Reels Nasıl Yapılır? Viral İçerik Nasıl Üretilir?

Instagram, dünya çapında en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Kişisel ve profesyonel amaçlar için kullanabileceğiniz için de çok yönlüdür. Pazarlama amacıyla kullanıldığında Instagram, işletmenizin hızla büyümesine yardımcı olabilir. Bunun nedeni, kullanıcıların platformda sık sık fotoğraf ve video yayınlamasıdır, bu da onu ürün ve hizmetleri tanıtmak için etkili bir araç haline getirir. 

Her gün 100 milyondan fazla insan Instagram kullanır. Bu kullanıcıların çoğu aktif sosyal medya kullanıcılarıdır ve günlük hayatlarını uygulama üzerinden yayınlamayı tercih etmektedirler. Instagram Reels’larda günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Şu anda Reels’lar, normal Instagram gönderilerine göre tam 3 kat daha fazla etkileşim alır. İşletmeler de bu kapsamda Reels’lara yönelmiştir. 

Peki, Reels nasıl yapılır? Nasıl çekilir? Nasıl dikkat çekici Reels yapılır?
Tüm detaylar için okumaya devam edin…

İpucu

Reels Nasıl Yapılır

Sosyal Medya kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Sosyal Medya Ajansı sayfamız ilginizi çekecektir.

Instagram Reels Nedir?

Reels’lar, hesabınızdan para kazanmanıza yardımcı oldukları için takipçilerinizle etkileşim kurmanın mükemmel bir yoludur. Birçok kullanıcı, kolay olduğu ve hikaye anlatmalarına izin verdiği için hesapları için Reels’lar oluşturmayı tercih eder. 

Örneğin, bir ressam olduğunuzu ve en son eserinizi tanıtmak istediğinizi varsayalım. Ürünü çekici ses ve görsel öğelerle birlikte sergileyen kısa bir Reels oluşturabilirsiniz. Kitleniz daha sonra Reels’ınızı izlemekten zevk alacak ve muhtemelen ürününüzü doğrudan sizden çevrimiçi olarak satın alacaktır. 

Örneğin, bir yemek reels oluşturuyorsanız, kendi icat ettiğiniz veya kendi hazırladığınız bir yemeği sergileyebilirsiniz. Bir moda veya güzellik Reels’ı hazırlıyorsanız, kişisel olarak tasarladığınız veya kendi tarzınızı değiştirdiğiniz bir kıyafeti öne çıkarmaya odaklanın. Başka bir fikir, fitness veya seyahat tabanlı içerik gibi belirli bir sosyal medya konusuna odaklanmaktır. Bu, takipçilerinizle ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına göre etkili bir şekilde etkileşim kurmanıza olanak tanır.

Reels’lar, işletmelerin ürünlerini kısa hikayeler aracılığıyla potansiyel müşterilere eyleme geçirilebilir biçimde sunmalarına izin verdiği için takipçilerle etkileşim kurmanın mükemmel bir yoludur. Instagram kullanıcılarının çoğu aktif sosyal medya kullanıcısı olduğu için, bu hesaplar şüphesiz markaların Instagram Reels’ları aracılığıyla hesaplarına yükledikleri yeni içeriklerle ilgilenecektir. 

Reels’in İşletmem İçin Ne Gibi Faydaları Vardır?

Instagram'ın Reels özelliği en popüler olanıdır. Ayrıca Instagram, onu vurgulamak ve kullanıcıları onu kullanmaya teşvik etmek için her türlü çabayı göstermektedir. Birçok hesabın hızla büyümesini ve binlerce abone kazanmasını sağladı.

Reels, bir şirketin kötü şöhretini artırmak, onun müşteri bulmasını ve ürün veya hizmetlerini satmasını sağlamak için çok güçlü bir araçtır.

Gerçekten de, Reels işletmelerin şunları yapmasını sağlar:

Görünürlüklerini artırır.

Kullanıcılarını bu özelliği kullanmaya teşvik etmek için Instagram, Reels yapan şirketlerin tanıtımını yapar.

Katılımı artırır.

Doğru kullanıldığında beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar gibi etkileşimleri patlatma potansiyeline sahiptir.

