Steve Jobs'tan Yönetim Tavsiyesi

Steve Jobs, Apple'ın başkanı olarak çok büyük bir egoya sahip olabilirdi, ancak bilgi çağındaki yerini şu meşhur espriyle anlamıştı: Akıllı insanları işe alıp onlara ne yapacaklarını söylemenin anlamı yok; Bize ne yapacağımızı söyleyebilmeleri için akıllı insanları işe alıyoruz.

İşte Steve Jobs'un tavsiyeleri...

İpucu

Yönetim yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Yönetim Danışmanlığı sayfamız ilginizi çekecektir.

Steve Jobs Stratejileri Nelerdi?

Planlamak, analiz etmek, organize etmek, test etmek, programlamak, dağıtmak, araştırmak, pazarlamak veya genel olarak bilgi ekonomisinde bilginin dönüşümüne başka bir şekilde katkıda bulunmak için çalışanlar, elleriyle değil kafalarıyla çalışırlar. Bu açıkça güçlü bir liderlik gerektirecektir. Bu yüzden 'Bilgi Çalışanı' kavramına göre hareket etmiştir.

Bilgi çalışanına liderlik etmenin 3 adımı;

 • Karar vermeyi yeniden dağıtın: Bir bilgi ekonomisinde, trafiği hiçbir girdi olmadan tek yönlü yönlendiren yukarıdan aşağıya hiyerarşik yönetim stilleri çökecektir, çünkü çalışanlar kendi uzmanlık alanları hakkında patronlardan daha fazlasını bilirler.
 • Takım çalışmasını destekleyin ve yönetin: Bilgi ekonomisinde liderler, güçlü ilişkiler geliştirerek topluluk oluştururlar. Bu, gerçekte kim olduklarını öğrenmek için en değerli çalışanlarınızla zamana yatırım yapmak anlamına gelir. Liderler, ekip atmosferini desteklerken, çalışanlarının kişisel hedefleri ile şirketin iş hedefleri arasında bir uyum olduğundan emin olmak için ilişkilerden yararlanır.
 • Uzmanlıklarına değer verdiğinizi göstermek için konuşmaktan daha fazlasını dinleyin: Kişisel ilişkiler kurmak, çalışanların duyulduklarını hissetmelerini sağlamanın en iyi yoludur. Bu, en duyarlı liderlerin ihtiyaçlarını dinleyecekleri, kendileri için en önemli olanı soracakları ve onları gitmek istedikleri yönde geliştirmenin bir yolunu gerçekten bulacağı anlamına gelir.

Bu onu zirveye çıkaran yönetim anlayışının temellerini oluşturur.

Apple'ın Stratejisi Nedir?

İş stratejisine göre Apple, ürünlerinin ve hizmetlerinin gelişmiş özelliklerini ve yeteneklerini rekabet avantajının temeli olarak uyarlamıştır. İlk hamle avantajı, Apple'ın rekabet avantajının bir başka unsurudur. Apple'ın rekabet avantajının uzun vadeli bir bakış açısıyla sürdürülmesinin zor olabileceği belirtilmelidir.

Spesifik olarak, yönetim, ürünlerinin yeni versiyonlarına yenilikçi özelliklerin ve yeteneklerin eklenmesini sağlama konusunda başarısız olabilir ve böylece rekabet avantajından ödün verebilir. Müşteri deneyimine odaklanmak, Apple iş stratejisinin temel taşlarından biridir.

Apple hayranlarının yeni Apple ürünlerini açarken ve videoyu YouTube'a yüklerken kendi videolarını oluşturmaları nadir değildir. Apple iş stratejisi, şirketin aynı anda yazılım, donanım ve hizmetlerde ileri düzeyde uzmanlığa sahip olduğu bir şekilde dikey entegrasyon olarak tanımlanır.

Apple'ın dikey entegrasyonu, onu rekabetten ayıran en önemli faktörlerden biridir. Şirket, dikey entegrasyonundan son derece yararlanıyor. Spesifik olarak, Apple'ın rekabet avantajının önemli bir kaynağı, bu tür bir entegrasyon tarafından sağlanan ekosistemiyle ilgilidir.

Steve Jobs'ın Liderlik Tarzı

Yaratıcı farkındalığı ve ayrıntılı titiz gözü, açıkça Apple'ın başarısında itici bir güçtü. Apple'ı hızla büyüyen teknoloji şirketlerinin dünyasında bu kadar farklı bir marka yapan şey basitliğiydi. Halkının bir adamıydı, özünde çok çalışkandı ve işine derinden aşık bir yaratıcı kişiliğe sahiptir. Ölümünden çok sonra bile nesiller boyu iş adamlarına ilham verecek bir girişimcilik örneğidir.

