OKR Tarihçesi

OKR, son zamanlarda dünyanın en büyük ve en güçlü şirketleri için vazgeçilmez bir araç olmuştur. Peki OKR nereden geldi? Bu sistemi kim geliştirdi? İlk olarak hangi şirket OKR kullanmaya başladı? Günümüzde hangi şirketler bu yazılımı kullanıyor? Gelin hep birlikte OKR tarihçesine bir göz atalım…

İpucu

Albert Solino olarak OKR yaklaşımımızın, OKR danışmanlığımızın detaylarının ve püf noktalarının açıklandığı OKR Danışmanlığı sayfamız ilginizi çekecektir.

Başarılı bir yatırımcı olan John Doerr, Measure What Matters (2017) adlı  kitabında hedefler ve anahtar sonuçlara değiniyor. Bu yöntemin neden ve nasıl şirketlerin ve bireylerin performansını artırmada vazgeçilmez bir araç olduğunu açıklıyor.

Aslında Doerr, OKR'yi kullanmak için ilk ilhamını Andy Grove’dan aldı. Grove, Intel'in ilk işe aldığı kişiydi ve 1980'lerin sonunda şirketin CEO’su oldu. Üstelik şirketin gelirini 10 kat artırdı.

Grove, High Output Management (1983) adlı kitabında başarılı bir OKR'nin düzenli bir şekilde uygulanmasının etkisini, “Bir yöneticinin hedefleri, uygun bir dizi anahtar sonuçla desteklenir. Hedefleri de üstünün hedeflerine bağlıdır, böylece yönetici hedeflerine ulaşırsa, üstü de kendi hedeflerine ulaşacaktır" diye açıklıyor.

Andy Grove’un önderliğinde giderek popülerliğini artıran OKR, 90’lı yılların sonunda tüm dünyaya yayıldı. "Nereye gitmek istiyorum" ve "Oraya gittiğimi nasıl bileceğim?" soruları soran bir yönetici, ilk olarak OKR yazılımına yönelmeye başladı. Bu durum da OKR uygulaması için yeni bir paradigma sağladı. Bu paradigma günümüzde bile OKR'nin tüm dünyaya yayılmasına yardımcı oluyor.

Nihayet, 21. yüzyılın başında OKR ile ilgili, OKR tarihçesinin belki de en önemli köşetaşı sayılabilecek bir olay oldu. Google, OKR'nin avantajlarından yararlanmaya karar verdi. Günümüzde Intel, Google, Twitter, LinkedIn, Zynga, Oracle ve diğerleri gibi birçok büyük şirket OKR yönetim sistemini kullanıyor.