Abonelere eğlenceli içerik sağlar.

Instagram'da eğlenceli içerik üretmek en iyi sonucu verir.

Reels Nasıl Yapılır?

Çin uygulaması TikTok'un muazzam başarısı, kısa videolar fenomeninden yararlanmak için rekabeti harekete geçirdi. Haziran 2020'de dev Instagram, Reels adlı yeni bir özelliği kullanıma sundu.

Konsept kısa videolar oluşturmak ve bunları efektler ve müzikle düzenlemek olduğundan, bu video oluşturma aracı tam olarak TikTok'a benziyor.

Reels’lar, İngilizce'de "şeritler" veya "makaralar" için bir kısaltmadır. Konsept, ses ve çeşitli efektlerle 15 ila 30 saniye uzunluğunda çok klipli videolar oluşturmaktır. Reel, sanatsal, mizahi, politik ve diğer ifade biçimleri dahil olmak üzere geniş bir içerik yelpazesine sahiptir.

Profiliniz "herkese açık" olarak ayarlanmışsa, Reels’lar abonelerinizin veya tüm Instagram topluluğunun haber akışlarında paylaşılabilir. Dünyanın her yerinden tüm Reels’lar, uygulama görev çubuğunun merkezindeki ilgili sekmede listelenir.

 • Reels’ınızı yapmak için, bir hikaye yayınlıyormuş gibi Instagram'ın kamerasına gidin ve ardından "Reels"a gidin.
 • Ekranınızın sol tarafında, videonuzu düzenlemek için ihtiyaç duyacağınız tüm araçları göreceksiniz.
 • Bunları denemeden önce, parmağınızı alt orta düğmeye basılı tutarak bir video kaydetmelisiniz.
 • Ayrıca galerinizden mevcut olanı da içe aktarabilirsiniz.

Ses

Instagram, Reel'ınıza müzik ekleyebileceğiniz bir ses kitaplığına sahiptir. Ayrıca, herkese açık bir profiliniz varsa, diğer internet kullanıcılarının kullanabileceği kendi sesinizi de kaydedebilirsiniz.

Hız

Videonuzun belirli bölümlerini 1 ila 5 kez yavaşlatabilir veya hızlı ileri sarabilirsiniz.

Efektler

Instagram'ın ve dünyanın dört bir yanındaki diğer içerik oluşturucuların kitaplıklarından videonuza efektler eklemenize olanak tanır.

Geri sayım

Videonuzu eller serbest olarak kaydetmek için uzaktan bir geri sayım başlatabilirsiniz.

Hizalama

TikTok'tan ilham alan bu özellik, yumuşak bir geçiş sağlamak için iki klibi birleştirir. Öncesi/sonrası göstermek veya yeni bir kişiyi tanıtmak için harikadır.

Instagram Reels’a Nasıl Müzik Eklenir?

Müzik notası simgesine dokunarak, gerçek müziğinize (ve hatta en sevdiğiniz kısmına) müzik ekleyebilirsiniz. Daha sonra Instagram'ın müzik kitaplığına gidersiniz. En sevdiğiniz şarkıyı seçin ve işte bu kadar

Reels’ınızın Uzunluğunu Nasıl Seçersiniz?

Zaman simgesine tıklayarak süreyi değiştirebilirsiniz. Bir gerçeğin varsayılan süresi 15 saniyedir. 30 ve 60 saniyeye kadar uzatılabilir (yalnızca profesyonel hesaplarda bu yapılabilir).

Bir Reels’ı Oynatma Hızını Nasıl Değiştirirsiniz?

Aşağıdaki adım, gerçek oynatma hızınızı seçmektir. Örneğin bazı yaratıcı videolar hızlandırılmış modda oynatılır. Bunu yapmak için, zamanın sağındaki hız simgesine tıklayın.

Farklı oynatma seçenekleri arasındaki seçimler aşağıdaki gibidir:

 • 0,3x (boşta)
 • 0,5x (boşta)
 • 1x (normal)
 • 2x (hızlandırılmış)
 • x3 (hızlandırılmış)

Bir sonraki adım ise bir efekt seçmektir.

Bir Reels’a Nasıl Efekt Ekleyebilirim?

