Ramazan Ayında Toplu Email Gönderme Nasıl Yapılır?

Hepimizin bildiği üzere Ramazan ayı, sadece ülkemizde değil dünya genelinde de Müslüman inananlar tarafından beklenen, İslam dini açısından en kutsal görünen aydır. Her yıl hicri takvime göre belirlenen Ramazan ayı, Tanrı inancının daha da yoğun hissedilmesinin yanı sıra bireye manevi arınma ve dinginlik de sağlar. Ayrıca toplumsal bir gelenek olarak da insanların birbirlerine daha da yaklaşmasına ve bir arada olmasına olanak verir. Ramazan ayında insanlar farklı kanallardan iletişime geçerek birbirlerine samimi dileklerini ve duygularını ifade etme ihtiyacı duyarlar. Ramazan’da ister yakın çevrenize bireysel bir kutlama mesajı gönderiyor olun, ister firmanızdaki çalışanlarınıza birer tebrik mesajı yollayın, isterseniz işletmeniz adına beraber iş sürdürdüğünüz kişilerle temasta olun; kişiselleştirilmiş toplu eposta gönderme ya da toplu email gönderme yöntemi Ramazan ayı dileklerinizi karşınızdakilere ulaştırmanın alternatif bir yoludur; üstelik standartlaşmış, kopyala/yapıştır sosyal medya mesajlarından çok daha etkili ve samimidir. Ramazan ayında ve akabinde bayramlarda tüm kontakt kişilerinizle nasıl daha sağlam bağlar kurabilirsiniz, toplu emailler ile nasıl Ramazan tebriği gönderebilirsiniz bu makalemizde bu konunun yöntemlerine kısaca değinmeye çalışacağız.

Ramazan Ayında Toplu Email Gönderme

 

 

Ramazan Tebriği Neden Önemlidir?

Ramazan ayının anlamı İslami takvim açısından kutsal üç ayların sonuncusu olmakla birlikte İslam inancına göre Hz. Muhammed'e Kur'an-ı Kerim ayetlerinin inmeye başladığı aydır; en kutsal ay olarak gösterilmesi de buna dayanmaktadır. Bu bağlamda Müslümanların Kuran ve din ile daha yakın ilişkiler kurarak, inandıkları kutsal kitabı daha yakından tanımaları, okumaları ve ibadete yönelmeleri Ramazan ayının geleneği olmuştur; Ramazan ayı boyunca oruç tutmak da bu ibadetlerin en öne çıkan yanıdır.

Bu anlamda maneviyatı güçlü bir dini ay olan Ramazan’da öncelikle yakın çevrenizi, sevdiklerinizi gözetmek, onları hatırlamak, uzun zamandır görüşmediğiniz, hatta ihmal ettiğiniz kişilerle yeniden iletişim kurmak işin insani boyutuna işaret eder. Çünkü Ramazan bir anlamda geriye bakıp farkındalık kurma ayı olarak da görülebilir. Bu bağlamda küçük bir not ya da birkaç satırla bile olsa Ramazan tebriği göndermek karşınızdaki insanlarda bir samimiyet ve mutluluk hissiyatı yaratacaktır. Eğer bir işletme sahibiyseniz Ramazan ayının başlangıcında toplu tebrik maili göndermek bir nezaket işareti olarak görülebilir. Üstelik kişiye özel email hazırladığınızda insanlarda daha incelikli bir etki yaratacaktır. Peki onlarca, belki de yüzlerce ayrı kişiye nasıl kişiselleştirilmiş ve topluca Ramazan tebriği atacaksınız? Üstelik Spam filtrelerine de takılmadan? Bunun cevabı toplu mail gönderme hizmetlerinde ve programlarında yatmaktadır. Şimdi bu programlar arasında öne çıkan Mailsoftly’ye değinip mail göndermek için nasıl yararlanabileceğinizi inceleyelim.

