10 Temel E-posta Pazarlama Stratejisi

E-posta pazarlaması, şirketinizi, markanızı, web sitenizi, hizmetinizi veya ürününüzü tanıtmak için etkili bir e-posta listesi kullanarak yapılan bir çeşit doğrudan pazarlama stratejisini ifade eder. E-posta pazarlaması veya email pazarlaması, internet kullanıcılarını ve potansiyel müşterileri alışveriş, form doldurma, etkinlik planlama, iş başvurusu veya bir hizmet veya ürünün deneme sürümüne kaydolma gibi amaçlara yönelik harekete geçirmek için kullanılabilir. “E posta pazarlaması nedir?” konu başlıklı blogumuzda da belirttiğimiz gibi ‘email göndermenin’ modası sandığınız gibi geçmiş değil; bilakis geleceği hala parlak olan ve her geçen gün kendisini yenileyen bir dijital pazarlama stratejisinden bahsediyoruz. 

Bu blog yazımızda, e-posta pazarlamasına dair genel bir bakış açısından sonra toplu email gönderiminin detaylarına ve toplu mail gönderme stratejilerine değineceğiz. 

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin…

 

10 Temel E-posta Pazarlama Stratejisi

E-Posta Pazarlamasının Önemi ve Rolü

Güncel istatistik verilerine göre, Boomer jenerasyonu da dahil olmak üzere internetle ilgili hemen hemen tüm nesiller, diğer platformların aksine e-posta servislerini hala kullanıyor. Statista.com’un raporlarına göre "2020 itibariyle dünya çapındaki 4 milyar e-posta kullanıcısı içine bulunduğumuz 2023 yılından 4,4 milyar civarına” ulaşacak. Çünkü potansiyel kişisel e-postalarla sınırlı değil, insanlar profesyonel e-postalar, iş mailleri, abonelik emailleri gibi pek çok alanda, hatta birden çok e-posta hesabını aynı anda kullanıyor. Bu veri salt kendi başına bile email pazarlamasının ve toplu mail göndermenin devam eden önemini vurgulamaya yeterli gibi görünüyor. 

Rakamlar göz önüne alındığında, mailing ve e-posta pazarlamasının hem iletişim için hem de kesinlikle dijital pazarlama adına çok yararlı ve kullanışlı olduğunu, ayrıca toplu mail gönderme programlarının bu açıdan faydalı araçlar olduğunu kabul edebiliriz. Üstelik e-posta pazarlaması, sosyal medya, SEO ve bağlı diğer stratejilerle karşılaştırıldığında hala popüler bir pazarlama kanalı olmaya devam ediyor. Şaşırtıcı biçimde modaya uygun diğer yeni taktiklere rağmen toplu eposta göndermek, genel olarak etkili bir pazarlama stratejisi olarak tahtını koruyor. Öte yandan halen bu popülerlikten yararlanmak istiyorsanız e-posta pazarlaması kampanyanızı sıkıcılıktan, tekdüzelikten kurtarmalı ve bazı temel prensipleri de göz önüne alarak kurgulamasınız. Eposta pazarlamasından ve toplu mail atma programlarından nasıl yarar sağlayacağınızı biliyorsanız, hedef kitlenizi katlanarak artıracaktır.

E-posta pazarlaması çok amaçlı bir araçtır. Marka bilinci oluşturma, kullanıcının katılımını sağlama, satın alma, müşteriyi elde tutma, yönlendirme veya trafik arttırmak için doğrudan kullanılabilir. E-posta pazarlamasını hangi amaçla kullanacağınızı belirledikten sonra temel email oluşturma stratejilerine de odaklanabilirsiniz. E-Posta Pazarlamasının Faydalarına dair daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız linkteki blogumuza göz atabilirsiniz! 

 

Etkili E-Mail Pazarlama Stratejileri

Yazımızın girişinde de belirttiğimiz üzere e-posta pazarlaması müşterilerinizle iletişim kurmanın etkili yöntemlerinden biridir. Toplu email gönderimi ve bu sayede reklam kampanyası oluşturmak, dijital alanda faaliyet gösteren şirketler için en önemli reklam araçlarından biridir; işin güzel tarafı ise bunu yapabilmek için büyük bütçelere sahip, büyük bir marka olmanıza da gerek yoktur. E-posta pazarlaması, dijital pazarlama ve dijital reklamcılığın en bütçe dostu tekniklerinden biridir ve yeni girişimciler veya küçük reklam bütçeleri olan KOBiler için de oldukça cazip bir seçenektir. 

