Üretkenliği Artırmak İçin Elon Musk’ın 6 Kuralını Takip Edin

Başarılı olduğu kadar tartışmalı olan Elon Musk, zamanımızın en yenilikçi vizyonerlerinden biri olarak öne çıkıyor. The Boring Company, Neuralink, PayPal, SpaceX ve Tesla'nın CEO'su olan Musk; halka açık kişiliği, esprili tweetleri ve başarısı nedeniyle yaygın bir ün kazanmıştır. Elon Musk, 21. yüzyılın en etkili CEO'ları arasında yer alıyor ve genellikle “dönüşümsel liderlik” tarzına sahip olarak anılıyor.

Şu anda içinde bulunduğumuz dönem gibi, üretkenliğimizin hibrit veya uzaktan çalışma formatını tamamen oluşturan farklı faktörlerden etkilendiği zamanlarda daha dikkatli olmalıyız. Peki, üretkenlik nasıl artırılır? İşte Elon Musk’tan üretkenliği artırmak için 6 ipucu;

Uzun toplantılara “hayır” de.

Araştırmalara göre bir toplantı 15 dakika ile 55 dakika arasında sürmelidir. Bilimsel olarak, insanlar yaklaşık 10 ila 18 dakika odaklanabilir. Ayrıca kısa toplantılar çalışanları da mutlu eder.

Sık toplantılar işe yaramaz.

Musk "çok acil bir konu olmadıkça toplantıların sıklığı azaltılmalı" diyor.

Katkıda bulunmuyorsanız toplantıdan çıkın.

Musk için "Toplantıdan ayrılmak kaba değil, birisinin zamanının boşa harcanmasına neden olmak kabalıktır." Tesla’nın sahibi Elon, değer katmıyorsanız toplantıdan ayrılmanızı tavsiye ediyor.

Jargon kullanmayın, etkili iletişim kurun.

Çalışma ve sosyal hayattaki en önemli konulardan biri etkili iletişimdir. Elon Musk’a göre açıklama gerektiren her şey iletişimi engeller.

Hiyerarşiden bağımsız olarak doğrudan iletişim kurun. 

"Önemli sorun kaynaklarından biri departmanlar arasındaki zayıf iletişimdir. Bunu çözmenin yolu, tüm seviyeler arasında serbest bilgi akışına izin vermektir... İnsanların doğrudan konuşması ve doğru şeyi yapmasının bir sakıncası yok. "

Sağduyunuzu kullanın ve tüm kurallara uymayın. 

Musk, belirli bir durumda bir "şirket kuralına" uymak saçmaysa, kuralın değişmesi gerektiğini savunuyor.

Eğer siz de verimli çalışmak ve iyi bir yönetim konusunda yardım almak istiyorsanız, Albert Solino'nun Yönetim Danışmanlığı hizmetinden hemen faydalanın!