Facebook ve Instagram Reklam: Neden Facebook ve Instagram’da Reklam Vermelisiniz?

Günümüzde Facebook ve Instagram uygulamaları milyonlarca kullanıcıya sahiptir. Çok yaygın olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. İki platform da en favori uygulamalardandır. Bu bilinirlik sayesinde reklam için en iyi tercih olduğunu söylemek mümkün. Öncelikle belirlenen amaca yönelik bir plan oluşturulmalıdır. Bu planlar sosyal medya pazarlaması içindir.

Explore!

Sosyal medya reklamcılığı ve buna benzer tüm faaliyetlerimizi, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Social Media Advertising Management our page will be interesting to you.

Instagram ve Facebook’ta Reklam Vermenin Amacı Nedir?

İnstagram ve Facebook’ta reklam vermek aslında daha çok kapasiteye ulaşmak içindir. Bazı amaçları sıralamak istersek şunları söyleyebiliriz:

 • Marka bilinirliğini arttırmak en temel amacıdır.
 • Kurulan marka sayesinde gelirin elde edilmesi de bir diğer önemli amaçtır.
 • Bu There is much confusion over whether social media signals help rankings by Google. platformları sayesinde kendi web sitenizin üyesini arttırırsınız.

Instagram Reklamları Kimler İçindir?

Instagram ve Facebook’ta Reklam Vermenin Amacı Nedirİşletme ile kişiler arası bağı kurmak için en iyi yollardan Instagram reklam verme platformudur. Kişiler reklamları gördüğünde ve bağlantıya tıkladığı anda ikili arasında bir ilişki kurulmaya başlanıyor. Eğer reklam sahibinin sitesi kişinin ilgisini çeker ise daha çok ziyaret eder.

Örneğin; Giyinmeyi çok seven ve özen gösteren birisi için daha çok giysi ile ilgili hikaye kısmında bu tarz ürünler karşısına çıktığı zaman daha çok ilgisini çekecektir.

Instagram Reklamlarının Önemi

Hedeflenen kitleye doğru adım adım ilerlenir. İstikrarlı bir yol çizilmesi için işletmeler için sosyal medyanın önemi olduğunu söyleyebiliriz. Kendi imkânlarınızla başarıya ulaşmak, birçok kişiye işletmenizi tanıtmak kısa süre içerisinde olabilecek bir durum değildir.

İstenilen talebin kısa sürede olmasını sağlamak işte tamda sosyal medyada reklam yapmak ile birlikte sizin imdadınıza yetişir.

Facebook Instagram reklam aracılığıyla en iyi tanıtımlar yapılır. Etkileşimi arttırır. Başarı yüzdelerini istenilen seviyeden daha yukarı çıkarır.

Instagram Uygulamasını Kimler Kullanıyor ve Kimlere Hitap Ediyor?

İnstagram platformunun belirli bir yaş kitlesi yoktur. Sadece aktif kullanıcı olarak söylersek genç yaş kitlesi daha çoktur. Ama bunun yanı sıra yaşlı kesimde kullanır. Anlattığımız gibi her çeşit insan kullandığı için alışveriş için en büyük öneme sahiptir. Kadın- Erkek oranları da neredeyse eşit diyebiliriz. Verilere ulaşarak istenildiği gibi kime hitap etmek istediğinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. https://www.instagram.com/albertsolino/ kullanıcı verilerini kaydediyor. Ve bu verilere ulaşım sağladığında kişilerin eğilim oranları da ortaya çıkar. Neye eğilimi daha çok ise o konuda reklamlar artıyor. Veriler reklam verenlerin işine yarar.

Instagram Reklam Ücretleri Nasıldır?

Markalar için sosyal medyanın önemi gelir elde etme açısından önemli olduğunu söyleyerek konuya başlayabiliriz. Peki, bu ücretler nasıl belirlenir sorusu da hep gelir. Fakat kesin net bir fiyat belirlemek neredeyse imkânsızdır. Reklamın yayınlanma süresi ve bunun gibi birçok nedene bağlı fiyatlar değişir. Değişkenlik göstermesiyle net bir fiyatı yoktur.