E-posta ile pazarlama söz konusu olduğunda tüm dünyada dijital pazarlamacıların altını sıklıkla çizdiği konu kişiselleştirilmiş email gönderiminin önemidir. Bu sayede hedef kitlenize markanızı daha yakın konumlandırabilirsiniz, üstelik kişiselleştirilmiş konu başlığı ve içerikle spam klasörüne düşmeye karşı da önlem alırsınız. 

Öte yandan kişiselleştirilmiş epostalar ile insanların sizin hizmetinizle veya ürününüzle neden ilgilendiklerini ve email listenize neden kayıt olduklarını da yeniden hatırlatmış olursunuz. 

İşte kişiselleştirilmiş emailler de dahil olmak üzere toplu mail atmadan önce izleyebileceğiniz bazı temel stratejileri kısa bir listeyle şu şekilde sayabiliriz:

  1. İyi Bir Rehber ve Kontak Listesi Oluşturmak
  2. Kişileri Gruplara Ayırmak
  3. Kişiselleştirilmiş, Cazip Konu Başlıkları
  4. Kısa ve Net Email Mesajı
  5. Email İçeriğinizi Kişiselleştirme
  6. CTA Kullanma
  7. Email Gönderim Sıklığını ve Zamanlaması
  8. Hedef Kitleniz ile Diyalog
  9. Email Otomasyonu
  10. Sosyal Medya Paylaşımı

Şimdi bu 10 alt başlığın detaylarına değinelim.

Güçlü Bir Rehber ve Kontak Listesi Oluşturun

E-posta pazarlama stratejiniz ne kadar güçlü olursa olsun, iyi düzenlenmiş bir kişi rehberiniz veya abone/kontak listeniz yoksa diğer stratejilerden verim almanız da zorlaşacaktır. Toplu email gönderimini bir pazarlama aracı olarak kullanacaksanız ve yatırım getirisini artırmayı planlıyorsanız hedef kitle odaklı, temiz ve tabii ki gerçek kullanıcılardan oluşan bir kontak listesi ve kişi rehberi oluşturmanız gerekir. Hizmetiniz veya ürününüzle ilgili kişilerin gerçek ve onaylı biçimde emaillerini toplamak her zaman kolay olmayabilir. Bu adımı gerçekleştirmek için de sitenizde üyelik formları oluşturabilir, email aboneliğine davet eden açılış pop-up’ları kullanabilir, firmanızın sosyal ağlarından yararlanabilir ya da sitenizde varsa blog bölümündeki abonelik ve yorum kısımlarını kişilerin email adreslerini ve iletişim bilgilerini almak için kullanabilirsiniz. (Dikkat: İlgili KVKK metinleri ve yönergelerini sakın ola atlamayın!)  

 

Kişilerinizi Segmente Edin yani Gruplara Ayırın

Temiz ve geçerli email adreslerinden oluşan kontak listenizi hazırladınız ve toplu email gönderim kampanyanız için şimdiden sabırsızlanıyorsunuz. Fakat kişilerlistenizi segmente edip, ilgili gruplara böldünüz mü? Yoksa herkese topluca aynı kampanyayı mı göndereceksiniz? Unutmayın ki farklı müşteri gruplarına farklı epostalar göndermek ve bu mailler belirli hedef kitlelere göre özelleştirmek, email pazarlamasının en önemli stratejilerinden biridir. Bu stratejinin temelinde, email listenizdeki her bir kontak kişisinin tekil ilgi alanları ve dahası ihtiyaçları olduğu gerçeği saklıdır. Dolayısıyla, kişilerinize uygun hatta nokta atışı emailler göndermek, hem müşteri memnuniyetini hem de dönüşüm oranlarını artırmak için oldukça gerekli bir stratejidir. 