Efektler simgesine (hızın altında) tıklayarak, önceden kaydedilmiş yüzlerce (evet, yüzlerce) Instagram efekti arasından seçim yapabilirsiniz.

Bir Reels’ı Nasıl Düzenlersiniz?

Bu orijinal Instagram seçeneği, orijinal videolarınızdaki cilt özelliklerini yumuşatır. 

Instagram Reels’ınıza Nasıl Zamanlayıcı Koyarsınız?

Gerçeğinize bir zamanlayıcı eklemek için önceki adımların aynısını izleyin. Soldaki krono simgesine tıklayın, zamanlayıcının süresini seçin ve ardından "Zamanlayıcıyı programla" üzerine dokunun.

Instagram Reels’ı Nasıl Yayınlarsınız?

Son adım, çalışmanızı yayınlamaktır.

Gerçek hayatınızı arkadaşlarınızla nasıl paylaşabileceğinize bir bakalım:

 • Gerçeğinizi inceleyin ve sonuçtan memnunsanız, Önizleme düğmesini ve ardından “Paylaş” sayfasına gitmek için “İleri”'yi tıklayın. Video küçük resmiyle gerçeğin kapak fotoğrafını düzenleyin veya önceden kaydedilmiş bir fotoğraftan gerçek bir kapak fotoğrafı ekleyin.
 • Gerçekte kimlerin bulunduğunu belirleyin
 • Instagram için bir başlık oluşturun.

Artık iki seçeneğiniz var: Reels’ı doğrudan yayınlayın veya Instagram takipçilerinizin en aktif olduğu zamanlarda yayınlamak için taslak olarak kaydedin. Bu, Reels’ınızın mümkün olan en geniş menzile sahip olmasını sağlar.

Reels oluşturma adımını tamamladıktan sonra, bir seslendirme, ses efekti, başka müzik ekleyerek ve hatta kameranın sesini yöneterek reels’larınızı iyileştirebileceksiniz.

 • Çıkartmalar (anket, test, emoji imleci, gif, zaman veya sıcaklık) ekleyebilirsiniz. 
 • Videonuzda çizim yapabilirsiniz.
 • Belirli zamanlarda reels’larınıza metin ekleyebilirsiniz.
 • Hoş efektler ekleyebilirsiniz.
 • Reels’ınız bittiğinde, bir başlık, konum ekleyebilir, kişileri etiketleyebilir ve hatta sesi yeniden adlandırabilirsiniz.

Instagram Reels’larınızı Nasıl Yapılandırmalısınız?

Çekimden önce plan yapmalısınız. Bir Instagram Reels’ı her zaman bir kanca, yüksek değerli içerik ve sonunda bir harekete geçirici mesaj içerir. Bu yapıyı takip etmek, topluluğunuzun videonuzu izledikten sonra ne yapacağını bilmesini sağlayacaktır.

Giriş / Kanca (Hook)

Hook, videonun kullanıcının dikkatini çekecek ilk birkaç saniyesidir. Hem başlığınız hem de girişiniz olarak hizmet eder. Bir gazete makalesinin başlığı gibi işlevi basittir. Kitlenizin ilgisini çekmeli ve onları sonuna kadar meşgul tutmalıdır.

Bazı kanca örnekleri

 • X ipuçları…
 • X araçları için…
 • Benim sırrım...
 • Bununla ilgili sorun mu yaşıyorsunuz?

Gelişme

Burası, topluluğunuza en çok değer kattığınız yerdir. Kullanıcının dikkatini çekmek için kısa ve öz kalın ve iyi bir ses akışı sağlayın. Ölü noktaları ortadan kaldırmak için cümleler arasına ara vermekten korkmayın. Video oluşturmanın en önemli yönü, içerik oluşturucunun videoyu başından sonuna kadar izlemesini sağlamaktır.

Harekete Geçirici Mesaj (Call-to-action)

Unutmayın, Instagram Reels’ları işletme hedeflerinize yardımcı olmak için vardır. Erişim önemlidir, ancak nihai hedef her zaman satmaktır. Her videonun sonuna bir harekete geçirici mesaj eklemelisiniz. Görüntüledikten sonra, potansiyel müşteriniz ne yapacağını anlamalıdır.