İşletme İçin Reklam Nasıl Yapılmalı ve Yönetimi Nasıl Olmalı?

Albert Solino Danışmanlık web sitesinden yapacağınız reklam için yönetim tüyoları ve bunun gibi bilgileri almak iyi bir seçimdir. Yenilikçi, hızlı, atik bir danışmanlıktır.

Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri ve önemi açıklamak istersek, pek çok yerde karşımıza çıkmasıyla hayatımızda yer alır. Yönetim planı oluşturulmalıdır.

Etkili Reklam Verme Adımları

Etkili bir reklam oluşturmak için şu adımları takip etmelisiniz.

 • En başta reklam hedefinizi belirlemelisiniz.
 • İkinci olarak ise istediğiniz doğru hedef kitlenizi oluşturun.
 • Daha sonra vereceğiniz reklam için ayırdığınız bütçeyi hesaplayın gözden geçirin.
 • Reklamın hangi alanda yayınlanacağına karar vermelisiniz.
 • Yaratıcı ve kuşkusuz en benzersiz reklamı oluşturabileceğiniz konusunda kendinize güvenin.

Zorluk çekmeden işletmenizin başarıya tırmanmasını Sosyal medya reklam ve pazarlama sayesinde izleyeceğinizden şüpheniz olmasın.

Sosyal Medya Kullanım Hedefleri

İşletmenize yeni yeni müşteriler kazandırarak markanızın bilinirliğini arttırırsınız. Marka bilinirliği arttıkça yeni kullanıcılar sayesinde sitedeki alışveriş trafiği artar. Merak uyandıran reklamlarınızla birlikte daha çok uygulamanız yüklenmeye başlanır. İlgi çekilmesi üzerine video izlenirliğini daha çok kapasiteye ulaştırırsınız. Yeniliklerinizi duyurma yöntemleriniz bunlar olmalıdır.

Belirlediğiniz hedefin gerçekleşmesi adına karşınıza çıkan bir panel bulunur. Ve oluşturduğunuz bağlantıyı bu kısma eklemeniz gerekir.

Konum, istenilen yaş kitlesi, konuşulan dil ile ilgili filtreleme yapabilirsiniz. Direk istediğiniz hedef kitleye ulaşırsınız.

Sosyal Medyada Reklam Vermek Güvenilir Mi?

Instagram Reklamlarının ÖnemiFacebook'ta reklam verme veya Instagram'da reklam verme son derece güvenlidir. İzin talebiniz doğrultusunda fiyat aralığı ayarlanır. Bu sebeple sizin istediğiniz fiyat dışında ne az ücret ne de çok ücret alınır. Dolandırıcılık gibi olaylarla karşılaşmazsınız. Her reklamda tercih edilen seçeneği kullanabilirsiniz. Kısa süreli reklamlar ile uygun şekilde reklam oluşturabilirsiniz. Facebook reklam yöneticisi kullanarak dilediğiniz şekilde reklam verebilirsiniz.

Reklamın Yayınlanma Alanları Nasıl Olmalıdır?

Baştan sona tüm aşamaları saydığımız reklam yayınlama yöntemleri İnstagram ve Facebook uygulamalarında gerçekleştirebilirsiniz. İnstagram ve Facebook’ta şuralara reklam içeriğinizi yerleştirebilirsiniz:

 • Reels bölümünde yer verebilirsiniz.
 • Igtv aracılığıyla tanıtım yapabilirsiniz.
 • Story kısmında anlatarak bağlantınızı yerleştirebilirsiniz.

İnstagram uygulamasının bazı bölümlerine değindik. Reels, 15 saniyelik kısa videolar içindir. Igtv ise tam tersi 10 dakikaya varan bir video süresi vardır.

Story olarak adlandırdığımız yer ise 24 saat süresince aktif olarak kalan bir kısımdır. Her türlü alandan reklam yapabilirsiniz. Ancak en başında da söylediğimiz gibi ilk önce plan yapılmalıdır. Ve reklam özen gösterilmiş olmalıdır.

Reklamlar Nasıl Olmalıdır?

Kullanıcılar uzun uzadıya metinlerden genellikle hoşlanmazlar. Ve bu yüzden kısa, net, anlaşılır ve dikkat çekici olmalıdır. Yoksa ne kadar para yatırırsanız yatırmış olun dikkat çekici olmazsa pek ilgi görmeyebilir.

Ve hüsrana uğramış olursunuz. Reklamınızın hem görüntü kaliteli olmalıdır. Renkli ve kullanıcılara hitap etmelidir. Daha çok çevik olduğunuzu gösteren anlatımlar olmalıdır. Harekete geçirici, kişiye o an alışveriş isteği uyandırması gerekir. Bir ışık gibi parlamalı dikkati üzerinize çekmelisiniz. Bu ışığı kaybetmeden, birincil amacınızdan kopmadan yolunuza devam etmelisiniz.

Reklam Fotoğrafı Çekerken Neye Dikkat Edilmelidir?

Reklam fotoğrafının göze hitap etmesi çok önemlidir. Bu sebeple düşük çözünürlüklü, bulanık, net olmayan fotoğrafları seçmeniz en doğru tercih olacaktır. Reklam vereceğiniz için detaylara da önem gösterilmesi gerekir. İlk izlenim fotoğraf aracılığıyla olur.

Kaliteden emin olduktan sonra, fotoğraflarınızda gerçek kişilerin yer almasını sağlayın. Daha çok güvenin elde edilmesini sağlayacaktır. Daha sonra duyguları öne çıkartabilecek fotoğraflar koyulmalıdır.

Reklam Videosu Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşletmeler için reklam vermede en önemli ikinci yol ise videolar çekmektir. Videolar daha çok etkileşime geçmeye ve daha uzun süre etkileşimde kalmaya yarıyor. Herhangi bir tanıtımda olduğu gibi ilk saniyeler çok mühimdir. Sosyal medyada da aynı kural geçerlidir. İlk 3-5 saniyeye kadar çarpıcı kareler koymak gerekir. Kişiler videonun devamını izlemek isteyip istemediğine bu sürede karar verir. En can alıcı sahneleri baş kısmında kullanılabilir.

İşletme sahibi tüketicilerin hangi sorununa çözüm olduğunun yanıtını verilmelidir. Ne tür yakınmalardan kurtaracağı hakkında kesin bilgiye sahip olunmalıdır. Çekeceğiniz bir video sadece amaçladığınız konuyla ilgili olmalıdır. Birden çok konuya değinirseniz eğer karmaşaya sebep olacaktır. Kişiler içinde anlaşmazlık ortaya çıkacaktır.

İşletme ve Web Sitesi

Web sitenize ilişkin hem video hem de fotoğraf yüklerken hashtag eklemeniz birçok kişinin keşfetin de çıkmanızı sağlayacaktır. Sizinle ve işinizle alakalı hashtag olmalıdır. Dijital platformda ürünlerin tanıtılması önemlidir. İnsatgram ve Facebook sayesinde kişileri kendi web sitenize yönlendirebilirsiniz. İşletmeye ait web sitesi tasarımı, kullandığı metinler, başlıklar, tamamıyla düzgün olmalıdır.

Instagram Gönderi Tanıtımı Nedir?

Profilin ya da bir ürünün tanıtımını yapmak için günümüzde en çok kullanılan İnstagram reklam verme platformudur. Yaptığınız paylaşımınıza daha sonradan biraz da para harcayarak etkileşiminizi artırmak için yapılan reklama instagram gönderi tanıtımı denir.

Yukarıda bahsettiklerimizi yaptığınız takdirde, yaptığınız paylaşım yani gönderiniz istediğiniz hedef kitlenize olduğu gibi gösterilir. Gönderinin altına yapılan yorumlar ve hastagler olduğu gibi paylaşımın üzerinde kalır. Verilen bu reklamlar diğer instagramdaki reklamlarla birebir aynı şekilde görülür.

facebook reklamTüm bunlara ek olarak facebook ve instagram reklamcılığı facebook reklam yöneticisi sayesinde mümkündür. Facebook reklam yöneticisi ile geçmişte paylaştığınız bir gönderinizi seçerek sponsorlu hale getirebilirsiniz.

Bu opsiyonu seçtiğiniz takdirde reklamınız instagram dışında hedeflediğiniz facebook kullanıcılarına da gösterilir. Böylece facebooktan instagram reklamı verme şansına sahip olabilirsiniz.

