Marka Yönetimi Nedir, Marka Yönetimi Nasıl Yapılır?

İçerisinde birçok ana faktör olarak disiplini içinde barındırması sebebiyle çatı gibi bir kavram olma özelliğini taşıyan ve tamamen bütünleşik pazarlama olan bu faktör büyük miktarda uygulanması durumunda marka olma durumu bizzat gerçekleşir. Diğer bir ifade ile reklam ve pazarlama, yazışma, sosyal medya, dijital marka adı, toplumsal medya, saygınlık yönetimi, pr, kurumsal iletişim ve marka yönetimi yazışma başta olmak suretiyle bütün disiplinler belli bir stratejilere sadık kalınmasıyla yönetildiğinde bir şirket, kişiler, kurum, kurum ürünler, hizmetler, fikirler, olgular, nesneler, içerik, teşebbüs vs. gibi bazı durumlar ile markalaşır.

 

Marka Yönetimine Dair Bilinmesi Gereken Tanımlar

Bir anlam bakımından markaların kavramsal sözlüğü misyonunun taşımasını yapan Marka İle İlgili Temel Kavramlar konusunda şu konunun belirtilmesi gerekmektedir. Yazı süresince okunacak her kavramın ayrı bir yazı hatta yüksek lisans veyahut doktora sav mevzusu olacak kadar kapsamlı ve önemlidir. Marka yönetimi markaların ileriki seviyelerdeki işleyişlerinde büyük bir önem arz etmektedir. Bu sebepten ötürü marka yönetimine dair bilinmesi gereken bazı tanımlar mevcuttur.

Bu tanımları açıklayacak olursak temel kavramlar şu şekilde;

 • Markalama
 • Marka Konumlandırma
 • Marka Yönetimi
 • Marka İletişimi
 • Markanın Tescili
 • İmaj Belirlenmesi
 • Markanın Kişiliği
 • Markaya Ait Kimlik
 • Markanın Değeri
 • Marka Farkındalığı
 • Markanın Bilinirliği
 • Marka Denkliği
 • Markalar Tutumu

Bu temel kavramların bilinmesi marka ve markalaşma yolunda ilerlemesi gereken kişilerin kesinlikle fikir ve bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Marka Yönetimine Dair Bilinmesi Gereken Tanımlar

Marka Nedir?

Marka ve markanın prestiji markalaşma ve marka yönetiminin ticareti için en mühim kısımlarından birini kesinlikle oluşturduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de daha fazla dijital yaşamın öne çıkmış olduğu bu zamanda markalaşmanın önemi giderek daha da artış göstermiştir. Markalaşma konusunda ise iyi bir idare ile elde edilmesi mümkün olacaktır.

Markalaşma ancak şirketlere bir şeyler katmaz diyebiliriz. Markanın ciddi bir şekilde markalaşması için fazlasıyla emek harcaması yapılmalıdır. Müşteri tarafından bakılan gözle de marka kıymetli görünmeli ve hissettirilmelidir. Marka olabilme ve markalaşmanın markalaşmadaki asıl olan gayesi müşterilerdir. Kullanıcılara ait denemenin yardımıyla markanın kıymeti gayet anlaşılmaktadır.

Marka Yönetimi Nedir?

Marka yönetimi nelerdir sorusu, geçmişte ve günümüzde dijitalleşmenin sayesinde beraber değişime ve dönüşmeye devam etmektedir. Markanın bir mevcudiyet olarak kabul edilmesinin sonucunda; markanın ve markaya has müşterilere sunmuş olduğu değerlerin yönetimi de ayrı bir ihtisas alanının gerekliliğinin anlaşılması kararı ortaya çıkmasıyla birlikte marka yönetimi sorularının ortaya çıkışı birlikte gelmiştir.

