Uzaktan Çalışma (Remote Work) Nedir?

Her yetişkin bireyin mutlaka bir işi olmalıdır. Kimi insanlar birden fazla işe de sahip olabilir. Çünkü çalışmak bir mecburiyettir. Hayatımızı devam ettirebilmemiz için para kazanmamız gerekir. Bunu da çalışarak yaparız.

Çalışmak için yüzlerce farklı sektör vardır. Kimileri üniversite okuduktan sonra, okudukları bölümle alakalı bir bölümde çalışır. Kimileri okudukları bölümle alakalı olmayan bölümlerde iş hayatına atılır. Bazı insanlar ise okumadan çalışanlardır. Bu insanlar küçüklükten beri çalışan ve çalıştıkları sektörde ustalaşabilen insanlardır. Ya da sürekli iş değiştirdiklerinden dolayı birçok alana hakim olanlardır.

Çalışan insanlar zamanının büyük bir çoğunluğunu iş yerinde geçirir. Sürekli başlarında olan bir patron ya da iş veren ise başında durmak zorunda olduğu işçiler vardır. Bu bazen hayatı sorgulamaya itse de kazanç sağlamak için tek yolun çalışmak olduğu bilinir. Çalışılan yerin konforu da önemlidir.

Her sektörün kendine ait bir çalışma ortamı var. Bu çalışma ortamları konforsuz ve sağlıksız bir ortam olabilirken çok iyi ortamlar da olabilir. Birçok kişi çalışırken işyerinin ortamına, çalışanların duruşuna bakar. Konforlu bir ortam ve adaletli bir sistemin bulunduğu işyerlerinde hem verim artar hem de işçilerin çalışma hevesleri. Tam tersinde ise hedeflenen ürün veya hizmetin kalitesi düşerken aynı zamanda mutsuz işçiler topluluğu görülür. Bu da işletmenin uzun süre ayakta kalamaması anlamına gelir.

Pandeminin de etkisiyle kapanan işletmeler herhangi bir kazanç elde edemediler. Bu sebeple işletmenin çalışmaya devam edebilmesi için farklı yollara başvurdular. Bu yolların başında bazı sektörlerde uygulanan uzaktan çalışma yöntemi geliyor. Uzaktan çalışma yöntemi her ne kadar uygulanan bir çalışma sistemi olsa da pandemiyle beraber çok daha bilinir hale geldi.

Uzaktan Çalışma Nedir?

Uzaktan çalışma pandemiyle beraber hayatımızda karşımıza daha fazla çıkan bir tabir oldu. Uzaktan çalışma tanımı bir işletmeye iş yeri haricinde istenilen ortamda çalışarak hizmet verme anlamı taşır. Günümüzde birçok şirket hem daha fazla verim aldığını hem de daha sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturduğunu düşündüğü için uzaktan çalışma sistemine geçti. İşçilerin uzaktan çalışarak herhangi bir baskı altında olmadan çalışmalarını sağladılar.

Esnek ve uzaktan çalışma modeli ile beraber iş dünyasının çehresi de değişmeye başladı. Şirketler ürün veya hizmetlerindeki kaliteyi ve pazarlama oranını arttırmayı hedeflerler. Bu hedefler doğrultusunda birçok araştırma yaparlar.

Uzaktan Çalışma Nedir

Yapılan araştırmalar ile ürünlerindeki kalitenin artması için çalışanlarının kalitesinin artması gerektiğini gördüler. Ancak bahsedilen çalışan kalitesi yeni bir çalışan almak değildi. Kendi işçilerinin kalitesini arttırmaktı. Çalışanların kalitesini ve verimini arttırmak için çalışma ortamının sağlıklı ve konforlu olması gerekiyordu. Ancak her çalışan için konforlu ortam değişkenlik gösterebilir. Biri müzik eşliğinde çalışabilirken diğeri müziksiz bir ortamda çalışmak isteyebilir. Bu sebeple bazı şirketler uzaktan çalışma sistemine geçti.

