Bir Markayı Öne Çıkaran 3 Şaşırtıcı Faktör

Güçlü bir marka oluşturmak, günümüzün iş dünyasında başarının tartışmasız anahtarıdır ve güçlü ve çekici bir marka oluşturmak için sağlam bir farklılaşma mutlak bir zorunluluktur. Marka farklılaştırma, markanızın üstün performans gösteren bir yönünü birden fazla müşteri avantajıyla ilişkilendirerek, markanızın rekabette öne çıkmasını sağlayan bir araçtır.

 Markayı öne çıkarmak ve büyütmek ise başlı başına bir iştir.

Peki, bir markayı öne çıkaran şeyler nedir?

İşte cevap...

 

Orijinallik

Öncelikle markanızın orijinal olması gerekiyor. Bir rakibin markasını taklit etmeye çalışırsanız, insanların o marka yerine sizi seçmeleri için ikna edici bir sebepleri olmaz. Mesajınız klişelere ve satış konuşmalarına dayanıyorsa, müşterilerinizin hiçbirinde yankı uyandırmayacaktır. Bunun yerine, daha önce kimsenin sunmadığı bir alan bulun ve tamamen size ait bir görüntü ve ses geliştirin. 

 

Tutarlılık

Mesajınız tutarlı değilse, beyaz gürültü olarak karışmak kolaydır. Marka standartlarınız açıkça tanımlanmadıysa veya bu standartları değişen derecelerde uygulayan birden fazla kişiniz varsa, hedef kitlenizi yabancılaştırabilirsiniz. Amaç, müşterilerinizin mümkün olduğunca uzun süre size bağlı kalmalarını sağlamaktır; ancak bunu yapmak için onlara bir aşinalık ve öngörülebilirlik duygusu vermeniz gerekir. Bu nitelikleri güvence altına almanın en iyi yolu, marka standartlarınızı erkenden belirlemek ve kampanyalarınız üzerinde çalışan tüm ekip üyelerinin bunları uygulama konusunda yetenekli olmasını sağlamaktır.

 

Cesaret

Markalaşmada risk genellikle ödüle yol açar. En cesur markalar, yeni teknikler denemekten veya sektördeki tartışmalı konularda bir duruş sergilemekten korkmazlar. Biraz kutuplaştırıcılar, yani müşterilerin bir kısmını yabancılaştırabilirler, ancak aynı zamanda etrafta dolaşan insanlardan daha fazla sadakat ve saygıyı teşvik ederler ve asla “sıkıcı” veya “sadece başka bir marka” olarak görülme riskini almazlar.