Devasa email listenizi daha küçük parçalara bölerek, bireylerin özelliklerine ve ilgi alanlarına göre gruplandırmanızı sağlayan email kontak kişilerinin segmentasyonu,  müşteri deneyimini artırmanıza, ölçümlemenize ve daha yüksek bir dönüşüm oranı elde etmenize destek olacaktır. Toplu mail gönderme hizmeti sağlayan Mailsoftly kişi segmentasyonunda ihtiyaç duyduğunuz tüm desteği size sunar! 

Cazip Konu Başlıkları Yaratın ve Onları Kişiselleştirin

Okuyucularınızın gönderinizi açmasını nasıl sağlarsınız? 

Toplu e-posta gönderimi yaparken, okuyucuların ilgisini çekecek bir konu başlığı (subject line) seçmek son derece hayatidir. Çünkü doğru bir konu başlığı email kişilerinizin, mesajınızı okumaları için elle tutulur bir neden sunar ve e-postanızın spam kutusuna düşme olasılığını da azaltır. Okuyucuları çekecek, cazip konu başlıkları oluşturmanın da bazı belli başlı yöntemleri vardır. Öncelikle, kısa ve öz olması gerektiğini not edin. Uzun ve karmaşık konu başlıkları okuyucuların dikkatini dağıtabilir veya mesajınızın önemini azaltabilir. Ayrıca, konu başlığının mesajınızın içeriğiyle doğru orantılı olması gerektiğini de göz ardı etmeyin. Email içeriğinizin ya da kampanyanızın ne hakkında olduğunu ifade eden ve çekici bir konu başlığı, email alıcılarınızın mesajınızı açmalarını ve dahası içeriği okumalarını olası hale getirir. 

Son olarak, konu başlığınızı mümkün olduğunca kişiselleştirmeye çalışın. Bu bölümün girişinde de değindiğimi üzere kişiselleştirilmiş emailer artık eposta pazarlamasının olmazsa olmaz bir parçasına dönüştü. Şüphesiz ki bireyler, kendilerine isimlerine hitap edildikleri ve ilgilendikleri konulardan bahsedildiği zaman karşılarındaki pazarlama unsuruna daha fazla ilgi gösteriyorlar. Doğru ve etkili bir konu başlığı eğer gönderinin ismi, titri hatta firması ile kişiselleştirilmiş ise bu farklılık  e-posta pazarlaması kampanyalarınızın başarısında oldukça önemli bir rol oynayacaktır. Email kampanyasının konu satırından itibaren başlayarak kişiselleştirilmiş toplu mail göndermeyi Mailsoftly ile ücretsiz deneyebilirsiniz! 

Mesajınızı Kısa ve Net Tutun

İnternette sıklıkla yapılan anketlerde email kullanıcılarının neredeyse yarısı ‘çok fazla e-posta’ aldıklarını dile getiriyor. Hatta bu sorulardan biri sizin de önünüze gelmiş olabilir. Şimdi gözlerinizi bir anlığına kapatın ve kendi emaillerinizdeki ‘gelen kutunuzu’ düşünün. Hatta gelen kutunuz segmentlere ayrılmış ise diğer yan kategorilerde henüz okunmamış bekleyen onlarca emaili gözünüzün önüne getirin. Düzinelerce okunmuş ya da okunmamış e-posta arasında aradığınız, esas doğru içeriği bulmak oldukça zor değil mi? 

Tam da bu yüzden toplu email gönderme kampanyanızı oluştururken email içeriğinizi hedef kitle odaklı, net ve kısa tutun. Günümüz dijital toplumunun gerçekten fazladan 5 dakikası bile olmadığını bir kenara not edin. 

Eğer iş hayatında “profesyonel içerikli bir eposta nasıl yazılır?” merak ediyorsanız, linkteki blogumuz tam da size göre! 

Toplu Eposta Yollama

Email İçeriğinizi de Kişiselleştirin

Email pazarlamasında, müşterilerinizin ilgisini çekecek kişiselleştirilmiş bir içerik sunmak da tüm bu stratejilerin belkemiğidir, diyebiliriz.  Kişiselleştirilmiş emailler toplu email gönderimi içinde yer alsalar dahi, var olan ya da potansiyel müşterilerinizle daha yakın bir ilişki kurmanıza yardımcı olur. Unutmayın kişiselleştirilmiş deneyim günümüzde artık pek çok şeyin yerini almakta. E-posta kampanyalarınızda mümkün olduğunca kişiselleştirilmiş içerikler kullanmaya özen gösterirseniz, karşılığını mutlaka olumlu geri dönüş oranları ile alırsınız. 

