E-Posta Pazarlaması (Email Marketing) Nedir? Tanım, Faydalar ve Araçlar

Hedef pazarınız kim olursa olsun, e-posta pazarlaması muhtemelen toplam pazarlama planınızın bir bileşenidir. Eposta pazarlaması, son yıllarda pazarlama dinamiklerinde etkin rol oynayan, hedef pazar ve hedef kitlenize doğrudan erişebileceğiniz etkin bir yöntemdir.

Bununla birlikte, giderek daha fazla kişinin bilgilerini sosyal medya gönderilerinden edindiği ve onlarla etkileşime geçtiği 21. yüzyılda e-posta pazarlaması gerçekten değerli mi?

Hızlı yanıt "evet"! Devamını okuyarak eposta pazarlamasının neden her zaman pazarlama stratejinizin bir bileşeni olması gerektiğini keşfedin.

E-posta Pazarlaması Nedir?

"E-posta gönderme" terimi, bir elektronik postanın bir veri tabanındaki bir grup alıcıya aynı anda iletilmesini tanımlamak için kullanılan İngilizce bir terimdir. 

Bir e-posta kampanyası, genellikle posta yoluyla postalama olarak bilinen doğrudan pazarlamaya benzer bir iletişim stratejisidir.

Bir kampanyanın amacı, bir hizmet veya ürünü tanıtmak için bir kullanıcıyla e-posta adresi aracılığıyla doğrudan iletişim kurmaktır. 

E-posta pazarlaması, potansiyel bir müşteriye bir anlaşma yapmak amacıyla gönderilen herhangi bir e-posta yazışması olarak özetlenebilir. Bununla birlikte, bir pazarlamacı olarak, e-posta pazarlamasını markanız, iletişim kurduğunuz kişi ve kendiniz arasında güveni besleyen birebir görüşme olarak görmek önemlidir.

Bir arkadaşınıza veya ailenizden birine bir mektup gönderdiğinizi düşünün, ancak mektubu yazıp postalamak yerine, mektubu internet üzerinden e-posta olarak iletirsiniz. E-posta aynı anda çok sayıda alıcıya gönderilebilir ve metin, grafik ve bağlantılar içerebilir.

İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmak için sıklıkla e-posta pazarlamasını kullanır. Örneğin, bir giyim işletmesi, müşterilerine bir indirimin reklamını yapmak için e-posta gönderebilir veya bir restoran, onları yeni bir menü öğesi hakkında bilgilendirmek için e-posta gönderebilir.

Tüketicileri bir şey satın alma, bir haber bültenine kaydolma veya bir web sitesini ziyaret etme gibi bir eylemi gerçekleştirmeye teşvik etmek, e-posta pazarlamasının asıl amacıdır. Şirketlerin müşterilerle etkileşim kurmasını ve onlarla uzun süreli ilişkiler geliştirmesini sağlar.

Eposta Pazarlaması Neden Önemlidir?

İş pazarlama planlarını uygulamaya koymanın birincil yöntemlerinden biri e-posta pazarlamasıdır. Bir McKinsey çalışması, doğru şekilde ele alındığında, e-postanın kuruluşunuza müşteri çekmede sosyal ağlardan 40 kat daha etkili olduğunu buldu. Aslında, e-posta pazarlaması, yüzlerce hatta binlerce kişiyle aynı anda konuşmak için eşsiz bir şans sunuyor. Alıcıları ve göndermek istediğiniz mesajı, satın alma alışkanlıkları, sosyodemografik farklılıklar ve hatta işletmenizle ne kadar İnternet kullanıcısının bağlantı kurduğu gibi şeylere göre seçebilirsiniz. Bu, hedeflenen profillerle son derece alakalı mesajların gönderilmesini ve daha iyi sonuçlar alınmasını mümkün kılar. 

E-Posta Pazarlamasının Kısa Tarihi

 • E-posta, 40 yılı aşkın bir süre önce kullanıma sunulduğundan beri iletişimi ve ticareti dönüştürdü. Pazarlamacılar bile ürünlerini tanıtırken tercih ettikleri iletişim araçlarından biri olarak kullanırlar.

  E-postanın inanılmaz tarihi, Reachmail tarafından oluşturulan bu infografikte hayat buluyor.

