OKR Nasıl Belirlenir?

OKR belirlemede kritik noktalar nelerdir ? OKR nasıl belirlenir ?

Gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler belirlemek, günlük yaşamda hedefinize ulaşmanın en önemli adımı olabilir. Ancak iş söz konusu olduğunda işler biraz karmaşıklaşmaya başlar. OKR metodolojisini benimsemenin en büyük zorluklarından biri, şirketin en önemli hedefinin ne olduğunu nasıl belirleyeceğinizi bulmaktır. Bu nedenle, etkili OKR'lerin nasıl yazılacağına dair hızlı bir referans olarak kullanabileceğiniz liste hazırladık. OKR'leri yazma konusunda deneyiminiz varsa ancak nasıl sıraya koyacağınızı bilmiyorsanız, OKR şablonlarını ve daha fazlasını okuyabilirsiniz.

İpucu

OKR Danışmanlığı yaklaşımımızın, danışmanlık sürecimizin ve danışmanlık hizmetlerimizin detaylarının açıklandığı OKR Danışmanlığı sayfamız ilginizi çekecektir.

Neden bunun üzerine düşünmelisiniz?

OKR'lerin nasıl yazıldığı gerçekten önemli mi? Cevap, OKR'lerin performansta sürdürülebilir değişiklik yaratmakla ilgili olduğu; yaptığınız her şeyi takip etmediği, aksine bir seferde sadece bir şeye odaklanıp diğer her şeyi bıraktığı gerçeğinde yatmaktadır. OKR'nin amacı ekiplerin ve ekip üyelerinin ölçülebilir başarılar etrafında birlikte çalışmasını sağlamaktır.

Hedef Yazma(Objective)

Hedefler spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamana bağlı olmalıdır. Öncelikle hedef, şirketin genel planlarını ve amaçlarına ulaşmasına yardımcı olmalıdır. Dahası, kurumsal strateji ile uyumlu hale getirilmelidir.

Hedefleri belirlemek için şu önemli soruları sormalı ve yanıtlamalısınız:

 • Hedef, şirket plan ve amaçlarına ulaşmasına yardımcı oluyor mu?
 • Hedef zamana bağlı mı?
 • Hedef ilham verici mi?
 • Hedef kurumsal strateji ile uyumlu mu?
 • Hedef yıl sonu için belirlenmiş mi?
 • Hedef yeterince zorlayıcı mı?

Anahtar Sonuçların Belirlenmesi

Anahtar sonuçlar, tüm OKR felsefesinin özüdür ve ilgili hedef için ölçülebilir başarı göstergeleridir. Basitçe söylemek gerekirse, temel sonuçlar size hedefin ne kadarına ulaştığınızı gösterir. Ancak, KPI ile karıştırılabilirler. 

Anahtar sonuçlar da belirli özelliklere sahip olmalıdır. Örneğin ölçülebilir olmaları gerekir. Ek olarak, zorlayıcı, ancak ulaşılabilir olmalıdırlar. Bu nedenle, spesifik olmalılar ve bunları sayı olarak hedef başına üç ila beş ile sınırlamalısınız. Önemli sonuçların bir şirket için çalışan tüm çalışanlara değil, bireysel ekip üyelerine verilmesi gerektiğinin farkına varmak önemlidir.

Etkili OKR'ler belirlediğinizden emin olmak için şu soruları sorun:

 • Anahtar sonuçlar gerçekten bir sonuç mu yoksa bir görev mi?
 • Anahtar sonuçlar, bağlı oldukları hedefe ulaşılmasına yardımcı oluyor mu?
 • Anahtar sonuçları tamamlamak için bir zaman sınırı var mı?
 • Anahtar sonuçlar, ait olduğu hedefe ulaşmak için ilk beş sonuçta yer alacak kadar önemli mi?

İyi OKR Nasıl Ayarlanır

OKR belirlerken en önemli nokta; şirketi, çalışanlarını ve şirketin çalışma prensibini kapsamaktır. Bunun nedeni, hedefin iç gereksinimlere dayanması ve iç dinamiklere dilde hakim olunmaması durumunda, hedefe giden yoldaki anahtar sonuçlar anlaşılamadığı için istenen sonuçlara ulaşılamamasıdır.

Örneğin, gelişmekte olan bir şirketin pazardaki en üst noktaya erişimi ilk hedef olarak belirlemesi yeterince makul değildir. Bunun yerine, belki uzun vadeli hedefler için, evet, bu bir hedef ama önce pazarda rakiplerinin yanında durabilmeli.

Özetlemek gerekirse, hedefler bir şirketin en çok neye ihtiyacı olduğuna bağlı olarak ve aynı zamanda ekipler ve o zaman aralığında bireysel ihtiyaçlar ve hedefler için önceliklendirilmelidir.