Yoğun olan piyasa rekabetlerinin yaşandığı günümüz piyasalarında olan bir marka, tüketicilerinin birbirine benzer yapıda bulunan binlerce ürünler arasından tercihler yapmasını kolay hale getiren yegâne unsurlardan birkaç tanesi konumunda olmaktadır. Markaların sembolleri, tasarımlarına ait bilgiler ve özellikler, adları ve ürün özelliklerinin sıralandığı şeklinde küçük detaylar yardımıyla kendilerini, öteki benzer ürünlerden ayırt etmektedir.

Markalar, tüm bu özelliklerinin bütünleşmesinin bir sonucu olmaktadır. Aynı halde, markalar ve markaların ürünleri, tüketiciler yani kullanıcılar için bununla beraber bir itimat ve nitelik algısını da açıkça temsil etmektedir, bundan dolayı markalar, mamullerin nerede, ne şekilde ve hangi şartlar altında üretildiği mevzusunda tüketicilere malumat sunmaktadır.

marka nedir Bunun neticesi olarak de markalı olan mamullerin tutarları daha da pahalı olmasının yanı sıra bu ürünler aynı standartlardaki rakiplerine bakılırsa tercihi daha çok yapılmaktadır. Ayrıca, markalı ürünün kullanımı camia içinde bir statüye sahip olmanızı kolayca sağlamaktadır. Markaların ise hedeflerine yetişebilmeleri ve rekabet konusunda ön plana çıkabilmesi için farklılaşma hareketleri ve tüketicilerin de şirkete doğru bir halde izlenim edinmeleri gerekmektedir.

Marka Kimliği Nedir?

Marka kimlikleri fikirlerini temsilini yapan müşterilerine bir markayı hatırlatılmasını ve onu öbürlerinden ayırt edilmesini elde eden bir takım görselleşmiş bir bileşendir. Bu bileşenlerden bazıları ise alaka çeken ve rahat hatırlanabilen isim, logosu ve renk tonunun ardından sloganlar makale tipi ve şekillerdir. İşletmeye ait kimliği bu tüketicinin bir firma hakkında düşüncelerinin şekillendirmesinin yanı sıra sadakat ve itimat meydana getirmeye bununla beraber markayı unutulmaz kılmaya destek olur. Markanın kimliği, aslına bakarsan markaların dünyaya gösterdiği asıl yüzüdür. Bir toplu görsel unsur ve tutarlı şekilde kullanılan bir dil vasıtasıyla şirketlerinizin müşterilere ilettiği bir iletişim mesajıdır.

Güçlü bir marka kimliğini oluşturmak ve yaratmaktır. Şirketi ruhu olmayan bir fikirden ve bu fikirlerden yaşayan ve soluk almaya başlayan bir varlığa dönüştüren olaya da denebilir. Markalaşma çabalarının gayesi sonucu odak noktası da kesinlikle bu olmalıdır. Markaların kimliği şirket sahiplerinin ve müşterilerin buluşma noktası olduğu noktadır.

Müşteriler şirket sahiplerini anında tanımasını elde eden ve onları sadık olmasını kılan bir olaydır. Müşteri sadakatinin yanı sıra marka bilinirliği, itimat ve devamlı gelişme şeklinde avantajlar doğrultusunda devam etmek istiyorsanız, kuvvetli bir markaya ait kimlik çalışmalarınıza mühim miktarda katkı sağlaması açıktır.

İyi hazırlanmış bir kimliğin markanızın finansal ve sosyal değerlerini ve kişiliğini temsilini yapmaya ve bütün marketing yapan kanalların da tutarlı mesajları iletmeye destek olur. Bu da size bir referans kaynağı sağlamada büyük bir etken sağlayacağı kaçınılmazdır.