Remote Çalışma Nedir?

Remote work ya da uzaktan çalışma olarak tabir edilen remote çalışma modeli insanların istedikleri yerden şirketleri adına çalışmasıdır. Bu çalışma modeli sayesinde insanlar artık kendilerini en rahat hissettikleri yerden çalışabiliyor. Müzikli veya müziksiz, sakin veya hareketli her türlü ortamı kendinize yaratarak çalışma imkanını buluyorsunuz. Yemek saatleriniz yok. Acıktığınızda kalkıp kendi yemeğinizi yapabilirsiniz. Böylelikle şirketinizin verdiği yemekleri değil kendi yaptığınız ve istediğiniz yemeği yiyebilirsiniz.

Remote Çalışma NedirRemote çalışmak şirketlerin işçileri için daha sağlıklı olduğunu düşündükleri için kullandıkları bir modeldir. Baskının olmadığı ortamlarda çalışan işçiler bu sayede daha fazla verim verebiliyorlar. İşçilerin nereden çalıştıklarına değil, verimlerine bakıyorlar. Ancak şirketlerin çoğu tamamen uzaktan çalışmaz. Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre uzaktan çalışan şirketler arasında tamamen uzaktan çalışan şirketlerin oranı %16’dır. Geriye kalan %84’lük kısım hem uzaktan hem de iş yerinden çalışıyor.

Home Office Çalışmak

Evden çalışma yöntemi birçok insan için çok iyi gibi görünüyor. Peki insanlar neden evlerini çalışma alanı olarak kullanıyorlar hiç düşündünüz mü? Günümüzde iş ararken kendimize ait bir odamız olsun isteriz. Ancak bu aranılan iş için lüks bir beklenti oluyor. Bunu istememizin nedeni aslında rahat edebilmek ve daha iyi motive olmaktır. Ancak maalesef birçok iş yeri bu rahatlığı sağlayabilmek için uygun olmadığından motive olmak da zorlaşıyor.

Home office çalışmak size çok iyi gelebilir. Ancak eğer disiplinli biri değilseniz bu iş sizin için riskli olabilir. Ancak eğer disiplinli ve işinizi severek yapan biriyseniz home office olarak çalışmak sizi son derece mutlu edecektir. Odanızı bir ofise dönüştürüp çalışabildiğiniz bu sistemde birçok çalışma şekli vardır. Bir şirkete bağlı olarak çalışabilirken aynı zamanda kendi işinizi de odanıza taşıyabilirsiniz. Bu işler internet üzerinden yapılabilen işler olabileceği gibi el becerisi gerektiren işler de olabilir. Ancak önemli olan odanızı işinize göre dizayn etmektir. Böylelikle daha motive bir şekilde işinize odaklanabilirsiniz.

Evden Çalışma Nedir?

Evden çalışma nedir sorusunun yanıtı sadece bir odanın ofise dönüştürülmesi olmaz. Çünkü evden çalışmanın birçok şekli vardır. Herhangi bir odada birçok kişiyle de çalışabilirsiniz. Büyük bir şirkete değil de ufak bir işletmeye bağlı olarak da evden çalışılabilir.

Evden Çalışma NedirGenellikle ek gelire ihtiyaç duyan bireyler veya aileler evden yapılabilecek işlere yönelirler. Bu işler internet üzerinden veya bir odada motive olmuş bir halde yapılan işler değillerdir. Paketleme, temizleme, kaplama gibi tabirlerle verilen bu işler cüzi miktarlarda olsa da ek gelir için iyi bir yöntemdir. Bu işler aile bireyleri ile beraber yapılarak daha kısa sürede daha fazla kazançlar elde edilebilir. Ayrıca bu çalışma için herhangi bir oda ayarlamaya gerek yoktur. Genellikle el becerisine dayalı bu işler için hızlı olmak yeterlidir. Ekstra bir konfor veya motivasyon alanına gerek duyulmaz.

