2023'te Denemeniz Gereken Instagram İçerik Fikirleri

Kısa bir süre önce işletmeniz için Instagram hesabı açtınız, ancak ne paylaşacağınızı bilmiyorsunuz. Sosyal medya içerik üretimi and sosyal medya içerik fikirleri bulmak bu kapsamda zor olabilir. O halde gelin ve işletmeniz için en iyi Instagram gönderi fikirlerini bu makalede bulun!

Yazı takviminiz için fikirleriniz tükendiğinde veya Instagram'da yeniyseniz, Albert Solino Social Media Agency tarafından hazırlanan bu makale size zaman kazandıracak.

İlk başladığınızda Instagram hesabınızda tartışacak konuları bulmak çok kolay olabilir. Ancak, haftalar içinde bu fikirler hızla kaybolabilir ve bozulabilir. Size yayın planınızı bozabilecek bir dizi farklı türde paylaşım içeren bir "hayatta kalma kiti" sağlıyoruz.

Rehberimizde, işletmenizi tanıtmak için ve Instagram'ı nasıl kullanacağınıza dair pek çok tavsiye bulacaksınız.

 • Bir infografik paylaşın

Pazarlamacılar bugünlerde infografikleri giderek daha sık kullanıyor. İnfografikler, fikirlerin yayılmasını ve tartışmanın canlanmasını sağlarlar. Beğendiğiniz bir infografiği tekrar paylaşabilir veya Canva gibi programlarla kendi infografiklerinizi oluşturabilirsiniz.

 • Değerli bir ipucu ekleyin

instagram içerik fikirleri bunu biliyor muydunuzSon zamanlarda takipçilerinizin ilgisini çekecek bir şey öğrendiniz mi? O zaman hemen paylaşın! Ek olarak, bu numaranın arkasında bir hikaye varsa, sadece öğretmek yerine paylaşın.

 • Süreci gösterin

Günlük iş hayatınız hakkında bir hikaye yayınlayın veya anlatın. Bize hayatınızdaki bir günü veya üzerinde çalıştığınız güncel bir projeyi gösterin. Bu, takipçilerinize sizi daha iyi tanıma şansı verecek ve size yeteneklerinizi gösterme şansı verecektir.

 • Bir makale daha paylaşın

Diğer Instagram kullanıcılarının gönderilerini paylaşarak ve önemli mesajları yayarak onlara destek gösterebilirsiniz. Ayrıca söz konusu kullanıcının aktif olması halinde bir kez daha, muhtemelen Instagram hikayesinde paylaşma olasılığı da bulunuyor. Bundan sonra, daha iyi tanınacak ve daha geniş bir kitleye erişebileceksiniz.

 • Özlü söz paylaşın

Instagram'da alıntılar özellikle çok beğeniliyor. Fazla planlama gerektirmezler ve önemsediğiniz fikirleri veya değerleri ifade etmenin güzel bir yoludur.

 • Bir IGTV videosu gönderin

Video formatı, IGTV'nin piyasaya sürülmesinden bu yana Instagram'da düzenli bir varlık oluşturdu. Henüz yapmadıysanız, ilk IGTV videonuzu yapın çünkü bu, başka bir formatta içerik sunmak için ideal bir fırsat. Ardından, Instagram yayınınızda görünmesini sağlayabilirsiniz.

 • Tavsiye verin

Bilginizi paylaşmak için abonelerinize tavsiyelerde bulunun. Onların görüşlerini almak, güvenilirliğinizi artırmanın ve tartışma başlatmanın harika bir yoludur.

 • Tatlı bir mesaj paylaşın

instagram içerik fikirleri özlü sözMüşterilerinizden veya öğrencilerinizden biri size nazik bir mesaj bıraktı mı? Peki bunu paylaşsanız nasıl olur? Çalışmanıza dikkat çekmenin kolay bir yolu budur ve bu tür nazik sözleri okumak her zaman keyiflidir.

 • Bir önizleme verin

Yürütülen yeni bir projeniz var mı? En yeni teklifinizi tanıtmak üzere misiniz? Kısa bir ön bilgi verin. Bu tür bir Instagram gönderisi gerçek bir tanıtımdır ve size vaaz vermeden konuşma şansı verir.

