Sosyal Medya İçerik Üretimi Nedir?

Sosyal medya, içerik oluşturma sürecinde faydalı bir araç olabilir. Bir dizi potansiyel müşterinizle kişisel olarak etkileşim kurmanız için bir platform sağlar ve onlar ve onların beğenileri ve hoşlanmadıkları hakkında daha fazla bilgi edinmenize olanak tanır. Bir sosyal medya içerik stratejisi geliştirerek, popüler içerik fikirlerinden marka sadakati oluşturmaya ve erişimi genişletmeye kadar çeşitli konularda sosyal medya takipçilerinizden geri bildirim talep edebilirsiniz.

Sosyal medya içerik stratejinize zaman ve emek harcadığınızda, hayranlarınız oluşturduğunuz içerikten ne kadar keyif aldıklarını size söyleyecektir. Platform içerisindeki trafiği ve paylaşımların yanı sıra yorumları da izleyerek, platformlarda en çok hangi parçaların başarılı olduğunu görebileceksiniz. Sosyal medya, milyonlarca ziyaretçiyi çekme potansiyeline sahip olduğundan, marka bilinirliğini ve itibarını artırmak için mükemmel bir platform olabilir.

içerik üretimi

Kitlenizin makalelerinize ve gönderilerinize tepkisini dikkatlice izlemelisiniz. En popüler konular, gelecekteki üretim çabalarında sosyal medya için içerik oluşturmak için kılavuz olarak kullanılabilir. Ayrıca, kullanıcılarınızın neleri ilgilendirdiği ve sektör markalarından ne öğrenmek istedikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için hem sayfanızda hem de sayfanızın dışında gerçekleşen konuşmaları dinleyebilirsiniz. Bu, bir editoryal takvim oluştururken de kullanışlı olacaktır.

Sosyal ağların yükselişi, insanların çevrimiçi içeriği nasıl tükettiğini değiştirdi. Sosyal medya pazarlamasının, dünyanın her yerinden kullanıcılara ulaşan sürekli artan sayıda mesaj ve benzeri görülmemiş sayıda insana ulaşma yeteneği ile son birkaç yılda istikrarlı bir şekilde büyümesi şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, herhangi bir zamanda çok fazla içerik mevcut olduğundan, pazarlamacılar, alakalı ve hedef kitlelerinde yankı uyandıran alakalı, yüksek kaliteli içerikle müşterilere ulaşmak için manzarayı dolaşmalıdır.

Her sosyal medya platformunun kendine özgü kuralları vardır. Her biri farklı bir format gerektirir. Pazarlamacılar kanalları doğru bir şekilde doldurmak ve hangi varlıkların ve kampanyaların hangi platformlara ait olduğunu belirlemek için uğraşırken, reklamcılar sıklıkla her kanala ve ekran boyutuna uygun video ve statik içerik oluşturmakla görevlendirilir.

Sosyal medya için içerik yönetimi, yaratıcıların ve pazarlamacıların marka tutarlılığını korurken ve izleyicilere etkili bir şekilde ulaşırken görselleri daha hızlı oluşturup paylaşmasını sağlayan yazılımlar sayesinde mümkün. En iyi sosyal medya kaynak yönetim sistemlerinde aşağıdaki unsurlar bulunur:

 • Pazarlamacıların bu görselleri kolayca işbirliği yapabileceği, paylaşabileceği ve dağıtabileceği merkezi bir havuzla, reklam öğelerinin içerik üretimini teşvik etmesine olanak tanıyan "şablonlar" aracılığıyla yaratıcı otomasyon.
 • Doğru kanalların doğru zamanda beslenmesini sağlamak için otomatik dağıtım.

Şirketiniz İçin En Uygun İçerik Türü Hangisidir?