İyi OKR'leri Belirlerken Dikkate Alınması Gereken 4 Adım

1.İnsanların OKR hakkında bilgi edinmesine izin verin

OKR ile, ayrı hedefler verilse bile ekip olarak çalışırken başarı daha kolaydır. Bu nedenle, çalışanların OKR'nin ne olduğunu bilmesi ve nasıl çalıştıklarına dair temel bir anlayışa sahip olması önemlidir.

2.Bir Araç Seçmek

Yazılım veya elektronik tablolar gibi OKR'lerin uygulanması için kullanılacak araca karar verin. Bu aşamada Albert Solino tarafından geliştirilen Corvisio OKR Yazılımını kullanabilirsiniz.

3.OKR'lerin belirlenmesi

Hedefleri ve temel sonuçları belirlerken dikkate alınması gereken bazı noktalar vardır.

İlk olarak, hedefleriniz iddialı olmalıdır. Daha sonra kalitatif, hatırlanması kolay, şirketin stratejilerine uygun, belirli bir süre içinde gerçekleştirilip yönlendirilebilecek nitelikte olmalıdır. Ek olarak, hedefler kademeli olarak belirlenmelidir, yani kademeli hedefler.

Temel sonuçlar, hedefe ulaşılmasını sağlayan adımlardır. Hedeflerin aksine, temel sonuçlar niteliksel olmalıdır. Böylece belirlenen sürenin sonunda elde edilen başarı ölçülebilir. Dahası, temel sonuçlar, çalışanları çalışma konusunda hırslı yapmayan basit adımlardan oluşmamalıdır.

OKR'ler şirket, ekipler ve bireyler için ayarlanabilir. Aşağıdaki bölümde bazı OKR örnekleri var:

Şirket Seviyesi

Şirket için belirlenen hedefler her çalışanı ilgilendirir ve senkronize çalışma gerektirir. Bu hedefler genellikle şirketin ayrıntıları ve eksiklikleri üzerinde tam kontrole sahip olan CEO tarafından belirlenir.

Amaç

Yeni telefonlarda parmak izi okuyucunun mükemmel çalışması

Önemli Sonuçlar

Deneme için 50 müşteri seçin

Yazılım geliştirme ve üretimi aylık olarak kontrol edin

Takım Seviyesi (Finans Departmanı)

Ekip bazında belirlenen hedefler genellikle ekip lideri ve bölüm başkanı tarafından belirlenir. Hedefler belirlenmeden önce ekipteki tüm bireyler ile sorunlar tartışılır ve herkesin görüşü alınır. Dolayısıyla tüm çalışanlar sürece katılır.

Amaç

Defter tutma sürecini hızlandırın

Önemli Sonuçlar

3 yüksek nitelikli muhasebeci işe alın

Haftalık gelir ve sonuç analizi yapın ve aylık rapor hazırlayın

Kolayca hesaplamak için% 50 daha hızlı araçlar kullanın ve hata yapma riskini% 90 oranında en aza indirin

Bireysel Seviye

Bireysel OKR, bu hedef belirleme sürecinin en küçük kısmıdır. Açıkça, bir şirkette ve bir ekipte çalışan çalışanların görevlerini temsil eder. Bu nedenle, genellikle departman yöneticisi tarafından belirlenirler.

Amaç

Youtube kanalınızı geliştirin

Önemli Sonuçlar

Haftada iki kez video paylaşın

Yeni içerikle dikkat çekerek izlenme sayısını% 50 artırın

Youtube abonelerini% 30 artırın

 

 4.Sonuçlar

OKR için belirlenen sürenin sonuna gelindiğinde firma, ekip veya kişilerin ne kadar yakın olduğu ve KR'lerin tamamlanıp tamamlanmadığı ölçülür. Belirtilen hedefe ulaşılmadıysa, bu bir başarısızlık göstergesi olmayabilir. Belki de temel sonuçlar uygunsuzdur. Hedefler zaman aşımına uğramadığı sürece OKR'leri gözden geçirebilir ve yeniden tanıtabilirsiniz.

Kaçınılması Gereken Hatalar

 • Anahtar sonuçlar kesinlikle sayılabilir olmalıdır.
 • OKR'leri hedefler gibi yazmayın.
 • Zaman sınırını unutmayın.
 • Hedefler temel ihtiyaçlardan ve stratejilerden oluşmalıdır.
 • Farklı bir şirketten OKRs, şirketiniz için uygun olmayabilir. Kendi şirketiniz için dinamiklerine göre OKR'ler geliştirmelisiniz.

Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinin...

OKR Danışmanlığı: OKR Danışmanlığımız ile şirket kültürünüzü güçlendirin, uyumlu ve aynı hedefe odaklanmış bir yapıyla rekabet gücünüzü artırın. Daha fazla bilgi almak için "KPI Nasıl Belirlenir?", "OKR Örnekleri" ve "OKR Nasıl Çalışır?" içeriklerimize göz atabilirsiniz.