Marka Yönetimi ve Pazarlama

Marka ve yönetimi ve pazarlamaya ait yöntemleri şirketinizin ve ürünleriniz için oldukça büyük bir ehemmiyet göstermektedir. Genellikle firmalar üretimin ağları ve organizasyonun üstüne yoğunlaştığından dolayı hep markaların yaratma ve idare etme işlemlerini göz ardı ederler. Marka Yönetimi iyi mi yapılır? Piyasa analizleri nelerdir? Doğru Pazarlama Analizleri ne şekilde yapılır? şeklinde sorular unutulur.

marka kimliğiFakat piyasaların rekabetinin fazla şekilde yoğun olduğunu günümüzde bu konum göz ardı edilmemesi ihtiyaç duyulan bir konu olmaktadır. Marka yönetiminin ve bir markanın pazarlamasının yapılması piyasada iyi mi algılandığına dair muhtelif analizlerini içeren planlamalar arasında yer almaktadır.

Markalar için hedeflenen pazarlar ve alan kişi ile kurulan doğru ilişkiler oldukça önem arz etmektedir. Ürünün kendisi, şekli, algılanış biçimi, ücreti ve hitap etmiş olduğu alan kişi profillerine dair analizler markanın yönetimi yardımıyla yapılır. Tüketicilerin marka ile paylaşmış olduğu deneyimler ve kurduğu bağ yeniden bu noktada belirlenmesi ihtiyaç duyulan bir husustur.

marka yönetimi ve pazarlamaBir markanın yöneticisi konumunda olan kişiye yapılması gereken ise markalarının bilinirliğinde daha da arttırabilmek adına mamullerin bütün yanlarının ve tedariklerin zincirini bu marka analizine göre düzenlemesini yapmaktadır. Yoğun pazarlarda rekabetin olduğu bunun gibi bir dönemde, birbirine benzeyen ya da denk mamullerin arasından kendine ait markaların ön plana çıkarılması ve tüketiciler tarafınca sizi tercih etmesi için bunun gibi analizler oldukça mühim bir noktada önemle durmaktadır.

Üzerinde durulması gereken küçük detaylar yardımıyla tüketicinize itimatı ve kaliteyi tamamen aşılamasını yapabilirsiniz. Markalar, semboller, logolar, ambalajlar ve kullandığınız renklerin tercihi bile müşteriler gözünde bir adım daha önde durmanızı kolaylaştıracaktır. Bütün bu minik bileşenler aslına bakarsak şirketin marka kimliğinizi oluşturmasında büyük etkendir.

Hitap edilmesini arzu ettiğiniz alan kişi profili ve o müşterilerinin isteklerine müsait stratejileri geliştirmek ürünlerinizi pazarlama hususunda güvenli adımlar atmanızı kesinlikle sağlayacaktır.

Örnek vermek gerekirse statü sahibi olmasını aşılayan orta ve üst derslik bir alan kişi kitlelerine yönelik girişimlerde bulunmasını ona göre stratejiler geliştirmek ve markanızın tüm kimliğinin bunun üstüne oluşturmak zorundasınızdır. Farklılaşmayı sağlamak için mutlaka tüketicilerin zihninde doğru bir halde yer edinebilmeniz gerekir.

Kuruluşlar aşamasında meydana getirilen minik yanlışlar ileride arzu ettiğiniz neticeleri almanızı geç olmasına neden olabilir. Markaların ilk oluşturulması sürecindeyken rakiplerin analizlerini, marka denetiminin ve birçok etmenlerin gözler önünde bulundurarak verilerin daha kolay elde etmeniz gerekmektedir.

Marka İmajı Nedir?

Marka imajı, tüketicilerinin kullandığı başka bir marka ya da markaların hakkındaki her gelişen düşüncelerinin, izlenimlerinin, fikirlerinin ve markaya dair hislerinin anlamsal olarak karşılayan bir kavram olmasıdır. Diğer bir deyim ile tüketicilerin marka kimliğinin ne halde algılayıp yorumladıkları daha önemlidir.

