Covid-19 Sürecini Ar-Ge/Tasarım Merkezleri Nasıl Yönetmelidir?

Covid-19 Sürecini Ar-Ge/Tasarım Merkezleri Nasıl Yönetmelidir?Dünyayı esir eden Covid-19 salgını ile mücadele de birçok tedbir alınmaya çalışılmaktadır. Bu yazımda sizlere bu süreçte Ar-Ge/Tasarım merkezleri tarafında nasıl önlemler almalıyız doğrultusunda birkaç öneride bulunmak isterim.

Öncelikle hepinizin bildiği üzere 15.03.2020 tarihinde bakanımız sayın Mustafa Varank Dışarıdan Çalışma Sürelerine, Covid-19 sebebi ile 10. Bir faaliyet türü ekleyerek Nisan 2020 sonuna kadar yeni bir uzaktan çalışma hakkı olduğunu duyurmuştur.

Eğer Ar-Ge/Tasarım Merkezlerinizde sizlerde evden çalışma sürecine geçtiyseniz bunu bir tutanak /rapor gibi bir yazı ile sisteminizi açıkça özetlemeniz gerekir. Yazı içeriğinde genel olarak;

-Hangi tarihte Covid-19 süreci sistemini başlattınız,

-Kişilerin çalışmalarını nasıl takip etmektesiniz,

-Kişilerin hangi projede çalıştığınız nasıl tespit etmektesiniz.

Konuları olması ileride yaşanacak olası bir denetimde, size geçmişi kolay hatırlatacak hem de merkez kayıt sistematiğinize katkı sağlayacaktır.

Ar-Ge/Tasarım Merkezi personellerini evlerinden projeleri için çalışmaya devam ediyorsa şayet dış görev formunu yeni açılan faaliyet türü Covid-19’u belirterek,  doldurması gerekmektedir. Bu formda atlanmaması gereken husus diğer dış görev formlarında da belirtildiği gibi Proje Kodu ve adıdır.

Ar-Ge/Tasarım Merkezi personellerinin, Covid-19 sürecinde gerçekleştirdiği ev çalışmaları kapsamına kullandığınız bir faaliyet takip sisteminiz var ise kayıtlarınızı yedeklemenizi öneririz çünkü bu Covid-19 süreci için iyi bir kanıt oluşturacaktır. Eğer böyle bir sisteminiz yok ise belirli bir sistematikle gerçekleştirdikleri proje çalışmalarını rapor etmelerini rica edip arşivlemeniz faydalı olacaktır.

Ar-Ge/Tasarım Merkezi personellerinin evden çalışma faaliyeti gösteremeyeceği bir faaliyet alanındaysanız ve kişilere yıllık izin hakkını kullanmasını istediyseniz şunu unutmamanız gerekir, kişinin sadece yıllık izin hakkı kadar günü teşvike konu edebilirsiniz. Firma olarak insiyatif kullanarak verdiğiniz yıllık izin günlerini teşvike konu etmemelisiniz ya da kişilere direk idari izin tanımladıysanız teşvike ve tam zamanlı eşdeğer hesabına bugünleri dahil etmemeniz sağlıklı olacaktır.

Diğer yandan Covid-19 sebebi ile firmalara kolaylık sağlanan desteklerden biri de Kısa Çalışma Ödeneği. Eğer bu konuda bir destek alıyorsanız kişinin ar-ge/tasarım günlerini sadece firmanız tarafından ödenen günler üzerinden yapmanız gerekir.

Tüm bu değerlendirmelere göre ay sonunda ar-ge merkezleri için 15 (istisna nace kodları için 30) , tasarım merkezleri için ise 10 tam zamanlı eşdeğeri elde edemiyorsanız; mart ayı teşviki için ocak-şubat ve mart aylarını dikkate alarak 3 aylık ortalamada ki durumunuzu değerlendirebilirsiniz.

Bizler ilgili bakanlıklarımızın ilan ettiği konuları sizlere duyurmaya ve açılan yeni destekler için gerekli desteği firmalarımıza sağlamaya Albert Solino Ailesi olarak hız kesmeden devam etmekteyiz. Yaşanan bu Covid-19 sürecinde Ar-Ge/Tasarım Merkezi süreçlerinizin yönetilmesinde aklınıza takılan konu ve hususlarda bizlere başvurabilirsiniz.

 

Sağlıklı günler dilerim.

 

Mine Küçük Üstünbaş

Albert Solino Ar-Ge & Tasarım Merkezi Takım Lideri