Steve Jobs’tan Başarılı Olmak İsteyen Yöneticilere 5 Önemli Öneri

Steve Jobs, dünyanın her yerindeki yöneticilerin, girişimcilerin ve çalışanların rol model olarak gördükleri cesur ve teknoloji sektöründe devrim yaratan bir vizyonerdi. Steve Jobs, geleceğin yöneticilerini geliştirmek adına onlara birçok önerilerde bulunurdu. Geçmişte verdiği röportajlar ve konuşmalar aracılığıyla sağladığı değerli tavsiyeler de gelecek nesil yenilikçilere rehberlik edecek nitelikte.

İşte, Steve Jobs’ın başarılı ve sürdürülebilir olmak isteyen yöneticilere verdiği 5 öneri…

 

İYİ BİR ÇALIŞMA EKİBİ OLUŞTURUN!

Gerçekten iyi bir yetenek avcısı olmalısınız. Çünkü ne kadar bilgili ve zeki bir yönetici olursanız olun, harika insanlardan oluşan bir ekibe ihtiyacınız var ve onları çok iyi tanımadan nasıl kararlar alacağınızı, oldukça hızlı bir şekilde nasıl değerlendireceğinizi bulmanız gerekiyor. Onları işe alın ve bilirsiniz, nasıl yaptıklarını görün ve sezginizi geliştirin. Etrafınızdaki harika insanlara ihtiyacınız olduğu için sonunda kendi kendini inşa edebilecek bir organizasyon inşa edin.

 

SONUÇ ODAKLI DÜŞÜNÜN! 

Aksiyon almaktan ve sonuç odaklı bir çalışma prensibi izlemekten hiçbir zaman çekinmeyin! Değerlendirilme ölçütünüz performansınız olsa bile işin sonunda ortaya çıkaracağınız ürünü düşünün ve deneme-yanılma yapmaktan korkmayın! Sunduğunuz hizmete ve sattığınız ürüne odaklanın. Bu ürünün/hizmetin müşteriye en etkili biçimde ulaşabilmesi ve kusursuz olabilmesi için denemekten korkmayın.

 

YENİLİKÇİ OLMAKTAN KORKMAYIN!

En başarılı şirketler ve yöneticiler her zaman yenilikçi ve sürdürülebilir fikirler sunan ve onları hayata geçirenlerdir. Farklı ve cesur işler ortaya koymak isteyen insanlarla çalışın. Şirketiniz ürün odaklı da olsa hizmet odaklı da olsa müşteriye yeni bir deneyim yaşatmaya çalışın. Müşterinin, rakiplerinizi değil de sizleri seçmeleri için onlara bir neden sunmuş olun. 

 

ZAMANINIZI BOŞ İŞLERE HARCAMAYIN!

Zamanınız kısıtlı, o yüzden başkasının hayatını yaşayarak boşa harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşayan dogmaların tuzağına düşmeyin. Başkalarının fikirlerinin gürültüsünün kendi iç sesinizi boğmasına izin vermeyin. Ve en önemlisi, kalbinizi ve sezginizi takip etme cesaretine sahip olun. Bir şekilde, gerçekten ne olmak istediğinizi zaten biliyorlar. Diğer her şey ikincildir.

 

SWOT ANALİZİ YAPMAYI UNUTMAYIN!

Kurduğunuz şirket yıllardır süregelse de yeni bir iş girişimi olsa da şirketinizin güçlü ve zayıf yanlarını listelemekte büyük fayda var. Şirketinizin hangi noktada olduğunu görebilmek, rakiplerinize göre avantajlarınızı belirleyebilmek, zayıf noktalarınızı belirleyip onları geliştirmek adına aksiyonlar alabilmek ve ileride karşılaşabileceğiniz riskleri önceden saptayabilmek SWOT analizinin yöneticilere kazandıracağı altın niteliğinde çıktılardır. SWOT analizi yapmayı hiçbir zaman küçümsemeyin. Sizlere sandığınızdan çok daha büyük yardımı dokunacağına emin olabilirsiniz.