Markanın imajı bununla birlikte da şahsi deneyimlere bağlı olduğu için ötürü birtakım tüketicileri için markalar imajı iyi olurken fena bir tecrübe yaşamış olan ve de aldığı hizmetten memnun olmayan kullanıcılar için markalar imajı felaket olabilmektedir. Bu durum sebebinde de müşterilerinin memnuniyetini artıracak halde emekler yapmak ve genel averaja bakılması durumunda marka imajı da daha etken olmasını sağlayabilir.

Marka imajının ve de kimliği birbirinden değişik olan tanımlardır. Bu iki kavram farklılığını iyi halde yapmak kesinlikle çok önemlidir. Marka kimliği terimi, markanın öteki kişiler tarafınca ne halde görünmesinin istendiği üstüne meydana getirilen çalışmalardır.

Slogan, logolar güzel duyu ve de görsel emekler ile yazışma dili de bu aşamada önemlidir. Marka imajı terimi da yukarıdaki belirtildiği benzer biçimde tüketicilerin markayı iyi mi kötü mü gördükleridir. Sloganlar, logolar, görsel ile yazışma dillerinin dışarıdan bakılınca iyi mi algılandığı markaların imajını doğrudan etkiler.

Marka Yönetimi Ne İş Yapar?

Marka yönetimi genel hatlarıyla yoğun iş yüküne sahiptir. Birbirini etkileyen aşamaların etkinleştirmesi şeklinde bir rolü yerine getiren marka yönetimi, bir kadroyu yönetir. Kadro yönetiminde etkin rol alan marka yönetimi yönetici ve çalışanlara uygun planlar hazırlamada da etkin bir görev almaktadır. Bu etkin görevin önemi ise oldukça fazladır. Bu önem işleyişin bir senkronize bir şekilde ilerlemesini, oluşabilecek grupların kontrolünün sağlanması gibi birçok durumun kontrol kapsayıcısı görevini üstlenmektedir.

Marka Yönetimi Ne İş Yapar

Marka Yöneticisi Ne İş Yapar?

Bir markanın sürdürülebilir olasının temelli hizmet sağlaması ve ürünleri üretmesi için sadece marketing faaliyetlerini uygulaması yeterlilik sağlamayacaktır. Artık günümüzde markayı o şekildeki yahut bu şekilde etkileyecek birden çok unsur vardır ve faktörlerin yönetiminin yapılması marka için kesinlikle gerekliliktir.

Bu noktada en mühim marketing mesleklerinden birine gereksinim duyulur bu da marka yöneticiliği olduğu açıktır. Markaya ait yönetici markanın haiz olmasını hedeflediği pazar piyasası ile halihazırda bulunan pazar durumuna nazaran stratejiler üretmektedir. Marka yönetiminin dikkatli yapılmış bir planlamaya gereksinim duyulduğunu açıkça söylenebilir.

Marka yönetimi de açıklamak, marka yöneticisinin asıl olan görevini anlamaya destek olacaktır. Marka yöneticisi, markaların bir kıymet üretmesine başlangıç olacak olan stratejik bir plan, idari gayret ve uygulamalardan çoğunlukla oluşmaktadır. Markaların yönetim aşamasında çözümleme, konum değerlendirmesi, stratejiler oluşturma ve inovasyon ve ardından yenilik düşünce adımlarında yer alır.

marka yöneticisi

Markaların yönetimini etkin hale getiren yetkili olan kişilerden birisi marka yöneticileridir. Çoğunluk olarak bir ekip ile çalışmalar yapan marka yöneticileri tespit etme, çözümleme yapma ve tatbik yetkinliklerine sahip olmalıdır. Marka idare kadrosu ile beraber emek vererek markanın kendisine ait potansiyelini gerçekleştirecek adımlamaları uygular. Bir marka yöneticilerinin deneyimli ve ustalaşmış olması beklenir.