 • Canlandırıcı bir duygu paylaşın

Etrafınıza iyimserlik yaymaktan hoşlanıyor musunuz? Özellikle sizinle konuşan canlandırıcı bir fikir sunun. İnançlarınızı ve tutumunuzu ifade etmenin güzel bir yolu.

 • Yeni içeriğinizi açıklayın

Son zamanlarda harika bir mikrofon, yepyeni bir bilgisayar veya başka bir olağanüstü donanım satın aldınız mı? Seçtiğiniz modeli ve neden kullanmayı planladığınızı açıklayın.

 • Before/After paylaşın

Kelimeler genellikle resimlerden daha az etkilidir. Öncesi ve sonrası görseli paylaşın.

Çalışma alanınıza bağlı olarak, "Before/After" gönderisi oluşturmak, yeteneğinizi sergilemenizi sağlayan bir Instagram gönderi konseptidir. Kullanıcılar, çalışmanızı kullandıktan sonra kendilerini daha kolay yansıtabilir, bu da çabalarınızı meşrulaştırmaya yardımcı olur.

Tasarım, estetik ve hatta yenileme alanında çalışıyorsanız, işinizin büyümesi için çok önemli bir yayındır. Size alanınızdaki beceri ve bilginizi gösterme şansı verirler.

 

 • Haberleri takip edin

Bugünkü olaylar sizi etkiliyor mu? Yaşananlarla ilgili görüşünüzü belirtmek ister misiniz? Bunu yapmak için Instagram'ı kullanın! Bununla birlikte, güçlü fikirlerin sık sık tartışmalara yol açtığına dikkat edin.

 • Geniş kapsamlı bir sorgu oluşturun

Katılımı ve etkileşimi teşvik etmek ister misiniz? Kitlenizi açık uçlu sorunuza yanıt vermeye teşvik edin. Tabii birkaç saniyenizi ayırarak konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın. Bu tür bir gönderi, tartışma oluşturmak ve kişiliğinizi sergilemek için mükemmeldir.

 • Bir hikaye anlatın

Başınıza olağan dışı bir şey geldi mi? Bir senaryo, bir düşünce ya da bir anekdot... Bize hikayenizi anlatın!

 • Biraz espri yapın

Gevşemek için biraz zaman ayırın. Stresi azaltmak için komik bir meme veya başka bir eğlenceli içerik paylaşın.

 • İstatistik tartışması

Bir istatistik dikkatinizi çekti mi veya tepki vermenize neden oldu mu? Paylaşın ve konuyla ilgili görüşlerinizi sunun.

 • “In My Bag (Çantamda Ne Var?)”

Arkadaşlarımın veya hiç tanımadığım kişilerin çantalarında neler saklı olduğunu görmek her zaman çok ilgimizi çekmiştir. Çantanızı açın ve içindekilerin fotoğraflarını çekin. Örneğin, bir YouTube kanalınız varsa ve kullandığınız araçları sergiliyorsanız, bu tür yayınlar çok daha büyüleyici. Uzmanlık alanınıza bağlı olarak, alınacak birçok bakış açısı vardır!

 • Bir hack paylaşın

Yakın zamanda hayatınızı kurtarabilecek gizli bir beceri öğrendiniz mi? Bu hack'i paylaşın ve cömertlik gösterin!

 • Bir rutin veya alışkanlık paylaşın

Günlük hayatımız büyük ölçüde rutinlerimize bağlıdır. İster sabah rutininiz, ister küçük yatma vakti rutinleriniz olsun, neden buna odaklanmıyorsunuz? Diğer insanların küçük ritüellerini öğrenmeyi her zaman büyüleyici bulmuşumdur.

 • İş yerinizin gündüz fotoğrafını çekin

Çalıştığınız yeri sık sık değiştiren bir dijital göçebe misiniz? Günün ofisini bizimle paylaşın! Fazla düşünmeyi gerektirmeyen hızlı bir Instagram gönderisi oluşturun.

 • İlham verici bir kişiyi kutlayın

Tanınmış insanlar olsun ya da olmasın, hepimizin bizi her gün motive eden "rol modelleri" vardır. Sizinkini paylaşın ve yolculuğunun sizi neyin motive ettiğini açıklayın.