  Önemli tarihler aşağıdaki gibidir:

  1971: Ray Tomlinson tarafından e-postanın doğuşu,

  1976: İngiltere Kraliçesi elektronik mesaj gönderen ilk kişi oldu.

  1978: 1. reklam e-postasının gönderilmesi,

  1982: İlk kez “e-posta” kelimesi kullanıldı. Scott Fahlman ifadeyi icat etti,

  1997: Hotmail'in Microsoft tarafından devralınması,

  1998: İstenmeyen mesajların toplu olarak gönderilmesi için SPAM kelimesi kullanılmaya başlandı.

  2005: Gönderenin kimliğini doğrulamayı mümkün kılan bir "SPF" güvenlik standardının oluşturulması,

  2007: Google, dünya çapında kullanıma sunulan Gmail'i piyasaya sürdü,

  2008: Barack Obama, 13 milyon Amerikalıdan oluşan veri tabanı sayesinde başkanlık kampanyası için e-posta kullanıyor.

  2012: 80+ milyon Türk, e-postalarına bir mobil cihaz aracılığıyla erişiyor ve bunların %64'ü bunu her gün yapıyor.

Eposta Pazarlaması Nasıl Çalışır?

Promosyon e-postalarının, reklamların veya haber bültenlerinin hedef kitlenin e-posta gelen kutusuna doğrudan iletilmesi, e-posta pazarlamasının çalışma şeklidir. Prosedür, şirketten haber almak istediğini belirten kişilerin e-posta adreslerinin bir listesinin derlenmesini, e-postanın metnini, resimlerini, bağlantılarını ve diğer içeriğini yazmayı, e-postaları abonelere göndermek için bir e-posta servis sağlayıcısını kullanmayı, izlemeyi ve kampanyanın performansını analiz etmek ve stratejiyi kademeli olarak geliştirmek. E-posta pazarlamasının amacı, mal ve hizmetlerin tanıtımını yaparken hedef kitle ile bir ilişki kurmak ve bunun sonucunda dönüşümlere yol açmaktır.

Eposta Pazarlaması Türleri 

Hedefe karar verdikten ve hedefi belirledikten sonra, kampanyanızın yaratıcı kısmına başlamadan önce tamamlamanız gereken çok önemli bir adım var: bir iletişim planı oluştururken kullanılacak doğru e-posta türünü seçmek!

Her e-posta gönderme tekniği hala farklıdır. Ancak sıklıkla aynı amaçlar için çalışırlar. Müşteri sadakati oluşturmak, abonelere rahatsız edici olmayan, ilginç bir deneyim sunmak, harekete geçmeye teşvik etmek ve nihayetinde nakit üretmek tüm hedeflerdir.

Karşılama e-postası

Bir iletişim stratejisi oluştururken ve yeni aboneler veya müşteriler çekerken güçlü bir ilk izlenim bırakmak çok önemlidir. Bir e-posta karşılamasının amacı budur.

Onlara katıldıkları için yalnızca e-posta ile teşekkür edebilirsiniz. Kendinizi tanıtmak ve okuyucuyu bunun kendilerine fayda sağlayacağına ikna etmek için bu şansı kullanın. Örneğin, makalelerinizin her biri için bir CTA veya Harekete Geçirici Mesaj oluşturun.

Grafik tüzüğünüzü vurgularken, ondan Facebook sayfanızı takip etmesini de isteyebilirsiniz. Aboneniz ile dinamik ve spesifik bir etkileşimin oluşturulması büyük ölçüde bu eylemlere bağlıdır.

Bülten

Abonelerinizi veya tüketicilerinizi haberler, makaleler veya videolar gibi pazarlama içeriğiniz hakkında bilgilendirmek istediğinizde haber bülteni yardımcı olur. Pazarlama dünyasında eğlenceli içeriğin tanıtımı başarılı oldu. Sizi bir otorite statüsüne yükselttiği için kullanıcılar size güvenecektir. Altın kuralı takip edin: Etkili bir plan için %90 bilgi verici materyal ve %10 tanıtım içeriği.

Haber bülteni, satın almaları teşvik etmemesi ve bunun yerine eğitici kalması nedeniyle e-posta pazarlamasından farklıdır.