Özellikle üst seviye firma çatısı altındaki markalarda, bir yöneticisini yetiştirmek suretiyle göreve alındığı görülmemektedir. Marka yöneticisi, marketing, markalar yönetimi ve ikna mevzusunda belli bir malumat birikimine haiz kişidir. Günümüzde bulunan marka çatıları altında yahut bir ajanslara bağlı olarak çalışmalar yapan marka yöneticisi, başarı göstermiş bir markalar yönetiminin anahtarı olma potansiyeli olan yetkili denilebilir.

Marka yöneticisinin asıl olan rolü dışındaki işleri, çalmış olduğu kuruma ve takım içerisindeki etkinliğine göre değişir. Marka yöneticisi, sayı bakımından büyük bir çalışma grubu veya bir departmanı yönetimi ile ilgileniyorsa daha çok iş birikimine haiz olması çok olası bir durumdur.

Fakat markaların büyüklüğü veyahut küçüklüğü hizmet verdiği alana nazaran vazife tanımlarını ve iş yükünü her markaların yöneticisi için aynı olmayacağı aşikardır. Fakat temel görev olarak söylenebilecek bir iş var ki her markaların yöneticisi bu rolü yerine getirmesiyle çalışır. Marka yöneticisinin ne olursa olsun strateji üretmesi beklenir. İster marka değeri yönetimi ile alakalı isterse marka farkındalığı ile alakalı olsun, burada asıl olan mühim olan şey gereksinim ve gereklilik doğrultusunda strateji üretmektir.

Marka Yöneticisinde Olması Gereken Özellikler

Marka yöneticisinde olması gerekenler için tecrübe şartı ön planda olan bir nitelikte barındırmaktadır diyebiliriz. Fakat tecrübe elde edilmesi için de takip edebileceğiniz birtakım yollar mevcuttur. Öncelikli olarak işin mantığını öğrenmiş olmak gerekir ve bu yolla kontakt ağınızı güçlendirmiş olmanız da beklenir. En doğru adımlardan birisi arasında yer almaktadırlar.

Fakat birtakım iş ilanlarında mevcut markaların yönetimi ile pek alakası olmayan bölümleri de sıkça görebiliriz. Marka yöneticisi olmak için ihtiyaç duyulan beceriler arasında: planlamaların yetkinliği, girişken kişilik sahibi olma, yazışma becerilerini faal kullanma yetisine sahip olma ve veri analizini kusursuz kullanabilme şeklinde nitelikler vardır.

Söz mevzusu niteliklere haiz olmak için marketing, reklamcılık ve halkla ilişkiler alanında malumat birikimine haiz olmak gerekir. Bir mühim vasıf ise yabancı dilleri bilme yetkinliğidir. Özellikle üst seviye şirketlerde markalar çatısı altında çalışmak istiyorsanız İngilizce başta olmak suretiyle diğer yabancı dilleri öğrenme mevzusunda gerekli olan adımları kesinlikle atmalısınız.

Bir başka mühim vasıf de dijitalleşmede olan yatkınlığınızdır. Artık markaların dijital yöntemler doğrultusunda çalıştığı ve buna göre stratejik hamleler ve tatbikler üretme peşinde olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla dijital marketing ve dijital reklamcılığında usta olmuş birisi istenen bir çalışan olması kaçınılmazdır. Bu alanlarda malumat birikim sahibi olmak ve yöntemlerin neler bulunduğunu algılamak için dijital marketing, içeriklerin pazarlanması, reklamcılıkların ve marka yönetimlerinin alanlarında eğitimler alarak gereken koşulları sağlamak adına önemli bir adımın başlangıcını yapabilirsiniz.

Marka Yönetiminin Önemi

Marka yönetiminin önemi tamamen ferdin beklentilerinin kendisi açısından ehemmiyetine göre değer kazanmaktadır. Marka yönetimi nelerdir sorusuna yanıt alınmasından sonra, bu kavramın markalaşma yolunda ne kadar mühim olduğu bilgisini de paylaşmamız kesinlikle gerekmektedir.