Bütün instagram reklamlarında olduğu gibi, gönderi tanıtımında da belirli bir hedef kitle seçme hakkını elde edersiniz. Eğer ki tanıtımınızı instagram uygulamasından yararlanarak yapıyorsanız hedefleme kriterlerini ilgi alanlarına, kullanıcıların yaşı ve yaşadıkları yerlere göre yaparak gönderinizi öne çıkartabilirsiniz. Opsiyonlar biraz kısadır fakat bu işlemi yapmak oldukça basittir.

Günümüzde facebooktan reklam verme ve genel olarak sosyal medyadan reklam vermek çok popülerdir. Sosyal medya yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olduğundan beri markalar için önemli bir pazarlama kanalı ve ekmek kapısı olmuştur.

İnstagrama verilen reklamlar sayesinde işletmeler istedikleri hedef kitlesine ulaşarak olumlu deneyimlere sahip olurlar. 2018 yılı itibari ile yaklaşık olarak 2 milyondan fazla işletme kitlesine ulaşmak, yüksek takipçiler elde etmek ya da ürünleri hedef kitleye sergilemede sosyal medya reklamcılığı kullanılıyor.

2018 yılından bu yana instagramı aktif bir şekilde kullanan kişi sayısı 1 milyarın üzerine çıkmıştır. Bu sayı Avrupa ülkelerinin toplam nüfusundan bile daha fazladır.

Markalar için Sosyal Medyanın Önemi Nedir?

İnstagram kullanıcılarının `’ı instagram sayesinde yeni ürünler keşfederek bu ürünleri satın alıyorlar. İnstagram kullanıcılarının p’i instagramda marka aramaktadır. Bu platformda olmak, müşterilere kendi başarınızı gösterip markanızın büyümesi için büyük fırsattır.

İnstagram kullanıcılarının ?’i ise bir işletmeyi takip etmektedir ve her gün en az 200 milyon instagram kullanıcısı aktif olarak işletmenin profiline bakmaktadır. Facebook ve instagram fazla kullanıcılara sahip olması bakımından işletme sahiplerinin tanınması ve kazanç elde etmesi bakımından önemli yere sahiptir.

Sosyal Medya Reklamlarının Ortalama CPC Maaliyetleri

İnstagram reklamlarının tıklanma maliyeti, facebbok uygulamasına göre neredeyse iki kat daha fazladır. Bu durumda instagrama reklam vermeyelim demek doğru olmaz. Güçlü, sağlam bir yatırım getirisi elde edilmesini sağlıyorsa bu platformda cpc maliyetlerini düşünmeye gerek yoktur. Çünkü özellikle Türkiye hala cpc maliyetlerinde, diğer ülkelere oranla daha avantajlı bir konuma sahiptir.

Instagram Reklamlarında Hedefleme Seçenekleri

İnstagram ile Facebook, reklam vermedeki hedeflerinize göre size birden daha fazla seçenek sunar. Seçtiğiniz reklamda amacınıza göre belirli ölçüler reklam raporlarında varsayılan olarak değişir. ( siz gene de istediğiniz ölçüleri görüntüleyecek biçimde sütunlarınızı kendinize özgü bir biçimde düzenleyebilirsiniz.) İnstagrama birçok reklam türünde içerikler verilebilir.

Trafik çekmeye yönelik reklamlar verilebileceği gibi uygulamanın daha fazla insana ulaşması için ya da facebook hesabınızı beğenecek olan kullanıcıları arttırmaya yönelik reklamlar gibi pek çok çeşitte reklam verebilirsiniz.

Trafik Hedefli Kampanyalar

İnstagramdaki reklamlarınızı uygulamanıza ya da internet sitenize trafik çekmek için kullanabilirsiniz. Trafik amaçlı reklam verme kampanyasını oluşturduğunuz takdirde Facebook Ad Manager üzerinde göreceğiniz sonuç, bağlantı tıklanmalarını artırmayı sağlayacaktır.

Etkileşim Hedefli Kampanyalar Nelerdir?

