Mintzberg Strateji: Mintzberg'in Başarılı Stratejik Planlama için 5P Stratejisi

Birçoğumuz fırsatlar hakkında beyin fırtınası yapar ve sonra onlardan nasıl yararlanacağımızı planlar.

Peki sizin strateji geliştirmeye yaklaşımınız nedir?

Ne yazık ki, bu tür bir yaklaşım önemli olsa da, başarılı olmak istiyorsak bundan çok daha fazlasını düşünmemiz gerekiyor.

Yönetim uzmanı Henry Mintzberg, stratejiyi doğru belirlemenin gerçekten zor olduğunu savundu. Bunu daha derinlemesine düşünmemize yardımcı olmak için, Stratejinin 5P'sini geliştirdi.

İpucu

Mintzberg Strateji yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Stratejik Planlama Danışmanlığı sayfamız ilginizi çekecektir.

 

 Mintzberg Strateji Nedir?

Strateji geliştirmeye yönelik basit, tek taraflı bir yaklaşımın harika sonuçlar vermesi pek olası değildir. Güçlü bir strateji oluştururken sayısız faktörü göz önünde bulundurmanın yanı sıra, dinamik, sürekli değişen ortamı da hatırlamalısınız.

İyi bir strateji bir gün işe yarayabilir, ancak ertesi gün kontrolünüz dışında değişen koşullarda işe yaramaz hale gelebilir. Bu sebeple stratejiler, yeni gereksinimleri karşılamak için oldukça uyarlanabilir, rota düzeltici olmalıdır.  

mintzberg

Mintzberg strateji, daha iyi, daha karmaşık stratejiler geliştirmenize yardımcı olmak için beş farklı bakış açısını hesaba katar. Mintzberg modelinin temel fikri şudur: stratejinizi tek bir faktöre odaklanmak yerine çok yönlü bir yaklaşımla tanımladıysanız, stratejiniz daha sağlamdır. Bu 5P birbirini dışlamaz, tam tersine birbirini tamamlar. 

Mintzberg'in 5P Stratejisini Kim İcat Etmiştir?

Stratejinin mucidi stratejiye de ismini veren Henry Mintzberg’dir. Kanadalı bir akademisyen, işletme ve yönetim üzerine yazardır. İlk olarak 1987'de stratejinin 5P'si hakkında yazmıştır. ve dünyaya bu strateji yaklaşımını tanıtmış oldu.

Stratejinin 5P’si Nedir?

5P's of Strategy

Bir Plan Olarak Strateji

Strateji geliştirme hakkında düşünürken doğal olarak akla gelen ilk şey muhtemelen budur. plan, yapacağınız bir eylem planı veya çeşitli durumlarla nasıl başa çıkacağınız konusunda bir kılavuzdur. Bu nedenle, iyi bir plan oluşturduğunuzdan ve bunun için Stratejik planınızı görselleştirmenize ve her zaman nasıl gittiğine dair büyük bir resme sahip olmanıza yardımcı olur Corvisio gibi gelişmiş bir araç kullandığınızdan emin olun.

Belirtildiği gibi, stratejik planlama strateji geliştirmenin çok önemli bir parçasıdır, ancak tek başına işinizin başarısını garanti edemez

 

Ploy - Taktik

İş dünyasında rekabet kaçınılmazdır. Mintzberg, rakipleri bozmak, caydırmak, cesaretini kırmak veya başka bir şekilde etkilemek için planlar yaparak rakiplerin üstesinden gelmenin bir stratejinin parçası olabileceğini söylüyor. Siz aynı pazarda geliştikçe, rakibinizin faaliyetleri girişiminiz üzerinde her zaman büyük bir etkiye sahip olacaktır. Böyle bir ortamda ayakta kalabilmek için, diğer iş oyuncularını alt etmek ve büyük bir rekabet avantajı elde etmek için bir manevraya-özel taktiklere ihtiyacınız var.