Steve Jobs Hangi Liderlik Özelliklerine Sahipti?

Büyük bir lider olmanın büyük bir kısmı, beklenmeyen sorunların öngörülmesi ve bunlarla mücadele etme isteği ile birlikte gelir.

Onu diğerlerinden farklı yapan diğer özellikleri;

 • Yetki vermekte isteksizdi
 • Yaratıcılığın Sadece 'Bir Şeyleri Birleştirmek' Olduğunu
 • Çalışanlarını güçlendirmekle örnek olarak öncülük etme arasındaki dengeyi bulmuştur
 • İşler yaratıcıları eleştirmenlerden uzak tuttu
 • Bazen inovasyon çıkarma ile ilgilidir
 • Şirketi hakkında tutkuluydu
 • Farklı düşünmekten korkmuyordu

Aslında tüm bunların temelinde insan becerileri ve yenilikçilik yatıyor. Bir liderin akıcı zihniyeti, herhangi bir katı uygulama veya ilkeden çok daha önemlidir.

Steve Jobs Dönüşümsel mi Yoksa İşlemsel Bir Lider miydi?

Steve Jobs, işlemsel liderlik tanımına uyuyor. Başkalarının çabalarını görevler ve yapılar aracılığıyla yönlendirmiştir. Steve, çalışanlarını sıkı çalışma, paylaşılan tutku ve net bir vizyon için güçlü bir istekle etkilemiştir. İşlemsel liderlik, liderler ve takipçiler arasındaki değiş tokuşlara odaklanır.

Dönüşümsel yönetim, liderlerin takipçilerine ortak bir vizyon peşinde koşmak için bireysel arayışları aşmalarına nasıl yardımcı olduğunu sunar. Bu iki yaklaşım ne birbirini dışlar, ne de liderler esasen sadece bir veya zıt davranışlar dizisi sergilerler. Hedeflere ve işlerin durumuna bağlı olarak, bir öncü gerektiğinde bir yöntemi kullanmaktan diğerine geçebilir.

Dönüşümsel yönetim türleri, küçük bir işletmenin stratejik gelişimine yardımcı olabilir. Dönüşümcü liderlere sahip küçük şirketler, cesur hedefler için ateş edebilirler, genellikle şefin vizyonu ve ekip oluşturma uzmanlığı yoluyla hızlı başarı elde edebilirler.

Apple'ın Yönetim Tarzı Nedir?

Apple'ın kurucu ortağı ve Steve Jobs'un son derece otokratik liderlik tarzının aksine, mevcut CEO Tim Cook demokratik liderliği uygular ve teşvik eder. Cook için, iş için stratejik kararlar konusunda üst yönetim arasında fikir birliği oluşturmak önemlidir.

Ayrıca, en üst rolü üstlendiğinden beri Cook, yeni ürün geliştirme ekibine daha fazla özerklik vererek CEO'nun yeni ürün geliştirme sürecine doğrudan katılımını azaltmıştır. Karar vermede genel müdürler yerine teknik uzmanlara güvenmek, Apple'ın ilginç bir liderlik ilkesidir.

Bu ilkenin arkasında bir mantık vardır. Şirket, ürün yaşam döngüsünün çok kısa olduğu, teknolojik değişim ve bozulma oranlarının yüksek olduğu sektörde faaliyet göstermektedir. Yeni ürün geliştirme uygulamalarında kapsamlı pazar geri bildirimi ve pazar tahminleri almak için zaman yok ve Apple hangi teknolojilerin, hizmetlerin ve tasarımların başarılı olacağına dair bahse girmek zorundadır.

Steve Jobs'un Liderlik Tarzından Öğrenebilecekleriniz

Steve Jobs, tutkuyla yaptığı işi her zaman sevmiştir.. İlk yıllarda Apple'dan kovulduktan sonra bile, hayatta gerçekten yapmak istediği şeyin bu olduğunu fark etmiştir. Beceriksiz, aptal ve olumsuz insanlardan kaçınmak zorunludur. Daha yaratıcı olmak için kendinizi kültürle kuşatmanız sizi sanat ve tarihe yönlendirir.

Risk almaktan kormamamk gereklidir. Steve Jobs, iPhone'u geliştirerek iPod'u geçersiz kılacağını bilmekteydi ama aynı zamanda mobil pazarın çok kazançlı olduğunu biliyordu ve bu işe girerek bu pazardan pay almıştır. Cesur olmak ve akıntıya karşı çıkmak risk almanın bir parçasıdır.

