Youtube Reklamı Vermek: Youtube Reklamı Nasıl Verilir?

Ticaretle uğraşan birçok firma tanıtımlarını yapmak ve reklam vermek için genellikle herkesin gün içerisinde birkaç kere ziyaret ettiği yayın platformları tercih etmektedir. Bu yayın platformlarından en çok izleyici çeken ve ünlülerinden biri olan YouTube video yayın sitesidir. Youtube video yayın sitesinde reklam verenler tarafından en çok reklam verme modeli olarak tercih edilen model ise yayınlanan video görsellerinin içerisinde ve yayın akışında çıkan metin yazılı olarak gördüğümüz reklam seçeneği olan yazı veya metin reklamlardır. Burada anlatılan reklam gösterim türünde de reklam veren kişi yayıncılara her zaman ücret ödemez, ödeme konusu sadece verdiğiniz reklam izleyici tarafından tıklandığında yayıncıya ücret ödersiniz.

İpucu

YouTube kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı YouTube Reklamcılığı sayfamız ilginizi çekecektir.

Youtube Reklamcılığı Nedir?

İşletmenize ait reklam verme YouTube yolunu seçtiyseniz markanızı ve ürününüzü büyütmek istiyorsanız youtube video reklamcılığı öncelikli olarak başvurmanız gereken yerlerden biridir. Bu konuda biraz ikna olmaya ihtiyacınız varsa ve rakamsal veriler istiyorsanız istatistikleri ve kullanıcı sayılarını göz önünde bulundurabilirsiniz. YouTube düzenli olarak aylık 1.9 milyar kişi aktif kullanıcısıyla internet aleminde dünyanın en yüksek trafik alan ikinci sitesidir.

YouTube reklam ve yayın platformu her gün düzenli olarak aktif olarak ziyaret eden ve dünya çapında 1 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahiptir. Dünya üzerinde her ay 1 milyar kişiden fazla siteye ilk giriş yapan benzersiz ziyaretçiye sahiptir. Dünyanın en büyük reklam platformlarından biri olan YouTube reklamcılığı firmanıza ya da size inanılmaz büyüklükte bir tüketici ve kullanıcı kitlesine ulaşım ve erişim imkanı sunacaktır. 

youtubeBu YouTube'a reklam verme yöntemi ile aynı zamanda ziyaret eden topluluğun geniş bir bölümüne direk bir biçimde ulaşıp ürününüzü ve markanızı göstermeniz anlamına gelecektir. Dünyanın en güçlü teknoloji devlerinden biri olan Google gibi çok büyük bir teknoloji şirketinin aktif bir parçası olan YouTube kendi segmentinden sadece ve yalnızca Facebook gibi bir devin rakip olabileceği büyüklükte olan içerik ve gerçekten zengin bir bilgi ve veri birikimine sahiptir. Gösterim tercihleri ve bu büyüklüğe rağmen standartlaşmış veriler ile ulaşmak istediğiniz kitleyi çok çabuk bir şekilde tespit edebilir ürün ve hizmetlerinizi milyonlarca kişiye ulaştırabilirsiniz.

Sizler de işletmeniz ya da işiniz için YouTube reklamı vermek istiyor ve ticari kazançlarınızın çoğalarak artmasını istiyorsanız kesinlikle YouTube reklamı vermek konusunda tereddüt etmemelisiniz. Youtube video yayın sitesinde sizlere uygun birçok reklam çeşidi bulunmaktadır. 

Bunlardan bazıları ise;

  • İzleyici tarafından atlanabilir reklamlar,
  • İzleyici tarafından atlanamaz reklamlar,
  • Blog ya da bumper reklam,

Türünde videolar içerisinde reklam yerleşimleri gibi bir çok seçenek yayınlanan video etkileşimleriniz için reklam gösterim tercihlerini içerisinde barındırır. Bu duruma bir örnek vermek gerekirse, şayet yayınlanan video içerisinde tüketicilere vermek istediğiniz tüketim mesajı emsallerine göre biraz uzun sürüyorsa Non-skippable in stream çeşidindeki reklam gösterim ve erişim türünü kullanmanız önerilir. Hazırladığınız reklam eğer tüketici tarafından dikkat çekici bir slogan ve görsele sahipse ve oldukça ses getireceğini düşünüyorsanız Youtube videosu içerisinde yer alacak Bumper türünde reklam gösterimini kullanmanız önerilir.