Etkileşiminizi artıracak bazı harekete geçirici mesajlara örnekler.

 • Bu makale size yardımcı oldu mu? Yorumlarda hemen görüşünüzü belirtin.
 • Bu araç hakkında ne düşünüyorsunuz?

Instagram Reels’lar Hakkında Birkaç İpucu

1- İlk üç saniye içinde dikkatleri üzerinize çekin.

Bu, çoğu video için genel bir kuraldır. Reel'inizin izlenmesini sağlamak için öncelikle kullanıcının dikkatini çekmeniz gerekir. Bunu başarmak için, sizi cezbeden içeriği gösterin, kullanıcıya bir soru sorun ve ona hızlıca önce/sonrasını gösterin.

2- Popüler müzikleri kullanın.

Bir Reels’ı görüntülerken, aşağıda gösterildiği gibi, ses adının yanında küçük bir ok görebilirsiniz. İkincisi, kullanılan sesin şu anda popüler olduğunu ve görünürlüğünüzü artırabileceğini gösterir.

3- Orijinal ve yaratıcı olun.

Reels’larda birçok zorluk veya trend videosu bulsak bile, sadece bu değil! Bir ürün satıyorsanız, Reels’ları topluluğunuzu eğitmek, faydaları, ekiplerinizi, günlük yaşamınızı (mini vlog şeklinde), öğreticiler ve hatta motivasyon videoları göstermek için kullanabilirsiniz!

4- Instagram'ın özelliklerinden yararlanın.

Instagram kısa süre önce, Reels’ları daha etkileşimli hale getirmek için çıkartmalar da dahil olmak üzere özellikler eklediğini duyurdu. Etkileşimleri en üst düzeye çıkarmak için İnternet kullanıcılarını Reel'ınızı yeniden düzenlemeye davet etmekten korkmayın! Bu özellik, bir nihai sonucu veya basit bir tepkiyi görüntülemek için kullanışlıdır.

5- Reels’ınızın kapak fotoğrafını benzersiz yapın.

Bu küçük bir nokta gibi görünebilir, ancak haber kaynağınızda tutarsızlıktan kaçınmak için Instagram Reels’ları kapak resminizi özelleştirmelisiniz.

Bunu bir video klip seçerek (ve Instagram akışınızda doğru görünecek şekilde kırparak) veya Reels’ların içeriğiyle ilgili olabilecek veya olmayabilecek bir fotoğraf yükleyerek yapabilirsiniz.

6- Taslaklar yapın

Instagram Reels’larınızı hemen yayınlamak yerine taslaklar oluşturmanızı öneririz.

Sonuç olarak, bunları değiştirebilir ve uygun gördüğünüz şekilde içerik ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz. Reels’larınızı doğrudan oluşturmak ve yayınlamak istiyorsanız, yayınlanmadan önce önizleme yapmaktan korkmayın.

7- Tutorial’ları takip edin

Reels’lar daha popüler hale geldikçe, bazı hesaplar, kullanılan müziğe dayalı ritimli Instagram Reels’ları oluşturma konusunda eğitimler sunmaktan çekinmiyor. Daha fazla rahatlık için Instagram Reels’larınızı Instagram'a aktarmadan önce özel bir düzenleme uygulamasında düzenleyebilirsiniz.

8- Metninizi doğru konumlandırın.

TikTok veya Instagram videolarına metin eklenebilir. Kullanışlı olması için çok aşağı yerleştirmekten kaçının. Gerçekten de, alt kısımdaki metin, efsane yükseldikçe okunamaz hale gelecektir. Soldaki resimdeki metin videonun ortasına yerleştirildiği için okunabilir.

Ayrıca, videonuz bir seslendirme içeriyorsa, altyazı eklemek faydalı olabilir.

9- Bir başlık ve hashtag ekleyin.

Reels’ınıza iki veya üç alakalı hashtag ekleyin. İnsanlar, özellikle Keşfet sekmesi aracılığıyla, bunlar sayesinde Reels’ınızı bulacaktır. Reels’larda vurgulanan içeriğe veya örneğin bir yemek Reels’ı ise bir tarifin detaylarına veya hatta gerçek bir marka ise sunulan ürünlerin detaylarına bağlı olarak başlıkta basit bir cümle koyabilirsiniz. 

