OKR Sıkça Sorulan Sorular

Yeni yaklaşımlar beraberinde pek çok yeni soru getiriyor, değil mi? Soru işaretlerinizi gidermek için OKR Sıkça Sorulan Sorular hakkında bir yazı hazırladık!

Yeni ve yenilikçi bir yönetim sistemi olan OKR'ı gelin hep beraber tanıyalım!

İpucu

OKR Danışmanlığı yaklaşımımızın, danışmanlık sürecimizin ve danışmanlık hizmetlerimizin detaylarının açıklandığı OKR Danışmanlığı sayfamız ilginizi çekecektir.

Hedefler ve Anahtar Sonuçlar (OKR'ler) Nedir ?

OKR'lerin hedefler ve anahtar sonuçlar olan iki farklı bileşeni vardır. İyi OKR Örnekleri, açık hedefler ve belirli, ölçülebilir ve ulaşılabilir anahtar sonuçlar anlamına gelir. Açık hedeflerden kastım, çalışanlar tarafından anlaşılmasının kolay olması gerektiğidir, böylece buna dahil olabilirler. Temel sonuçlar, ilerlememizi gösteren kilometre taşları olduğu için spesifik ve ölçülebilir olmalıdır. Dahası, ulaşılabilir olmalı ve özellikle bir zaman yapısında ulaşılabilir olmalıdır.

OKR Modeli Nedir?

OKR, temelde şirketinizin ilerlemesini izlemek için bir modeldir. Şirketinizin hedeflerini ve ilgili temel sonuçlarını tanımlamalısınız. Daha sonra, haftalık kontrollerle nerede olduğunuzu ve şu anda nerede olduğunuzu bileceksiniz. Kendi basit OKR Şablonunuzu oluşturarak OKR modelini şirketinize kolayca uygulamaya başlayabilirsiniz

OKR'leri Nasıl Ölçersiniz?

Temel olarak iki tür anahtar sonuç vardır:
1. Sayısal anahtar sonuçlar
2. Mantıksal anahtar sonuçlar.
Sayısal anahtar sonuçları 0'dan 100'e kadar bir ölçekte yüzde olarak ölçülebilir. Mantıksal anahtar sonuçlar ise 1 veya 0'lardan oluşmaktadır.

Kaç Tane OKR'ye sahip olmalısınız?

Daha iyi bir soru, kaç tane şirket düzeyinde OKR'ye sahip olmanız gerektiğidir? OKR'ler ekipler, departmanlar ve bireyler için ayarlanabildiğinden sayıları yüzleri ve binleri bulabilir. Ancak, şirket düzeyinde üç aylık OKR'lerde 3 ila 5 hedefe ve ilgili temel sonuçlara sahip olmanız gerekir.

Hangi Şirketler OKR kullanıyor?

OKR'ler her geçen gün daha fazla popülerlik kazanan bir yapıdır. Aşağıdaki şirketler, bu modeli başarıyla uygulayan şirketlerden bazılarıdır.

 • Amazon
 • Dell
 • Delloitte
 • Dropbox
 • Facebook
 • GE
 • Google
 • GoPro
 • Intel
 • LG
 • Microsoft
 • Netflix
 • Samsung
 • Siemens
 • Spotify
 • Uber
 • Yahoo

Google'ın OKR metodolojisini nasıl kullandığını merak ediyorsanız linke tıklayabilirsiniz.

 

Bir OKR Örneği Verebilir Misiniz?

Burada bir lojistik şirketi için bir OKR örneği bulabilirsiniz:

Hedef: Şirketin ticaret hacmini genişletmek

 1. Anahtar Sonuç: Filoya 10 yeni kamyon ekleyin
 2. Anahtar Sonuç: 20 deneyimli sürücü ile röportaj
 3. Anahtar Sonuç: En az 2 nakliye şirketi ile yeni sözleşmeler imzalayın

 

OKR'yi Kim İcat Etti?

Intel'in eski CEO'su Andy Grove, "OKR'lerin Babası" olarak bilinir.

 

OKR'lerin Amacı Nedir?

"OKR'lerin" tanımı "Hedefler ve Anahtar Sonuçlar"dır. Ölçülebilir sonuçlarla zorlu, iddialı hedefler belirlemek için ekipler ve bireyler tarafından kullanılan işbirliğine dayalı bir hedef belirleme aracıdır. OKR'ler, ilerlemeyi izleme, uyum oluşturma ve ölçülebilir hedefler etrafında katılımı teşvik etme şeklidir.