Youtube Reklamları Neden Önemlidir? 

Ticari kazançlarının hızla artmasını sağlamak ve firma tanınırlığınızı arttırmak için YouTube reklamı vermek düşüncesi işletmeniz için yarar sağlar. Görselleriniz ve reklama çıkacağınız hazırlanmış ve edit'leri yapılmış içeriğiniz asla kullanıcıları veya izleyicileri sıkmamalıdır. Aynı sektör de faaliyet gösteren başka bir markaya çağrışım yapmamalıdır. Ürününüz yeni ise ve eğer hedeflediğiniz pazarda kullanıcılar tarafından pek bilinmeyen bir ürün veya hizmet lansmanı ve tanıtımı gerçekleştiriliyorsa mutlaka daha önce ürününüzü yada hizmetinizi kullanmış olan kişilerin aktardığı kullanıcı deneyimlerinin anlatıldığı video kullanılmalıdır. Eğer stratejinin bu şekilde belirlenmemesi taktirinde sizin de izlerken sıkılarak biran önce bitmesini beklediğiniz sıkıcı reklamların yaratıcısı olmuş olursunuz.

youtube reklamcılığıİşletmeniz ya da kendiniz için YouTube içerisinde görsel bir reklam verirken, sizin ya da işletmenizin Youtube’da oluşturulmuş bir yayın kanalını olması önerilmektedir. Gösterime giren bu reklamlar sayesinde daha fazla tüketiciye ya da izleyici kişiye erişebilir ve geniş kitlelere ulaştıkça daha çok etkileşim alabilirsiniz. Videolarınıza yorumlar geliyor ve kanalınızın abonesi her an artıyorsa ve eğer kullanıcılarınız ve aboneleriniz içeriklerinizle beğeni ve yorum yaparak etkileşime geçiyorlar ise doğru bir içerik belirleme stratejisi kurguladığınızı sizlere rahatlıkla söyleyebiliriz.

Neden Youtube Reklamlarını Tercih Etmeliyim?

YouTube platformunda ki kullanıcılar bir reklamı tamamen görmek ve tamamlanması için izlediklerinde videonun ürünler ve hizmetler hakkında harekete geçirici mesajına göre satın alma veya hizmeti kiralama girişimleri üzerine hareket etme olasılıkları diğer medya platformlarına göre 23 kat daha fazladır. Gösterime giren ürün reklamını tamamen izlemeseler bile buna rağmen işlem yapma olasılıkları yine diğer medya araçlarına göre 10 kat daha fazladır.

Youtube Reklamlarında Ajans ile Çalışılmasının Faydası Var Mı?

Ajanslar ile çalışmanın normal yayıncılarla çalışmaktan daha getiriye açık olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Gösterime alacağınız YouTube reklamları ile işlenmiş videoları, yayınlamadan önce konu, yayınlanan kategori ve video da anlatılan mesajı içeren anahtar kelimeler ile kitleleri hedefleme olanağına sahipsiniz. Burada anlatılan yöntemler ve gruplamalar aracılığıyla, videonuzu takip eden izleyicilere onların ilgileri ile alakalı reklam sunma olasılığını daha fazla artırabilirsiniz. Bununla birlikte youtube kitle özellikleri arasında yer alan yerleşim hedefleme seçeneği ile reklamlarınızın görünmesini istediğiniz daha önceden de sabitlenebilen belirli YouTube sayfalarını da etiketleyerek tanımlayabilirsiniz. Burada yer alan özellikler gibi kitle hedefleme özelliklerinin kullanılması hemen hemen her zaman YouTube reklamlarınızın yayınlandıktan sonra doğru zamanda doğru müşterilerin karşısına gelmesini sağlar.

