız, hedef kitleniz ilgilenmez, ancak 18:00'de yayınlarsanız daha fazla beğeni alabilirsiniz. Fotoğraflarınızı ve videolarınızı, görülme şansınızı artırmak için hedef kitleniz ve onların kişilikleri için en uygun olan zamanlarda görüntülenmek üzere planlayın.

Örneğin, New York Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören halka açık bir şirket için açık işlem saatlerinde içerik paylaşmak gerekecektir. Bir perakende işletmeniz varsa, mağaza açıkken, muhtemelen öğle yemeği saatinde veya hedef müşterilerinizin mola verdiği öğleden sonra erken saatlerde içerik paylaşabilirsiniz.

Instagram feed’inizi düzenleyerek ilgi çekici içerikler üretmeye daha fazla odaklanabilirsiniz. 

10) Trendlerden faydalanın.

Instagram Keşfet sekmesindeki içeriğin bir kısmının medyadaki haberler ve trendlerin yanı sıra siyasi olaylar veya tatillerle ilgili olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Instagram'ın çeşitli karlı nişleri vardır. Feed'inizin ağırlıklı olarak kendi hesabınız veya markanızla ilgili olmaya devam ettiğinden emin olun. Yeni bir kitleyle potansiyel katılımı ve her yönden ilgiyi artırmaya yardımcı olması için zaman zaman eğilimleri kullanabilirsiniz.

11) Selfie paylaşın.

Instagram Keşfet sekmesinde her zaman çok sayıda özçekim olduğunu görebilirsiniz.

İnsanların fotoğraflarının diğer fotoğraf türlerinden %38 daha fazla beğeni alması tesadüf değildir. Yüzleri olsa da, bu resimlerin özçekim olması gerekmiyor. Bir işletmeniz varsa günlük ofis etkinliklerinin, öğle yemeklerinin veya ekip üyelerinin resimlerini yayınlamayı düşünün. Bir restoranınız varsa, işletmenizde mutlu akşam yemekleri sergileyebilirsiniz.

Yaşam tarzından veya diğer fotoğraflardan daha iyi performans gösterdikleri için özçekimler inanılmaz derecede popülerdir. Keşfet sekmesinde tesadüfi olmayan birçok insan resmi ve videosu vardır.

12) Sık sık içerik yayınlayın.

Instagram'ın ana sayfasında iki ayda bir paylaşım yapan kullanıcıların içeriklerini hiç fark etmedim. Ve her şey yolunda! Henüz Keşif Sayfasında görünmüyorsanız, hedef kitleniz için sürekli olarak yeni içerik yayınlamanız gerekecektir. Instagram, platformlarını neredeyse hiç kullanmayan kullanıcıların içeriklerini, daha fazla etkileşimde bulunacak kullanıcıların zararına olacak şekilde tanıtmaz.

13) İlgi çekici bir açıklama yazın.

Açıklamanızda nişinize uygun anahtar kelimeler eklemelisiniz ki bu oldukça uzun olmalıdır. Bu, Instagram'ın yayının genel temasını anlamasına yardımcı olacaktır.

14) Etkileşim yaratın. (Beğeni, yorum, paylaşım, kaydetme)

Hedef kitlenize sorular sorun veya onlara daha sonra kullanmak üzere "Gönderiyi kaydet" seçeneği sunun. İşte etkileşimi artırmak için birkaç öneri. Daha fazla tavsiye için Instagram'da etkileşimi artırmaya yönelik kapsamlı kılavuzumuza göz atın.

15) Yorumlara / özel mesajlara / hikaye cevaplarına cevap verin.

Bir gönderinin yayında olduğu ilk birkaç dakika veya saat içinde olabildiğince çok yorum ve tepkilere yanıt vermenize yardımcı olur. Bu iki faktörden kaynaklanmaktadır:

İlk fayda, gönderinizle kullanıcı etkileşimini teşvik edecek olmasıdır. Aslında yorumlarının ele alınacağını görecekler, bu da onları yorum yapmaktan daha az tereddüt edecek. Bir yanıt almayacağını tam olarak bilerek bir yorum veya sorgu yapmaktan daha kötü ne olabilir?