Marka Yönetiminin ÖnemiMarka yönetimini yapmak mevzusunda tereddütleriniz var ise ve bu mevzuda malumat almak istiyorsanız gerekli eğitimleri almanız gerekmektedir. Gerek tahsil alarak, gerekse de ancak markaların yönetimi yazı ve marka yönetimine ait kitap sayfalarını karışmasını sağlayarak öğrenen marka yönetimi olmadan haiz olunan ticari değerin hiçbir önemi kesinlikle olmayacaktır. Bu noktada marka yönetimini yapmak isteyen kişilere büyük destekler sunacaktır.

Marka yönetimi olmaksızın çalışan daha doğrusu markalaşmadaki sürecinde mantıklı olmayan adımlar atılarak bir eylemin sürekliliğini kazanmak üzere kazandırır ve o konuma gelmesi olanaksız olarak görülmektedir. Markalar yönetimi önemi ise tam olarak burada kendisini belli etmektedir. Marka yönetiminin önemi tamamiyle ferdin istekleri ve çabası doğrultusunda ortaya çıkar. Bir olayın hizmetse ve ürün konusunda müşterilere erişmesi yolunda, satın alma etkileşimi olan veyahut olmayan her alanda markayı ön planlarda tutmak için markayı ve yönetimi stratejileri üstüne gitmemiz gerekmektedir. Zaman akışınca uygulanan taktik ve alınan maddi ve manevi dönüşler sizlere deneyim puanları olarak eklenmektedir. Bu tecrübeler giderek arttıkça markanızın çözümleme durumunu bile gözler önünde bulundurmanıza olanak sağlar.

Bu durum sayesinde nereden ne konuma, nasıl ve ne şartlar himayesinde gelindiğini kolayca tespitini yapabilirsiniz. Bu durum sizlere de ilerideki atılacak olan en önemli adımlar için bereketli kararları verme şansı verecektir. Markaların analizini yapmak ciddi boyutta önemlidir ve değerlidir. Bunu da sadece marka yönetimini ders notları misali okunması yapılarak yapılamayacağını açıkça söylenebilir. Bunu yapmak için tek ihtiyaç olan durum global ticaretin ve mantığın sırrını tamamen bilmektir.

Marka Kişiliği Oluşturmak Neden Önemlidir?

Küreselleşme ile beraber artan rekabetlerin oluşturduğu ortamın gün geçtikçe daha çok hissedilmesi ve mamüller içinde bariz nitelik ve fonksiyonel olarak farklarının ortadan kalkması sebebiyle, marka terimi mamüller içinde yaratılmak istenen farklılaşmanın en mühim anahtarları haline gelmiş olmasının yanında hatta ancak ürün yada hizmetlerin mühim bir kısmı haline gelmekle yeterli kalmayıp, ürünlerden daha değerli olarak algılamaya başlamıştır.

Bu kapsamda, mamüllerin duygu içerikli temellere bağlı olan simgesel faydaları, fonksiyonel olarak faydalara kıyasla daha ayırt edici olacak şekilde ve dikkatle kıymet görmektedir. Bu vaziyet, tüketiciler ile marka içinde kuvvetli bir romantik bağın kurulması icap ettiğinin altını dikkatle çizmektedir.

Bu bağın kurulabilmesinin sürecinde markaların kişiliğinin önemine fazlasıyla değinmiş ve marka kişiliğinin tüketiciler açısından marka içinde kuvvetli ilişkisinin geliştireceğini ve markaya karşı olan bağlılığını fazlasıyla yükselteceğini ve bunun sayesinde taklitinin yapılmasındaki zorluk derecesi yüksek bir üstünlük kuracağını belirtmiştir. Marka kişiliğinin temelini gerçekleştiren benlik terimi mevzunun net bir halde anlaşılabilmesinde son aşama çok önemlidir.

