Yıl Sonu Email Pazarlama Örnekleri 

2024 için geri sayım tüm hızıyla devam ediyor! Yıl sonu yaklaşırken beraberinde gelecek yeni yıl hazırlıkları da hız kazanıyor. İşletmeler, kuruluşlar, küçük veya büyük ölçekli şirketler, 2023'ün planlarını, hedefleri, stratejileri ve nihayetinde bütçelerini oluşturmak için var güçleri ile çalışıyorlar. Ayrıca, geride bıraktığımız yılın verilerini ortaya koymak da ve alınacak dersler ile daha iyi bir yeni yıla hazırlanmak şirketler ve yöneticiler açısından da elzem.  

Bu yıl bitmeden işiniz, markanız veya şirketiniz için 2023'ü sayılar, istatistikler ve önemli anları ile değerlendirebilir ve bu verileri bir ‘Sene Sonu Emaili’ olarak hazırlayabilir ve akabinde yeni yıl planlarınızdan hedef kitlenizi haberdar edebilirsiniz. Bu yazımızda, yurt dışında uzun zamandır oldukça popüler olan ve yakın dönemde ülkemizde de artış gösteren yıl sonu emaillerini etkili biçimde oluşturmak adına yaratıcı ipuçları sunacak ve yeni yıl email pazarlama örneklerini de değineceğiz! 

Yıl Sonu Email Pazarlama Örnekleri

 

 

 

Etkili Bir Yıl Sonu Emaili İçin İpuçları

 

Girişte de belirttiğimiz üzere sene sonu, işletmelerin ve markaların başarılarını ve kilometre taşları üzerinden bir önceki yılın değerlendirilmesini yapmak ve yeni başlangıçlara sayfa açmak için kaçırılmaması gereken bir dönemdir. İçinde bulunduğumuz bu önemli günlerde, etkili bir yıl sonu email kampanyası, müşterilerinizle güçlü bir bağ kurmak ve gelecek yıl için heyecan uyandırmak adına güçlü pazarlama fırsatları sunar. Etkili bir yıl sonu email pazarlama kampanyası için bazı önerileri ve ipuçlarını şu şekilde listeleyebiliriz: 

  1. En İyiler Listesi Yapın
  2. Geçmiş Seneyi Km. Taşları ile Gözden Geçirin
  3. Şirketinizin Yeni Yıl Projelerine Odaklanın
  4. Yıl Sonu Emailini Kişiselleştirin 
  5. Geçmiş Yıl Sayılarla Analiz Edin
  6. Hatırlatma E-postaları Gönderin

Bu yıl sonu emaili ipuçları, müşterilerinizle etkileşimi artırmanın, marka sadakatini pekiştirmenin ve yeni bir yıla heyecanla başlamanın etkili yollarını email pazarlaması üzerinden sunacak. Şimdi bu eposta kampanyalarının detaylarına ve örneklerine kısaca göz atalım! 

En İyiler Listesi Yapın

Liste yapmak bir yıl sonu e-postası oluşturmanın en iyi yollarından biridir. Çünkü herkes, özellikle mobil ve sosyal medya evreninde, listeleri sever. Yılın en iyileri yani 2023'ün en iyileri listeleri, geçen yılın olaylarını, etkinliklerini ve en iyi çıktılarını özetlemenin mükemmel bir çözümüdür. Çünkü insanoğlu kolayca unutmaya meyillidir, bu yüzden Ocak, Şubat ve Mart etkinlikleri Aralık ayında silikleşir. Bir yılın kilometre taşlarını hatırlamak ve gördüklerimizi özetlemek için yılın en iyileri listelerine ihtiyaç duyarız.

Kendi endüstriniz için dikkat çekici ve anlamlı listeler oluşturmaktan çekinmeyin; sonra bu en iyi listeleri ve özetleri içeren etkileyici bir bülten oluşturun. "Editörün Seçimleri", "En İyi Oylayın!", "En İyi İncelemeler!" gibi terimleri kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonuçlara veya listelere kendi markanızın bakış açısını da ekleyebilirsiniz, böylece emailin ya da e-bültenin okuyucuları ile samimiyet oluşturabilirsiniz. Tıklama oranlarını artırmak için web sitenizden ilginç bir bağlantı, çekici bir CTA (çağrı) veya bir cazip teklife eklemeyi unutmayın! 

Hizmet Verdiğiniz Endüstriye ve Markanıza Uygun Olarak Yılı Gözden Geçirin 

Yıl sonu e-postası gönderirken şirketlerin sıkça kullandığı yöntemlerden biri, o seneyi kendi endüstri ve markaları kapsamında değerlendirmektir. Markanızın genel yaklaşımını ifade ettikten sonra, bu kapsamda 2023 olmak üzere, kendi endüstriniz veya şirketinizin kilometre taşlarını bir zaman çizelgesiyle paylaşabilirsiniz.

