Etkili E-posta Pazarlaması İçin İpuçları

Dijital pazarlamacıların ya da email pazarlamacılarının kabuslarından birinin şüphesiz ki oluşturdukları kampanyaların kullanıcılar tarafından hiç görülmeden spam klasörüne düşmesi veya hiç açılmadan tamamen silinmesi olduğunu dile getirebiliriz. Diğer kanallara nazaran ucuz, hızlı ve yüksek yatırım getirisine sahip eposta pazarlamasının sunduğu bu avantajlarla birlikte, bu alan halen kendisini yenileyen ve keşiflere açık bir dijital pazarlama platformu. Potansiyel müşteri bulmanın, müşterileri elde tutmanın ve satış yapmanın hâlâ en etkili yollarından biri olan toplu email pazarlamaya dair, herkesin elinin altında olması gereken ipuçlarını bir araya getirdik! Kullanabileceğiniz çeşitli e-posta pazarlama stratejileri ve ipuçları için yazımızı okumaya devam edin!

Toplu Mail Gönderimi İçin Dönüşüm Sağlayacak Önemli İpuçları

Daha önce E posta pazarlaması nedir? blog yazımızı okuduysanız email pazarlamasına yönelik pek çok detayı öğrenmiş olabilirsiniz. Gelin şimdi iyi bir email yazarken nelere dikkat etmek gerekiyor ve etkili bir email kampanyasının elli başlı ipuçları nelerdir bunlara bakalım: 

  • Hedef listesi oluşturma
  • CTA butonları
  • Mobil uyumluluk
  • Personalization
  • İstatistik takibi

E-posta abonelerinin Hedef listesini oluşturun.

Kapsamlı bir müşteri listeniz olsa da bunu kullanıcıların ilgi alanlarına göre segmente etmelisiniz. Bu sayede, müşteri listenizi büyütmeniz ve buna göre toplu email gönderimi yapmanız daha efektif olur. Listenize yeni kullanıcılar katmak için örneğin, web sitenize abone kayıt formu oluşturabilirsiniz. E-bültene kayıt olan her bir e-posta hesabı yeni bir potansiyel kampanya kullanıcısı demektir. 

Web sitesinde yer alan abonelik ve kullanıcı katılım formları, ziyaretçileri rahatsız etmeyecek biçimde blog ya da iletişim sayfalarına konumlandırılabilir. Abonelik formlarını hazırlarken göz önüne almanız gereken şey, potansiyel müşterilerinize e-posta adresleri karşılığında ne sunacağınızı açıkça belirtmektir. Bu detayın yanı sıra, kullanıcıların emaillerini onay karşılığında aldığınıza dair kullanıcı rızası da sağlarsınız, email listeniz daha da legal bir yapıda olacaktır. 

Ayrıca geleneksel yöntemlerle de email listenizi geliştirebilirsiniz. Fiziki olarak katıldığınız bir fuar ya da organizasyonda şirketiniz ile ilgilenen kullanıcıların epostaları formlar ya da kartvizitler aracılığı ile elde edebilirsiniz. Bir ticaret fuarında veya konferansta doğrudan satış yapmasanız bile, e-mail listenize yeni ve gerçek bir kullanıcı adresi eklemek yeni bir iş fırsatına da kapı açabilir. Oluşturduğunuz bu veritabanını daha sonra kullanıcı segmentlerine göre gruplandırabilirsiniz. 

 

Maillerinize bağlantılar ve harekete geçirici mesajlar (CTA) ekleyin


Pek çok email pazarlama kampanyası, maile gelen trafiği belirli bir web sitesine veya sayfaya yönlendirmeyi amaçlar. Okuyucuların içeriğinizden birden fazla şekilde etkileşime girmesine olanak veren metinler hazırlayın. Dahası email şablonunuzda bu metinleri görsel olarak da çekici olan butonlarla birleştirin Örneğin "Hemen Kayıt Ol!” "Fırsatı yakala!" "Hemen Rezervasyon Yap!” Gibi. 

İngilizce “Call To Action” tabirinin karşılığı olan harekete geçirici mesajlar, maili okuyanlarda ilgi uyandırmalı ve spesifik bir eyleme işaret etmelidir. Tanımladığınız eylem karşı taraf açısından ne kadar heyecan verici olursa, hedef kitleniz için de o butona tıklamak ve web sitenizde bir sonraki hamleyi gerçekleştirmek de o kadar çekici olacaktır. 

Öte yandan, okuyucunun dikkatini çekmeyi amaçlayan bir e-postanın içeriği, kısa ve öz olmalıdır (ideal olarak 250 kelime). Kullanıcı e-postanın konu başlığını (subject line) gördükten ve emaili açıp okumaya başladıktan sonra okuyucunun dikkatini canlı tutmak gerekir ki CTA linkine de tıklayarak istediğiniz URL’e yönlensinler.

E-postalarınızı mobil uyumlu hale getirin.

Siz de sabah daha gözünüzü açmadan telefonu elinize alanlardan mısınız? Çağımızda pek çok insan güne elinde akıllı telefonları ile başlıyor, bir kısmı sosyal medya videolarına göz atarken, bir diğer kısmı da ilk iş maillerini kontrol ediyor. Verilere göre akıllı telefonlar ve tabletler tüm e-posta açılma oranlarının %66'sını elinde tutuyor. Fakat binbir emekle hazırladığını email kampanyalarınız bu mobil cihazlarda okunacak şekilde optimize edilmemiş ise, maalesef çok fazla şey kaybedebilir, açılma veya tıklama oranlarınızda dramatik düşüşler gözlemleyebilirsiniz. 