Ödül e-postası

Bülten üyeleri genellikle düzenli olarak bir sadakat e-postası alırlar. Anlaşmaları, malları veya hizmetleri vurgulayabilir ve tüccarın kişiliğini ifade edebilir. Görev tanımı da daha ilişkisel olabilir ve daha fazla tavsiye veya eğitim materyali içerebilir.

İçerik eposta

Şirketin mal veya hizmetleriyle ilgili müşteri deneyimi hakkında bilgi sağlamayı amaçlayan e-postalardır. Müşterinin deneyimi daha iyi anlamasına olanak tanıyan derinlemesine makaleler, video içeriği ve sağlam tavsiyeler içerir.

Transactional eposta

Bir kullanıcı alışveriş sepetini terk etme, şifresini değiştirme, sipariş onayı alma gibi bir görevi tamamladıktan sonra kendisine bu tür bir e-posta gönderilir.

Bildirim e-postası

Bildirim e-postasının işlemsel bir görünümü vardır. Temel fark, alıcınıza davranışlarına göre hangi bilgileri göndereceğinize karar vermenizdir. Okuyucuyu sizinle iletişime geçmeye teşvik etmelidir.

Pazarlama e-postası

Bu tür bir e-posta, yalnızca yeni müşteriler çekmek amacıyla oluşturduğunuz bir e-postaya eşdeğerdir. Dağıtımı bu nedenle uyarlanır ve nadiren otomatikleştirilir. Araştırma e-postası, okuyucunun dikkatini çekmeli ve merakını uyandırmalıdır.

Follow-up e-postası

Arama e-postasının takviye kıyafeti, takip e-postası tarafından giyilir. Halihazırda almış ancak henüz size yanıt vermemiş olan tüketiciler bunu alacaktır.

Bu e-posta stili, daha önceki sorgularınıza fazla ilgi göstermemiş bir kişiyle temasa geçmeyi amaçlar. Her şeyden önce, potansiyel müşterinizi adres listenizden çıkarmanın veya müşteri olma şansı olup olmadığına bakmanın tercih edilip edilmeyeceğini açıklığa kavuşturur.

 

Explore!

E-Posta Pazarlamasının Faydaları , Profesyonel E-Posta Nasıl Yazılır? gibi konular hakkında bilgi almak istiyorsanız  danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı E-Posta Pazarlaması our page will be interesting to you.

E-posta Pazarlamasının Faydaları 

Tüketici veritabanınızla iletişim kurmanın en iyi yolu e-posta pazarlamasıdır. Peki eposta pazarlamsaı ne gibi faydalar sağlıyor?

Müşteri dosyalarınızın oluşturulmasını ve yönetimini otomatikleştirmek için e-posta pazarlamasından yararlanırsınız.

Dinamik alanlar, hedeflenen kişilerden oluşan listeler oluştururken adresleri manuel olarak sıralamayı, mesaj alıntılamayı veya e-posta göndermeyi gereksiz kılar. Mesaj parlatıldıktan sonra, e-posta pazarlama yazılımı tüm kampanya sürecini etkili bir şekilde otomatikleştirebilir. Alıcıları sıralayarak, e-postaları planlayarak ve katkıları otomatik olarak oluşturarak çok zaman kazanabilirsiniz.

E-posta pazarlaması kullanılarak veriler listelere ayrılabilir.

E-posta listesi oluşturulduktan sonra, sağlanan verileri kullanarak listeyi bölümlere ayırabilirsiniz. Sonuç olarak, e-postalarınız hedef kitlenize göre uyarlanacak ve daha iyi sonuçlar üretecektir.

E-posta kampanyalarının bir sonucu olarak iyileştirilmiş istatistikler edersiniz.

Göndermek için uzman yazılım kullanıyorsanız, e-posta pazarlaması, e-posta kampanyalarınızla ilgili istatistikler almanızı sağlar. Bülteniniz için alıcıların, okuyucuların ve bağlantı tıklayanların sayısını görüntüleyebilir ve analiz edebilirsiniz. Ayrıca, mesajlaşma türü ve kullanılan cihaz belirlenebilir.

E-posta pazarlamasını kullanarak müşterilerinizi elde tutabilirsiniz.

Bu fayda hala oldukça önemlidir. Aslında, pazarlama e-postalarınızı almayı kabul eden herhangi biri, işletmeye açık bir sadakat mesajı göndermiştir. Daha sonra ikiniz, yaptıklarınızın etkinliğini değerlendirmenizi sağlayan ayrıcalıklı bir ilişki geliştirirsiniz.