Etkileşim sağlamak amacıyla reklam vermek için oluşturulan kampanyalar, Facebooktaki gönderinizi ya da sayfanız ile etkileşim halinde bulunan kullanıcıların sayısını arttırmayı amaçladığınızda gönül rahatlığı ile tercih edebileceğiniz bir amaçlama seçeneğidir. Etkileşim ile ilgili hedeflenen kampanyaların 4 ayrı hedef için kullanıldığı şeyler şunlardır;

 • Gönderi Etkileşimi
 • Etkinliklere Verilen Cevaplar
 • Teklif Alımları
 • Sayfaların Beğenileri

Etkileşim ile ilgili hedeflenmiş olan kampanyalarda görülen ana ölçü etkileşim sayısıdır. Etkileşim sayıları, verdiğiniz reklamları gören kullanıcıların sayısını gösterir. Bu etkileşim yalnızca reklamlara tıklayan kişileri değil, aynı zamanda reklamınıza yorum yapan, reklamınızı beğenen, paylaştığınız gönderinize ifade bırakan veya paylaşmış olduğunuz bağlantı linkine tıklayan kullanıcıları da sayar.

Potansiyel Müşteri Bulma Kampanyaları

facebook reklam vermeSize uygun potansiyel müşteri bulma reklamlarını, ürünlerinizle ya da müşteriye sunduğunuz hizmetinizle ilgilenebilecek müşterilerin bilgilerini öğrenmeye yönelik kullanabilirsiniz. Bu kampanya seçeneği için ilk öncelik bir form oluşturmadır. Oluşturulan bu formda kullanıcılardan hangi bilgileri almayı talep edeceğinizi belirlemeniz gerekir. Telefon numarası, mail adresi gibi daha pek çok örnek verilebilir.

Potansiyel müşteri bulma reklamları sayesinde, kullanıcıların bilgilerini direkt olarak reklam etkileşim sonucuna aktarılır. Bu sayede kullanıcılar farklı yerlere yönlendirilmeden hızlı bir biçimde kullanıcılar hakkında bilgi edinebiliriz. Elde edilen bu formlar facebook uygulamasının yayınlanma araçları sekmesinde yer alır. Facebook CRM entegrasyonu da sağlar, bu sayede elde edilen formlar direkt olarak CRM’inize aktarılmaya imkân sağlar.

Mesaj Hedefli Kampanyalar

Mesaj hedefli reklamlar, görünüş olarak standart bir reklama benzese de amacı diğer reklam modellerine göre biraz daha farklılık göstermektedir. Kullanıcıları değişik bir platforma yönlendireceğine, Facebook Messenger ya da İnstagram DM kutu ile hedef kitlenin kolayca konuşma başlatmasına imkân tanır.

Mesaj hedefli reklamlar sayesinde ürününüzün ya da verdiğiniz hizmet hakkında kullanıcıların kafasına yatmayan, kafasında soru işareti bırakan konularda, kullanıcılara hızlı bir biçimde yanıt vermeyi sağlar.

Hardward Business’in yapmış olduğu araştırmaya göre, potansiyel müşterinin size yazmış olduğu sürenin içerisinde sizin müşteriye 5 dakikadan fazla bir süre dahilinde yanıt vermeniz, dönüşüm oranlarını @0 azaltmıştır.

Diğer bir araştırmaya göre ise, tüketicilerin s ü işletmelere mail göndermiyor, mail yerine online chat kullanmayı tercih ediyor; S üne göre ise müşteri hizmetlerini aramak yerine mesaj atmayı tercih ediyor.

Dönüşüm Kampanyaları

İsminden de anlaşıldığı üzere, dönüşüm kampanyaları, bir hedefe yönelik reklam verilmesini amaçlamış kampanya türüdür. Bu kampanya türünde Facebook reklamlarını, dönüşümü tamamlama olasılığı fazla olan kişilere gösterilerek reklamlarınızın güzel sonuçlar elde etmesini amaçlar.

Bu reklam modelini doğru kullanmak önem taşır. Doğru kullanabilmek için öncelikle reklam hesabınıza tanımlı dönüşümün olmasına ihtiyaç vardır. Facebook Pixel’i kullanıp oluşturduğunuz eventler ile dönüşüm etkinliklerini kolayca tanımlama imkanına sahip olabilirsiniz.