Steve Jobs aslında hiçbir zaman üniversiteden mezun olmadı. Gerçekten önemli olanın olumlu bir zihniyete sahip olmak ve becerilerinizi nasıl geliştirdiğinizi keşfetti ve bize öğretti. Kağıt nitelikleri önemlidir, ancak becerilerimizi geliştirmede her zaman ikinci sırada yer almalıdırlar.

Mühendisler iPod'u geliştirirken Jobs hiçbir düğme olmaması ve tek düğmenin açma/kapama düğmesi olacağı konusunda ısrar etti. Mühendisler en hafif tabiriyle şüpheciydiler ama Jobs pes etmeyecekti. Lazer odaklamanın zihnimizi keskinleştirebileceğini ve öncelik vermemize yardımcı olabileceğini Steve Jobs'tan öğrenebiliriz.

Apple'ın Kuruluşu

Jobs, şimdi Silikon Vadisi olarak bilinen yerde bulunan Cupertino, California'da evlat edinen ebeveynler tarafından büyütülmüştür. Mühendislikle ilgilenmesine rağmen, gençlik tutkuları çeşitlilik gösteriyordu. Portland, Oregon'daki Reed Koleji'nden ayrıldı, 1974'ün başlarında Atari Corporation'da video oyun tasarımcısı olarak işe girdi ve Budizm'i deneyimlemek için Hindistan'a hacca gitmek için yeterli parayı biriktirdi.

1974 sonbaharında Silikon Vadisi'ne geri dönen Jobs, Hewlett-Packard Company için çalışan eski bir lise arkadaşı olan Stephen Wozniak. Wozniak, Jobs'a kendi bilgisayar mantık panosunu tasarlamada kaydettiği ilerlemeden bahsettiğinde, Jobs birlikte çalışmaya başlamalarını önerdi ve bunu Hewlett-Packard'ın 1976'da Wozniak'ın tasarımını resmen reddetmesinden sonra yaptılar.

Mantık panosu dedikleri Apple I, Jobs'un Volkswagen minibüsünü ve Wozniak'ın programlanabilir hesap makinesini satarak elde ettikleri parayla Jobses'ın ailesinin garajında ​​inşa edildi.

Jobs, özelleştirilmiş ve kişiselleştirilmiş bilgisayarın, büyük bir kitleye kapsama alanıan alacağını anlayan ilk girişimcilerden biriydi. Jobs'un teşvikiyle Wozniak, geliştirilmiş bir model tasarladı: Apple II, bir klavye ile tamamlandı ve üniteyi çevrelemek için üretilmiş şık, kalıplanmış bir plastik kasaya sahip olacak şekilde düzenlendi.

Jobs'un uzun, dağınık saçları ve çekingen iş kıyafeti olmasına rağmen, 1977'de, Apple II'nin tamamlandığı yıl olan Apple Computer şirketi için finansman, dağıtım ve tanıtım elde etmeyi başardı. Makine, kişisel bilgisayarların patlaması ile eş anlamlı hale gelen, hemen bir başarı elde etti. 1981'de şirket rekor kıran bir halka arza sahipti ve 1983'te Amerika'nın en iyi şirketlerinin Fortune 500 listesine en hızlı girişi yaptı.

Apple'ı Korumak

1996 yılının sonlarına doğru şirket, büyük finansal kayıpların altındakalmış ve çöküşün eşiğinde iken yeni bir genel müdür ve yarı iletken yönetici olan Gilbert Amelio'yu işe almıştır. Jobs, Apple'ın eski düşmanı olan Microsoft şirketi, Amelio'nun Mac klon sözleşmesini iptal etti ve şirketin ürün sınırını basit düzeye getirmiştir.

Ayrıca, hitap ettiği müşterilere bağımsız düşünmeye ve Macintosh satın alıp, onları teşvik edecek bir hediyeli reklam etkinliği tasarladı. Microsoft'un Windows işletim sistemini harekete geçiren aletler yapma teklifine karşı koydu. Ayrıca ne de diğerlerinin direttiği gibi, şirketi yalnızca yazılım şirketi olmaktan çıkararak, diğer sektörleri giriş yapmıştır.

Apple'ı Yeniden Keşfetmek

2001'de Jobs, Apple'ı 21. yüzyıl için yeniden icat etmeye başladı. iTunes, şarkı oynatmak ve şarkıyı kişisel bilgisayarlar ve diğer dijital aletlerde popüler olarak kullanılan kompakt MP3 dijital versiyonuna dönüştürmek için bir bilgisayar yazılım türüdür. Aynı yılın ilerleyen saatlerinde Apple, hızla pazar lideri haline gelen taşınabilir bir MP3 çalar olan iPod'u satmaya başlamıştır. 2003 yılında Apple, büyük plak şirketi şarkılarının download kopyalarını MP3 formatında online olarak satmaya başlamıştır.

2006 yılına kadar olan süreçte Apple'ın çevrimiçi iTunes Store'u aracılığıyla bir milyar kişiden fazla müzik ve video satılmıştır. Jobs, şirketin içinde artan değişimin farkında olmuştur ve 2007' yılında, şirketin adını resmi olarak Apple Inc. olarak güncellemiştir. 2007'de, dokunmatik ekranın gösterime girmesi ile şirketi telekomünikasyon sektörüne sokturmuştur.

O yılın ortalarına doğru Apple, yerinde duran Wi-Fi ve iPhone özelliklerine benzeyen, dokunmatik ekran içeren küçük bir MP3 ve oyun aleti olan iPod Touch'ı piyasa sundu. Apple ve farklı yazılımları satmak için iTunes Mağazası'nın kullanılmasıyla desteklenen iPhone ve iPod Touch, hızla diğer küçük oyun sistemlerinden daha fazla oyunla çıkış yaptı.

Jobs 2008 yılına gelindiğinde, iPhone ve iPod dounmatik cihazlarının ileride yeni sürümlerinin modern oyun işlevselliği sağlayacağını duyurdu. Bu açıklama viral olmuştur ve satışlarda büyük bir artış yaşanmasını sağlamıştır.

Blue Boxes'tan Apple'a Yolculuk

Steve Jobs, iş hayatına başka bir Steve olan, Steve Wozniak ile başladı ve telefon korsanlarının ülke çapında ücretsiz arama yapmak için kullandıkları 'Blue Boxes' yaptı. İkisi, hızlı bir şekilde kit bilgisayarlarına aşık oldukları ve mavi kutuları arkalarında bıraktıkları HomeBrew Bilgisayar Kulübü'nün üyeleriydi. İkisinin sattığı bir sonraki ürün, bir PC inşa etmek için bir kit olan Apple I idi.

Bununla herhangi bir şey faaliyette bulanbilmek için satın alanın kendi ekranını ve klavyesini ilave etmesi gerekiyordu. Wozniak binanın çoğunu ve Jobs satışları üstlenirken, ikisi hobi pazarından Apple II'ye yatırım yapmaya yetecek kadar para kazandı. Şirketi yapan Apple II idi. Jobs ve Wozniak, yeni ürünlerine risk sermayesini çekecek kadar ilgi yarattı. Bu, büyük liglerde oldukları ve şirketleri Apple'ın 1976'da resmi olarak kurulduğu anlamına geliyordu.

Steve Jobs 22 yaşına girmeden bir ay önceydi ve bir sonraki doğum gününden önce milyoner olmuştur. 1978yılan gelindiğinde şirket, yalnızca Apple 2'nin verdiği güç ile 2 milyon dolar gelir elde ediyordu. Apple II son teknoloji değildi, ancak bilgisayar meraklılarının kendi programlarını oluşturup satmalarına izin verdi. Bu kullanıcı tarafından oluşturulan programlar arasında, iş uygulamalarına sahip ilk yazılımı temsil eden bir tür proto-Excel olan VisiCalc vardı.

Apple bu programlardan doğrudan kâr etmese de, Apple II'nin kullanım alanları genişledikçe daha fazla ilgi gördüler. Kullanıcıların kendi programlarını oluşturmalarına ve satmalarına izin veren bu model, geleceğin uygulama pazarında yeniden ortaya çıkacak, ancak bunun çevresinde çok daha sıkı bir iş stratejisi olacaktır.

Steve Jobs'ın Girişimcilik Başarısı

Steve Jobs'un girişimcilik dünyasındaki başarısı, çeşitli iş ortamlarında başarılı olmasını sağlayan kişiliğine atfedilebilir. Hayatının ebedi gerçeklerinden biri gibi görünen en önemli kişisel özelliklerinden biri odak noktasıydı.

Ebeveynlerinin garajında ​​çalıştığı ilk yıllarında ve Apple Company'yi kurduktan sonra bile karşılaştığı zorluklara rağmen, Jobs her zaman odağını korudu. Jobs odak doğası onun kişiliğinin ayrılmaz bir parçasını oluşturuyordu ve bu yönü 1997'de Apple'a dönüşünde yaptığı değişikliklerle açıklanmaktadır.

Steve Jobs'ın Apple'a Dönüşü

Apple'a döndükten kısa bir süre sonra Jobs, şirketin üretim stratejilerini gözden geçirdi ve şirketin dijital teknoloji pazarında rekabet avantajı elde etmesini sağlayacak karlı ürünler üretmek için gereken odaktan yoksun olduğunu fark etmiştir. Jobs, şirkette istenen ürünler hakkında ekip üyelerinden, yalnızca birkaç göreve indirgediği yapılacakların listesini isteyebileceği etkili bir karar verme yöntemi oluşturdu; aynı anda birçok şey yapmak yerine.

1997'de şirkete geri döndükten sonraki ilk iki yıl içinde Apple ürünlerinin sayısını 350'den 10'a düşürmesini sağlayan şeyin, odağın bu arka versiyonunun olduğuna inanılıyor. Binlerce şeye hayır deme ve en iyisini seçme sanatını biliyordu; sadece odağını tanımlamayan, aynı zamanda mükemmeliyetçiliğini de açıklayan bir yön. Gerçekten de Steve Jobs'un girişimcilik hedeflerine yönelmesi başarısına önemli ölçüde katkıda bulunmuştur.

Steve Jobs'ın İletişim Becerileri

Ekip üyelerinin fikirlerini anlamalarını sağlamak için her zaman mesajında ​​ustalaştı. Jobs, iletişiminde izleyicilerini eğitebilir, eğlendirebilir, bilgilendirebilir ve ilham verebilirdi ve bu onu dünyanın ünlü kurumsal hikaye anlatıcısı yapmıştır.

Steve Jobs Dünyayı Nasıl Değiştirdi?

Bir yenilikçi ve vizyon sahibi olarak Steve Jobs'un başarıları, dönemindeki rakiplerine göre daha üstte tutulur. Çünkü o her zaman farklı olanı denedi. Farklı düşüncelere ve yenilikçi balış açılarına her zaman açık olması, onu ve şirketi zirveye çıkarmıştır.

Dünyayı nasıl değiştirmiştir;

 • Pixar: Jobs'un 1986'da Lucasfilms'in Computer Graphic Division'ı 5 milyon dolarlık satın alması akıllıca bir yatırım olduğunu kanıtladı. 2 Şirkette gördüğü potansiyel - daha sonra Pixar olarak yeniden adlandırıldı.
 • Apple: Ustalık eseri olan bu şirket, onun dünyaya açılan kapısı olmuştur.
 • iPod: 2001 yılında piyasaya sürülen iPod, hareket halindeyken müziğe erişmenin ilk kullanıcı dostu ve yenilikçi yolu olarak geniş çapta kabul gördü.
 • iPhone: Bir iPod'un özelliklerini bir telefon ve bilgisayarın özellikleriyle birleştiren iPhone, kullanıcıların tek bir dokunmatik ekran özellikli cihazda arama yapmalarını, müzik dinlemelerini ve İnternet'te gezinmelerini sağladı.
 • iPad: Bir dizüstü bilgisayar ile iPhone arasında bir geçiş olan iPad, o zamandan beri diğer teknoloji şirketlerinin girdiği yeni bir endüstrinin gelişimini teşvik etti.
 • Hayır Kurumu: Perde arkasında, Jobs seçkin birkaç kişi tarafından bir hayırsever olarak biliniyordu. Hayırsever çabaları nadiren kamuoyuna duyurulsa da, bir çoğu Jobs'un hayırsever doğasına tanıklık etti.
 • Çevre: Apple ürünleri yalnızca yenilikçi olarak kabul edilmekle kalmaz, aynı zamanda çevre dostudur. Jobs, CEO olarak görev yaptığı süre boyunca çevre dostu ürünler için bir girişimi destekledi
 • Alt çizgi: iPod, iPhone ve iPad'in piyasaya sürülmesinden kaynaklanan rekabet, teknoloji endüstrisinde devrim yarattı. Tüketiciler telefon ve bilgi işlem alanındaki gelişmelerden yararlandı ve bilgisayar, telefon ve tablet satın alırken daha geniş seçeneklere sahip oldular.

Bu faaliyetleri ve çalışmaları onu hem insan yapan hem de mkemmel bir girişimci yapan özelliklerdir.

Steve Jobs'un kişiliği ve yaşam deneyimleri onu girişimcilik dünyasında büyük zirvelere taşıdı. Yenilikçi fikirleri ve odağı, Apple Company'nin dünyanın en değerli şirketleri kategorisine girmesini sağladı. Bununla birlikte, hayal gücü, başarılı bir girişimcinin ideal özelliklerine sahip olması nedeniyle, hayal gücü onu farklı ekonomik fırsatlarda öne çıkarmasına rağmen, başarısı, kariyeri boyunca ortaya çıkan geniş ekonomik fırsatlara atfedilebilir.