En genellenmiş tanımı ile kişilik, bireylerin kendilerine ait düşüncelerinin alışkanlık biçimlerini, yeteneklerini ve eğilimlerinin şekillendiren karakteristik olarak tüm özelliklerinin tümü şeklinde olacak açıklanmaktadır. Dolayısıyla markayı benlik de markalarının ayırt edici olmasını sağlamaktadır (Keller, 1993; Aaker, 1997). Markaların bu atfedilen özelliklerde tutarlı olmaları son aşama önemlidir. Bir marka kendisini eğlenceli, maceracı olarak tanımlıyorsa zıt bir vaziyet sergilememesi beklenir Marka kişiliğinin marka kimliği ve marka imajları bileşenleri ile oluşmaktadır.

Marka kimliğinin tüketicilerin marka ile yazışma kurması sayesinde oluşan marka hakkında çağrışımların benzersiz bir biçimde seti olarak belirtilmiştir. Bir öteki tanımla, firmaların tüketenlere aktarmayı arzuladıkları zaman değerli niteliklerin tamamı olarak anlatım edilmektedir. Marka bireyin öteki bir bileşenleri olan markanın imajı ise bir markanın benliğinin oluşmasında etken olan tüm izlenimlerin bütünü benzer biçimde açıklanmaktadır. Bu tanımlamalar kapsamında marka imajının ve marka kimliğinin birbirleri ile yakından bağ olacak şekilde bulunduğunu sadece aynı kavramlar doğrultusunda olmadığını belirterek iki adet bileşen arasındaki uyumunun sağlaması noktasında markaya ait olan bağlılığının güçleneceğini anlatmaktadır.

Marka Yönetiminin Yararları

Marka yönetimi yararları günümüzde pek de önemli görülmemesine rağmen klasik marka yönetimi tarzı düşünce yapılarından arındığı bir piyasa ortamında oldukça büyük ehemmiyet taşımaktadır. Çünkü artık marka sahibi olabilmek için eskilere benzer biçimde yerelde marketler zinciri açmak anlamına gelmemektedir.

Hemen hemen her sektörde varlığını sürdürebilen devasa rekabet içinde ilk sıraya yerleşebilmek için global bir marka yönetimini başta olmak suretiyle ancak yerelde değil dünya üstünde kalitenizi kanıtlamanız gerekmektedir. Bu süreç sadece ve sadece bu halde toplanabilir.

Marka yönetiminin yararları sizlere tam olarak bu aşamada yardımcı olur. Herhangi bir platform üstünden marka yönetimi kurallarını okursanız web ve web ortamında bulunan reklamlar mevzusunda malumat sahibi olabilirsiniz. Bu da sizlere büyük yararlar sağlar. Genel olarak dünya geneli boyunca gayet güzel işler meydana getirmeye başlayabilir ve başarınızın tüm insanlığa karşı bir ispat fırsatı bulabilirsiniz.

Bu fırsat ise size reklam yolunda önemli bir adımı sağlayabilir. Reklamın yanında size iyi bir referans kaynağı oluşturmada büyük bir etken oluşturabilir. Referans kaynağı ve reklam kaynaklarınızın olması da sizin büyümenizi kolaylaştıracak en kolay etkenler arasında kendilerine yer bulmaktadırlar.

Marka Yönetimi Nasıl Yapılır?

Marka yönetimi için en müessir stratejilerin belirlenmesinden sonra marka kıymetinizi artırabilirsiniz. Belirlediğiniz stratejiler, sağlam verilere dayanması halinde başarıya ulaşmış olur. İyi bir hüviyet yönetimi, markanın imajını, kimliğini ve performansını en iyi biçimde artırması olasıdır.