Hem daha az maliyetli hem de direk iletişim kurarak zaman tasarrufu elde edebileceğiniz youtube reklam vermek düşüncesi ile siz de reklam işlerinizden kalan zamanı firmanızın gelişimi için harcayabilirsiniz. Youtube platformu üzerinden kullanıcılara aktarılan her reklam mesajı firmalara büyük maddi kazançların yanı sıra tanınırlık ve toplumsal konum sağlamaktadır. Youtube de reklam veren adıyla yayıncılar ile reklam işbirliği yapmanın size katacağı avantajları yakalamak için en büyük önem burada yer almaktadır. Bir reklam ajansı olarak her farklı stilde yapılan ve hazırlanan filmleri videoların içerisinde kullanarak firmaların ve reklamlarının daha iyi şartlarda kullanıcılar ve izleyiciler ile buluşuyor olması için tüm çabayı sarf etmeniz gerekmektedir. Yayınladığınız görselleri ve reklam videolarınızı milyonlarca kişi izlesin diye talebiniz var ise her zaman profesyonel ajanslar ile çalışmalısınız.

Youtube Reklam Nasıl Verilir?

Firmanız ya da kişisel işlerinizin herkes tarafından bilinmesi ve tanınması için reklam vermenin en iyi yolu mesajı kullanıcılara ulaştıran görsel anlatımdır. Profesyonel ekipmanlar ile çekeceğiniz kısa metrajlı ve konusu olan bir video ile youtube video reklam verme ile tanınırlığınızı en üst düzeye çıkarabilirsiniz. İzleyiciler markanız veya isminiz hakkında fikir sahibi olur ve sizinle birlikte gayenizi, ürününüzü, hizmetinizi yakından tanırlar.

Yayın sitelerinde izleyicilerin tüketimine sunulan Youtube reklam filmleri daha önceden belirlenmiş katı kurallara uyması gereken internette arama ve alışveriş reklamlarının yaşattığı hislerin aksine, yayıncı işletmelere, ürün ve hizmetlerini tanıtmak için hedefledikleri kullanıcılara yaklaşımlarını belirleme ve stillerini seçme konusunda her mekandan daha fazla özgürlük tanır. Markalar ve işletmeler platformu kendileri veya ürünlerini daha önce deneyimlemiş müşterileri hakkında cezbedici hikayeler anlatmak, ürün ve hizmetleri hakkında işe yarayan ve değerli bilgileri paylaşmak, tüketime sundukları ürünlerini tüketicilere açıklamak ve bunların haricinde daha fazlasını yapmak için kullanabilir. Burada anılan geniş stil ve seçenek yelpazesi YouTube platformunu tüketiciler gözüyle en dinamik ve esnek reklam platformlarından bir tanesi haline getiriyor.

youtube reklamSizler de youtube kanalı reklam verme çalışması planlıyorsanız reklamınız kişiselleştirebileceğiniz içerikler ve herhangi bir eyleme çağrı ifadeleri içerebilir. Gösterime giren reklamda, düzenleme yapılırken ilk beş saniye içine videoya işletmenize ait logonuzu veya işletmenizin piyasa da duyurmak istediğinizin adını eklediğinizden emin olun, eğer böyle yapmanız halinde videonuzu izleyen kişi yada kullanıcı yayınladığınız reklamınızı fark etmeden atlasa bile en azından işletmenizin marka bilinirliği namına etkin bir çalışma gerçekleştirmiş olursunuz.

Reklam Videosu Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Platformları ya da ajansların etkin olan reklam servislerini kullanırken mutlaka ulaşmak istenilen hedef kitlelerinizi belirleyerek ulaşma stratejinizi önceden not edin. Daha önce yayınladığınız bir kampanyanın bitmesi ve faaliyetleriniz sonucunda iyi bir dönüş ve geri bildirim alamamış olabilirsiniz bu durum kesinlikle önemli değildir bu durum aslında Youtube de yayına giren reklamlarınızın kitlelere gösterilip iyi bir geri bildirim ve dönüşüm sağlamadığını kesinlikle göstermez. Yayınladığınız reklamlardan daha iyi bir dönüşüm yakalamak için kitleler için özel tasarlanmış başarılı kitle yönetimlerini ve stratejilerimi kullanın.