 

OKR Yapısı Nedir?

Hedefler ve temel sonuçlar (OKR), kuruluşların hedeflerini tanımlamasına ve ardından sonucu izlemesine yardımcı olan bir hedef belirleme yapısıdır. yapı, kuruluşların aylar yerine günler içinde geniş kapsamlı hedefler belirlemelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. OKR, 1970'lerden beri kullanılmaktadır.

OKR Yazılımı Neyin Önemli Olduğunu Ölçmeye Nasıl Yardımcı Olur?

Öncelikle, OKR Yazılımının bazı önemli özelliklere sahip olduğu bilinmelidir:

 • Otomatik istemler ve güncellemeler
 • Gelişmiş analitik
 • Raporlama araçları
 • Gerçek zamanlı uyarılar
 • En önemlisi, OKR'lerinizi ayarlamak, izlemek, yönetmek ve puanlamak için tek bir panoda gezinme şansı

  Önceliklere Odaklanmak

  "Önümüzdeki üç ay boyunca yapabileceğimiz, gerçekten bir fark yaratabilecek en önemli şey nedir?" Başlangıçta bu soruya odaklanın ve önceliklerinize dikkat edin. Bu nedenle, gerçekten bir fark yaratabilecek bir ifade verin.

  OKR liderleri özenle seçilmiş bir dizi ilk hedef geliştirir. Bu nedenle, bu OKR'lerin yaygınlaştırılmasına yardımcı olmak için, "Hedef Hizalama Şemaları"nı kullanıyoruz. Bu şekilde, bu diyagramlar kuruluşun en önemli önceliklerinin departmanlara ve ekiplere kademeli olarak sunulmasını sağlar.

  Ekip Çalışmasını İyileştirmek

  Ek olarak, önemli olanı ölçmeyi başarmak için OKR Yazılımı, diğerlerinin OKR'lerinin seviyeden seviyeye taranması için görünürlük sağlar. Bundan sonra, herkesin departmanı, ekibi ve bireysel hedefleri görmesi için bir görüş açısı sağlar. OKR Software tarafından sağlanan bu şeffaflıkta, kuruluş genelinde daha yüksek çalışan bağlılığı ve hesap verebilirlik sağlar.

  Hesap Verilebilirliği Artırmak İçin Takip

  Düzgün bir şekilde, check-in'ler OKR uygulamasındaki gerekliliklerden birisidir. Bu nedenle, OKR Software, çalışanları ilerlemeyi izlemek için düzenli olarak planlanan kontrollerini tamamlamaya teşvik etmek için otomatik komut istemleri sağlar. OKR Yazılımı, OKR liderlerine check-in uyumluluğuna ilişkin bilgiler sağlamak için Görev Raporları hazırlar. Bunun yerine, yönetim ilerlemeyi standart ve özelleştirilmiş yoluyla izleyebilir Pazartesi Sabahı Raporu gibi raporlar. Her nasılsa, bu rapor haftalık ilerlemeyi izlemeye izin veriyor.

  En İyi Sonuçlar İçin Hedeflerini Daha Zorlu Hedefler Koymak

  Ek olarak, Google iki tür OKR hedefi kullanır: Taahhütlü ve İstekli. Taahhüt edilen hedefler, %100 başarı oranı ile gerçekleştirilmelidir. Bununla birlikte, istek uyandıran veya zorlayıcı hedeflerin çok farklı beklentileri vardır. Bu zorlu hedefler daha yüksek risk içerir ve tüm organizasyonun odaklanmasını ve bağlılığını gerektirir. Dahası, bu hedefler işgücünü motive eder ve mükemmel sonuçlar üretmelerine yardımcı olur.

Kişisel OKR'leri Nasıl Ayarlarsınız?

OKR'ler yüksek amaçlar belirlerler; bunları hedeflere ayırır ve ardından bu hedeflerin her birini eyleme geçirilebilir Anahtar Sonuçlara bağlarlar. Amaçlarınız, yolun sonunda ulaşmak istediğiniz noktalardır. Anahtar Sonuçlar ise, ilerleme kaydettiğinizi size onaylayan önlemlerdir.

Hedeflere yüzde kaç oranında ulaşılırsa OKR başarılı sayılır?

%70 ila %80 civarı bir başarı oranı, OKR’ler için idealdir. OKR'lerinizde sürekli% 100'e ulaşıyorsanız, hedeflerinizin yeterince zor olmadığını gösterir.