E-posta pazarlaması ile daha düşük maliyet elde edersiniz.

Bir e-posta ile pazarlama kampanyasının maliyeti, iş e-postalarını iletmek için tasarlanmış teknolojiler nedeniyle diğer saha taktiklerinden daha düşüktür. Hatta bazı uygulamaların belirli sayıda e-postaya kadar ücretsiz kullanımı mevcuttur.

Bir dijital pazarlama stratejisinde kullanılabilecek çeşitli kanallardan biri, en başarılı olma potansiyeline sahip olan e-posta pazarlaması olduğunu biliyoruz. İşte birkaç da istatistik;

 • E-postalar genellikle yatırılan her Türk lirası için 44 TL dönüştürür.
 • Pek çok Y Kuşağı ve Z Kuşağı üyesi, e-posta reklamcılığını diğer biçimlere tercih ediyor.
 • Türkler tüm e-postalarını günde en az bir kez kontrol ediyor.
 • Müşteriler, evlerinden ayrılmadan veya önceden herhangi bir teknik bilgiye sahip olmadan pazarlama materyallerinizle bağlantı kurabilir.

E-posta Pazarlama En İyi Uygulamaları ve Stratejileri

En iyi uygulamalar ve teknikler için e-posta pazarlama ipuçlarına bağlı kalarak kendinizi başarıya hazırlamak, e-posta pazarlama kampanyanızın gelişmesine yardımcı olacaktır.

E-posta göndermeden önce emin olun.

Abonelikten çıkmak için "Bu postalara hiç abone olmadım" yazan kutuyu işaretlemenizi isteyen bir e-posta aldınız mı? Çok güçlü ve sinir bozucu. Kullanıcılar, e-posta adreslerinin nasıl elde edildiğini merak edebilir. Başka hangi ayrıntılara sahipler? Neden bu işe güveneyim ki?

E-posta kampanyanızın başarılı olması için ilk mesajı göndermeden önce izin alın.

Mevcut listeniz ne kadar küçük olursa olsun asla posta listeleri satın almayın. Ayrıca, "İlk satın alımınızda %20 indirim için e-posta adresinizi girin!" veya benzeri herhangi bir şey için, diğer reklamlar veya abonelik karşılığında bunu yapmalarını istediğinizi anladıklarından emin olun.

Ne sıklıkta e-posta gönderdiğinize dikkat edin.

Pazarlamacılar, müdahaleci ve verimsiz e-posta pazarlamacılığına çok sık girerler. Müşteriler sizden haber almak ister, ancak her zaman değil. Daha az e-posta, paradoksal görünse de, genellikle artan katılımla sonuçlanır. Bu nedenle, daha az daha fazladır!

Kişiselleştirilmiş bir e-posta oluşturun.

Abonelerinize kişiselleştirilmiş e-postalar gönderin. E-postalar ve işletmenizin diğer yönleri (web sitenizdeki ürün önerileri gibi) için Forbes, kişiselleştirme beklentileriyle ilgili mükemmel bir istatistik listesi oluşturmuştur. Öne çıkanlar arasında:

-Tüm müşterilerin %71'i marka e-postalarını okumadan ve hatta açmadan önce kişiselleştirmiş olmasını dikkate alıyor.

-Markalar e-postalarda özel CTA'lar kullandıklarında, dönüşüm oranlarının %202'ye kadar arttığını iddia ediyorlar.

-Milenyum jenerasyonunun %70'i işletmelerin onlara anlamsız e-postalar göndermesinden bıktı.

-Bazı pazarlamacılara göre, kişiselleştirilmiş e-postalar satışları %760'a kadar artırabilir.

E-posta pazarlama otomasyonunu kullanarak çevrimiçi ve e-posta etkinliklerini takip ederek kişileriniz için uygun mesajlar geliştirebilirsiniz. Listelerinizi bölümlere ayırmak için bunu kullanabilirsiniz, böylece yalnızca ilgili e-postaları belirli demografik gruplara gönderebilirsiniz.

Yalnızca belirli olaylar tarafından istendiğinde e-posta gönderen bir damlama kampanyası kullanmak, mesajınızın özel olarak tasarlandığından emin olmanın başka bir yoludur.

Kimsenin vaktini harcamayın.