Facebook Pixel ile oluşturulabilecek bazı dönüşüm etkinlikleri şöyledir: Abonelik, alışverişi başlatma, alışveriş yapma, kayıt tamamlama, potansiyel müşteri, sepete ekleme, iletişim haline geçme, deneme başlatma. Bütün bunların dışında Facebook, kendinize has dönüşümünüzü de oluşturmanıza fırsat sağlar.

Katalog Kampanyaları

Katalog, yapılan çizelgeleriniz hakkındaki bilgileri, Facebook’a aktarmanıza yarar. Ürünler, uçuşlar, ilanlar gibi pek çok şey için katalog oluşturabilirsiniz. Ve kataloğu oluşturduktan sonra ürün envanterini de ekleyip katalog kampanyasından yararlanabilirsiniz. Bu sayede dinamik bir şekilde pazarlama kampanyaları ya da kitleye kataloğunuzdan ürün gösterebilirsiniz. Koleksiyon reklamlarını kullanabilmek için de kataloğunuzun olmasına ihtiyaç vardır.

Instagram Reklam Türleri

Instagram Reklam Türleriİnstagramda 4 farklı şekilde reklam verebilirsiniz. Bu reklam modelleri, görsel, hikâye, döngü ve video şeklindedir.

Görsel Reklamlar

İnstagramda sadece bir tane görsel kullanarak reklam verebilmeniz mümkündür. İnsanları etkileyen bir görselle etkileşimi ve dönüşümü yüksek reklamlar yayınlayabilirsiniz. Görsel reklamlarda önerilen görsel büyüklüğü 1080 x 1080 ‘dir. Görsel oranı ise 1:1 şeklindedir. Hazırladığınız görselin üzerinde çok fazla yazı olmamasına dikkat etmelisiniz. Dikkat ettiğiniz takdirde reklamlarınıza doğrudan erişimde kolaylık olacaktır.

Döngü Reklamlar

Birden çok görsel kullanarak yayınlanabilen, kaydırılabilen reklamlardır. Ayrıca döngü reklamlarda görselin yanına video da koyabilirsiniz. Aynı anda birden çok ürünün reklamını yapabilir ya da yalnızca bir ürünü değişik görsellerle anlatabilirsiniz.

Video Reklamlar

İnstagram uygulamasında, video izleme oranları her yıl daha da artmaktadır. Video ile de instagramda reklam verebilirsiniz. İnstagramda videolu reklam için önerilen süre 15 saniye ve boy oranı da 4:5 dikey şeklindedir. Atılan hikâyelerin uzunluğu 60 saniye, instagram akışındaki video ise 120 saniyeye kadar olabilir.

Hikâye Reklamlarının Özellikleri Nelerdir?

İnstagram hikaye reklamlarında kullanılan görselin boyutu 9:16 olmalıdır ve görsel büyüklüğü 1080 x 1920 şeklinde olmalıdır. Videonun uzunluğu da en fazla 60 saniye olmalıdır.

İnstagram reklamlarına, bazı eylem düğmeleri koyarak kişilerin direkt reklamda belirtilen yere girmesini sağlayabilirsiniz. Bu düğmelerden bazıları şunlardır: Şimdi alışveriş yap, daha fazla bilgi al, abone ol, bizimle iletişime geç, indir düğmeleridir.

Instagramda Reklam Nasıl Verilir?

İnstagram reklamlarının telefondan yayınlanası mümkün olduğu gibi Facebook Ad Manager’den de yayınlanabilir. Facebook Ad Manager’den reklam vermek isteyenler aşağıda belirtilen maddeleri uygulayabilir:

 • Business Manager hesabında oturum açmak,
 • Facebook ile İnstagram sayfanızı BM hesabınızla birleştirin,
 • Reklam hesabı oluşturun veya elinizde olan reklam hesabınızı BM hesabınızla ilişkili konuma getirin,
 • Kampanyayı oluşturmak için reklam hesabınıza giriş yapın,
 • Reklam verme hedeflerinizi seçin,
 • Kampanya bütçeniz ne kadar olabilirse onu belirleyin,
 • Vermeyi istediğiniz reklam türünü seçin,
 • Reklamlarınızı onaylanması için onaya gönderin.

