“Com.tr” Alan Adı Nedir? 

Dünya hızla büyüyor ve bu alanda yapılan yatırımlarda kaçınılmaz oluyor. Büyük küçük demeden bütün kurumsal şirketlerin hatta şahısların dahi ilgi alanlarına göre web siteleri mevcuttur ve yaptırılır. Ancak burada karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi de istenilen alan adının yani domainin daha önce başkası tarafından test edilmiş olmasıdır. Com, net, org gibi bağlantılar ödemesi yapıldığı takdirde herkes tarafından herhangi bir özel şart aranmadan kullanılabiliyor. Bu yüzden de birçok kişi -kullansın ya da kullanmasın- alan adlarını elinde bulundurabiliyor. Bu da biz alan adı talebinde bulunduğumuzda karşımıza çıkıyor. 

Com.tr; Türkiye'de faaliyet gösteren bir şirket anlamı taşır ve aynı zamanda com.tr uzantılı bir şekilde web sitemiz olduğunda daha kurumsal daha prestijli bir websitesine dönüşürüz. Dolayısıyla, com.tr; Türkiye'de faaliyet gösteren bir şirket anlamını taşımaktadır ve kurumsal bir uzantıdır. 

Daha öncesinde limited şirketi olmayanlar bu alan adlarını tescil edemiyorlardı artık internet şirketleri, şahıs firmaları ve hatta şahıslar bile yurt içinde yani Türkiye'de marka tescil belgesi ya da marka tescili için yaptıkları başvuru belgesi ile com.tr alan adı tescil edebiliyorlar. İşlemler sonucunda bir olumsuzluk olmazsa bu alan adını tahsis etmiş oluyoruz. 

Özetle, “com.tr” Türkiye'de faaliyet gösteren bir şirket anlamını taşır ve prestijli bir yapıya bürünmenizi sağlar.

Explore!

Marka kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Marka Tescil  Danışmanlığı our page will be interesting to you.

Com.tr Alan Adı ve Marka Tescili İlişkisi Nedir?

Marka tescili Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptığımız marka tescil başvurularımız sonucunda bize verilen bir belgedir. Biz bu belgeyle bir iki hafta içerisinde marka tescil belgemizi ibraz ederek gerekli belgeleri de sağlayarak “com.tr” uzantısı tahsis edebiliyoruz. Tabii ki marka tescil süreci çok kolay ve hızlı bir süreç değildir.  Bir markanın tescil belgesi alması ortalama dört buçuk, beş ay civarında sürer. Bu 4, 5 aylık sürede her şeyin olumlu gitmesi halinde alan adı alabilirsiniz. Bu süreçte markanın başına başka şeyler de gelebilir. Marka başvurusunun yapıldığı gün yani belgenin elimizde olduğu gün alanımız için başvuruda bulunabiliyoruz. Marka başvuru belgemize başvuru uzantının bizim için tahsis edilmesi için com.tr başvurunuz sonuçlanıncaya kadar bizim adımızı koruma altına alınıyor, buna da askı deniyor. Marka tescil belgemizi aldıktan sonra da bu tescil belgesini yeniden ibraz ettiğimizde marka askısından çıkarılıyor ve com.tr uzantısını tam olarak tahsis etmiş oluyoruz. Eğer bu iki yıl içerisinde herhangi bir itiraz gelirse marka başvurunuzu ilerleyişine aykırı bir durum varsa com.tr uzantınız iptal edilir. İki yıl boyunca herhangi bir itiraz gelmiyor ise com.tr alan adı tahsis edebiliyoruz ve bu süre dışında bir itiraz gelirse de bu geçersiz sayılıyor. Com.tr uzantısı ilk kayıtlı olduğu kişide kalıyor.

Özetle, com.tr alan adı tahsis edebilmemiz için bir markamızın olması gerekiyor. Her şeyin olumlu gitmesi halinde yaklaşık 4-5 ay sürdüğü için bu da uzun bir süre olduğu için artık başvuru belgemizi ibraz ederek com.tr uzantılı alan adını tahsis edebiliyoruz. E-tescil belgemiz geldiğinde bunu sunabiliyoruz. Marka tescil belgemiz olmadan com.tr uzantılı alan adı alamıyoruz. Marka başvurusu ya da tescilinİ edinmemiz ve ibraz etmemiz gerekiyor.

Com.tr Alan Adı Nasıl Alınır?

Yakın zamana kadar com.tr alan adları için ODTÜ'nün ilgili birimi üzerinden başvuru yapmamız gerekiyordu. Şimdi biraz daha süreci hızlandırmak adına farklı domain sağlayıcı firmalarda da com.tr başvurusu yapabiliyoruz. Onlara da başvuru alma ve kayıt edebilme yetkileri verilmiş durumdadır. 

Eğer bireysel bir site için ya şahsi bir site için başvuru yapılıyorsa domain yapan firmaya nüfus cüzdan suretini ibraz etmeniz gerekiyor ama eğer kurumsal firmaysa bunun için farklı belgeler bulunuyor. Örneğin com.tr alan adı için alan adı tahsis olmayan dilekçe diyebiliriz. Bu dilekçelere de domain sağlayıcı firmalardan ulaşıyoruz. Dilekçe içerisinde yer alan idari sorumluluk olduğu teknik sorumlu kodu gibi alanlara dikkat ederek doldurmak gerekiyor. Seçilmiş olan alan adı ile beyan edilen belgedeki unvanın aynı olmasına dikkat etmek gerekiyor. Ticari unvana yönelik belgeler, marka başvuru tescil belgesi, varsa Esnaf ve Sanatkarlar odasından sicil gibidir. Belgelerle birlikte com.tr uzantılı alan adına başvuru yapılması gerekiyor. Bunun için ise sadece isim, soy isim, TC no gibi bilgiler yeterli oluyor. Herkes marka başvurusu yapabilir. Bu başvuru sırasında marka testi şartı yerine başvuru belgesi ile de işlem yapabilirler. Alanın başkası tarafından tescil edilmeden önce harekete geçilmesinde fayda vardır. Faaliyetlerimizin kesintiye uğramaması için hem marka tescil işlemlerinin başlatılması hem de alanı tahsis işlemlerinin başladığınızda çok önemlidir.

Com.tr Uzantısı Güvenli Mi? 

Evet, “com.tr” güvenlidir. Com.tr uzantısı güvenli bulunduğundan dolayı daha çok tercih edilen yaygın kullanılan bir uzantıdır ve markamızın kurumsallığın ifade eder Bunu ifade etmesi için bu uzantıdan yararlanabiliriz. Kişiler için prestij sağladığı düşünülür dolayısıyla da zaten güvenli bulunduğu için tercih edilen bir uzantıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu uzantıya sahip olabilmek için kişisel başvuru veya kurumsal başvuru yapabiliyoruz. Farklı domain sağlayan firmalardan yararlanabiliyoruz. 

Com.tr ek olarak marka tesislerimizin olduğunu gösterir ve bu yine bir güven teşkil eder, mali kayıpların önüne geçer. Bize güvenilirliği konusunda kurumun ya da web sitesinin garantisi verir.