Reklamlarınızı yayınladığınız site içi gösterim ve kurulumlarda mutlaka video tanıtımlarından kanalınıza abone olarak gelen kullanıcıları diğer videolardan ayırarak ayrı bir parametre ile ölçümleyin. Düzenli olarak Youtube kanalınızda günlük veya viral bir büyüme olup olmadığını sık sık kontrol edin. Yayınladığınız video reklamınız gösterime devam ederken yayınlamaya hazır yeni içerikler ve gösterimler oluşturun ve gösterime verdiğiniz reklamın yayınladığınız yeni içeriklere katkısını ölçümleyin.

Youtube Reklamları Herkes Tarafından Verilebilir Mi?

Youtube sitesine reklam verme ve yayıncılık sektörü bugünler de öyle bir hal almıştır ki, işletmeler ve markalar için bir pazarlama ihtiyacından ziyade bir tüketim zorunluluğu boyutuna ulaşmıştır. İşletmeler, kişiler, yardım kuruluşları ve markalar, verdikleri reklam içerikleri ile youtube reklam etkisi ve avantajından istifade ederek kendi internet sitelerindeki ziyaretçi trafiğini artırmak buna bağlı olarak da doğal olarak ürün ve hizmet satış rakamlarını sürekli yükseltmeye çalışırlar. Bu sebepler ile Youtube platformu ürün ve markalar ile birlikte gönüllü çalışmalar ve sivil toplum kuruluşları için önemli bir pazar şeklini almıştır.

Siz de ürün, hizmet veya markanızı tüketicilerden oluşan büyük kitlelere ulaştırmak adına bu yayıncılık ve pazarlama platformundan istifade edebilirsiniz. Burada sözünü ettiğimiz konusu olan reklamlar gösterime giren videoların başında, isteğinize göre ortasında ya da talebinize göre sonunda kullanıcılara sunulur. Reklamınızın nerede görünmesini istiyorsanız youtube adwords reklam verme ayarlarından içeriklerinizi düzenleyebilirsiniz.

Youtube Reklamlarında Kitle Gösterimleri Nasıl Yapılmaktadır?

Videolarınızı yayınlayacağınız hedef kitlenizi oluşturmanız ve odaklanmanızın ilk basamağı kitlenize ait demografileri reklamınızla örtüşecek şekilde iyi bir biçimde seçmektir. Gösterime alınan reklamlar, tüketicilerin cinsiyeti, kullanıcıların yaşı ve çiftlerin ebeveynlik durumu gibi başlıklar ve seçeneklere göre hangi kitleye ve kime ulaşmak istediğinizi belirlemeniz ve tanımlamanıza olanak tanır. Gösterime giren Youtube reklamları sanıldığı gibi statik değildir.

Videonuzu oluşturup reklamınızın ulaşacağı kitleyi belirlemeden ve Youtube'da reklam verme kriterlerinizi tamamladıktan sonra reklam görecek kitlenizi seçmeye başlamadan hemen önce gösterime alacağınız reklam grubunuza kitlelere bilgi verecek açıklayıcı bir isim verdiğinizden emin olmalısınız.

Youtube Reklamları Diğer Platformlara Göre Ekonomik Midir?

YouTube platformu reklamcılık ve gösterim alanında diğer medya organlarına göre artıları göz önünde bulundurulduğunda reklam vermek isteyen küçük veya büyük tüm işletmeler için inanılmaz derecede ucuz ve ekonomiktir. YouTube platformunda yayınlanan reklamların reklamcılık veya kitlesel pazarlamaya ayırdığınız bütçeden düşündüğünüzden büyük bir oranda pay kapacağı konusunda tereddütleriniz varsa maddi külfet oluşturan ayrıntılara daha yakından bakmanız gerekir.

youtube reklam vermeReklam veren kişilerin öncelikle Youtube reklam verme fiyatları hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Yayınladığı videonun veya reklamın bütçesiyle eş değerde gösterime girmesi gerekmektedir.

Yayınladığınız reklamlar da Youtube reklam verme ücreti tamamen tıklanma oranına göre ve gösterim başına farklılık göstermektedir. Bu tıklamalar sayısal değer olarak hesaplanır ve herhangi bir sapma olmadan bütçenizin elverdiği oranda gösterime alınmaktadır.