Evden Çalışma Sistemi Nedir?

Uzaktan çalışmada insanlar istedikleri yerden çalışabilirler. En çok tercih edilen çalışma alanı evlerdir. Bu alandaki çalışma sistemine ise evden çalışma sistemi denir. Peki evden çalışma sistemi nedir?

Evden çalışma sistemi insanların evlerinden çalışarak para kazanmalarını sağlayan bir modeldir. Evden çalışmayla kendi odanızı kurabilir ve kendi çalışma ortamınızı yaratabilirsiniz. Bu sayede daha konforlu ve daha iyi bir çalışma ortamı yakalamış olursunuz.

Bir odada çalışmak dışında bir diğer evden çalışma modeli ise dışardan iş almaktır. Birçok şirket zaman kaybına yol açan işlerini evlere verirler. Tekstil atölyelerinin birçoğu diktikleri işlerin temizleme işlemlerini kendileri yapmazlar. Özellikle acil işlerde dikiş iplerinin temizlenmesi için evlere verirler. Evdekiler de bu işleri belirlenen süre içerisinde tamamlar. Tekstil atölyelerinin haricinde sabun paketleme, sigara sarma, maske paketleme gibi daha birçok farklı iş veren işletmeler vardır. Ayrıca son zamanlarda okey taşları boyama işleri çok yaygın.

Neden Evden Çalışma?

Peki insanların en sevdiği çalışma sistemi neden evden çalışma? Bunun hem işletmeler için hem de çalışanlar için birçok sebebi vardır. İşçiler tarafından evden çalışmanın tercih edilmesinin başlıca nedeni rahat ediyor olmalarıdır. İşçiler çalıştıkları yerlerde rahatlığı her zaman ön planda tutarlar. Evden daha rahat bir çalışma alanı olmadığından uzaktan çalışmada bu alanı tercih ederler. Ayrıca yeme, içme gibi temel ihtiyaçlarını daha rahat giderebilirler. İş yerine gidip trafikte kalma veya yol parası gibi dertlerden de kurtulmuş oluyorlar.

Şirketler için evden çalışma siteminin tercih edilmesinin iki sebebi vardır. Bunlardan biri işçilerin konforudur. İşçilerin daha rahat çalışmaları daha fazla verim getirdiğinden evden çalışma yöntemine başvurulmuştur. Tüm personelleri evden çalışmasa da, evden çalışıldığında daha kaliteli bir işin ortaya çıkacağı departmanları uzaktan çalışmaya dönüştürürler. Bu aynı zamanda ekonomik açıdan bir tasarruftur.

Remote Çalışma Modeli

Ülkemizde birçok şirket uzaktan çalışma modeline geçmiş durumda. Bu geçiş sadece elde edilen hizmet veya ürünün kalitesini arttırmakla kalmıyor. Aynı zamanda şirket için mali açıdan bir tasarruf sağlıyor. Bir iş yerinde gereken departmanlardaki personeller remote çalıştırıldığında o departmanlar kapatılır. Bu da şirketin boşu boşuna bu yerlere kira ödememesini sağlar. Kiranın yanında kullanılmayan elektrik, su gibi faturalardan da mali rahatlama sağlanmış olur. Mali açıdan avantaj getiren bir diğer durum ise bazı şirketlerin çalışanlarına verdiği yol ve yemek parasıdır. Uzaktan çalışan personellerin gidecekleri bir iş yeri olmadığından ve bu sebeple de yiyeceklerini kendileri karşılamaları gerektiğinden yol ve yemek parası vermezler. Remote çalışma modeliyle şirketler hem maliyetlerini düşürüyorlar hem de çalışanlarının verimini arttırıyorlar.

Remote Çalışma Modeli

Online Çalışma Nedir?

Uzaktan çalışmanın birçok yöntemi olduğundan bahsettik. Bu yöntemlerden biri de online çalışmadır. Peki online çalışma nedir?