Yukarıda yer vermediğimiz fakat reklamlarımızın performansı için önemli olan bazı etkenler de vardır. Bunlar da business manager hesabı oluşturma, İnstagramı ya da facebook uygulamasını business manager hesabıyla birleştirme, reklam hesabı oluşturma, facebook pixel’ i oluşturma ve birleştirme son olarak da katalog oluşturmadır.

Business Manager Nedir ve Business Manager’ın Özellikleri Nelerdir?

Facebook ve instagram gibi hesaplarınızı tek bir elden kontrol etmenizi ve yönetmenizi sağlayan, tamamen ücretsiz bir facebook aracıdır.

Aynı zamanda da işletmenizin hesabına erişim sağlayan insanları, reklam hesaplarınızın ödeme türünü business manager hesabı üzerinden kontrol etme imkanına sahipsiniz ve sadece herhangi bir sayfayı görüntüleyip yönetebilecek sorumlu birini de ekleyebilirsiniz. Birden fazla business manager hesabınız olabilir çünkü birden fazla sayfanız olduğunda hesapları kontrol etmenizde size büyük kolaylık sağlar.

Facebook Sayfası ve Instagram Entegrasyonu

Instagram'da reklam verilebilmesi için instagram hesabının facebook sayfasına bağlı olması gerekir. Facebook hesabınız bulunuyor ise, business manager hesabının sağ üst tarafındaki çark simgesine tıklayıp işletme ayarları sekmesini açın.

Daha sonra sol tarafta çıkan sekmelerden sayfaları hesabınızı business managere bağlayabilirsiniz. Ayrıca facebook sayfanız yoksa da bu bölümden yeni bir sayfa oluşturmanız mümkündür.

Reklam Hesabı Oluşturma

Yeni bir reklam hesabı oluşturmayı istediğinizde, business manager hesabınızın reklam hesapları yazan bölümünden yeni bir reklam hesabı oluşturun yazısını seçin. Bir tane business menager hesabı ile birden fazla reklam hesabı oluşturulur ya da yönetilebilir.

Ayrıca birden fazla reklam hesabınız varsa ve tüm reklam hesaplarınızın ödeme yöntemi aynı biçimde ise business manager hesabınıza genel ödeme şekli ekleyip istediğiniz hesaplarda doğrudan o ödeme yöntemini kullanma şansına sahip olabilirsiniz.

Facebook Pixel Entegrasyonu

İnstagram uygulaması tarafından yayınlanan reklamların web sitenize dönüştürmek için reklamların en iyi hale getirilebilmesini, reklamların getirdiği verimi takip edilmesini ayrıca ölçümlerin yapılması ve hedeflerin detaylanmasını sağlayan bir analiz aracı olduğunu söyleyebiliriz. Bunların işletmenizin reklam hesaplarıyla uyumlu olmasını sağlar. Aynı zamanda Facebook platformunun analiz aracı adı verilen Facebook Analytics’i kullanabilmenizi sağlamaktadır.

Örnek verecek olursak bir internet üzerinden ticaret sağlayan bir site için Facebook Pixel bir araya getirip bütünlük oluşmasını sağlar. Elde edilen satış miktarını ve edinilen gelirleri işletmenizin reklam hesaplarına aktarım yapılabilir. Bu şekilde hedefinizi daha zirveye çıkarabilirsiniz. Performansı istediğinizden daha yüksek bir reklam yönetimi oluşturabilirsiniz.

Facebook Pixel’i belirlenen hedef ve kurallar içerisinde web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara özel hedef kitle oluşturmanız için olanak sağlamaktadır. Mesela belirli web sayfalarınızı ziyaret eden kişiler için hedef kitleler oluşturmalı ve onlara özel reklamlar belirleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Pixel kurulumunu başlattığınızda tanımladığınız etkinlikler için de ayrı bir hedef kitlesi oluşturabilirsiniz.

Facebook’ta Katalog Oluşturma Nasıl Olmalıdır?