Markanız veya şirketiniz için vurgulamak istediğiniz alanlarla basit görünümlü tasarımlar oluşturabilirsiniz. Eğer sektörünüzle ilgili belirgin bir durum varsa, bu ilgi çekici detayı da mutlaka ekleyin. Bu emailin son bölümüne 2024 açısından ilgi çekici bir hedefi yerleştirmek de yeni yıl email pazarlaması için kullanabileceğiniz örneklerden biri olabilir. 

Yıl sonu emaili için sektorel haberler

Şirketinizin Geçmiş ve Yeni Yıl Projelerine Odaklanın

Bütün yıl boyunca ülkede veya dünya genelinde ne olursa olsun, üyelerinizin veya abonelerinizin dikkatini çekmek için kendi materyalinize odaklanmayı tercih edebilirsiniz. Şirketinizin geçen yılki başarılarını bir proje olarak düzenleyebilir, tüm malzemeyi bir araya getirerek yaratıcı bir içerik planlayabilir ve ardından bu içeriği e-posta yoluyla paylaşabilirsiniz. Bu bir video, bir fotoğraf galerisi, çizelge ya da infografik olabilir. 

Yıl Sonu Emailinde Kişiselleştirilmiş Veri Gönderin

Kişiselleştirme yöntemi, e-posta pazarlaması için yeni bir konsept değil, ancak şirketler ve markalar kendi bakış açılarıyla sürekli olarak kişiselleştirme yöntemlerine yenilikler eklemektedirler. Örneğin Spotify, kendi kullanıcılarına yönelik olarak kişiselleştirilmiş verileri yıllık bir envanterin çıkartmak amacıyla kullanır. Her yılın Kasım sonu - Aralık başı döneminde üyelerinin dinleme istatistiklerinden ilginç sonuçlar paylaşmasıyla hazırlanan bu yıl sonu bültenleri Spotify firması açısından paha biçilemez viral reklamlar olarak markanın konuşulmasını sağlamaktadır. 

Ayrıca, şirket bu büyük verileri, e-posta pazarlama stratejisinin bir parçası olarak kişiselleştirilmiş bültenler ile paylaşmaktadır. Dahası marka, sosyal medya entegrasyonu ile kişisel Instagram hesapları üzerinden kendi istatistiklerini paylaşma olanağı tanıyan kişisel yıllık listeleri de yayınlıyor. Yüz binlerce abone, her yıl aynı zamanda bu kişiselleştirilmiş postalama listelerini posta kutusunda buluyor ve çoğunluğu kendi yıllık özetlerini sosyal medya hesaplarında markayı da etiketleyerek paylaşıyorlar. Dijital pazarlama ve eposta pazarlaması açısından apayrı bir vaka çalışması olabilecek Spotify örneği her yıl sonunda marka değeri, ve muhtemelen diğer metrikler açısından başarıyı yakalamaktadır. 

Spotify wrapped yıl sonu eposta pazarlaması

 

Geride Bıraktığımız Seneyi Sayılarla Analiz Edin

Web sitenizin ve üyelerinizin veya abonelerinizin verilerini topluyorsanız, bu da kullanabileceğiniz yöntemlerden biridir. Makalenin başında bahsettiğimiz gibi insanlar özetlenmiş sonuçları duymayı, özellikle de başka biri veya bir sistem bunu onlar adına yapıyor ve listeliyorsa, oldukça severler. Burada bahsettiğimiz sayılar, web sitenizin yıl boyunca aldığı ziyaretçi sayısı, hizmet verdiğiniz sektörlerin sayısı, ulaştığınız toplam müşteri sayısı, büyüme hacminiz, tamamladığınız projeler veya değer kattığınız proje sayıları gibi oldukça çeşitli segmentlerde olabilir. Şirketiniz veya markanızın hizmet verdiği sektöre bağlı olarak bu istatistikler ve sayılar tamamen genişletilebilir ve çoğaltılabilir.

Buna ek olarak, yukarıdaki standartlara yanı sıra şirket verilerine eğlenceli, espri içeren sayılar ekleyebilirsiniz.