Ramazan’da Toplu Email Gönderme

Öncelikle Ramazan’da toplu email göndermeye “Ramazan e-posta pazarlaması” ya da “Ramazan email kampanyası” olarak bakmamak gerekmektedir. Yukarıda da değindiğimiz üzere Ramazan ayı özelinde sektörel olarak pazarlama ve satış faaliyeti dahi yürütecek olsanız işinizin bu kısmını daha geri plana alıp, epostalarınızın anlatım dilini ve yaklaşımını Ramazan ayının maneviyatına denk gelecek biçimde ayarlamanız en uygun yaklaşımlardan biri olacaktır. Bu anlamda ileteceğiniz Ramazan mesajlarını uygun bir tasarım teması ile bütünleştirebilirsiniz.

Ramazan Tebriği İçin Kutlama Mesajları

Karşı tarafta olumlu bir etki yaratacak bir Ramazan tebriği için ilk adım şüphesiz ki doğru Ramazan tebriği mesajını bulmaktan geçer. İnternette onlarca Ramazan kutlaması, dini içerikli tebrik sözleri bulabilirsiniz, muhtemelen bu tebrik mesajlarının pek çoğu da şimdiye kadar size de gönderilmiş olabilir. Ya da var olan tebrikleri inceleyip kendinize uygun, özgün bir metin oluşturabilirsiniz, ki bu daha samimi bir yaklaşım olacaktır. Yine de çağımız hız çağı olduğundan kullanabileceğiniz birkaç Ramazan tebriğini aşağıda örnek olarak paylaşmak istedik: 

 

  • "Ramazan ayının başladığı şu günlerde tüm samimi dua ve dileklerimiz sizinle. Bu mübarek ayın güzelliklerini yaşayacağınız, huzur ve bereket içinde geçireceğiniz bir ay olması dileğiyle."
  •  "Ramazan ayının manevi güzelliği, sevgi ve huzuru hayatınızı doldursun. Tüm dualarınızın kabul olması dileğiyle Ramazan ayınızı tebrik ederiz"
  •  "Ramazan ayı boyunca ibadetlerinizi, duanızı ve sevginizi arttırmanızı dilerim. Bu mübarek ayın bereketi ve huzuru tüm yıl boyunca sizinle olsun. Hayırlı Ramazanlar. "
  • "Ramazan ayı, paylaşmanın ve dayanışmanın önemini hatırlattığı için çok özel bir aydır. Bu kutlu ayda sevdiklerinizle birlikte geçireceğiniz anların huzurlu ve mutlu olması dileklerimiz ile."
  • "Ramazan ayı, manevi olarak yenilenmek ve kendimizi daha iyi hissetmek için bir fırsattır. Bu ayda, geçmiş hatalarımızdan dersler çıkartarak geleceğe de daha umutla bakmak elimizde. İyi Ramazanlar."

 

Ramazan tebriğinden bağımsız olarak Profesyonel E-posta Nasıl Yazılır? blogumuza da göz atarak emaillerinizi oluştururken göz önüne almanız gereken kriterleri inceleyebilirsiniz. 

Ramazan Ayı Email Tasarımı ve Şablonları

Ramazan için kutlama tebriğinizi ve mesajınızı oluşturduktan bu yazınsal içeriği iyi tasarlamış bir email şablonu ile gönderebilirsiniz. Eskiden basılı Ramazan tebriği kartları sipariş verilirdi; bu kartpostalların yerini artık dijital kartlar ve e-postalar aldı diyebiliriz. Toplu email gönderme programı Mailsoftly üzerinden tasarlayabileceğiniz oldukça basit birkaç şablon dokunuşu ile tamamen size özel bir Ramazan epostası oluşturabilir ve bunu farklı kontak gruplarınız için de modifiye edebilirsiniz. Dilerseniz Paint benzeri oldukça basit programlar içinde Ramazan kartpostalı dahi oluşturarak kişi listelerinize bu kartları toplu mail gönderimi üzerinden iletebilirsiniz. 

İçeriğinin yanı sıra Ramazan ayı için oluşturduğunuz email tasarımı ve şablonlarında sadeliği göz ardı etmeyin. Unutmayın ki minimalist tasarımlar her daim daha görünür olurlar. Sade bir Ramazan email tasarımı öncelikli tercihiniz olsun.

Aşağıda Mailsoftly içerisinde hazırlanmış bir Ramazan tebriği örneğini inceleyebilirsiniz.

