OKR Faydaları | Neden OKR Kullanmalısınız ?

OKR Faydaları nelerdir ? Hedefler ve Anahtar Sonuçlar metodolojisi iş dünyasında her geçen gün daha popüler hale geldi. Google, Microsoft ve Amazon dahil en başarılı firmaların önemli bir kısmı bu sistemi kullanmaya başladı. Özellikle Google, OKR metodolojisini uzun süredir kullanıyor. Bu durum da, hedef yönetimi yaklaşımına daha fazla popülerlik katıyor.

İpucu

OKR Danışmanlığı yaklaşımımızın, danışmanlık sürecimizin ve danışmanlık hizmetlerimizin detaylarının açıklandığı OKR Danışmanlığı sayfamız ilginizi çekecektir.

OKR yaklaşımı, hedeflerin belirlenmesi için açık ve basit bir yapı sağlar. Bir OKR hazırlandığında, bir hedefi somutlaştırarak bir çizgi ile görünür hale gelir. Günün sonunda şirket ve çalışanları kendi başarılarını ölçebilirler. Ancak, OKR'nin faydaları sadece bununla sınırlı değildir. OKR metodolojisinin ayrıntılı olarak konuşacağımız birçok faydası var.

 

ODAKLANMA

OKR yaklaşımının ilk yararı, yapılan işlere odaklanmanın artmasıdır. Bu sayede, her çalışan, belirlenen zaman aralığında ne yapacağını biliyor ve işini ona göre düzenliyor. Ayrıca, çalışanlar, ekipler ve departmanlar bazında hedefler belirleyebilirsiniz. Bu nedenle, her ekibin veya departmanın ilerlemesi kolayca izlenebilir. Bu, odaklanmanız gereken noktalar olan şirketinizin darboğazlarını belirlemenize yardımcı olur.

ÇEVİKLİK

OKR'lerin çevikliği, sonuç ve insanlar üzerindeki etkisinde yatmaktadır.

Hedefler ve Temel Sonuçlar, bir sözleşmeden çok bir şirketin çeşitli bölümleri, ekipleri ve çalışanları arasındaki bir işbirliğidir. OKR'ler, karlar ve fikirler arasındaki sinerjiyi kolaylaştırır. Yalnızca kendi işiniz hakkında bilgi sağlamaya yardımcı olmakla kalma, tam olarak hangi alanlarda başarılı olduğunuzu ve hangi alanlarda iyileştirmeye ve yeniden tasarlamaya ihtiyaç duyduğunuzu da size bildirirler. OKR'ler çalışanlara ilham vermeye ve şirketin sağlıklı, organik büyümesini teşvik etmeye yardımcı olur.

UYUM

OKR'leri kullanmanın üçüncü büyük yararı, bir şirketi yönetmenin şeffaf ve sezgisel bir yolunu sunmasıdır. OKR'ler bir iletişim aracıdır.

Şirket, ekip ve bireysel Hedefler ve Temel Sonuçlar belirlemek, işi, tüm insanların çabalarını aynı önemli konulara odaklayacağı şekilde hizalar. Şirketin nereye taşındığını ve nasıl olgunlaştığını iletir. Bu, tüm seviyelerdeki çalışanlar arasında sağlıklı bir dostluk ve birlik kültürünün teşvik edilmesine yardımcı olur. Ve bu, bildiğimiz gibi, iş için iyidir.

DAHA SAĞLIKLI İLETİŞİM

Ekip elemanları, net ve basit bir hedef öncelik panosu ile şirketin beklentilerini ve nasıl katkıda bulunabileceklerini asla yanlış anlamaz. OKR'lerin dikkatli olmanız gereken önemli bir özelliği, net olmaları gerektiğidir. Bu nedenle, bir OKR ayarlarken, mümkün olduğunca belirsiz tartışmalardan kaçınmalısınız. Bunun yerine daha net ve sayısal hedefler kullanabilirsiniz.

KATILIM ve VERİMLİLİK

İnsanlar sürece bir amaçla dahil olduklarında olağanüstü sonuçlar elde ederler. Hedeflerin ve temel sonuçların net bir tanımıyla, neye odaklanılacağı herkes için netleşir. Sonuç olarak, hedeflerinizi şirketteki herkese iletebilir ve daha derin bir katılım elde edebilirsiniz.

GÖZETİM

Şirket ve Ekip OKR'leri genelde üç ayda bir belirlenir, fakat Bireysel OKR'ler veya girişimler haftalık olarak belirlenir. İster iki kişilik bir startup, ister 1.000 kişilik bir şirket olsun, işletmenin büyüklüğüne bağlı olarak, bu periyotlar mevcut durumunuza uygun şekilde değiştirilebilir. Öte yandan, gözetim süreci genellikle haftalık olarak yapılır.

Katı yıllık planlamanın aksine, OKR'ler değişime uyum sağlamanıza ve buna yanıt vermenize izin verir. Esnek hedef belirleme ve ilerleme takibi sağlarlar. OKR'ler için güncellemeler genellikle haftalık olarak sağlandığından, yaşam döngüleri boyunca ilerlemeyi izlemek kolaydır. Kendi basit OKR şablonunuzu oluşturarak bile ilerlemenizi izlemeye başlayabilirsiniz.

ŞEFFAFLIK

Şeffaflık, OKR'lerin en faydalı özelliklerinden biridir, diyalog sağlar ve kuruluşun hedeflerini netleştirir. Belirlenen her seviyedeki hedef, gerçek zamanlı gösterge panosunda yerini alır ve böylece her kademedeki çalışanlar için kullanılabilir. Şeffaflık elde etmek için, OKR'lerin herkes tarafından görülebilir olması gerekir, böylece insanlar başkalarının hangi iş üzerinde çalıştıklarını öğrenir.

OKR'nin faydaları yeni bir metodoloji uygulamanın zorluğundan daha ağır basıyor gibi görünüyor, değil mi? 

 

Albert Solino tarafından geliştirilen Corvisio OKR yazılımını denemek için linke tıklayın: Corvisio OKR