Verimli bir kişiselleştirme stratejisi için email kampanyanızın konu başlığında ve/veya hemen girişinde bireylere ismiyle hitap edebilir ve onları ilk bakışta yakalayabilirsiniz. Dahası örneğin müşteri yolculuğu deneyimlerinden faydalanıp  satın alma geçmişlerine dayanarak, öneriler sunabilirsiniz. Ayrıca, onlara daha da kişisel bir deneyim sunmak için, demografik bilgilerine veya tercihlerine dayalı önerilerde bulunabilirsiniz. Tabii bu verileri yasal olarak toplamaya ve değerlendirmeye daha önceden izin aldıysanız… Bu konudaki bir diğer öneride kampanyalarınız çerçevesinde toplu email gönderimi yaptığınız müşterilerinizin ilgi alanlarına göre farklı e-posta kampanyaları oluşturmak olabilir. Örneğin, hedef kitlenizin spesifik bir sporla ilgilendiğini biliyorsanız, kampanya içeriğinizi bu spor ürünlerine odaklayabilirsiniz. Bu sayede mikro ölçekte spesifikleşmişkampanyalar kurgulayabilirsiniz. 

CTA’in Gücünü Kullanın! 

CTA, yani İngilizce açılımı ile call-to-action mesajlar, email okuyucusunu harekete geçiren, aksiyon aldıran yani içerikteki linke bir şekilde tıklama yaratan mesajlardır. Güçlü bir harekete geçirici mesaj oluşturduğunuzda maili okuyan kontaklarınıza da bir hedef göstermiş ve amaç vermiş olursunuz. Bu sayede bir fayda almak için mailinizi okuduklarının farkına varırlar. Bu bağlamda her e-postanın yüksek ses tonu olan, net ve harekete geçirici mesaja (CTA) ihtiyacı vardır. Bunu mail gövdesi içerisindeki mutlaka linklenmiş basit bir cümle ile de yapabilirsiniz, cazip bir email tasarım şablonunda renkli bir buton kullanarak da. Seçim oluşturduğunuz kampanyanın doğasına kalmış! 

Email Gönderim Sıklığını ve Zamanlamasını İyi Koordine Edin 

E-posta pazarlamasının dijital pazarlamacılar açısından en zorlayıcı basamaklarından biri, eposta abonelerine ne sıklıkla e-mail göndermeleri gerektiğini tam olarak ayarlayamamalarıdır. Çok sık gönderim yaparsanız ya abonelikten çıkabilirler veya emaillerinizi spam olarak etiketleyebilirler; veya gereğinden az gönderim yaparsanız ürününüze veya hizmetinize olan ilgilerini kaybedebilirler. Verilere göre tüketicilerin çoğu ayda en az bir kez promosyon e-postası almanın makul olduğunu dile getiriyor; %15 gibi bir oran ise her gün bir tanıtım/satış maili almanın sıkıntı yaratmadığını ifade ediyor. Açıkçası ne kadar sıklıkla toplu email atmanız gerektiği pazarlamasını yaptığınız hizmet ve ürünün doğası ile de doğrudan ilişkili olabiliyor. Her sektör için genel geçer net bir rakam vermek mümkün olmamakla birlikte, email pazarlaması ile uğraşan uzmanlar kişilerin email istatistiklerini sıkı olarak takip ederek kendi bireysel, nokta atışı stratejilerini de belirleyebiliyor. 

Toplu mail göndermek için Mailsoftly’yi kullandığınızda bu zamanlama stratejisini oluşturmak oldukça kolay! Segmentlere ayırdığınız ve gönderim yaptığınız kişilerin email davranışlarını takip ederek, epostanıza dair ilgilerini ölçebilir, gönderim, açılma, tıklanma zamanı gibi istatiklerle stratejinizi belirleyebilirsiniz. Hatta kişiselleştirilmiş toplu email gönderiminiz ile hiç ilgilenmeyen kontak kişilerine dair ayrı aksiyonlar da alabilirsiniz!