Optimal bir içerik karışımı oluşturmak için, harekete geçirici mesajları (CTA) ve satın alma odaklı içeriği yaklaşık %20 ile sınırlamak iyi bir kuraldır, ancak bu, sattığınız ürün veya hizmete bağlı olarak değişecektir. Karar döngüsü kısaysa ve satın alma kararı duygusalsa, harekete geçirici mesaj daha güçlü olmalıdır.

Bu, video ve resim gibi görsel içeriğin yaygın olduğu moda endüstrisinde yaygındır.

Öte yandan, uzun karar döngüleri ve rasyonel karar verme, izleyicilerle bir ilişki kurmayı ve beyaz kağıtlar ve web seminerleri gibi içerik formları aracılığıyla bir satın alma kararına doğru beslemeyi içermelidir.

Sosyal medya gönderi planlamanız hakkında iyi bir fikriniz olduğunda, yayın tarihleri, içerik öğeleri ve sosyal ağlarla bir içerik takvimi oluşturmak, içerik türleri arasındaki dengeyi kurmanın harika bir yoludur.

İçerik planlama işlevlerinde, bazı sosyal medya yönetim araçları, içerik türünü renkle kodlamanıza olanak tanır.

Ancak tüm bu içerik türlerini sosyal medyada kullanabilmek için sosyal ağların sunduğu sınırlı sayıda yayın seçeneği ile yayınlamanız gerekmektedir.

İpucu

"Sosyal medya ajansı nedir?" gibi soruların cevaplandığı, bu kapsamdaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Sosyal Medya Ajansı sayfamız ilginizi çekecektir.

Sosyal Medya İçeriği Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

Başarılı, popüler sosyal medya içeriği oluşturduğunuzda, markanızın erişimini önemli ölçüde artırabilirsiniz. İnsanların zevk aldığı içerik oluşturmak ve tanıtmak, beğeni ve paylaşımlarla sonuçlanacaktır. Başlamak için bir sosyal medya içerik stratejisine ihtiyacınız olacak.

Bir strateji geliştirmeye başlamak için öncelikle kitlenizin kim olduğunu ve sosyal medyada ne aradıklarını anlamalısınız. Onlarla alakalı içerik oluşturmak isteyeceksiniz. Albert Solino gibi ajanslarla anahtar kelime araştırması yaparak sosyal platformlarınızda kullanmak için anahtar kelimeler bulabilirsiniz. Gönderiye başlamadan önce, gelecekteki gönderilerinizi planlamak için bir niyet modeli ve bir içerik takvimi oluşturmalısınız. İçerik stratejinizi test ettikten sonra, hedef kitlenizin ilgilenebileceği diğer konuları test etmek için adımları tekrarlayabilir ve içeriği değiştirebilirsiniz.

İnsanlar içeriğinizi paylaştığında, o ve markanız tüm bağlantılarının haber akışlarında görünecektir. Harika içerik, daha fazla takipçi kazanmanıza ve markanızı daha geniş bir kitleye tanıtmanıza yardımcı olacaktır. Topluluğunuz büyüdükçe, potansiyel müşterilerle sohbet etmek ve şirketinizden ne görmek istediklerini öğrenmek için daha büyük bir platformunuz olacak.

sosyal medya içerik

İçeriğimin ve Sosyal Medya Çalışmaların Birlikte İlerlemesini Nasıl Sağlayabilirim?

Sosyal medya ve içerik pazarlamasının her ikisi de birbirini ve web sitesinin genel başarısını etkiler. Rekabet etmek isteyen markalar, takipçileriyle sosyal platformlarda en iyi nasıl etkileşime geçileceğini ve içeriklerini topluluklarıyla bağlantı kurmak ve marka itibarlarını oluşturmak için nasıl kullanacaklarını anlamalıdır.

Sosyal medya takipçilerinizin hangi konuları görmekle ilgilendiğini belirlemek için anahtar kelime ve konu araştırması yapın. Araştırma ayrıca, önceki sosyal medya gönderilerini dikkatlice gözden geçirmeyi ve en çok dikkat çeken içerik parçalarını belirlemeyi gerektirir.