Ramazan Mesajınızı Kişiselleştirin

Kişiselleştirilmiş E-Posta Nedir? başlıklı makalemizde de daha önce değindiğimiz üzere 

alıcılara doğrudan hitap eden kişiselleştirilmiş e-postalar kişilerin size sunduğu veriler ve tercihler ekseninde hazırlanarak  mesajlarınızın o kişilere özel hale getirilmesini kapsar. İnsanlara daha ilgi çekici mailler atarak ve dönüşümlerini arttırmaya yönelik de daha etkili bir yol sunar.

Toplu Ramazan mesajlarınızda ise göndereceğiniz tebrik ya da eposta kampanyası kişilerinize ne kadar doğrudan hitap ederse, samimiyet etkisi de o kadar fazla olacaktır. Hem konu başlığı satırında hem emailinizin giriş, hitabet kısmında email alıcılarınıza onların isimleriyle hitap edin ve emailinizi mutlaka imzanızla tamamlayın. Bu sayede bütünlüklü bir yapıda, bireylere direkt hitap ederek mesajınızın da etkisini güçlendirmiş olursunuz. Öte yandan, kişiselleştirmenin bir başka yanı olarak Ramazan tebriği almak istemeyen kontaklarınızı listelerinize dahil etmeden de gönderim yapabilirsiniz. Örneğin Ramazan ayı ile herhangi bir ilgisi olmayan hatta Türkçe bilmeyen yabancı kontaklarınızı kişi segmentasyonu yaparak  gönderim dışı bırakabilirsiniz. Bu sayede istenmeyen kargaşalerdan da uzak durmuş olursunuz. 

Kişiselleştirilmiş epostalar için Mailsoftly’ye şimdi ücretsiz kayıt olun!

Karşınızdakilere Katma Değer Katın

Eğer ilk Ramazan tebriğinden sonra bu ay içerisinde sunacağınız ürün ve hizmetleri kullanıcılarınıza ya da müşterilerinize ulaştırmak istiyorsanız onlara bu ay özelinde ne fayda sağlayacağınızı belirtin. Bir yemek şirketi ya da lokanta işletiyor ve iftar menülerinizi tanıtmak istiyor olabilirsiniz. Ya da insanların Ramazan ayı içerisinde ihtiyaç duyacakları ürün ve materyallerinizi satış yelpazesinde öne çıkartmak isteyebilirsiniz. Ya da hizmet akışınızda Ramazan’a özel bir düzenleme yapıp bunu abone listenize duyurmak isteyebilirsiniz. Örneğin sahur vaktinde, sabahın çok erken saatlerindeki yeni yayınlar tamamen Ramazan ayına özel planlanır ve bunların duyurusunu yapmadığınızda sizi takip etmek isteyecek kitleye de ulaşamazsınız. Bu ve benzeri başka pek çok örneğin dijital pazarlama ve satış kampanyası için eposta pazarlamasını ve toplu email gönderme yöntemlerini kullanmak oldukça doğal bir iletişim yöntemidir. Kişi listenizi yoğun e-bülten ya da satış baskısına maruz bırakmadan Ramazan ayına özel eposta pazarlama içerikleri oluşturabilirsiniz.

Ramazan’da Toplu Mail Gönderme Hizmeti Mailsoftly’de!

Bu makalemizde Ramazan ayı öncesinde ya da içerisinde kişilere özel toplu mail gönderimini nasıl gerçekleştireceğinize dair örnek fikirler sunmaya çalıştık. Bu toplu mesajları göndermek istiyor fakat kısıtlı zaman olduğunu düşünüyorsanız, toplu email gönderme hizmetini profesyonel olarak almak için dijital pazarlama ekibimizle hemen iletişime geçebilir ve Ramazan için email gönderimlerinde hemen aksiyon alabilirsiniz. Albert Solino dijital pazarlama birimi Ramazan toplu email tebrikleriniz ve kampanyalarınız için bir telefon kadar yakın! Eposta pazarlamasının farklı dinamikleri için 10 Temel E-posta Pazarlama Stratejisi yazımıza göz atabilir ya da  E-Posta Pazarlamasının Faydalarını inceleyebilirsiniz!