Eğer bir firmaysanız kullanıcılar için youtube’a reklam vermek araştırması yapıyorsanız YouTube’ta bir tüketicilere sunacağınız reklam kampanyası hazırlamadan ve oluşturmadan önce YouTube platformuna ne için reklam verebileceğinizi belirlemeniz ve stratejilerinizi bilmeniz önemlidir. Tüketim gruplarından beklentilerinize göre YouTube platformunda reklam verme sebebiniz birbirinden farklı olabilecektir.

Kanallar da youtube reklam verme maliyeti gösterime alınan kanalların türüne göre farklılık göstermektedir. Teknolojinin zamanımız da sürekli geliştiği ve bu bağlamda insanların sosyal medya platformlarından ve internet dünyasından azami şekilde istifade ettikleri ret edilemez bir gerçektir. Sürdürdüğümüz hayatımızın sürekli içinde bulunan internet platformlardan biri de Youtube internet sitesidir. Söz konusu bu yayın platformundaki video içeriklerin ve kanal sahibi sayısının her zaman bir önce ki güne göre biraz daha artması, site yaratıcıları tarafından reklam alanında değerlendirilmesi fikrini ortaya çıkarmış ve doğurmuştur. Reklam vericiler ve özellikle e-ticaret siteleri sahipleri geleceği görerek Youtube platformundaki reklam potansiyelinin önceden farkında olarak büyüyen bu platformu bir avantaj haline getirmeye çalışırlar.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Youtube’da Reklamı Geç Butonuna Basan İzleyicilere Para Ödenmekte Midir?

Youtube’da reklam verme kısmında tüketiciler için yayınlanan reklamlarınızda izleme sayınında gösterildiği gibi yalnızca kullanıcılar ve izleyiciler reklamlarla etkileşime geçtiğinde ya da bağlantı kurmayı seçtiğinde yayıncılara ödeme yaparsınız. İnternette olan arama reklamlarından daha farklı olarak YouTube'da yer alan reklamların ekstra olarak bir avantajı daha var, arama reklamları, site içerisinde oluşan tüm tıklamaları etkileşim olarak kabul eder. Youtube de yer alan reklam modeli ise reklam videosunu izlemeye devam etmeyi kullanıcı tarafından etkileşim yapılmış olarak sayar. Bu durum şu anlama geliyor; video içinde reklamınızı gören ama reklamı geç düğmesine veya butonuna basan izleyiciler için yayıncılara para ödemezsiniz.

Logolar Reklam Videosunun Neresine Konmalıdır?

İşletmenize ait logonuzu varsa bir web sitenizi ve kullanıcılar arasında eleme ve çağrı ifadesini yayınladığınız ve gösterime soktuğunuz videonun sonuna doğru koymayı ve reklamınızı izleyen kullanıcıların ürünleriniz hakkında karar verebilmeleri için videonuz içerisinde birkaç saniye oyalanmasına izin verecek kadar süre bırakmayı sakın unutmayın. Böyle yapmanız halinde video izleme süresince izleyiciler ve kullanıcılar daha fazla aktif işlem yapmak veya satın alıp almamak arasında gidip gelerek ürününüzü isteyip istemediklerine karar verme zamanına ve şansına sahip olacaklar.

Youtube Platformunda Yayınlanan Reklamların En Önemli Noktası Nedir?

youtube reklamcılığıYayına soktuğunuz reklamın en önemli noktası reklamlarınızın gösterime girdiği ilk beş saniyesinin tüketiciler tarafından ilgi çekici olduğundan emin olun. Reklamcılıkta her şey tüketicinin ürünü ilk gördüğü ilk saniyeler de bırakılan intiba ile başlar. Ticari yeriniz yada işletmeniz için bir reklam pazarlama ve içerik merkezi olan Youtube kanalınız reklamın ve pazarlamanın ötesine geçen bir kullanıcı deneyimi oluşturmalıdır.

Youtube Platformunda Ücretsiz Reklam Yayınlamak Mümkün Müdür?