Ardından, tüm platformlarda sosyal medya hedef kitleniz için oluşturulan parçaları tanıtın. İnsanların hoşuna gideceğine inandığınız bir sosyal medya içerik stratejisi geliştirdikten sonra, bunu onlara bildirin. İnsanlara sağladığınız değer hakkında bir fikir vermek için gönderilerinizde ilgi çekici fotoğraflar ve faydalı özetler kullanın.

Son olarak, başkalarını sosyal medya topluluğunuza katılmaya teşvik edin. Sayfanızda veya bir makalede yapılan yorumlara yanıt verin, insanları ürünlerinizi veya hizmetlerinizi kullanarak kendi fotoğraflarını sayfanıza yüklemeye davet edin ve katılımı teşvik etmek için açık uçlu sorular sorun. Topluluğunuz ne kadar büyük olursa, sosyal medya içerik stratejiniz o kadar başarılı olur. 

Ayrıca, Instagram markalı içerikler ile sosyal medya içerik üretimi yapılabilmektedir.

İlgi Çekici Sosyal Medya İçeriği Oluşturmak için Kanıtlanmış Stratejiler

Kitlenizi oluşturun

Pazarlama uzmanı Mark Schaefer'e göre, niş alanınıza yeni başladığınızda, içerik oluşturma yerine izleyici büyümesine öncelik vermek en iyisidir.

Twitter'da insanlar ilgi alanlarına veya konumlarına göre listeler halinde düzenlenir. Örneğin, bir pazarlama uzmanları listesinde olabilirsiniz. Alanınızdaki bir etkileyici için bu listeleri arayabilirsiniz. Ardından, takipçilerini takip edin ve sonunda bazıları sizi takip edecektir.

Bu listeleri, insanların ne hakkında konuştuğu konusunda güncel kalmak için de kullanabilirsiniz. Twitter ayrıca, insanları bulmanıza ve markanızın hitap ettiği hedef kitleye veya demografiye ulaşmanıza olanak tanıyan gelişmiş bir arama özelliğine sahiptir.

Twitter, potansiyel müşteriler bulmanızı sağladığından, işletmenizin olası satışlar oluşturmasına yardımcı olmada kritik öneme sahiptir. Bu kişileri Twitter'da aramaya başlayabilir ve sonunda diğer pazarlama platformlarını kullanarak onlarla olan ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

Schaefer'ın bir başka ipucu da, uygun zamanda gönderi paylaştığımızdan emin olmaktır. Gönderinizin olabildiğince çok kişiye ulaşmasını istiyorsunuz ve bunu yapmanın tek yolu, hedef kitlenizin en aktif olduğu zamanda yayınlamak. Bu, gün boyunca gönderi yayınlayacağınız anlamına gelebilir, ancak her gönderi arasında 30 dakika ila bir saat boşluk bıraktığınızdan emin olun.

Anında rapor verin

Bu, insanları size yaklaşmaya ve sizinle güvene dayalı bir ilişki kurmaya teşvik eder. Bu etkileşimi oluşturduktan sonra hedef kitlenize alakalı, ilgi çekici ve eyleme geçirilebilir içerik sağlamaya devam etmelisiniz.

Gönderilerinizi, tavsiyenizin nasıl çalıştığına dair örneklerle yedekleyin ve sonuna bir harekete geçirici mesaj eklemeyi unutmayın.

Sosyal medya reklamlarını kullanın

Ian Cleary'ye göre, sosyal medya akışlarında görünen "sayfa benzeri" reklamlar oluşturarak kitlenizi sosyal medyada hedefleyebilir ve yeni hayranlar kazanabilirsiniz. Bu aynı zamanda onları blogunuza yönlendirmeye ve marka etkileşimini artırmaya yardımcı olacaktır.