Mintzberg'in 5P stratejisinin bu perspektifi sizi rakiplerinizden bir adım önde düşünmeye teşvik ediyor. Bunu başarırsanız, önümüzdeki yıllarda önemli bir pazar payının kontrolünü ele geçirme şansınız yüksek olacaktır.

 

Pattern - Model

Mintzberg'in strateji sürecinde bir planı amaçlanan bir strateji olarak düşünebilirsiniz, model gerçekleştirmedeki stratejidir. Mintzberg'in strateji tanımı, aynı zamanda, geçmişte işinize yarayan eylemler türü olan doğru kalıpları kullanmayı da ima eder. Geçmişte bazı seçimler zaten yapılmışsa, bir kuruluşun gelecekte bu kararları tekrar vermesi muhtemeldir. Çalışma kalıpları analiz edildikten sonra, hangisinin devam ettirileceğini veya geliştirileceğini ve tamamen yeni kalıpların nerede uygulanacağını bulmakla ilgilidir.

 

Position - Konum

Mintzberg'in stratejisinin 5P'sinin konum perspektifi üzerinde çalışırken göz önünde bulundurmanız gereken sorular şunları içerir:

 • Benzersiz satış teklifi (USP) nedir?
 • Sunduğunuz hizmetlerin faydaları nelerdir?
 • Genel marka gücü nedir?

Konumlandırma, satış yönteminiz, ürün kaliteniz, fiyatlandırmanız ve daha fazlası açısından da görüntülenebilir.

Mintzberg'in stratejik yönetim modeline göre, konumlandırmanız, kapsamlı bir pazar araştırmasına dayalı olduğu kadar, doğası gereği kasıtlı ve stratejik olmalıdır.

 

Perspektif

Mintzberg'in 5P stratejisinin beşinci P'si olan perspektif, içsel olarak hedeflenir. Odak noktası, organizasyon kültürü ve organizasyonun kendisini nasıl gördüğü üzerindedir.

Sonuçların ortaya çıkması için bakış açısı bir organizasyonun tüm üyeleri tarafından paylaşılmalıdır. Bu nedenle üst yönetimin önemli görevi, şirketin stratejik vizyonunu ve değerlerini çalışanlara başarılı bir şekilde iletmektir.

 

Mintzberg'in 5P Stratejisinin Avantajları Nedir?

Bu modelin avantajları şunlardır:

 • Takip edilmesi basit bir işlemdir.
 • Stratejinize meydan okumak için geniş bir perspektif yelpazesi sunar.
 • Stratejinizi geliştirme konusunda en iyi uygulamaları teşvik eder.
 • Stratejiyi uygularken, 5P stratejisi test etme, değerlendirme ve muhtemelen ayarlamalar yapmaya yardımcı olabilir.
 • Tutarsızlıklar olup olmadığını veya eksik bir şey olup olmadığını keşfetmek için planlama sürecinin sonunda geliştirilen stratejinin son bir kontrolü olarak kullanılabilir. Planlama aşamasında sorunları belirlemek, bir kuruluşun sonunda çok fazla para tasarrufu sağlayabilir.

 

Mintzberg'in 5P Stratejisini İşimde Nasıl Kullanırım?

5 P'nin en etkili olabileceği düşünüldüğünde, stratejik planlama sürecinde üç özel nokta vardır:

 • Gerekli tüm bakış açılarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olmanın bir yolu olarak, doğru bir stratejik karar vermek için gerekli olan ilk bilgileri toplarken ve verilerin analizini yaparken
 • İlk stratejik fikirlerin geliştirilmesinden sonra, kapsamlı, uygulanabilir ve sağlam olduklarından ve gözden kaçırmış olabileceğiniz hiçbir engel bulunmadığından emin olmak için
 • Son bir kontrol noktası olarak, stratejik planınızdaki tutarsızlıkları ve sorunları ortadan kaldırmak ve göz önünde bulundurmadığınız hiçbir fırsat veya engel olmadığından bir kez daha emin olmak için