İnsanlar ister evlerinde ister farklı bir mekanda istedikleri gibi çalışabilirler. Ancak uzaktan çalışmanın farklı bir dalı olan online çalışma da sabit bir çalışma alanının olması gerekir. Çünkü online çalışmada internete ihtiyaç vardır. Her ne kadar teknoloji çağında olsak da internet henüz her yerde bulunmuyor.

Bu sebeple internetin olduğu ve iyi çektiği alanlarda online çalışmak önemlidir. Online çalışma bir firmaya bağlı olarak çalışılabilirken aynı zamanda içerik üretici olarak da çalışılabilir. En çok bildiğimiz içerik üretici alanlar youtube, instagram, twitch gibi sosyal medya alanlarıdır. Bu alanlarda insanlar özgün içerikler üreterek veya yayınlar açarak para kazanırlar. Bu içerikleri üretenler veya yayınları açanlar youtuberlar veya twitch yayıncılarıdır.

İçerik üreticinin dışında bloggerlar veya internet sitesi üzerinden hizmet verenler de online çalışma alanına bağlıdır. Bu alan üzerinde elektronik ticaret, online hizmet gibi çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle son yıllarda online eğitimleri görmek mümkündür. Sınava hazırlık eğitimlerinin dışında kişisel gelişim derslerinin de ücretli bir şekilde hizmete sunulduğu görülür.

Uzaktan Çalışmak ile Evden Çalışmanın Farkı Nedir?

Uzaktan çalışma denince aklınıza sadece evden çalışmak geliyorsa bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü evden çalışmak ile uzaktan çalışmak arasında farklar vardır. Evden çalışmak kendi evinizi bir işyeri gibi kullanmaktır.

Uzaktan Çalışmak ile Evden Çalışmanın Farkı Nedir İşlerinizi tamamen veya geçici olarak buradan halledebilirsiniz. Ancak uzaktan çalışmada bu durum farklıdır. Çünkü uzaktan çalışmak kelimesi iş yeri dışında çalışma anlamına gelir. Bu yer dışarısı da olabilir, kendinize ait özel bir yer de olabilir. Uzaktan çalışmada iyi bir ekibe sahip olmalısınız. Bu ekiple çevreye çıkar insanlara ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtırsınız. Ekibe ihtiyaç duyulmayan işlerde de olabilirsiniz. Ancak bu işler de evden çalışma anlamına gelmez. Sizlerden belirli yerlere gitmeniz ve buralarda gereken eylemleri yapmanız istenebilir.

Uzaktan Çalışma Neden Önemli Hale Geldi?

Özellikle pandeminin ardından uzaktan çalışma çok daha önemli bir hale geldi. Çünkü insanların sağlıkları açısından endişeyle çalıştığı bir ortamda istenilen iş kalitesi sağlanamaz. Şirketler bunu bildiğinden son zamanlarda uzaktan çalışma modeline önem vermeye başladı. Bu yöntem ile beraber insanlar tedirgin olmadan ve daha motive bir şekilde çalışma imkanı yakaladılar. Bu sadece insanların rahatlıkla çalışması için şirketlerin ekonomik olarak varlığını sürdürmeleri için de gerekliydi. Çünkü salgın sonrası birçok insan işletmesini kapatmak durumunda kaldı. Bu durum diğer işletmeleri ve fabrikaları tedirgin etti ve bir arayış içine girdiler. İşletmenin sürdürülebilmesi için de en iyi yöntemin uzaktan çalışma olduğuna karar verdiler.

Uzaktan Çalışma Neden Önemli Hale Geldi Geçici olarak uzaktan çalışmaya geçen birçok şirket bu çalışma sistemini kalıcı hale getirdi. Çünkü bu şekilde yüksek giderlerden de kurtulmuş oldular. Bir şirketin bulunduğu yapıya harcadığı giderler çok yüksek rakamlara ulaşıyor. Ancak uzaktan çalışıldığında bir yapıya ihtiyaç duyulmaz. Böylelikle büyük bir mali yükten kurtulurlar.