Böylesi olumsuz bir durumdan kaçınmak için e-posta kampanyalarınızı, ve tabiki tasarım şablonlarını mobil cihazlar için optimize etmeyi unutmayın. Örneğin, mobil cihazlarda yüklenmesi uzun süren görsellerin boyutunu optimize etmeniz ve aynı özeni metinlere de göstermeniz gerekir. 

E-posta pazarlaması için toplu emaillerinizi kişiselleştirin

Toplu göndereceğiniz emailleri standart bir görünümden çıkararak kullanıcı listesine göre kişiselleştirmek eposta pazarlamasının halen en geçerli taktiği olarak önümüze çıkıyor. 

Kulağa başta karışık gibi gelse de e-posta kampanyalarına mümkün olduğunca kişisel dokunuşlar eklemek hem açılma hem de tıklanma oranlarınızda istatistiklere doğrudan yansıyacaktır. Peki yüzlerce, binlerce insana, kontağa nasıl kişiselleştirilmiş email göndereceksiniz Herkese tek tek ad-soyad yazdığınız konu başlıkları ya da hitabet satırları çok uzun zaman önce tarih oldu! E-Posta Pazarlama yazılımı Mailsoftly’yi kullanarak binlerce kişiye kişiselleştirilmiş toplu mail gönderimi yapmak artık eskisinden çok daha kolay ve hızlı! Yeterki eposta listenizi Mailsoftly hesabınıza entegre edin, kontak kişilerinizi gruplandırın ve gönderime başlayın. Örneğin şirketiniz birbirinden farklı sektörlerle çalışıyorsa, e-postalarınızı her bir sektöre özgü biçimde hazırlayarak, gruplandırdığınız kişilere kolaylıkla gönderebilirsiniz.

İstatistikleri analiz edin 

Kampanya stratejilerinde çoğunlukla gözden kaçırılan noktalardan biri de maalesef “gönder” butonuna bastıktan sonra kampanyanızın işleyişini istatistikler üzerinden takip etmemektir. Siz siz olun bir dijital pazarlama ya eposta pazarlama uzmanı olarak kampanyanızın istatistiklerini mutlaka periyodik olarak takip edin. 

Açılma oranı, tıklanma oranı, kullanıcıların etkileşime girme veya kötü bir senaryo olarak abonelikten çıkma oranı, e-mail kampanyanız için izlenmesi gereken dört ana istatistik ölçümüdür. Kullanıcılarınız üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkisi olan herhangi bir e-posta şablonunu istatistikleri takip ederek test edebilirsiniz. Şayet bir mail kampanyasının abonelikten çıkma oranı beklendiğinden çok daha yüksek sonuçlanırsa, şablonunuzu ve stratejinizi hemen değiştirin. Unutmayın ki stratejilerinizi optimize etmek, her zaman bir adım önde olmanıza da yardımcı olur. 

Son bir nokta daha esas kampanya gönderiminden önce içinde sizin de email adresinizin yer aldığı bir test grubuna email kampanyanızı ön test olarak göndermektir. Bu sayede farklı tarayıcılarda, mobilde ya masaüstü ekranında email şablonunuzu da test etme şansını yakalarsınız. Bir toplu email gönderme programı kullandığınızda tüm bu istatistikler sizin için otomatik olarak analiz edilir ve derlenir. Email gönderme stratejinizi sürekli olarak geliştirmek için Mailsoftly’nin sunduğu ayrıntılı e-posta istatistiklerini inceleyerek stratejilerinizi yeni baştan kurgulayabilir, hatta kontakt kişilerinizi bu istatistiklere göre yeniden gruplandırabilirsiniz. 

Nihayetinde, genel kanıya ters gibi görünebilir ama email kampanyalarında her zaman bir abonelikten çıkma linki eklediğinizden emin olun. Bu hem kullanıcılara seçme fırsatı sunma açısından önemlidir hem de günümüzde pek çok kişisel verileri koruma yönetmeliğine göre pazarlama faaliyetleri açısından yasal bir zorunluluktur. 

Bu ipuçlarından sonra E-mail pazarlamasının Faydalarına dair daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız linkteki blogumuzu da inceleyebilirsiniz! 

 Mailsoftly ile Emailleri Toplu Biçimde Gönderin!

Bu makalemizde email pazarlama kampanyası oluştururken dikkat edilmesi gereken belli başlı konu başlıklarına değindik ve her email gönderimi yapan uzmanın bilmesi gereken ipuçlarına kısaca değindik. Emaillerinizi toplu olarak göndermek ve kampanyalar oluşturmak istiyorsanız Mailsoftly’yi ücretsiz olarak hemen deneyebilirsiniz. Toplu email gönderme hizmetini profesyonel olarak almak için Albert Solino’nun dijital pazarlama ekibi ile hemen iletişime geçerek email pazarlama kampanyalarınız için bugün harekete geçebilirsiniz. Albert Solino dijital pazarlama birimi ister spesifik olarak hazırlanmış özel gün ve tatil kampanyalarınız için ister marka ve hizmet tanıtımınızı emailler aracılığı ile gerçekleştirmek için hizmetinizde! Eposta pazarlamasının farklı yönlerini öğrenmek için 10 Temel E-posta Pazarlama Stratejisi yazılarımızı da inceleyebilirsiniz! mıza göz atabilir ya da  E-Posta Pazarlamasının Faydalarını inceleyebilirsiniz!