Sizler de reklam ve duyurunuzu Youtube platformunda tamamen ücretsiz yayınlayabilirsiniz. Bu tamamen kanal sahibi ile yapacağınız sponsorluk anlaşması ile Youtube reklam verme ücretsiz olanağı bulunmaktadır. Yapacağınız reklam toplumsal fayda sağlayan ve gönüllü bir kuruluş tarafından işlenmekteyse kanal sahipleri yayınlarınızı ücretsiz olarak tüketiciye sunmakta tereddüt etmeyecektir.

Bir hayır kurumu ya da toplumsal bir dernek gönüllüsüyseniz kanal sahipleri ile görüşerek reklamınızı kendi kanallarında yayınlatabilirsiniz. Kanal sahipleri genelde Youtube ücretsiz reklam verme konusuna kapalı olsalar da bir hayır işi için kapılarını kapatmazlar.

Youtube Platformuna Verilen Reklamlar Gider Gösterilebilir Mi?

Yayıncılar Youtube'da reklam verme ücreti üzerinden fatura kesebilmektedir böylelikle reklam veren kişi veya firmalar bu tutarı gider göstererek faaliyetlerine katkı sağlayabilir.

Youtube Platformunda Reklam Fiyatları Eşit Midir?

Reklam verenlerin en dikkat ettiği konu ise Youtube reklam verme fiyatı üzerinden şekillenmektedir. Gösterim başına ödenen rakam hemen hemen aynı olmaktadır. Reklam verirken yayıncının videolarının ortalama kaç kişi tarafından izlendiğine bakmak yarar sağlayacaktır.

Youtube Reklamları İşletmeler İçin Yarar Sağlar Mı?

İçerik üreticilerinin kanallarına ve Youtube'da reklam vermek firmalar ve şahıslar açısından her zaman etkili sonuçlar doğurmaktadır. Reklam videolarınız ve viral içerikleriniz yayına çıkan kanalın abone sayısına bağlı olarak milyonlarca kişiye ulaşabilmektedir.

Kanal Sahiplerine Direkt Reklam Verilebilir Mi?

Kişisel olarak siz de herhangi bir ajans ya da panel kullanmadan direk Youtuber'lara reklam vermek konusunda çalışma yapabilirsiniz. Bunun için yayıncının mail adresine bir teklif postası atmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Youtube Platformunda Reklamlar Nasıl Görülmektedir?

Hazırladığınız ve kanala vermek istediğiniz Youtube kanalı için reklam verme seçeneğinde yayın içi gösterimler ve reklamlar reklam veren kullanıcının seçmiş olduğu video içeriğinden önce gözükürler. Aynı zaman da yayın içi gösterime giren reklamlarda ayrıca ekranda bulunan küçük bir kronometre yada geri sayım sayacı ve ekranın içerisinde sol alt köşesinde reklamı yapılan ve pr desteği verilen siteye ait bir bağlantı bulunur.

Eğer siz de Youtube kanalıma reklam verme düşüncesine sahipseniz bunun için seçeceğiniz reklam türü görüntüleri gösterime alan türdür. Görüntülü reklamlar diğer reklam türlerine nazaran bir başka basit YouTube reklamcılık biçimidir. Gösterime alınan bu reklamlar kısa bir süredir reklam verenler tarafından kullanılmaktadırlar.

Youtube Platformunda Reklamlar Nasıl İzlenmektedir?

Kullanıcılar tarafından en çok merak edilen konuların başında Youtube video reklam verme fiyatları olmaktadır. Gösterime giren youtube reklamlarının tüketiciler açısından en önemli özelliği, reklam videosunun tüketicilere sunulan kısmının tamamı ya da en az ilk 30 saniyelik gösterim bölümünün izlenmemesi durumunda Youtube da yer alan yayıncılara herhangi bir ücret ödemiyor olmanızdır. Ürünlerini tüketicilere ulaştırmak isteyen büyük markalar, hazırladıkları kısa süren 5 saniyelik ama oldukça etkili reklamlarla tüketicilerden oluşan büyük kitlelere ulaşırlar. Burada gösterime giren reklamların 5 saniye olmasının bir nedeni de Youtube platformunun tüm kullanıcılarına ilk 5 saniyelik reklamları izleme ve videoya geçememe zorunluluğu getirmesidir.

Reklamlara Sponsor Olmak Faydalı Olmakta Mıdır?