Önceki içerikleri inceleyin

Neal Schaffer, bir sosyal medya gönderisi yapmadan önce analizlere bakmanızı tavsiye ediyor. Sosyal medya popülerliği açısından daha önce ne tür gönderilerin başarılı olduğunu görmek için sosyal medya analiz sitelerinden gelen geçmiş verileri inceleyin.

Gönderinizle ilgili bir anahtar kelime yazmanız yeterlidir; çoğu platform, o anahtar kelime için en popüler paylaşılan içeriğin bir listesini görüntüler.

Ayrıca içeriklerin başarısı sosyal medya platformuna göre değişiklik gösterdiğinden, içeriğinizi sosyal ağ türüne göre kategorilere ayırabilir ve buna göre gönderiler oluşturabilirsiniz. Bazı platformlar, içeriği zamana göre filtrelemenize de izin vererek, son 24 saat içinde popüler olan içeriği bulmanızı ve taklit etmenizi sağlar.

Kitlenizle etkileşimde kalın

Markaların belirli bir kampanya için hedef kitleleriyle etkileşim kurması ve ardından durması yaygın bir durumdur.

Matt Navarra'ya göre, sosyal medya yöneticileri, ister özel olarak mesajlaşarak isterse yorumlara yanıt vererek olsun, hedef kitleleriyle günlük olarak etkileşime geçmelidir. Bunu tutarlı bir şekilde yapmak, müşterilerinizle uyum ve ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir.

Amacınızı bilin.

Madalyn Sklar'a göre markanız için net bir vizyon ve misyona sahip olmak, daha etkin bir şekilde ortaya çıkmanızı sağlar. Değerlerinizi ve yarattığınız markanın türünü anladığınızda, otomatik olarak güven kazanırsınız. Ve bu güvence çekici.

Her gün hedeflerinizi ve değerlerinizi içeriğinize dahil etmeye çalışın. Bu, doğru insanları sosyal medya profillerinize çekmenize yardımcı olacaktır. 

Otorite sağlayın.

Mike Allton'a göre, kendinizi sektörünüzde yetkili bir otorite olarak kurmak sizi çok ileriye götürecektir. Yemek hakkında blog yazıyorsanız, gönderilerinizin ağız sulandıran yemek fotoğrafları ve yaratıcı tariflerle dolu olduğundan emin olun. Bir moda blogcusuysanız, görsel olarak çekici resimler göndermelisiniz.

Alakalı ve yüksek kaliteli içerik yüklerseniz, alanınızda hızla bir otorite haline gelirsiniz.

Müşteri odaklı olun.

Sayfanıza bir işletme sayfası gibi görünmek yerine kişisel bir dokunuş katın. Kişisel bir sayfadaymış gibi yayınlayın. Müşteriler şirketlerden çok insanlara güvenir, bu yüzden bunu yapmak uzun vadede size fayda sağlayacaktır.

İnsanların sosyal medyada ne dediğine dikkat edin. Daha sonra daha geniş bir kitleye ulaşmak için stratejinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca, kendi bakış açılarını dikkate aldığınız için size saygı duyacaklar.

Sosyal Medya İçerik Fikirleri

Sosyal Medya İçerik Önerileri

 1. Takipçilerinizden/abonelerinizden gelen soruları yanıtlayın.
 2. Kullanıcıların içerik oluşturmasına izin verin.
 3. Yarışma düzenleyin.
 4. Son gelişmeleri takip edin.
 5. Takipçilerinize sorular sorun.
 6. Videolar çekin.
 7. Deneyimlerinizi paylaşın.
 8. Ücretli sosyal medya reklamcılığını kullanın.
 9. Ekibizi tanıtın.
 10. Live'ı kullanın.
 11. Hikayeler (Story) paylaşın.

Takipçilerinizden/abonelerinizden gelen soruları yanıtlayın.

Takipçileriniz/aboneleriniz size ürünleriniz veya şirketiniz hakkında sık sık sorular soruyor mu? Bloglar veya videolar yayınlamak gibi çeşitli şekillerde yanıt verebilirsiniz.