Ürününüzün Kataloğu, web sitenizde girmiş olduğunuzun ürünlerin bilgilerini Facebook’a aktarım yapmanızı sağlar. Bunun aracılığıyla ürünlerinizin fiyatını, başlığını, açıklamasını bu tarz bilgileri Facebook ile paylaşır. Bu edinilen bilgileri reklamlarınızla uyumlu bir şekilde kullanılabilir. Daima canlı, yenilikçi bir pazarlama veya saklanmış ve toplanmış olan reklamları yayınlayabilmesi Facebook’a bu bilgileri aktarmanız gerekmektedir.

Facebook uygulamasına tanıtacağınız ürünleriniz hakkında bilgilerinizin cvs, tvs veya xml olarak geçişini sağlayabilirsiniz. Bunu ise manüel yapabilirsiniz. Ama öncelikle planlı bir adımla işlem oluşturulmalıdır.

Saatlik, haftalık veya günlük olarak en yeni bilgileri Facebook’a ulaştırabilirsiniz. Bunun için sitenizdeki ürünlerin bilgilerini sahip olan dinamik bir xml feed’ine ihtiyacınız bulunmaktadır. Bunlara veri kaynaklarından ulaşabilirsiniz. Facebook yardım bölümünü ziyaret edip oradan bakabilirsiniz.

Keşfet, Instagram'ın belirli bir kişinin ilgi alanlarına dayalı olarak platform genelindeki içerikleri topladığı bir keşif alanıdır. İnsanlar, Keşfet'e Instagram ana sayfasındaki büyüteç simgesine tıklayarak erişebilir. Reklam verenler, Keşfet'i reklamlarının yayınlanacağı bir alan olarak da kullanabilir.

Instagram Keşfet'te Reklamlar Hakında Bazı Bilgiler

Keşfet reklamlarınız hakkında öneriler verebiliriz. Bunlar:

Reklamlarınız akışın aktif hali olan gezinme deneyiminde görünür hale gelir. Instagram reklam vermek, keşfette reklam veren kişilere ilgisini çeken detaylarla etkileşim kurma fırsatı sunar. Bunun için yeni yöntem arayan kişiler ve keşfetmeye hazır kişilere erişim fırsatında bulunur.

instagram trendleriÇeşitli sosyal medya reklam ajansı bu konularda etkili iletişim kurabilmek adına varlıklarını sürdürürler. Hangi yollarla bu erişimi sağladıklarını düşünecek olursak eğer çeşitli sosyal reklam kampanyaları oluşturulmasında yardımcı olur. Dikkatleri işletmenin üzerine çekmek oldukça önemlidir.

Akış reklamı ile ilgili yaratıcı fikirlerinizi tekrardan kullanabilirsiniz. Reklam veren işletmeler var olan akış reklamlarını, yaratıcı fikirlerinizi keşfet bölümünde kullanabilirsiniz. Sosyal medyanın günümüzdeki önemi burada da görülmektedir. Günümüzde sosyal medya, reklamların birçok kitleye hitap etmesini sağlar.

Kişilere özel hedeflemeler yapılabilir. Tüm İnstagram formatları keşfet yayınları için uygundur. Keşfet kısmında reklamların yayınlanmasını isteyebileceğiniz iki bölüm vardır:

İnstagram Keşfet Video alanı

Kampanyanızın erişim alanını istediğiniz gibi genişletebilirsiniz. İnstagram Akışı esnasında yayınlanacak olan sosyal reklam, işletme ve dilediğiniz reklamlar kolaylıkla yayınlanabilmektedir. Reklam veren kişiler var olan kampanyaların verimliliğini arttırabilirler.

Instagram Trendleri

İnsanların günlük hayatına etkisi olan trend diye adlandırdığımız gündemler vardır. Bunların arasında Canlı yayın, Igtv, Hikayeler bölümü, Reels, Shop özellikleri, kişiler arası link paylaşımları, yapılan yarışmalar, instagram trendleri arasında yer alır.

İnstagram ve Facebook platformunda ilk ortaya çıktıkları andan itibaren bu güne birçok gelişme yaşanmıştır. İnstagram trendleri 2021 yılı gibi zamanla değişmektedir. Bu değişimlerle birlikte bize yeni özellikler sunmaktadırlar.