Kanalınıza yüklediğiniz ürün videosunu Youtube sponsorlu reklam verme yöntemi ile kalabalık kitlelere ulaştırabilir ve ürününüzü henüz kullanmak konusunda ve tüketme anlamında yer alan konularda fazla bir şey anlamayan ve bilmeyen tüketicilere ve insanlara tanıtın. Gösterime sunduğunuz ürününüz ile benzer ürünler ve hizmet alanlarınla ilgilenen tüketici kişileri hedefleyin.

Kanallar Verilen Reklamlar Daha Çok İzlenir Mi?

Bir diğer reklam verme yöntemi olan Youtube kanal reklamı vermek insanlar tükettikleri farklı şeyler için bütçe ayırabiliyorlarsa kendilerini güçlü hissederler. Burada yer alan duyguları paylaşan markaların tüketicileri ile ilişkileri daha kolaydır. Örneğin büyük bir futbol turnuvası veya müsabakasının oynanacağı anda ve sırada futbol maçı izlemek için hazırlanan taraftarlar televizyon ekranlarında , halka açık reklam panolarında ve gezindikleri internet sitelerinden oluşan online ortamda çeşitli reklamlarla karşılaşırlar.

Youtube Platformunda Reklamlarımı Ne Sıklıkla Gösterebilirim?

Reklamlarınızı kitlelere sık sık duyurmak ve göstermek istiyorsanız Youtube Instagram reklam verme konusunu incelemeniz gerekmektedir. Reklam vermek isteyen birçok insanın unuttuğu bir konu var ki o da YouTube reklamcılık başarısında tüyosu sıklık sınırıdır. Hedeflediğiniz kitlelerin boyutuna bağlı olarak gösterime girecek sıklık sınırı kampanyanızın önemli bir parçası olabilecektir.

Youtube Reklamlarında Başarı Hangi Araçlar İle Yakalanır?

Daha önce yayına hazırladığınız ve kusursuz olan reklam videosunu Adwords Youtube reklam verme imkanları ile kitlelere duyurmak istediniz. Şimdi yapmanız gereken şey olarak kampanyanızı yapılandıralım. Kampanyayı duyuracağınız zaman kampanyanıza bir isim seçmeniz ve akılda kalıcı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu durum sadece videonuzu site içinde dahili kullanımınız için geçerlidir. Bu sebep ile gösterime alacağınız kampanyanızı açıkça tanımlayan ve akılda kalıcı bir ad seçin. Bu seçimleriniz Google Ads’de sıkça birden fazla kampanya yayınlamaya ve çok fazla video yüklemeye başladığınızda hazırladığınız kampanyayı kolayca tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Arama Motorlarında  Youtube Videolarında Reklamlarımımın Gözükmesini Nasıl Sağlarım?

Şirket ve ürünleriniz için hazırladığınız reklamlar YouTube sitesi içerisinde arama sonuçlarında kullanıcılara gözükecektir. Burada yer alan seçenekleri dilediğiniz gibi oluşturup seçtiğiniz zaman sadece Google Adwords Youtube reklam verme ve keşif reklamlarını yayınlayabilir ve kullanabilir olursunuz.

Reklamlarınıza insanları ve tüketicileri hemen harekete geçirici mesaj ve simge gibi etkileşimli araçlar ve ögeler eklemelisiniz. Bu eklentiler reklamlarınızı izleyicilere, oluşturulan niyeti karıştırmamak için etkili bir ifade ve eylem sunar. Reklamlarınızı yayınladığınız kanala abone olmak, insanlara sunduğunuz eğitim bazlı web seminerine kayıt olmak, reklamlar da öne çıkardığınız firmanıza ait siteyi ziyaret etmek gibi insanlara ve tüketicilere gösterilen reklamlarınızda istikamet ve amaç vermek her zaman iyi bir fikirdir. Reklamlarınızı gösterime alarak kampanyanızı henüz başlatmadan önce ve hatta reklamlarınızı göstereceğiniz videonuzu veya yedeklerinizi içeren kopya kampanyaları oluşturmadan önce Google reklam verme Youtube sitesine yönlendirme ayarlarınızı yapmanız gerekmektedir.