Uzaktan Çalışmanın Avantajları

İnsanların kendi işlerinin patronu gibi oldukları uzaktan çalışma sistemi birçok şirkette kalıcı hale gelmiş durumda. Öncesinde bu sisteme geçen şirketlerin daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak her çalışma sisteminde olduğu gibi bu sistemde de uzaktan çalışmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Uzaktan çalışmanın avantajları şunlardır:Uzaktan Çalışmanın Avantajları

 • İstediğiniz yerde işinizi yapabilirsiniz.
 • Daha konforlu ve sakin bir çalışma ortamı yakalarsınız.
 • Uzaktan çalışma ile şirketin diğer çalışanlar gibi elemanı sayılırsınız.
 • Sosyal güvencenin yanında maaşlı bir çalışan olabilirsiniz.
 • Uzaktan çalışmada herhangi bir kötü durumda izin almak zorunda değilsiniz.

Kendi evinizdeki konfora sahip olabilir hatta direkt evinizi iş yeriniz gibi kullanabilirsiniz. Kazancınızı çalışmanıza bağlı olarak artırabilirsiniz.

Evden Çalışmak Neden Daha İyi?

Evden çalışmak ile uzaktan çalışmanın aynı olmadığını belirttik. Evden çalışma uzaktan çalışma modelinin bir çeşididir. Peki evden çalışmak neden daha iyi? Ya da evden çalışmak iyi mi?

Evden çalışmak genel olarak daha iyi. Çünkü evden çalışmada işe odaklanmak kolaydır. Özellikle disiplinli bir insansanız bu çok daha kolay olur. Evden çalışan insanlar çalıştıkları ortamda istedikleri konforu sağlayabilirler. Konforun yanında insanlar daha fazla kazançlar da elde edebilir. Aynı günde iki işte çalışabilirler.

Evden çalışmanın güzel yanlarından biri de istediğiniz işi seçebilmenizdir. Evden çalışmaya uygun tüm işleri seçebilirsiniz. Bildiğiniz alanlarda yapacağınız işler ile normalden yüksek kazanırsınız. Eğer bir içerik üreticisi olarak çalışıyorsanız. Düzenli olarak üreteceğiniz içerikler ile beraber büyük bir kitleye ulaşarak ayda on binler alabilirsiniz.

Evden Çalışma Avantajları

Evden çalışmak sabah iş yerine gidip akşam 7-8 saatlerinde eve gelenlerin hayalidir. Çünkü sabah erken saatlerde kalkmak çok zor gelir. Evden çalışma avantajları arasında istenilen saatte uyanmayı gösterebiliriz. Sadece uyanmak değil aynı zamanda iş yeri uzaktaysa gidilecek yol çekilmez olur. Fakat evden çalışıyorsanız uyandığınız anda bir yere gitmeden evinizden işinizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda yol parası ödemek zorunda da kalmazsınız. Evden çalışmanın en büyük avantajlarından biri de rahat bir çalışma ortamına sahip olmaktır. Başınızda size sürekli çabuk olmanızı veya iyi olmanızı söyleyen biri olmaz. Her seferinde gözetim altında hissetmezsiniz. Ayrıca yapacağınız işin sorumluluğu da size aittir. Bu dezavantaj gibi görünse de aslında işi tamamen siz yapacağınız için kalitesini de siz belirleyebilirsiniz.

Eğer bir aileye sahipseniz evden çalışma ile sevdiklerinizden gün boyu ayrı kalmamış olursunuz. Böylelikle hayatınızın büyük bir bölümünde sevdiklerinizle iç içe yaşarsınız. Ayrıca hastalık durumlarında izin alma gibi bir zorunluluğunuz da olmaz.