Örneğin, ofisinizde “1 yıl boyunca kaç litre kahve içtiniz?” “Kaç saat çevrim içi toplantıya katıldınız?” veya “iş dışında kaç kez ‘happy hour’ organizasyonu yaptınız?” gibi 

 

Hatırlatma E-postaları Gönderin

Hatırlatma e-postaları diğer yıl sonu email örnekleri olabileceği gibi listeler, yıllık değerlendirmeler ve kişiselleştirilmiş veri dökümleri de olabilir. Sisteminize ve e-posta gönderim listelerinize halihazırda kayıtlı olan üyelerinize hesaplarıyla ilgili genel döküm, bilgi ve özet e-postaları gönderebilirsiniz. Bu sayede hesaplarda yıl sonunda süresi dolacak kupon veya hediye puanlar varsa veya bekleyen işlemler varsa bu hatırlatmaları göndererek kullanıcılarınızın kaybını önleyebilirsiniz. 

Hatırlatma e-postasında ayrıca yaklaşan yeni yıla atıfta bulunabilir ve gelecek yılda da müşterilerinizle ilişkinizi sürdürmeye yönelik temennilerinizi paylaşabilirsiniz.

Yıl sonu emaillerinde kisisellestirme ve sene sonu maili

Yıl Sonu Emailinde Taze İstatikleri ve Kaçırılan Fırsatları Kullanın

Segmentasyon yöntemini bir başka yıl sonu emaili olarak kullanabilir ve yıl boyunca sitenizde veya sisteminizde çok aktif olmayan kullanıcıları hedefleyebilirsiniz. Bu e-postaların ana noktası, sitenizi daha az ziyaret eden veya önceki e-postaları açmayan, herhangi bir aktivite göstermeyen veya kaybolmuş gibi görünen inaktif müşterilerinizi geri kazanmak olmalıdır. Peki bunu nasıl başaracaksınız? Hayalet abonelerinize, markanız veya hizmetiniz ile ilgilenmedikleri takdirde tüm yıl boyunca neler kaçırdıklarını gösterin. Sizi seçmiş olsalardı ya da önceki tekliflerinizi ve e-postalarınızı dikkate almış olsalardı hayatlarında nasıl bir fark yaratacaklarını onlara gösterebilirsiniz. Böyle bir hikaye anlatma yöntemi oluşturmak için kullanıcılarınızdan onay alarak gerçek kullanıcı deneyimlerinden faydalanabilir ya da kurgusal bir örnek kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede yeni yıl email pazarlamasına da bir gönderme yaparak 2024 için müşterilerinizin sizi seçmesini sağlayabilirsiniz.  

 

 

 

Sonsöz; 2023’ü Bugünden Özetleyin! 

Görüldüğü üzere yıl sonu değerlendirmeleri, üyeleriniz ile tekrar iletişime geçmek ya da yıl içinde sizi unutanlara kendinizi hatırlatmak için harika bir fırsattır. 

Her şirketin ya da markanın yıl sonu için hazırlayacağı içerik, tanıtım ya da döküm e-postaları oldukça farklılaşabilmektedir. Yıl sonunda site ziyaretçilerinize bir kez daha ulaşmak için yıllık listeleri de kullanabilir ya da hizmetinizi kullanmadıkları için neleri kaçırdıklarını gösterebilirsiniz. Markanızın yıl sonu email gönderimi tamamen işinizin doğasıyla ilgilidir; bu yüzden bu makalemizde sadece bazı ipuçları ve tavsiyeler verdik; yıl sonu için genel bir strateji oluşturmak ve bunu e-posta gönderimlerinde entegre etmek genel olarak dijital pazarlama stratejinize bağlıdır.

mailsoftly-signup

Ayrıca bu e-postaların arasına pek çok promosyon fırsatı serpiştirebilir, kullanıcılarınızı en iyi fırsatlara yönlendirebilir, yeni yıl emailleri ile cazip paketler satabilir, indirimli ürünlerin takibini kolaylaştırabilir ve hatta süresi dolan üyeliklerini yeni yılda geciktirmeden yenilemeleri için onları teşvik edebilirsiniz.

Tüm bunları bir e-posta pazarlama stratejisi çerçevesinde kurgularken Mailsoftly'nin gücünden faydalanabilirsiniz. Yıl sonu e-postalarını ya da yeni yıl emaillerini gönderirken Mailsoftly A’den Z’ye pek çok pazarlama ihtiyacınıza yönelik, kompakt çözümler sunar. Mailsoftly ile e-posta listesi segmentasyonu, e-posta otomasyonu ve toplu e-posta gönderimini bir arada yönetebilir, istatistiklerinizi takip edebilirsiniz. Mailsoftly’yi ücretsiz denemek için hemen kaydolun ve hem yıl sonu e-postaları için hem de yeni yıl emailleriniz için email pazarlamasının gücünü keşfedin!