Lojistik Şirketi için OKR Örneği

Bu yazımızda lojistik şirketleri için OKR uygulamak isteyenlerin kullanabileceği bir örnek sunuyoruz.

WeCarry, ABD'nin San Fransisco şehrinde faaliyet gösteren 150 çalışanı olan bir lojistik şirketidir. Faaliyetleri, şirketlerin hem iç hem de dış lojistik sorunlarına çözüm üretmeyi içerir. Şu anda ana odak noktaları, daha fazla hizmet sunabilmek için şirketin ticaret hacmini genişletmektir. Ayrıca artan hacim ile hizmet verebilecekleri daha fazla müşteriyi çekmek için aynı zamanda marka bilinirliğini artırmak istiyorlar. Ancak sayı arttıkça çalışanların performanslarının izini sürmek gittikçe zorlaşıyor.

Şirket, departmanların, ekiplerin ve çalışanların performanslarını takip edebilmek için OKR sistemini operasyonlarında uygulamak istiyor. Ancak, bir lojistik şirketinin sisteme aşina olması için önce bir OKR Şablonu denemek istediler. Dahası, sistemin ihtiyaçlarını ne kadar iyi karşıladığını görmek istediler.

İpucu

Albert Solino olarak OKR yaklaşımımızın, OKR danışmanlığımızın detaylarının ve püf noktalarının açıklandığı OKR Danışmanlığı sayfamız ilginizi çekecektir.

Burada, önce şirkete atanan bazı hedef ve temel sonuç örneklerini göreceğiz. Daha sonra, lojistik şirketinin pazarlama departmanına ve şirketin strateji ekibinde çalışan bir çalışan için atanan bazı OKR'ler olacak. Son olarak, şu anda deneme olarak kullandıkları OKR Şablonundan bir ekran görüntüsü var.

Lojistik Şirketi Genelinde OKR Örnekleri

Hedef 1: Şirketin ticaret hacmini genişletmek

 • Temel Sonuç 1: Filoya 10 yeni kamyon ekleyin
 • Temel Sonuç 2: Deneyimli 20 sürücüyle görüşün
 • Temel Sonuç 3: En az 2 nakliye şirketi ile yeni sözleşmeler imzalayın

Hedef 2: Zamanında teslimat oranını% 95'e çıkarmak

 • Temel Sonuç 1: Operasyon verimliliği ekibine 5000 $ yatırım yapın
 • Temel Sonuç 2: En sık kullanılan 10 rotayı optimize edin
 • Temel Sonuç 3: Zamanında teslimat için 3 yeni teşvik sunun

Lojistik Şirketinin Pazarlama Departmanı için OKR Örneği

Hedef: Marka bilinirliğini artırmak

 • Temel Sonuç 1: Yelken takımı gibi 3 küçük ama taktik organizasyona sponsor olun
 • Temel Sonuç 2: Hedef kitle seçimi ve şirket tanıtım faaliyetlerine 2000 $ yatırım yapın
 • Temel Sonuç 3: LinkedIn'deki tedarik zinciriyle ilgili 15 soruna yorum yapın

Lojistik Şirketinin Strateji Departmanı Çalışanı için OKR Örneği

Amaç: Şirketin ticaret hacmini genişletmek

 • Temel Sonuç 1: Filoya 5 yeni kamyon ekleyin
 • Temel Sonuç 2: Deneyimli 5 sürücüyle röportaj
 • Temel Sonuç 3: En az 1 nakliye şirketi ile yeni sözleşmeler imzalayın

OKR Şablonu

Pekala, şirket OKR'lerine ek olarak belirli bir departmana ve bir çalışana atanan bazı OKR örneklerini inceledik. Bir lojistik şirketi için OKR şablonunu kullanarak, çalışanlara, ekiplere ve departmanlara üç aylık hedefler atanabilir. Ayrıca ekiplerin, departmanların ve bireylerin tüm sonuçlarını bulabileceğiniz bir özet tablo bulabilirsiniz.okr şablonu

Şablondan alınan bu ekran görüntüsünde, strateji ekibinde çalışan belirli bir çalışana atanan hedefleri görebilirsiniz. Üç aylık sayısal hedefler, haftalık check-in'ler eklenerek hem çalışan hem de işveren tarafından takip edilebilir.

OKR'lerin ne olduğu ve şirketinizde nasıl uygulayabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için OKR sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Albert Solino tarafından geliştirilen Corvisio OKR yazılımını OKR Hedeflerinizin belirlenmesinde ve sürecin takibinde kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.