OKR Sistemi Nasıl Kullanılır?

İnsanlara OKR metodolojisinin ne olduğunu öğrenin ve anlatın.

OKR'yi işinize uygulamadan önce ilk şey, herkesin OKR'nin ne olduğunu bildiğinden emin olun.

Bir OKR Aracı seçin.

OKR'lerle başa çıkmak için bir OKR aracı seçmeniz gerekir. Basit bir elektronik tablo veya Corvisio OKR Software gibi özel bir yazılım olabilir.

OKR'lerinizi düzenleyin.

Her seviyede, en fazla 5 hedef ve her hedef için en fazla 5 anahtar sonuç belirlemelisiniz. Hedeflerin ve temel sonuçların sayısını düşük tutun.

Uzun vadeli bir şirket OKR ayarlayın.

Şirket OKR'leri, şirketin ulaşmak istediği hedeftir. Unutmayın, diğer seviyelerde OKR'ler Şirket OKR'lerine bağlı olacaktır.

Takım OKR’lerini ayarlayın

Her takım kendi OKR'lerini belirlemelidir. Ekip OKR'lerinin şirket OKR'leriyle aynı şekilde olması gerektiğini unutmayın.

Bireysel OKR’leri ayarlayın.

Kişisel OKR, bir ekip üyesinin ne üzerinde çalıştığını tanımlar. Bireysel hedefler tanımlandığında, artık ekip hedeflerini ekip üyelerinin hedeflerine göre geliştirerek sonuçlandırabilirsiniz. En önemli şirket hedefleri de tüm ekiplere uyacak şekilde değiştirilebilir 

OKR’lerinizi düzenleyin ve geliştirin

OKR kurulumunun dönem için son kısmı, gözden geçirme döngüsüdür. Bireysel hedefler tanımlandığında, artık ekip hedeflerini ekip üyelerinin hedeflerine göre geliştirerek sonuçlandırabilirsiniz. En önemli şirket hedefleri de tüm ekiplere uyacak şekilde değiştirilebilir.

Değerlendirin

Bir dönemin sonunda, başarınızı ölçmek için OKR'nizi değerlendirmelisiniz. Başarıyı %70 ile %80 arasında bir not olarak tanımlıyoruz. Bundan daha azını başarırsanız, bu bir başarısızlık işareti değildir. Belki hedefin çok yüksekti. Aynı şekilde, hedeflerinizin% 100'üne ulaşırsanız, yeterince hırslı değillerdir.

 

Şirketin Genel Amaçları ile Hedefler Arasındaki Fark Nedir?

İlk bakışta genel amaçlar ve hedefler arasında bariz farklar yoktur. Fakat bu farklılıklar küçük ama hayati önem taşıyor. Örneğin, bir amaç seçelim ve bunu "şirketin gelirini 2 milyon dolara artırmak" gibi bir cümleyle ifade edelim. Çok basit gibi görünebilir, fakat bu ifade hedefi hem de bu hedefi gerçekleştirmek için gereken eylemi içerir: 2 milyon dolar ve geliri artırma . Ancak, bir şirket için çok fazla bileşen vardır. Bu yüzden hedefimizin geliri 2 milyon dolara çıkarmak olduğunu söylemek etkili olmaz. Bu sadece amacı tanımlar. Bu noktada eksik kalan şey, şirketin hangi adımları atmalı ve bu adımları nasıl uygulanması gerekli sorularının cevabıdır?

Bu algıya baktığımızda amacı parçalara ayırmamız gerektiğini görüyoruz. Tek parçayı hedef olarak adlandırıyoruz. Hedef, ulaşmak istediğimiz noktadır. Örneğin şirketimizin gelirini artırmak gibi bir alt bir hedef belirleyebiliriz.

Hedef belirledikten sonra diğer adım ise bu hedefe ulaşmak için yapmamız gereken şeyleri içerir. Bunlar "2 milyon dolarlık gelir elde etmek" gibi bizi ana hedefe yaklaştıran bazı temel sonuçlardır.

OKR metodolojisi sayesinde, bir şirketin amacı analiz edilebilir. Bu, gerçek dünyada uygulama kolaylığı sağlar. Aksi takdirde, böylesine karmaşık bir dünyada problemi çözmenin analiz etmekten başka bir yolu yoktur.

 

Albert Solino tarafından geliştirilmiş olan Corvisio OKR Yazılımına Buradan Ulaşabilirsiniz: Corvisio OKR 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.