10- Test edin.

Başarılı bir Instagram Reel oluşturmanın zor kuralları yoktur. Sektörünüze ve tercihlerinize göre yeni biçimleri deneyin. Bir trend, kamera arkası videosu veya ürün vitrini oluşturun.

Stratejinizde size yardımcı olacak Reels’larda en çok görüntülenen en ilgi çekici içeriği göreceksiniz!

11- Eğlenceli içerikler sunarak kullanıcı ile bağlantı kurun.

Mümkün olan en kısa sürede, kendinizi rahatlatın. Kalabalıkları eğlendirmek için dans etmek zorunda değilsiniz. Buradaki amaç, dikkatlerini çekmek ve sizi takip etmeye davet etmektir. Neden mevcut trendleri sektörünüze dahil etmiyorsunuz? Sonuç olarak müşterileriniz eğlenirken pratik beceriler öğreneceklerdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Reels Çekmek İçin Hangi Ekipmana Sahip Olmam Gerekiyor?

 1. Bir cep telefonuna ihtiyacınız var. Harika Reels’lar oluşturmak için en yeni iPhone'a ihtiyacınız yok. Çekimden önce lensinizi temizleyin. Ardından, videolarınızın oluşturulmasını iyileştirmek için kameranızı 4K moduna geçirin.
 2. İster bir telefon kullanın, ister piyasadaki en iyi kamerayı kullanın, ışığa ihtiyacınız vardır. Onsuz, videonun kalitesi düşer. Ekipmana para harcamak istemiyor musunuz? Bir pencerenin önüne geçin. Arkanızdan ışık gelmediğinden emin olun.

Alakalı İçerik Fikirleri Nasıl Bulunur?

Bir rakip analizi yapın. Rakiplerinizin sağladığı içeriği inceleyin. En iyi fikirlerinizi bir defterde, ikinci beyninizde veya bir Excel dosyasında toplayın. En son trendlerden haberdar olmak için sektörünüzle ilgili hashtag'leri takip etmenizi öneririz. DM'lerinizde ve e-postalarınızda sık sorulan soruların bir listesini yapın. En sık sorulan soruları yanıtlayarak bir müşteriden çok daha fazlasına yardımcı olacaksınız. İnsanların TikTok'ta ne yaptığına bakın! Trendler sıklıkla bu uygulamayla başlar ve Instagram Reels aracılığıyla yayılır.

Reels’larımı Kimler Görebilir?

Eğer gizli bir hesaba sahipseniz sadece sizi takip eden kişiler çekmiş olduğunuz Reels’ları görebilir, paylaşabilir veya remiksleyebilir. Eğer herkese açık bir profiliniz varsa Instagram’daki herkes Reels’ınıza ulaşabilir.

Ne Zaman Reels Paylaşmalıyım?

Reels’lar, Instagram'da normal gönderilere (fotoğraflara) göre %300'e kadar daha fazla etkileşim sağlayabilir. Pazartesiden Perşembeye, sabah 9 ile akşam 12 arası, Reels paylaşmak için en iyi zamandır. Erişimin en büyük olduğu ve en çok yorumun yapıldığı yer bu zamandır.

Reels’larımı Kimin İzlediğini Görebilir Miyim?

Reels’larınızın kim tarafından izlendiğini ne yazık ki göremezsiniz. Videolarınızı kimin izlediğini bilmek istiyorsanız Hikaye paylaşabilirsiniz. Hikayenizi görüntülediğinizde, videoyu izleyen kişi sayısı alt köşede gösterilir

Reels’larımın İzlenme Sayısını Nasıl Artırabilirim?

 • Instagram'ın araçlarını kullanın.
 • Tanıtımınıza özellikle dikkat edin.
 • Uygun hashtag'leri kullanın.
 • Bir harekete geçirici mesaj eklemeyi unutmayın.
 • Hem alakalı hem de ilgi çekici bir mesaj sunun.
 • Göz alıcı ve akılda kalıcı bir küçük resim seçin.
 • Reels’larınızı hikayenize dahil edin.
 • Güncel müziği kullanmayı unutmayın.
 • Altyazı kullanılmalıdır.