Uzaktan Çalışmaya Geçen Şirketler

Pandemi ile beraber birçok şirketin uzaktan çalışmaya geçtiği görülür. Avantajları ve dezavantajları ele alındığında bazı şirketler bunu kalıcı hale getirirken bazıları ise salgının azalmasıyla eski sistemine geri döndü. Şirketlerin bu uygulamayı kalıcı hale getirmesinin en büyük nedenlerinden biri çalışanlarından aldıkları geri bildirim oldu. Kalıcı olarak uzaktan çalışmaya geçen şirketlerin birçoğu çalışanlarının geçiş döneminde daha verimli olduklarını gördü. İş kalitesinin artması ile beraber uzaktan çalışmanın alınan verim ve gösterilen performans anlamında daha yararlı olduğuna kanaat getirdiler.

Uzaktan Çalışmaya Geçen Şirketler

Uzaktan çalışmada çalışanlar için tek fark istedikleri ortamda çalışabilme imkanı oluyor. Bu imkanların dışında şirketlerindeki unvanlar aldıkları maaşlar değişkenlik göstermez. Çünkü olumsuz anlamda bir değişiklik olduğunda insanların birçoğu bunu kabul etmez. Bu da uzaktan çalışma sisteminin uygulamada verimli olmamasına yol açar.

Uzaktan Çalışma Uygulayan Şirketler

Kalıcı olarak uzaktan çalışan şirketler haricinde iş hayatına uzaktan çalışmayla giren şirketler de bulunuyor. Bu şirketler çalışmaya başladıklarından beri freelance olarak faaliyet gösterirler. Faaliyet gösterdikleri sektörler değişkenlik gösterebilir. Yıllardır aynı sistemle çalışan şirketlerin daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün.

Sürekli uzaktan çalışma modelini uyguladıkları için edindikleri tecrübeler daha fazla. Uzaktan çalışmada neler yapılması gerektiğini, hangi ortamda daha iyi çalışılabileceğini ve olumsuzluklarda hangi önlemlerin alınması gerektiğini çok iyi bilirler. Tamamen uzaktan çalışmaya geçen şirketler bu konuları irdelemeli ve çalışanlarının verimli çalışabilmesi için gerekenleri yapmalıdır.

Uzaktan çalışma her sektöre uygun değildir. Bir inşaat firmasının uzaktan çalışmaya geçmesi mümkün olmaz. Çünkü elemanların iş yerinde olması ve inşaat alanında çalışmaları gerekir. Ya da bir tekstil firmasının da uzaktan çalışması mümkün değildir. Bu işletmeler gibi eylemlerin iş yerinde yapıldığı yerler uzaktan çalışma modeline geçemezler. Peki uzaktan çalışma uygulayan şirketler hangileridir?

 • Yazılım
 • Online Eğitim
 • Online Kişisel Gelişim Dersleri
 • Metin Yazarlığı
 • Grafik Tasarım
 • Fotoğrafçılık
 • Sosyal Medya Çalışanı (Youtuber, Tiktoker gibi)

Bu sektörlerde çalışan birçok şirket tamamen uzaktan çalışma modeli ile çalışmaktadır. Bu sektörler genellikle internet üzeri olduğu için herhangi bir ofis veya yapıya gerek duymaz.

Uzaktan Çalışmanın Dezavantajları

Uzaktan çalışma herkes için avantajlı ve rahat görünse de aslında birçok dezavantajı da vardır. Bu dezavantajlar hem işletmeleri hem de çalışanları etkiliyor. Uzaktan çalışmanın dezavantajları:Uzaktan Çalışmanın Dezavantajları

-Uzaktan çalışmada iş için bir plan yapılmalı. Bu plana uyulmadığı takdirde iş aksar.

-Bu sistemde daha rahat olunacağı için yapılması gereken işlerin kalitesi azalabilir.

-Müşteri ile doğrudan temas olmadığından hizmeti veya ürünü pazarlamak zorlaşır. Bu sebeple etkili bir iletişim yöntemi gerekir.