İletişiminizi kısa ve doğrudan tutun. Mobil cihazların tüketiciler arasında artan popülaritesi nedeniyle artık e-posta açılışlarının yarısından fazlası bir mobil cihazda gerçekleşiyor. Sonuç olarak, kısa, gündelik ve doğrudan iletişim kullanmak, iletişim kurmak için ideal yöntemdir.

Sonuçları takip edin.

E-posta pazarlama KPI'larınızı izlemiyorsanız, e-posta pazarlama planınızın ne kadar başarılı olduğunu bilemezsiniz. Neyse ki, birçok e-posta pazarlama platformu ve paketi, neyin etkili olduğunu belirlemenize ve ortadan kaldırmanıza olanak tanıyan raporlama seçeneklerine sahiptir.

E-posta Pazarlama Stratejinizde Nasıl Başarılı Olursunuz?

 • Özellikle GPDR’a bağlı kalarak, alıcıların e-posta adreslerini yasal olarak toplamak için kaydolmanın kullanıldığından emin olun
 • Saygın bir posta hizmeti kullanın
 • İlgili ve kişiselleştirilmiş materyal sağlayabilmek için posta listenizi bölümlere ayırma konusunda isteksiz olmayın
 • E-postalarınızı okumayı keyifli hale getirin. İşinizi kolaylaştırmak için e-posta şablonları tasarlamaktan çekinmeyin
 • Alıcılara zevklerine göre çeşitli ürünler sunmak için dinamik kişiselleştirmeyi kullanmaktan çekinmeyin. 
 • E-postalarınızdaki konuya ve bilgilere dikkat edin
 • E-postalarınızı kişiselleştirerek potansiyel müşterileriniz ve müşterilerinizle güvene dayalı bir ilişki oluşturun

Bir E-posta Pazarlama Listesi Nasıl Oluşturulur?

Bir ev inşa ederken, temel inşa edilecek ilk şeydir. Bir e-posta pazarlama kampanyası aynı fikri kullanabilir. E-posta pazarlama programınız, posta listenizi nasıl oluşturduğunuza, yere ve zamanlamaya bağlıdır. Alakalı ve ilgili bir hedef kitleye ulaşmak istiyorsanız, doğru e-posta listesine sahip olmak harika bir başlangıç noktasıdır.

Yanıtları yönetmek ve mesaj göndermek için bir platform veya çözüm seçtikten sonra e-posta listenizi genişletmeye odaklanmalısınız. Açık olmak gerekirse, e-posta pazarlama spam değildir. Gerçekte, web sitesi kullanıcılarının pazarlanabilir isimlerden oluşan bir veri tabanına dahil olmak için serbestçe "Tamam"ı tıklamasıyla başlar. Hedef kitleniz, e-postalarınızı istedikleri için bekliyor olmalıdır. Bunu yaparak e-posta alıcılarınızın onu almak istemesini sağlayabilirsiniz. Alıcının ilgi alanlarıyla ilgili olup olmadığına bakılmaksızın, telefonla soğuk arama, herhangi bir e-posta göndermekle aynıdır. Hedef kitleniz size ulaşılmasını istemedikleri için sizden haber almak istemeyebilir. 

Ya bir e-posta listeniz yoksa?

Ücretsiz veya uygun fiyatlı çözümler sunan bir eposta pazarlaması uygulaması seçerek başlayın. E-postalarınızın müşterilerinizin gelen kutularına gönderilmesini ve istenmeyen postalara dönüşmemesini garanti etmek için bu teknolojik çözümler çok önemlidir.

Müşterilerinizin e-posta adreslerini toplamak ve listenizi oluşturmaya başlamak için onlardan izin almanız gerekir. Bu nedenle ticari sergilerde veya ağ oluşturma etkinliklerinde de kartvizitler toplayabilirsiniz.

Listenizi büyütmek için müşterilerin çevrimiçi sipariş verebilecekleri veya e-posta adresleriyle yorum yazabilecekleri şirketiniz için web sitesini kullanabilirsiniz. Onayları toplamak için yalnızca bir onay kutusu eklemeniz gerekebilir.

Bir e-posta pazarlama listesi oluşturmak için en iyi uygulamalar aşağıda listelenmiştir.

E-posta Pazarlaması İçin Hangi Araç Kullanılır?