İkincisi, Instagram, kitle etkileşiminizin farkında olacaktır. Ek olarak, bu kitleyle etkileşim kurarak iyi bir izlenim bırakma şansınızı büyük ölçüde artırırsınız.

16) Thumbnail’e (Kapak Fotoğrafı) dikkat edin.

Kullanıcıları gezginde gördüklerinde tıklamaya ikna edecek video içeriği için bir kapak fotoğrafı eklemek çok önemlidir. Videonuz aslında yüksek tıklama oranına sahipse Instagram keşfette de uzun süre kalma şansı daha yüksek olacaktır.

17) Kullanıcıları Instagram’da tutan içerikler üretin.

Okuyucuların yayınınızı tasarlarken tüketmesinin ne kadar süreceğini daima düşünün. Bahsettiğimiz gibi Instagram, kullanıcıların uygulamayı kullanmaya devam etmesini istiyor. İçeriğiniz Instagram'ın bu amaca ulaşmasına yardımcı oluyorsa, algoritma onu keşfet yoluyla olabildiğince çok kullanıcıya önerecektir.

Tutmayı artırmak için atlıkarınca tarzı bir gönderi veya uzun bir açıklama (satır sonları ile birkaç satıra ayrılmış) kullanabilirsiniz. Videoların ilk birkaç saniyesi çok önemlidir, bu nedenle çok sıkı çalışılmalıdır.

IGTV'lerin amacı, kullanıcının ayrılan 15 saniyeden sonra geçmesidir. İzleyicinin videodan ayrılmasını engellemek için görseller, her şeyi vermeden kullanıcıya ihtiyacı olanı verecek kadar güçlü olmalıdır.

Ancak bir şeyin hızlı tüketilebilmesi, paylaşılmaması gerektiği anlamına gelmez. Ek olarak, orijinalliğini korumak için özen gösterilmelidir. Tasarımı daha fazla zaman alan önemli bir yayın oluşturmak istediğinizde kendinize bu soruyu sorun.

18) Büyük hesapları etiketleyin.

Çok sayıda takipçisi olan hesaplarla alakalı içerik yayınlamak mı? Onları etiketleyin! Bu hesaplar onlarla etkileşime girerse, gönderilerinizi de görecek çok sayıda ilgili takipçiyi düşünün.

Çok sayıda takipçiniz varsa, Keşfet sayfasında görünme olasılığınız daha yüksek olacaktır. Nişanlarınız üzerinde çalışın, ancak takipçi sayınızı artırmayı da unutmayın.

Instagram takipçi satın alarak süreci hızlandırabilirsiniz. Beğenilen insanlar takipçi kazanır. Sonuç olarak, platformda çok seviliyor gibi göründüğünüzde insanlar size yaklaşacaktır. Satın aldığınız takipçiler yardımıyla organik ve gerçek Instagram takipçilerinizi bu şekilde artırabilirsiniz.

19) Kampanyalar ve yarışmalar gerçekleştirin.

Yarışmalar ve kampanyalar katılımınızı artırabilir. Bunlar, platform gönderilerinizde beğeni almak için en basit yöntemlerden bazılarıdır. Instagram yarışmalarının kanalınızı tanıtmanıza nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.

20) Influencer pazarlamasının faydalarından yararlanın.

Erişiminizi artırmak için gönderilerinizde markaları veya etkileyicileri etiketlemeniz yeterlidir. Genel olarak konuşursak, takipçilerinizin ilgilendiği kişilerle ilişkiler kurmanız daha çok tavsiye edilir. Bunlar, güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturmanıza yardımcı olmak için yayınınıza anında bir destek sağlayacaktır.

Keşfet bölümüne erişmenin kaç yolu olduğu göz önüne alındığında, içeriğinizi yakında bu sayfada bulabileceksiniz.