Bu dezavantajları giderebilmenin en etkili yolu disiplindir. Eğer disiplinli bir çalışansanız uzaktan çalışarak çok daha kaliteli işler ortaya çıkarabilirsiniz. Özellikle bir plan yapılmalı ve buna uyulmalıdır. Yapılan iş planında saatler de önemlidir. Çalışma saatlerinizi keyfi olarak ayarladığınızda hem işiniz eksik kalır hem de işletmenizin kalitesi düşer. Bu da kazancınızın azalmasına sebep olur.

Uzaktan Çalışma Nasıl Yapılır?

Eğer bir şirket açıldıktan bir süre uzaktan çalışmaya geçiyorsa bünyesinde çalışan personelleriyle devam eder. Bu personellere uzaktan çalışma sırasında yapmaları gerekeni anlatır. Bazı şirketler süre ile çalışır. Verilen işin belirtilen süre sınırları içerisinde teslim edilmesi gerekir. Aksi halde iş iptal edilir. Bu da çalışan kişinin şirket gözündeki puanını düşürür. Yapılacak birkaç hatadan sonra ise işine son verilebilir.

Uzaktan Çalışma Nasıl Yapılır Yeni açılan bir şirket uzaktan çalışma modeliyle çalışacaksa personellerini de buna göre seçer. Bu personellerin mutlaka bilgisayardan anlamaları ve internet ortamına hakim olmaları gerekmektedir. Bunun için ise bazı şirketler belirli formlar verir. Bu formları dolduran kişilerin istenilen kriterlere ne kadar uyup uymadığı anlaşılır. Her şirket bilgisayar bilgisi istemeyebilir. Sadece el becerisine dayalı evlere iş veren şirketler de mevcuttur. Ancak günümüzde yüksek ücretlerin kazanıldığı birçok uzaktan çalışma sektörü bilgisayar ve internet deneyimi istiyor.

Kamuda Uzaktan Çalışma Uygulanabilir Mi?

Uzaktan çalışma modeli bugüne kadar sadece özel sektörlerde görülmüştür. Bu sektörler kendilerine en uygun çalışma biçimiyle çalışmayı tercih etmiştir. Özellikle salgının görülmesiyle beraber bu modelin ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkmıştır. Uzaktan çalışmayla insanlar evlerinde kimseye temas etmeden çalışabildiler. Bu sayede insanların sağlığı da korunmuş oldu.

Kamuda Uzaktan Çalışma Uygulanabilir Mi Kamuda bu modeli görmek zor gibi görünse de salgın nedeniyle birçok memurun uzaktan çalışmaya başladığını görebiliriz. Polis, bekçi gibi güvenliği sağlayan memurlar bu uygulamaya dahil değiller. Daha çok masa başında çalışan ve iş yerinde olmasa da herhangi bir aksaklık yaratmayacak departmanlarda uzaktan çalışma modeli uygulanmaya başladı. Böylelikle kamuda evden çalışma devri de başlamış oldu.

Kamuda Uzaktan Çalışma Genelgesi

Uzaktan çalışma kamu çalışanları için şimdiye kadar pek mümkün görünmüyordu. Fakat koronavirüs salgınıyla beraber kamu sektörleri için de uzaktan çalışma modeli devreye girdi. Cumhurbaşkanlığının açıkladığı kamuda uzaktan çalışma genelgesi ile birlikte kamu çalışanları çalıştırılma biçimine bakılmadan uzaktan dönüşümlü olarak çalışabilecekler. Herhangi bir memur uzaktan çalışma modeliyle virüse yakalanma riskini en aza indirgeyebilir.

Uzaktan Çalışma Yönetmeliği Nedir?