Aynı zamanda şirketinizi sergilemekle de ilgilidir, tıpkı hakkında sayfanız gibi.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik

Müşterilerinizin kullanımda olan ürününüzü fotoğraflamasını, filme çekmesini veya incelemesini isteyin. Ardından, müşterilerinizin içeriğini yeniden yayınlayın.

Müşteriler, onları okuyabilmeniz için gönderilerinde sizi etiketleyebilir veya gönderilerini bulmak için özel bir hashtag oluşturabilirsiniz.

sosyal medya içeriği

Yarışma

Yarışmalar çok popülerdir ve iyi haber şu ki, abone etkileşimini teşvik ediyorlar. Hesabı takip etmeniz, gönderiye yorum yapmanız, bir veya daha fazla arkadaşınızı etiketlemeniz, hatta gönderiyi paylaşmanız yarışma kurallarında sıklıkla belirtilmiştir.

Topluluğunuzu mutlu ederken aynı zamanda algoritmaları memnun etmek için adınızı duyurmanın iyi bir yoludur.

Son gelişmeler

Sektörünüzde hangi haberler paylaşılmalı? Takipçilerinizi devam eden değişiklikler ve yenilikler hakkında bilgilendirin ve kendinizi bir düşünce lideri olarak konumlandırın.

Takipçilerinize sorular sorun.

Takipçilerinizi bir soruyla ilgili tartışmaya dahil edin. Örneğin, ne tür içerik görmek istediklerini veya belirli bir konu hakkındaki düşüncelerini sorabilirsiniz.

Instagram'da bunu hikayedeki "anket" veya "soru" özelliğini kullanarak yapabilirsiniz.

Videolar

Araştırmalara göre videolar, fotoğraflardan %135 daha fazla erişime sahip. Bunlar ürün videoları, nasıl yapılır videoları veya şirketinizin resimleri olabilir.

Deneyimlerinizi paylaşın.

Alanınızda uzman biri olarak, yakın gelecekte neler olacağını tam olarak bilirsiniz. Abonelerinize nerede tutulacaklarını ve hazır bulunup bulunmayacağınızı bildirin.

Ücretli Sosyal Medya Reklamcılığı

Reklam yerleştirmek için Instagram, Facebook, Twitter ve Pinterest'i de kullanabilirsiniz.

Başka bir şirketin profilini bir yayın veya hikaye şeklinde paylaşırsanız, şirketin karşılık vermesi olasıdır. Sizi topluluklarıyla paylaşırlarsa, bu tür bir değişim onların abonelerinden bazılarını kazanmanıza olanak tanır.

Live'ı kullanın.

Birçok ağ, takipçilerinizle doğrudan etkileşim kurmanıza izin verir. Örneğin, abonelerinizin sizi ne zaman bekleyeceklerini bilmeleri için her hafta belirli bir günde canlı yayına geçebilirsiniz. Özellikle Instagram içerik fikirleri kapsamında canlı yayın yapmak çok önemli.

Grafikler

Videolara ek olarak infografikler, içerik oluşturmada önemli bir rol oynamaktadır. Grafikler, aboneleriniz için mükemmel beklentiler sağlar.

Ekibizi tanıtın.

Daha önce belirtildiği gibi, özgünlük ve kişilik, bir sosyal medya pazarlama stratejisinin kritik bileşenleridir. Ekibinizi takipçilerinize tanıtın ve onlara ürünlerinizin arkasında kimin olduğunu gösterin.

İş fırsatları

Yeni çalışanları çekmek için sosyal medyayı kullanın.

Profilinizde bir iş ilanı, sizi takip ettikleri için sizi seven potansiyel adayları çekecektir.

Hikayeler (Story) paylaşın.

Bu özellik şu anda Snapchat, Instagram ve Facebook kullanıcıları arasında en popüler olanlardan biridir. Hikayeler 24 saat sonra silinir.