 • Mevcut bir projeyi genel olarak anlatın

Eşsiz bir projeyle mi meşgulsünüz? O zaman yayınlayın! Evreninizin küçük bir bölümünü izleyicilerinize açmak her zaman bir gurur kaynağıdır ve ürününüzü gerçekten satmadan satmaya başlamak için harika bir yol değildir.

 • Eğitime odaklanın

Yakın zamanda bir kursu tamamladınız mı veya sertifika aldınız mı? Gururunuzu ve kat ettiğiniz mesafeyi Instagram hesabınızda paylaşın.

 • En sevdiğiniz yerden bahsedin

Hiç şüphesiz, bir mekan sizin üzerinizde diğerlerinden daha büyük bir etkiye sahip olacaktır. Kalbinizde size kendinizi iyi hissettiren özel bir yer. Neden Instagram hayranlarınızla paylaşın?

 • Başarılarınızı paylaşın

Yakın zamanda bir proje bitirdiniz mi? Kendiniz için belirlediğiniz bir hedefin gerçekleştirilmesinden memnun musunuz? Mutluluğunuzu ön plana çıkarın ve paylaşın

 • Fobilerinizi paylaşın

Herkes ilerlememizi engelleyen korkular ve barikatlar yaşıyor. Kendi adıma, sadece kendim olmayı veya başkalarına ulaşmayı zor buluyorum. Bir gönderide bunun hakkında konuşmak, kusurlu olduğunuzu gösterir. Zayıflığını paylaşmak seni daha zayıf yapmaz; daha ziyade, sizi sadece insan yapar.

 • Karşılaştığınız zorluklar hakkında konuşun

Sırada başarıdan korkuya ve engellere geçelim. Bir girişimcinin hayatında bol miktarda bulunurlar! Bir şeyi ilk seferde doğru yapmak nadirdir. İster kişisel ister profesyonel olsun, hayatın önümüze çıkardığı zorluklarla yüzleşmek maceranın bir parçasıdır. Mahallenizde, muhtemelen anlayışlı gözler ve bilge danışmanlarla karşılaşacaksınız.

 • Yenilik ilan edin

Oluşturulması en basit yayınlardan biri, yeni bir ürünün duyurulmasıdır çünkü yeniliğinizi bir fotoğraf çekimi ile sahneleyebilirsiniz.

Örnek olarak, ürününüz için kısa bir teaser oluşturarak başlayabilirsiniz.

İşte yeniliğinizin kokusunu veya biçimini tahmin etmeyi teklif eden bir markanın hızlı bir örneği. Bunun sonucunda etkileşim oranınız artacaktır. Birkaç hafta boyunca ara vereceğiniz bir dizi gönderi oluşturmak için etkili bir yöntemdir.

 • Müşteri geribildirimine önem verin

Müşteri geri bildirimi, dijital iletişim stratejinizin çok önemli bir bileşenidir. Tamamlanması yalnızca kısa bir süre gerektirir; tek yapmanız gereken müşterinin yorumunu yaratımlarınızdan birine dahil etmek. İşte bu, çok basit, değil mi?

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik olarak bilinen bu taktik, hizmetlerinizi veya ürünlerinizi kullanmanın bir sonucu olarak müşterilerinizin yaptığı işi öne çıkarmanızı sağlar.

 • Günlük deneyimleri paylaşın

İşveren markası malzemelerinize ofis yaşamının resimlerini dahil etmek akıllıca bir harekettir. Sizin ve ekiplerinizin nasıl çalıştığını göstermeye yardımcı olur. Burada amaç, işletmenizin çekiciliğini hem mevcut hem de potansiyel müşteriler için artırmaktır.

 • Şirket/marka değerlerini tanımlayın

Değerleriniz hakkında konuşmak, şirketiniz için geçerli olabilecek başka bir gönderi biçimidir. Günümüzde internet kullanıcıları tükettikleri ve takip ettikleri markalar konusunda son derece seçici davranmaktadırlar. Bunun için hiçbir şey daha basit olamaz ve ürünlerinizden birini birkaç yayında sergileyerek konuya yaklaşabilirsiniz.

 • Meme (caps) kullanın

instagram içerik fikirleri meme

Muhtemelen Instagram akışınızda bir meme (caps) görmüşsünüzdür, ancak bunu iş alanınızda sık sık meydana gelen bir durumla dalga geçmek için kullanabilirsiniz. İletişiminize biraz mizah katmanın etkili bir yolu. Örneğin, çalışanlarınızın bir müşteri toplantısından sonra nasıl hissettikleri veya işletmenizin bir ödüle aday gösterilmesi gibi belirli olaylara nasıl tepki verebilecekleri olabilir.