Hedef Kitleniz ile Diyalog Kurun 

Pek çok dijital pazarlama uzmanı, en büyük önceliklerinin daha fazla etkileşim olduğunu dile getirse de, aynı zamanda kişilerin süreçlere dahil edilmesinin söylendiği kadar kolay bir iş olmadığını da kabul ediyorlar. Kişi listenizin e-postalarınız ile gerçekten ilgilendiğinden nasıl emin olabilirsiniz? E-postanızı açtıktan (ki bu bile bir başarı!) ve okuduktan sonra sizinle etkileşimde bulunmaları için kullanıcılara geçerli bir neden, popüler tabirle ‘bir havuç’ verin. Bu artık standartlaşmış olan ama yine de ‘kişisel’ bir indirim kuponu da olabilir, ya da mailinize tıklamalarını sağlayacak bir anket sorusu da. Ya da sadece email konusunun başlığını da bir soru cevap oyunu gibi kurgulayabilirsiniz. Örneğin, “Merhaba! Bu haftanın indirimlerinde neler yakalayacağını görmek ister misin?” Yanıt istekli bir "Evet!” ise, tebrikler!  Epostanız açıldı, ve açılma oranınız bir tık daha arttı!

Email Otomasyonunu Kullanmaktan Çekinmeyin

E-posta gelirinin %75'inin otomatik olarak ayarlanmış e-posta kampanyalarından elde edildiğini biliyor muydunuz? Kulağa oldukça mantıklı geliyor, değil mi?

Kişi listeniz genişledikçe, sonsuza kadar uzanabilecek bir manuel e-posta gönderimi kabusuna girmemelisiniz. Eğer ölçeklendirme ve takip yapabilme istiyorsanız e-postalarınızı otomatikleştirmeniz ve dahası kişiselleştirmeniz gerekir. Email pazarlama uzmanlarının %72'si, e-posta otomasyonunun kurumsal stratejilerine büyük faydasını olduğunu dile getiriyor ve yine %78'i, e-posta pazarlama otomasyonunun doğrudan gelirlere katkıda bulunduğunu da ifade ediyor. Matematik pek yalan söylemez, bu yüzden metrikleri takip etmeyi hafife almayın. 

E-postalarınıza Sosyal Medya Paylaşım Butonu Ekleyin

Son olarak basit gibi görünse de etkileyici yöntemlerden biri de email kampanyalarınızın içinde sosyal medyanın gücünü kullanmaktan geçer. bu çok kapsamlı bir konu olmakla birlikte şimdilik sadece email içeriğinize buton eklemekten bahsedebiliriz. Her türlü stratejisini doğru kurguladığınız e-postalarınıza bir sosyal medya paylaşım butonu koymazsanız, hedef kitleniz bu içeriğinizi paylaşmayacaktır ya da paylaşamayacaktır. Bu yüzden okuyucularınızın işini kolaylaştırın ve email tasarımınıza bir sosyal medya paylaşım düğmesi ekleyin. Sosyal medya paylaşım butonuna sahip olan e-postalar, olmayanlara göre çok daha yüksek tıklanma oranlarına oluşmaktadırlar. 

Toplu Email Pazarlaması İçin Son Sözler

Sonuç olarak, makalemiz boyunca vurguladığımız üzere e-posta pazarlaması hala çok etkili ve verimli bir dijital pazarlama yöntemi olarak gücünü koruyor. Eğer yukarıda temellerine değinmeye çalıştığımız stratejileri doğru biçimde kullanırsanız, hem kontak listelerinizi hem de potansiyel müşteri havuzunuzu büyük ölçüde artırabilirsiniz. 

Kişiselleştirilmiş konu başlıkları, içerikler, doğru kategorilendirilmiş ve istatistiklere göre segmente edilmiş email/kişi listeleri için hemen eposta pazarlama uygulamamız olan Mailsoftly'yi inceleyebilir, toplu mail göndermek için ücretsiz üyeliğinizi oluşturabilirsiniz! Daha fazlasını öğrenmek için email pazarlama uzmanlarımız ile iletişime geçebilir, doğru stratejilerle hedef kitlenizi hemen yakalayabilirsiniz!