Marka yönetiminin nasıl yapılacağı konusunu maddeler halinde inceleyelim;

 • Müşterilerinizle rabıta kurun.
 • Rakip analizini iyi yapın
 • Markanıza ait doğru mesajlar verin
 • Dürüst ve emin olduğunuzu açıkça gösterin
 • Markanıza müsait bütün marketing stratejilerini kullanın

Bu durum marka yönetiminin nasıl yapılacağı veyahut nasıl yapılması gerektiğini bilmenizi sağlar. Marka yönetiminde bu maddelerin marka yönetiminde etkisi kişiyi başarıya götüren en önemli etkenler arasında yer almaktadırlar. Aksi takdirde yani bunların ihmalinin yapılması söz konusu olduğu durumlarda ise rakipleriniz yüksek ihtimal ile sizin önünüze geçecek ve piyasadaki etkinliğiniz düşecektir. Bu durumların sonucunda planlanan çoğu durum belki de tüm olay size başarısızlığa itecektir.

Marka Yönetimi Sürecinin Aşamaları Nelerdir?

Marka idare sürecinde genel hatlarıyla ürünlerin genel eksiklikleri ve yapılmış olan hataları benzer biçimde durumlarda reaktif halk ile ilişkiler gündeme gelmektedir. Daha fazlaca marketing ve firmadan meydana gelen bu benzer biçimde negatif durumlarda, artış gösteren tüketici baskılarının ve şikayetlerinin karşısında reaktif halk ile ilişkiler sıkıntı çözücü işlevi ile olaya girmektedir.

Marka Yönetimi Nasıl YapılırKüresel olarak marka yönetiminde ise, etkinlik yayınlanan ülkede çeşitli olan grupların tepkileri yüzünden kaynaklanabilecek problemler ortaya çıkabilir. Bu benzer biçimde durumlarda da reaktif halk ile ilişkiler pazarlarının kaybının önlenmesi veya şirket itibarının kazanılması mevzularında devreye girse de asıl etken halk ile ilişkiler çalışmalarında ne olursa olsun yürütülmüş olması gerekmektedir.

Markaları yaratma sürecinde halk ile ilişkiler uzmanı, marka imajının doğrultusunda oluşabilecek eserler ile alakalı esaslar ve bunun müessese imajını ne doğrultuda etkileyebileceği, müessese imajına hangi yönlerde fayda sağlayabileceğine ait mevzularda ihtiyaç duyulan stratejik kararlara ilişkin tatbik planlarına destek olur.

Bu açıdan bakmak istendiğinde halkla ilişkiler uzmanının hazırladığı tüm planlarda, şirketin satışlarının hedeflerini etkileyebilecek olan grupların markaya ve kuruma karşı müspet görüntü oluşturmasına yönelik stratejik kararlar almış olduğu belirtilebilir. Günümüzde halk ile ilişkilerin marketing amaçlı kullanması ve marka idare sürecindeki genel rolüne bakıldığında pek fazlaca mühim işlevi yerine getirmiş olduğu görülmektedir.

Halkla ilişkiler bilhassa marka iletişimi yönetimi faaliyetlerinin ile marka bilinirliğinin işleyişinde tam olarak aktarılması gereken hedef kitleler ile kurulacak kontakt cevabında kuruma yönelik itibarların arttırılması, marka algısının fazlasıyla güçlendirilmesi, iç ve dış müşterilerin memnun edecek uygulamalı durumlar ile markaların sadakatinin tam olarak sağlanması mevzularında etken olmaktadır.

Güçlü bir marka kurmak uzun süreli ve riskli bir durum olduğundan, planlı ve itinalı bir emek harcamayı gerektirir. Bu çalışma, birbirini ardı sıra izleyen ve tamamlayan süreçlerden oluşmaktadır. Ama bu süreçte yer edinen her hiyerarşi birbiri ile ilişkilidir. Yanı, hiç bir hiyerarşi kendinden ilkin ve sonrasında gelenlerden bağımsız değildir. O nedenden dolayı marka oluşturmak da süreçler arasındaki genel ilişki dikkate alındığında bir bütünlük tam olarak sağlanması gerekmektedir. Bu süreç farklı bakış açılarına göre değişik biçimlerde gösterilebilir.