Salgınla beraber kamuya getirilen uzaktan çalışma modeli sayesinde birçok kişi salgın riskini azaltmış durumda. Uzaktan çalışma modeliyle beraber çalışanların haklarını korumak için evden çalışma iş kanunu yanı sıra uzaktan çalışma yönetmeliği getirildi. Bu yönetmelik çalışanların hak ve özgürlüklerini korumaları için çıkarılmıştır. Yönetmelik sayesinde çalışanlar esnek bir çalışma özgürlüğüne sahip olacaklar. Evden çalışma yönetmeliği esnek çalışma dışında daha birçok avantajı da içerisinde barındırıyor.

Uzaktan Çalışmada İş Sağlığı Ve Güvenliği

Kamu çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliğini koruma altına almak için çıkarılan uzaktan çalışma yönetmeliği mevzuat gereği hakların korunmasını esas alıyor. Uzaktan çalışmada iş güvenliği için gerekli olan yönetmelikte yer alanlar:Uzaktan Çalışma Yönetmeliği Nedir

 • Çalışanlar dönüşümlü ya da uzaktan çalışabilirler.
 • Hastalık geçirenler idari izinli sayılacak ve herhangi bir para kesintisi olmayacak.
 • Virüs ile temas halinde olan personeller 14 gün izinli olacak ve evden çalışabilecekler.

Uzaktan çalışma usul ve esasları hakkında yönetmelik bu şekildedir. Ayrıca bu yönetmelik dışında uzaktan çalışma kanunu ile de çalışanların hakkı korunur.

Uzaktan Çalışma İş Sözleşmesi Nedir?

Uzaktan çalışmaya dayalı iş sözleşmesi uzaktan çalışanın iş yerinde çalışandan ayrı bir muamele görmemesini sağlar. Bu sözleşme uzaktan çalışan birinin iş yerinde çalışan biriyle aynı ücreti almasını söyler. Evden çalışma sözleşmesi ile daha düşük bir ücret alması sözleşmeye göre mümkün değildir. Ayrıca yapılan fazla mesai ücreti de verilir. Cumhuriyet Bayramı, Ramazan Bayramı gibi resmi tatillerde de ücretinin ödenmesi gerekir. Uzaktan çalışma iş kanunu ile uzaktan çalışan işçi ihbar ve kıdem tazminatı alabilir. Evden çalışma kanunu sayesinde iş vereninizin üzerinizdeki iş güvenliği ve sağlığı sorumluluğu devam eder.

Uzaktan Çalışma Nasıl Yönetilir? 

Uzaktan çalışmanın yönetimi çok önemlidir. İş kanunu uzaktan çalışma konusunda çalışanları güvence altına alsa da işe inandırmak farklı bir şeydir. Bir ekibi iyi yönetmek için en başta yapılması gereken bu ekibi işinize inandırmaktır.

İstenilen iş konusunda şeffaf davranarak ekibinize güvence verin. Ekibinizi işi yapılış aşamalarında kontrol edin. Sıkmadan aralıklarla yapacağınız kontrol işe verdiğiniz önemi gösterir. Bu sayede ekibinizdekiler de sizin kadar önem verir. Çalışanlarınızla doğru aralıklarla yapacağınız toplantılar ile ekip ruhunu yükseltebilirsiniz.

Uzaktan Çalışanlar Nasıl Motive Edilir?

Uzaktan çalışanları motive etmek için yapacağınız işin hedeflerine inandırmalısınız. Ayrıca vereceğiniz yüksek ücretler çalışanlarınızın size daha kaliteli iş sunmasını sağlar. Ofiste faaliyet gösteren şirketten dijital ortama geçerken yaşanan sorunlar genelde psikolojik ve motivasyonel sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Kimi çalışanlar kalabalık bir aileye sahip oluyor ve evde rahat çalışamıyor, kimisi de tek başına rahat olarak çalışabiliyor. Çalışanlara göre sistemin kurulması gerekir. Çalışanların motivasyonu, çeşitli sistemlerin seçimleri ve yapılabilecek iyileştirmeler başlıkları altında Albert Solino Danışmanlık olarak danışmanlığımızı vermeye devam ediyoruz.

Uzaktan Çalışanlar Nasıl Motive Edilir