 • İşlerin nasıl yapıldığı hakkında konuşun

İşte şirketiniz için basit bir Instagram gönderi konsepti: üretim sürecini tartışın. Üretim tesisinizi ziyaret ettiğinizde üretim hatlarının sadece birkaç fotoğrafının çekilmesi yeterlidir.

Ardından, tek yapmanız gereken, makalelerinizi nasıl ürettiğinizi açıklayarak bunlardan yararlanmaktır. Ayrıca oyunun önemli unsurlarını veya projenizi mümkün kılan oyuncuları tartışabilirsiniz.

Bir zanaatkar veya restoratör iseniz bu post konseptini de kullanabilirsiniz. Çalışma sürecinizi ve ürünlerin nasıl yapıldığını görebilmeniz, bu gönderi türünü internet kullanıcıları arasında oldukça popüler hale getiriyor.

 • Ortaklıklarınız hakkında konuşun

Muhtemelen işletmelerle veya etkili kişilerle ortaklıklar veya işbirlikleri kurmuşsunuzdur. Şirketinizin haberlerini noktalayan bu önemli noktaları tartışan Instagram gönderileri akıllıcadır. Müşterilerinizi önümüzdeki haftalarda piyasaya çıkacak olan yeni ürünler hakkında bilgilendirmenizi sağlar. Bu, örneğin, yeni ortaklığınızın reklamını yapmak için bir yarışma düzenlemek için bir fırsattır. Ayrıca müşterilerinize destekleri için teşekkürlerinizi ifade etmenin eğlenceli bir yolu.

 • Bir yarışma düzenleyin

instagram içerik fikirleri yarışmaŞirketiniz için iyi bir Instagram gönderisi fikri, bir yarışma düzenlemek olabilir. Devam eden yardımı için mahallenize minnettarlığınızı ifade edebilirsiniz. Ancak, örneğin bir mikro-influencer ile çalışıyorsanız, şirketinizi tanıtmanın da iyi bir yolu.

Ek olarak, yarışmalar size buna uygun olarak bağlılık ve görünürlük seviyenizi artırma fırsatı verir.

 • İşe alım yapın

Gelecekteki yeteneklerinizden biri, onu aradığınızda takipçileriniz arasında zaten mevcut olabilir. Bu nedenle, iş ilanlarınızı Instagram'da yayınlamanızı tavsiye ederiz. Çok sayıda iş arayan, açık pozisyonları olup olmadığını görmek için şirketleri izliyor. Bu, diğerleri gibi çeşitli şekillerde reddedilebilen Instagram için bir gönderi fikridir:

 • Hikaye
 • Carousel
 • Paylaşım

İlham kaynaklarınızı değiştirin

Sürekli olarak Instagram gönderileri için fikir üretmek istiyorsanız ilham kaynaklarınızı çeşitlendirmelisiniz. Bunu yapmak için, çekici bulduğunuz işletme hesaplarına kaydolmanızı öneririz. Ayrıca, Instagram rrendleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Instagram For Business hesabına abone olabilir ve bloglarını takip edebilirsiniz.

Topluluğunuza Instagram profilinizde ne tür içerikler görmek istediklerini sormanın yanı sıra, rakiplerinizin neler yaptığına da dikkat etmenizi öneririz.

Canva ve envato element gibi ağ şablonları sunan web sitelerine de bakabilirsiniz. Trendde kalmak istiyorsanız, bu harika bir ilham kaynağı olabilir.

Son olarak, etkileyicilerin ilham almak için neler yaptıklarına bakmanızı öneririz. Instagram için trendler ve yenilikler icat ettikleri için, etkileyiciler sonsuz bir ilham kaynağıdır.

Tek yapmanız gereken, şirketiniz için hangi Instagram gönderi konseptlerini kullanmak istediğinize karar vermek. Son olarak, tutarlılığın Instagram için çok önemli olduğunu unutmayın çünkü bu, takipçi kazanmanıza ve profilinizi yükseltmenize yardımcı olacaktır. Kaybolmamak için düzenli kalmanıza yardımcı olacak bir içerik takvimi kullanın.