Dijital Pazarlamacı Kimdir?

Dijital pazarlamacı, dijital pazarlama uzmanının temel amacı yeni müşteriler kazandırmaktır. Dolayısıyla, marka bilinirliğini artırmak, hedef kitleyi belirlemek ve firmayı dijital alanlarda yönlendirmekle sorumlu kişidir. Dijital pazarlama uzmanı ayrıca sosyal medya, SEO, Google araçları ve dijital pazarlamaya dair bütün pazarlama yöntemlerine hakim olmalıdır. Bu alanda yetkinliğini konuşturmak için gerekli araçları kullanabilmeli ve bilgi birikimine sahip olması gerekmektedir

Explore!

Dijital pazarlama, kullanıcı deneyimi, içerik pazarlama ve benzeri konulardaki tüm yaklaşımlarımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Digital Marketing Agency our page will be interesting to you.

Dijital Pazarlamacı Ne İş Yapar?

dijital pazaralamacıDijital Pazarlama Kampanyaları Oluşturur ve Yürütür

Dijital pazarlama uzmanı olarak, kuruluşunuz için dijital strateji geliştirecek ve uygulayacaksınız. Birden fazla kanal ve platformda dijital pazarlama kampanyaları planlamak, oluşturmak ve uygulamaktan siz sorumlu olacaksınız. Şirketiniz, markanız, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında farkındalığı artırmak için organik arama kampanyaları, ücretli reklamcılık, e-posta pazarlaması, sosyal medya ve diğer kanalları kullanacaksınız.

İçerik Oluşturur

Dijital pazarlama uzmanlarının başarılı olması için mükemmel ikna edici yazma becerilerine ve verimli bir içerik oluşturma sürecine sahip olması gerekir.

Dijital Kampanyalar için Görsel Varlıklar Geliştirir

En iyi dijital pazarlama uzmanları, Adobe Illustrator gibi grafik araçlar hakkında ileri düzeyde bilgiye sahiptir ve bunları görüntülü reklamcılık, e-posta pazarlama kampanyaları veya infografik pazarlama için varlıklar geliştirmek için kullanabilir.

Web Sitelerini Yönetin ve İçeriği Yayınlayın

Dijital pazarlama uzmanları, kuruluşlarının web sitelerini yönetir ve pazarlama kampanyalarını desteklemek için içerik yayınlar.

Pazarlama Kampanyalarını İzleyin ve Optimize Edin

Bir dijital pazarlama uzmanı olarak, pazarlama kampanyalarınızın performansını izlemeniz ve bunları zaman içinde optimize etmeniz beklenir. Web trafiğinizin nasıl oluşturulduğunu anlamak ve marka bilinirliği oluşturmak veya dönüşümleri artırmak gibi iş hedeflerini ilerletmek için en iyi fırsatları belirlemek için Google Analytics gibi veri analizi yazılım araçlarını kullanacaksınız.

Dijital Pazarlama Uzmanının Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

dijital pazarlamaVideo Marketing, Video Hazırlama

Video pazarlaması hatta video reklamları (YouTube reklam) dijital pazarlamanın olmazsa olmazıdır. Çalıştığınız şirket veya şirketler için video üretimi yapmak o şirketi yukarıya taşıyacaktır.

Search Engine Optimization (SEO) & Search Engine Marketing (Arama Motoru Optimizasyonu & Arama Motoru Pazarlaması)

Tüm dijital stratejinizi veri ve içerik düzeyinde bilgilendirir. Bu nedenle, diğer ekip arkadaşlarınızla bu konuda iletişim kurabilmeniz ve temel bilgileri öğrenmeniz gerekir.

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması başlı başına büyük bir iştir. Birçok kanal için yüksek kaliteli, SEO dostu içerik oluşturabilmeniz ve kitlelerin ilgisini çekmek ve onları dönüştürmek için etkili bir içerik stratejisinin nasıl oluşturulacağını anlamanız gerekir.

Data Analytics Veri Analitiği

Dijital pazarlamanın hangi yönüne girerseniz girin, analitik stratejinizin merkezinde yer alacak ve kampanyalar için veriye dayalı daha iyi kararlar almanıza yardımcı olacaktır. Google Analytics gibi araçlar aracılığıyla izleme ve raporlama oldukça basittir, ancak zor olan kısım, tüketici davranışı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu bilgileri trafiği ve dönüşümleri artıran çözümlere uygulamak için bu bilgileri nasıl toplayıp kullanacağınızdır.

Sosyal Medyanın Etkili Şekilde Pazarlamada Kullanımı

Tasarım ve UX

Dijital Pazarlamacı Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama yöneticisi olmak için, üniversitelerin dört yıllık eğitim veren İşletme, İletişim, Pazarlama ve ilgili bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olmak gerekmektedir.

Herhangi bir alanda dört yıllık bir eğitiminiz veya yeterli deneyiminiz varsa, ilginiz olduğu sürece, doğru eğitimleri alarak dijital pazarlama alanındaki bir role geçiş yapabilirsiniz.

dijital pazarlama uzmanıDijital pazarlamaya kolayca geçiş yapabilecek kariyer alanlarına örnek vermek gerekirse, bunlarla sınırlı olmasa da aşağıdaki uzmanlıkları sayabiliriz:

  • Gazeteci
  • Öğretmen
  • Yazar
  • Veri Analisti
  • Gazete Editörü
  • Baskı Pazarlamacısı
  • Satışçı
  • Perakende Yönetimi
  • Blogger

Dijital bir pazarlamacı olmak istiyorsanız, gerekli teknoloji, eğitim ve profesyonel becerilerin ötesinde hırs ve iş için gerçek bir tutkuya sahip olmanız gerekir.

Dijital Pazarlama Uzmanı ve Sosyal Medya Uzmanı Aynı İşi Mi Yapar?

Sosyal medya pazarlaması, günümüzde herhangi bir dijital pazarlama stratejisindeki en önemli faktörler arasında yer alır. Muhtemelen bu, birçok insanın birbiriyle ilişkili ancak çok farklı olan bu iki terim arasındaki farkı ayırt edememesinin nedenidir.

Kısacası, dijital pazarlama, pazarlama stratejilerinin birkaç kanalda uygulanmasını ifade eder. Bunlar SEO, e-posta pazarlaması, içerik, analiz ve sosyal medyayı içerebilir. Bu anlamda sosyal medya ve dijital pazarlama arasındaki fark, sosyal medya pazarlamasının dijital pazarlamanın mevcut kanallarından sadece biri olmasıdır.

Pek çok insan sosyal medyada paylaşım yaparak dijital pazarlama yaptıklarına inanıyor, ancak bu % 100 doğru değildir, bir dijital pazarlama kampanyasında kullanılacak çok daha fazla kanal vardır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Teknoloji yüksek hızda geliştikçe, dijital pazarlamacının rolü ve bununla ilişkili sorumluluklar da aynı hızla değişiyor. Dijital pazarlama uzmanı unvanı çok genel olduğu için, bu pozisyonla ilişkili maaşlar, yürütülen dijital pazarlamanın türüne, seçilen uzmanlığa ve mesleki durumunuza (çalışan, serbest meslek sahibi, danışman) bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir.