Sosyal Medya Pazarlaması Nedir? Neden Önemlidir?

Web 2.0'ın temeli olan sosyal medya, günümüz ticaretinde en büyük etkenlerden biridir. Ticaret küreselleştiği için bunu yaygınlaştırabilmenin yolu sosyal medyadan geçer. Bundan dolayı pazarlama ve sosyal medya kavramları büyük önem kazanmıştır.

İpucu

Sosyal Medya kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Sosyal Medya Danışmanlığı sayfamız ilginizi çekecektir.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Pazarlama ve marka hedeflerinize ulaşmak için sosyal medya ağlarında içerik oluşturmayı ve paylaşmayı içeren bir internet pazarlama biçimidir. Yani sosyal medya ve pazarlama araçlarının bir araya gelmesidir. Sosyal medya pazarlaması terimi, bir şirketin ürün ve hizmetlerini pazarlamak için sosyal medya ve dijital pazarlama ağlarının kullanımını ifade eder. Sosyal medya pazarlaması , şirketlere mevcut müşterilerle etkileşim kurmanın ve yeni müşterilere ulaşmalarının bir yolunu sunarken, arzu ettikleri kültür, misyon veya tonu tanıtmalarına izin verir. Sosyal medya pazarlaması, pazarlamacıların çabalarının başarısını izlemelerine olanak tanıyan amaca yönelik veri analizi araçlarına sahiptir.

sosyal medya pazarlamaSosyal Medya Marketing Nedir?

Sosyal medya marketing, her büyüklükteki işletmenin potansiyel müşterilere ve müşterilere ulaşması için güçlü bir yoldur. Müşteriler zaten sosyal medya aracılığıyla markalarla etkileşime giriyor ve Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest gibi sosyal platformlar aracılığıyla doğrudan hedef kitle ie etkileşim sağlar. Sosyal medyada harika bir pazarlama, işi kayda değer başarılı hale getirir, sadık marka savunucuları yaratır ve sosyal medya satış teknikleri konusunda gelişim sağlar.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal medya , herhangi bir şirketin dijital pazarlama sosyal medya stratejisinin başarısı için çok önemlidir. Sosyal medya ve sosyal pazarlama buna rağmen, her tür ve boyuttaki marka bu aracı tam potansiyeliyle kullanmıyor. "Takip", "beğeni" ve "paylaşım" sayıları hala önemli olsa da, bir markanın güvenilirliği bundan çok daha fazlası ile ayırt edilir. Günümüzde sosyal medya, markaların izleyicilerinin ihtiyaçlarını tam olarak anlaması gereken benzersiz bir dizi beceri gerektiriyor.

sosyal medya pazarlamasıSohbet robotlarını kullanmaya başla: Herhangi bir insan müdahalesine ihtiyaç duymadan müşterilerinizle iletişim kurabilen ve sorunları çözebilen tek dijital araç oldukları için bu şaşırtıcı değildir. Pazarlama iletişiminde sosyal medya, sohbet robotları ile tüketicilerin artık en rahat etkileşimde bulundukları platformlar olan sosyal medya ile bütünleşir. Chattypeople gibi platformlar, yapay zeka destekli bir sohbet robotunu sosyal medya stratejinize entegre etmeyi kolaylaştırır.

Müşteriler için kişiselleştirilmiş bir deneyim yarat: Chatbot'lar yalnızca belirli günlük görevleri otomatikleştirmenin harika bir yolu değildir ve doğru şekilde uygulanırsa, chatbot müşteriler için daha kişiselleştirilmiş deneyimler sosyal medya stratejisi oluşturma konusunda olanak tanır. Reklamları açılış sayfalarına bağlama yöntemi bırakılıp ve hedef kitle için sohbet robotu ile Messenger penceresinde reklamlar oluşturulur.

Etkili bir içerik, sosyal medya pazarlama stratejisi oluştur: Kalite anahtardır ve içerik bir istisna değildir. İçerik pazarlaması, uzun süredir öne çıkan bir pazarlama biçimi olmuştur ve bu, yakın zamanda değişmeye hazır değildir. Birçok marka, kaliteli içeriği doğru gönderi programı ve doğru gönderi sıklığıyla ilişkilendirmiyor. Yukarıdakilerin tümü ile birlikte yüksek kaliteli SEO içeriği, doğru zamanda doğru müşterileri getirmenize yardımcı olacaktır. Organik bir kitle çekme yeteneğinin yanı sıra, iyi bir içerik pazarlama stratejisi ücretsiz olarak uygulanabilir. Optimize edilmiş ve kapsamlı içeriğinizle birlikte alakalı bir hashtag stratejisi oluşturduğunuzdan emin olun.

Hedef kitle için bir topluluk oluştur: "Takipçiler" ve diğer birçok ölçüt önemli olsa da, sosyal medya başarısının "hepsi olmak ve her şeyin sonu" değildir. İzleyicilere sadece bir robot olmadığını göstermek gerekir. Hedef kitle için marka ile ilişki kurabilmesi için mizah ve duygular yoluyla kişiliği gönderilere entegre edin. Sosyal medya tamamen sosyal olmakla ilgilidir ve müşterileriniz aynı tür gönderileri tekrar tekrar görürlerse ilgilerini kaybederler.

Farklı bir içerik stratejisiyle profilleri canlandır: İnsanlar arada bir iyi görüntülere, eğlenceli videolara ve bazı ilginç podcast'lere yanıt verir. Bu tür medyaları düzenli olarak kullanarak içerikleri canlandır. Gönderilen ve paylaşılan tek şey metinse, sosyal medya sayfaları mülayim görünür, bu nedenle hedef kitlenin dikkatini çekmek için diğer medya türleri kullanılır. Bu aynı zamanda markaya bir kişilik düzeyi katmanın harika bir yoludur.

Marka savunucuları kullan: En iyi tanıtım aracını ve markayı sevenler insanlardır. Yeni müşteriler bulmaya odaklanmak yerine, mevcut müşterilerden yararlanılır. Mevcut müşterilere ek olarak, şirket çalışanları da kullanılır.

İlgili kanallarda profiller oluştur: Günümüzde insanlar, mümkün olduğu kadar çok kişiye ulaşmak amacıyla mevcut her sosyal medya kanalında profiller oluşturuyor. Ne yazık ki bu zihniyetle seçtiğiniz hedef kitleye ulaşılamaz. Sosyal medya kanalları seçilirken alıcı kişiliğine bakmak çok önemlidir.

Bir sosyal medya bütçesi oluştur: Sosyal medya platformları, en önemli olmasa da pazarlama biçimlerinden biridir. Sosyal medya çalışmalarına doğru bütçeyi ayırmak başarı için çok önemlidir. Sadece bu değil, bu bütçeyi doğru stratejiyle kullanmak, seçtiğiniz hedef kitleye ulaşmanın en uygun maliyetli yolu olacaktır. Sosyal medya çok daha kişisel bir düzeyde kullanıldığı için, müşteriler ile çok daha derin bir bağ kurabilen bir yer olduğunu da görülür.

Kanallar arası kampanyalar yürütün: Müşteriler ile daha fazla etkileşim kurmak için tüm sosyal medya kanallarında, kanallar arası kampanyalar yürütülür. Bu kampanyaların bugün hemen hemen her şirket tarafından yürütüldüğünü unutmamak gerekir. Bu nedenle kalabalığın arasından sıyrılmak için bir avantaj sağlamak gerekir. Kitlenin amaç ile ilişki kurabilmesi için sosyal medya pazarlama planı kampanyalarına duygusal bir bileşen eklenir.

Canlı yayına geçerek bir hikaye anlatın: Diğer platformların yanı sıra Facebook ve Instagram, büyük markalar tarafından henüz tam potansiyeline kullanılmayan kendi canlı akış özelliklerini yarattı. Onlarla rekabet etmek için, bu canlı özellikleri, gerçekten yakalanmadan önce kullanmak bir gereklilik olmuştur.

Dünya çapındaki işletmeler, yavaş yavaş müşterileri web sitelerinden ziyade sosyal medya platformlarında toplamakla meşgul oluyor. Yukarıda özetlenen strateji ile, yalnızca köklü markalarla rekabet etmek için değil, aynı zamanda zamanın testine dayanacak bir sosyal medya pazarlama planı da oluşturulur.

Sosyal Medya Pazarlama Yöntemleri

Bugün, her işletmenin güçlü bir sosyal medya varlığına ihtiyacı var. Küçük bir yerel mağaza veya çok uluslu bir şirket işletiyor olsanız da, sosyal medya pazarlama stratejinizin önemli bir parçası olmalıdır. Bir sosyal medya platformu yalnızca hedef kitle ile bağlantı kurmaz, marka hakkında farkındalığı artırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda olası satışları ve satışları da büyük ölçüde artırır. Dünya çapında yaklaşık 2,96 milyar insan sosyal medya platformlarını kullandığından, bu geçici bir trend değildir.
Bu pazarlama becerilerini geliştirmeye yarayan yöntemler;
Hedeflerini düzenle: Sağlam bir pazarlama hedefine sahip olmak her işletme için çok önemlidir. Ayrıca dijital ve sosyal medya pazarlama yönetimi açısından hayatidir. Ancak, neyi başarmak istediğinizi bilmiyorsanız, ona nasıl ulaşacaksınız? Sosyal medya pazarlamanıza hızlı bir şekilde başlamadan önce, pazarlama çabalarınızla uyumlu olacak net hedefler ve hedefler belirleyin. Hedefinizi yazmanız tavsiye edilir. Bir araştırma , hedeflerinizi yazarsanız başarılı olma ihtimalinizin daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Hedeflerinizi düzenlemek için şunları yapılır: Numarayı kullan (10.000 Facebook takipçisine ulaşmak gibi), Bir son tarih belirleyin, Hedeflerinizi spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamana dayalı yapılır.
Kitle hakkında bilgi edinin: Başarılı bir sosyal medya stratejisi oluşturmak için hedef kitleniz hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Onların ihtiyaçlarını, isteklerini ve arzularını bilmelidir. Aşağıda, hedef kitlenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek birkaç taktik bulunmaktadır. Acı noktalarını daha iyi bilmek için kitlenizi araştırın, demografilerine bir göz atın, hedef kitleniz tarafından kullanılan forumlardaki konuşmalara katılın, sosyal medya kanallarınızdaki yorumlara yanıt verin ve geri bildirim almak bu konuda yardımcı olur.

Farklı sosyal medya platformları için çeşitlendirilmiş içerik üret: Çoğu işletme için Instagram'a fotoğraf ve Twitter'a kısa tweet göndermek kolaydır. Ancak çoğu sosyal medya platformunda video, fotoğraf, bilgi grafikleri, blog gönderileri ve daha fazlası dahil olmak üzere farklı türlerde içerik görüntülenir. Bu çok önemlidir, çünkü aynı içeriği tekrar tekrar üretmeye devam ederseniz, hedef kitlenizi sıkabilir ve bu da sizi hedeflerinize ulaşmaktan alıkoyabilir. Çeşitlendirilmiş içerik sağlayarak, hedef kitleniz için en iyi içerik türlerini de belirlersiniz.
Video içeriğini göz ardı etme: Video pazarlama, sürekli büyüyen sosyal medya pazarlama trendlerinden biridir. 2018'de Amerika Birleşik Devletleri'nde ki tüm internet kullanıcılarının %85'i aylık olarak farklı cihazlarda çevrimiçi video içeriği izlemiştir. Videonun işletmenizi tanıtmak için mükemmel bir araç olduğunu gösterir. Her yıl farklı sosyal medya platformlarında milyonlarca saatlik video içeriği izlendiğine şüphe yok. Ancak videolarınızın doğru kişiler tarafından izlenmesi gerekir. Sonuçta, izleyiciler pazarınıza ait değilse, bir videonun viral hale gelmesinin bir anlamı yoktur.
Videolarınızı izledikten sonra yapmalarını istediğiniz işlemleri yapabilmeleri için doğru kişileri hedeflemeye çalışın. Aynı şekilde pazarlama stratejilerinizi planlamadan önce hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Hedef kitlenizi belirlemek için kullanabileceğiniz araçlardan bazıları, Google Analytics Kitle Sekmesi, Anahtar Kelime Planlayıcı, Facebook İşletme Sayfası İstatistiklerini içerir. Hedef kitlenizi cinsiyetlerine, ilgi alanlarına, yaşına, mesleğine, bilgi düzeyine veya konumuna göre daraltın. Ayrıca, sosyal medyada ürün pazarlama veya hizmetlerinizi tam olarak açıklayan ve hedef kitlenizin ve potansiyel müşterilerinizin sorgularının çoğunu yanıtlayan Magisto gibi araçlarla kaliteli bir video oluşturun.
Hayranlarınızdan ve takipçilerinizden kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği paylaşmayı deneyin: Sosyal medya profillerinizde kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği paylaştığınızda, takipçilerinize markanız hakkında yeni bir bakış açısı kazandırır ve daha güçlü ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. Bir anket bile insanların ortalama bir kişinin içeriğine işletmelerden daha fazla güvendiğini ortaya koyuyor.sosyal medya

Alıcılarınızdan ürün ve hizmetlerinizle ilgili deneyimlerini paylaşmalarını isteyebilirsiniz, böylece bu içeriği sosyal medya profillerinizde kullanabilirsiniz. Örneğin, bir mobilya mağazası işletiyorsanız, alıcılarınızdan mobilyalarınızı evlerinde nasıl konumlandırdıklarının resmini paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Bundan sonra, diğer potansiyel müşterilere ürünlerinizi nasıl kullanabilecekleri hakkında bir fikir vermek için bu resimleri alıcıların profil bağlantısıyla sosyal profillerinizde paylaşabilirsiniz. Diğer potansiyel alıcıların markanıza olan ilgisini kesinlikle artıracaktır.

Eğitim verin: Hedefiniz ne olursa olsun, müşterilerinize ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında eğitim vermelisiniz. Eğitim vermek, hedef kitlenizle ilişki kurmanın en iyi yollarından biridir. Kitlenize pratik tavsiyeler veya değerli bilgiler verdiğinizde, size bir otorite olarak bakarlar ve sadık müşterileriniz haline gelirler. Sosyal medya, takipçilerinizi işiniz hakkında hiçbir engel olmadan eğitebileceğiniz harika bir platformdur. Size kolaylık sağlamak için blog gönderileri, teknik incelemeler, web seminerleri ve daha fazlası gibi eğitim kaynakları sağlayabilirsiniz.

Daha az tanıtım ve daha fazla hikaye anlatımı: Eğitici bir yaklaşım benimserseniz, satmaktan daha çok öğretirsiniz. Hikaye anlatımı da doğası gereği eğiticidir. Bununla birlikte, hikaye anlatmanın gücü, insanlara farkında olmadıkları şeyleri öğretmede değil, ilgili karakterleri ve duygusal tepkileri uyandıran durumları sergilemede yatar. Bu tepkiler, içeriğin sosyal medyada kendi kendini tanıtmasını içermesinden daha etkili bir şekilde eylemi teşvik eder.

Etkileyici pazarlamayı deneyin: Etkileyici pazarlama, ürünlerinizi sosyal medya platformları aracılığıyla tanıtmanın ideal bir yoludur. Etkili bir kişiyle işbirliği yaptığınızda, yalnızca marka bilinirliğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda güven de oluşturur. Belki de Kuzey Amerika'daki perakendecilerin yaklaşık 2/ 3'ünün bir tür etkileyici pazarlama kullanmasının nedeni budur .
Sanal Özel Ağ'dan yararlanın: VPN'in yalnızca IP adresinizi gizlemek için bir araç olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. VPN, yalnızca genel bir ağda gizliliğinizi sağlayan bir güvenlik aracı değildir; bundan çok daha fazlası. Çoğu yeni işletme, bir VPN'nin rekabetlerini anlamalarına yardımcı olabileceğinin farkında değildir. Pazarlama kampanyaları başlatmaktan PPC reklamlarını izlemeye, arama motoru sıralamalarını değerlendirmeye kadar, VPN'nin yardımcı olduğu birçok yer var. YouTube'un dönemin en popüler video platformu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Alexa'ya göre YouTube, Google'dan sonra dünya çapında en popüler 2. arama motorudur.

YouTube'da reklam vermenin sayısız faydası vardır. En önemli avantajlarından biri, işletmenize daha geniş bir erişim sağlamasıdır. Farklı bölgelerde, eyaletlerde veya ülkelerde bir hedef kitleniz varsa, o bölgede en iyi neyin işe yaradığını bilmeniz gerekir. Peki, VPN bu durumda size yardımcı olabilir. Bir VPN kullanarak konumunuzu hedef kitlenizin bulunduğu bölgeye veya bölgeye öğrenebilirsiniz. Böylece hedef kitleniz, onların sorunları ve ihtiyaçları hakkında bilgi edinirsiniz. Bu bilgilere dayanarak müşterinizin kişiliğini, ne aradığını anlayabilir ve buna göre pazarlama stratejileri oluşturabilirsiniz.
Sadık müşterilerin coşkusundan yararlanın: Sadık müşterileriniz marka savunucusu olma potansiyeline sahiptir. Potansiyel müşterilerin işinizde çok daha hızlı bir şekilde güven oluşturmasına yardımcı olan sosyal kanıtlar sağlayarak markanızın bilinirliğini artırabilirler. Dijital ve sosyal medya pazarlama yönetimi, sadık müşterilerinizi marka savunucuları olmaya motive etmek için harika bir araçtır.

İnsanlaştırmayı artırın: Hepimiz robotlara kıyasla insanlara daha güçlü tepki veririz. Markanızı sosyal medya platformlarında insanlaştırarak pazarlama stratejinizi güçlendirebilirsiniz. Belki de yorumlarınıza ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklere yanıt vererek takipçilerinizle etkileşim kuruyorsunuz. Ancak bu yeterli değil. Rekabette bir adım önde olmak için ekip üyelerinizi ve onların hikayelerini öne çıkarmalı ve sosyal medya pazarlama çabalarınızın her birini benzersiz marka hikayenize bağlamalısınız. Gönderilerinize mizah aşılamaya çalışın. Ancak bu, herhangi bir şeyle gidebileceğiniz anlamına gelmez. Eğlence ve bilgi dengesini koruyun.

sosyal medya pazarlaması nedirSosyal medya pazarlaması için sohbet robotlarının kullanımı: Yıllar geçtikçe, sohbet robotları çok yol kat etti. Günümüzün botları daha akıllı ve kullanışlı. İlk müşteri hizmeti sağlama, bir işlevi otomatikleştirme ve kullanıcı deneyimini artırma yeteneğine sahiptirler. İnsanlar bile botları sevmeye başladı. HubSpot tarafından yürütülen bir anket, katılımcıların %47'sinin bir chatbot kullanarak ürün satın almaya açık olduğu sonucuna vardı.

Chatbotların sosyal medyada daha yaygın hale geldiğini söylemek yanlış olmaz. Chatbot'unuzu birden fazla platformla senkronize edebilirsiniz. Örneğin, Facebook Messenger'ınızda bir sohbet robotu sunabilirsiniz ve bu, Twitter doğrudan mesajları aracılığıyla da kullanılabilir. Sosyal medya profillerinizde tutarlı bir deneyim sağlayacaktır. Chatbot'lar sohbet başlatmak, satışı teşvik etmek, soruları yanıtlamak ve bireysel müşteri desteği sunmak için kullanılabilir.

Sosyal medya, herhangi bir işletme için pazarlama stratejisinin önemli bir parçası haline geldi. Geniş bir kitleye ulaşmanın, uzmanlığınızı göstermenin, özgünlüğünüzü göstermenin, katılımı teşvik etmenin ve duyarlı ve hızlı destek sunmanın harika bir yoludur ve bu dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanlığı gibi sektörler yaratmıştır. Sosyal medya platformları başkalarıyla sohbet etmek için yaratılmıştır. Hedef kitlenizi birinci öncelik haline getirmediğiniz sürece istediğiniz sonuçları göremezsiniz. Ayrıca, her sosyal medya platformu farklıdır, bu nedenle ne tür içeriğin onlara en iyi geldiğinin bilinmesi gerekir.

Sosyal Medya Pazarlama Araçları

Dijital pazarlama ve sosyal medya, bir süredir en uygun maliyetli çevrimiçi pazarlama stratejilerinden biri olmuştur. Sosyal medya, bunun için ödeme yapmak zorunda kalmadan görünürlüğünüzü ve marka bilinirliğinizi artırmanıza olanak tanır. Ancak, sosyal medya kampanyalarınızı ölçeklendirme zamanı geldiğinde, ekstra bir şeye ihtiyacınız var.
Cephaneliğinizde bazı önemli pazarlama araçları olmadan sosyal medyaya hakim olamazsınız. İyi sosyal medya araçları, paylaşacak daha fazla içerik bulmanıza yardımcı olur. Gönderileri mükemmel zamanda planlamak ve kampanyalarınızın etkinliğini ölçmek için bunları kullanın. Dahası, sosyal varlığınızı geliştirmek için kullanabileceğiniz eyleme dönüştürülebilir bilgiler sağlarlar. Bunu sosyal medya pazarlama uzmanı yapar.
OptinMonster, ziyaretçilerle tam olarak doğru zamanda etkileşim kurmanızı sağlayan güçlü bir potansiyel müşteri oluşturma aracıdır. Görsel olarak çarpıcı ışık kutuları, açılır pencereler ve olası satışları yakalayan açılış sayfaları oluşturmak için bir sürükle ve bırak şablonuna sahiptir. Posta listenizi büyütmekten terkedilmiş arabaları kurtarmaya kadar her şey OptinMonster'ın harika araç seti kullanılarak çözülebilir.
Gerçekten harika bir şey duymaya hazır mısınız? OptinMonster artık sosyal medya pazarlama kampanyanızın bir parçası olabilir. ManyChat'e bağlanmak için yeni ChatBot öğesini kullanmanız yeterlidir . Bunu yaptıktan sonra, en iyi performans gösteren tercihlerinizi Facebook Messenger üzerinden paylaşmaya hazırsınız. Tweepi, daha fazla takipçi edinmenize yardımcı olan bir Twitter aracıdır.
sosyal medya marketingİlk olarak, konunuzla ilgilenen alakalı kullanıcıları bulur. Ardından, bu kullanıcılardan tweet'lerde bahsederek, bir listeye ekleyerek veya takip ederek etkileşime geçebilirsiniz. Socedo, sosyal medyadaki alıcı kişiliğinize uyan kişileri otomatik olarak keşfeder ve sosyal medya ile dijital pazarlama birbirine entegre olmuş olur.
Bunu, gerçek zamanlı sosyal davranışa bakarak ve ardından bireyleri bu verilere göre kategorilere ayırarak yaparlar. Hedef kitleniz olduğunda, takipçileri birden çok segmente ayırabilirsiniz. Bu şekilde, içeriğinizi ve promosyonlarınızı yalnızca ilgili segmentlerin almasını sağlayabilirsiniz. Socialbakers, takipçilerinizin verilerine dayanarak kararlar almak için bir araç takımıdır. Rakiplerinize karşı performansınızı ölçebilir, ardından bu bilgileri içeriğinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz.
Bu bilgiler, kampanyalarınızdan para kazanırken değerlidir. Bütçeyi daha etkin bir şekilde kullanırken, aynı zamanda müşteri edinme, elde tutma ve büyümeyi artırmak için kullanabilirsiniz. ZeroFOX, tüm popüler sosyal medya platformlarının yanı sıra Slack, Google Play ve Apple's App Store ile çalışan bir güvenlik aracıdır. Markaları tanımlar ve sosyal medya hesaplarının kontrolünü ele geçirmek isteyen bilgisayar korsanlarına karşı korur.
Ama hepsi bu değil. Platform ayrıca müşterilerinin sosyal medya itibarını korumak için çalışır. Bunu, saldırgan ve kasıtlı olarak rahatsız edici içeriği kaldırarak, kimliğe bürünme profillerini ortadan kaldırarak ve takipçileri dolandırıcılara karşı koruyarak yaparlar. Followerwonk , yalnızca Twitter ile kullanım için bir araçtır. Aynı zamanda bu listedeki en kapsamlı ve kullanışlı araçlardan biridir. Followerwonk, Twitter hedef kitlenizi analiz etmenize ve optimize etmenize yardımcı olacaktır.
Bunu, takip etmeniz için insanları önererek yapar ve nihayetinde tabanınızı büyütmenize yardımcı olur. Twitter, sosyal medya pazarlama kampanyanızın bir parçasıysa, bu araç olmazsa olmazlardandır. Agora Pulse, sosyal medya dijital pazarlama yönetimi için basit ve uygun fiyatlı bir çözümdür. Tüm temel planlama ve analiz özelliklerine sahiptir ve ayrıca yarışmalar, testler ve promosyonlar düzenleyebilirsiniz.
Hatta sosyal medya pazarlama kampanyanızın rakiplerinize karşı ne durumda olduğunu görmenizi sağlar. Denemek ister misin? Ücretsiz denemelerinden yararlanın ve nasıl beğendiğinizi görün. Twitter Analytics, Twitter pazarlama kampanyanızın performansını ölçmenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır. Tweetlerinizin yeterli beğeni, yorum ve retweet alıp almadığını bilmek ister misiniz? Twitter Analytics' raporları size tüm bu bilgileri ve daha fazlasını verir.
Bu şekilde, insanların içeriğinizle nasıl etkileşime girdiğine bakabilir ve kampanyanızı buna göre ayarlayabilirsiniz. Tailwind, Pinterest ve Instagram'da içerik oluşturmaya yönelik bir araçtır. Aynı anda birden fazla panoya sabitlemek, toplu yükleme yapmak ve gönderileri planlamak için Pinterest ile birlikte kullanın. İçeriği planlamayı her zamankinden daha kolay hale getiren bir sürükle ve bırak takvimi ile birlikte gelir. Revive Old Posts, eski gönderileri otomatik olarak sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanıza olanak tanır. Bu, kullanıcılarınıza sitenizdeki popüler içeriği keşfetme ve bunlarla etkileşim kurma şansı verir. Ayrıca, sosyal medya hesaplarınızı aktif tutmanıza yardımcı olur.
Twitter, Facebook, LinkedIn, Instagram, Pinterest ve Tumblr'da gönderileri, sayfaları, medyayı ve özel gönderi türlerini hızlı ve kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz. Ve Revive Old Posts, gönderinizin kategorilerinden, etiketlerinden ve hatta özel alanlarından getirerek etiketlerden veya kategorilerden hashtag'leri otomatik olarak ekler. BuzzSumo, web'de ki yeni ve popüler içerikleri keşfetmek için bulduğumuz en iyi araçlardan biridir. Bununla, bir konuyu veya bir anahtar kelime seçimini ekleyebilirsiniz.
Oradan, bu kategorilerdeki popüler trend gönderilerinin bir dökümünü alacaksınız. İçeriğin nasıl viral hale geldiğini görmek ister misiniz? BuzzSumo ayrıca size anahtar kelimeyle ilgili içeriği paylaşan etkileyicilerin bir listesini verir. Bunu, içerik pazarlama kampanyanız için fikirleri araştırmak ve sektörünüzdeki en etkili kişilerle bağlantı kurmak için kullanın.

Sosyal Medya Pazarlama Örnekleri

3,1 milyondan fazla takipçisi ile Ipsy, abonelik glam çantalarını sergilemeye gelince her şeyden biraz sağlar. Bu başarılı sosyal medya pazarlama örnekleri konusunda onu en iyilerden biri yapmıştır. Tüm bunlar, yukarıdaki gibi harika aktivasyonları kullanırken, kullanıcıları Instagram hikayelerinde yer almak için hashtag'leriyle paylaşmaya teşvik ediyor. Instagram'ın güzelliği, size görüntü açısından hemen hemen her şeyi yapma yeteneği vermesidir.
Örneğin, Ipsy, modaya uygun güzellik ürünlerine ek olarak memleri ve motivasyonel alıntıları kullanır. Karl Lagerfeld hashtag'leri kullanarak sadık müşterilerinden resim ve videolar toplayabildi ve bunları web sitelerinde bir arama kitabında görüntüledi. Bunu yaptıktan sonra, ortalama sipariş değerinde %20.84'lük bir artış gördüler. Cluse, etiketleme yoluyla evangelistlerine kredi verir ve alışveriş yapmak isteyenler için işleri kolaylaştırmak için alışveriş yapılabilir bir besleme kullanır. Bu tür beslemeler, hem daha fazla satış hem de özel takipçiler elde etmek isteyen markalar için iyi sosyal medya pazarlama örnekleridir.
19.000'den fazla resim ve video topladıktan sonra Cluse, dönüşüm oranlarında %19'luk bir artış gördü. Cluse, dijital pazarlama ve sosyal medya yönetimi açısından en güzel örnektir. LuLaRoe, çılgınca popüler kadın giyim serisini olumlu hislerle modellemek için UGC'nin ve hashtag'lerin gücünden yararlanıyor. Hemen hemen her fotoğrafında, markasını giyen bir perakendeci veya kullanıcı sergiliyorlar. LuLaRoe, marka misyonerlerinin hashtag'lerini küratörlüğünü yaparak, uyumlarını gösteren sonsuz bir içerik akışına sahip.
Ayrıca, satın alabileceğiniz perakendecileri göstermek, tüm satın alma sürecini daha gerçekçi hissettirir. Beardbrand, “şehirli sakallılar” olarak adlandırdıkları kişiler arasında bir tür kült toplamıştır. Çarpıcı ortamlarda hem profesyonel modeller hem de ürün görselleri aracılığıyla Beardbrand sadece sakal ürünleri satmakla kalmıyor, aynı zamanda bir yaşam tarzı da satıyor.
Beardbrand, eylem halindeki ürünlerine ek olarak, yeni ürün lansmanları etrafında hype oluşturmak için çeşitli eşantiyonlar yürütmek için Instagram pazarlamasını da kullanıyor. Bu tür eşantiyonlar, vızıltı yaratmanın ve takipçilerinizin ürünleriniz hakkında konuşmasını sağlamanın kesin bir yolunu temsil eder.
Dijital ve sosyal medya pazarlama, şirketlerin başka türlü uğraşmak zorunda kalmayabilecekleri engeller de yaratabilir. Örneğin, bir şirketin ürününün tüketicilerin hastalanmasına neden olduğunu iddia eden viral bir video, iddianın doğru veya yanlış olmasına bakılmaksızın şirket tarafından ele alınmalıdır.
Bir şirket mesajı doğru bir şekilde ayarlayabilse bile, tüketicilerin gelecekte şirketten satın alma olasılığı daha düşük olabilir. Dijital pazarlama ve sosyal medya yönetimi grafikleri tasarlamasına yardımcı olan bir araçtır. Visage'ın grafik şablonları, markanızın stilini ve tonunu yönetmeyi kolaylaştırır. Bu şekilde, tüm sosyal platformlarda tutarlılığı sağlayabilirsiniz. Düzenlenebilir tasarımlar, role göre belirlenen kısıtlamalarla grafikleri güncellemek ve yeniden düzenlemek için ekibinizle işbirliği yapmanıza olanak tanır.

 

Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinin...

Dijital Pazarlama Ajansı Hizmetlerimiz: SEO ve Web Sitesi Yönetimi, Marka Konumlandırma ve Marka Stratejisi, Kreatif Hizmetler, Sektör ve Rakip Analizi, Sosyal Medya ve Google Ads Yönetimi, İnstagramda Reklam Verme, İçerik Pazarlama ve E-mail Pazarlama.

SEO Ajansı Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO ve İçerik Planlama.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmetlerimiz: İşinizi Google Ads ile Büyütüyoruz, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İle Arama Sonuçlarına Hakim Olmanızı Sağlıyoruz, Kişiye Özel E-Posta Pazarlama Çalışmalarını Uyguluyoruz, Sosyal Medya Yönetimi ve İçerik Pazarlama Çalışmalarını Gerçekleştiriyoruz.