Alibaba'nın Kurucusu Jack Ma'dan 5 İnanılmaz Hayat Dersi 

Eskiden İngilizce öğretmeni olan Jack Ma, 1995'te  en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Alibaba'yı kurarak dünyanın en başarılı ve zengin iş adamlarından biri olmuştur. Jack Ma, Alibaba'yı kurmadan önce birçok başarısızlıkla karşılaşmıştır. Başvurduğu 30 iş başvurusundan da ret almıştır. Alibaba.com'u kurduktan sonra da yatırımcı aramaya başlamıştır ama maalesef onlar da Ma'yı reddetmiştir. Tüm bu reddedilmelere rağmen Ma, pes etmeyip daha çok çalışmış ve Çin'in bir, dünyanın ise 18. en zengin adamı haline gelmiştir. Şimdi Alibaba'da 30 bin kişi çalışıyor ve alibaba.com'a da günde tam tamına 100 milyon kişi giriyor.

İşte Jack Ma'dan öğrenebileceğimiz 5 hayat dersi; 

 

İleriyi düşün.

"Bizim başarılı olmamızın sebebi şu an çok çalışmamız değil, 15 yıl önce hayal kurmamızdır." 

 

Para mutluluk değil, sorumluluktur. 

"Bir milyonun varsa şanslısın ama 10 milyonun varsa birçok bela ve baş ağrın olur. Eğer 10 milyardan fazla paran varsa da büyük bir sorumluluğun olur çünkü insanlar sana güvenir ve senin de paranı en iyi şekilde harcaman gerekir."

 

Beklenmeyeni bekle.

Ma, en sevdiği filmlerden biri olan Forrest Gump'tan alıntı yaparak "Hayat bir kutu çikolata gibidir. İçinden ne çıkacağını asla bilemezsin." diyor.

 

Başarıya ulaşmak için bağlantıların olmasına gerek yok.

"Bizim zengin bir babamız veya dayımız yok. Sadece bizi destekleyen müşterilerimiz var."

 

Dünyayı değiştirmek istiyorsan gençlere yatırım yap.

"Gençlere yardım et. Onları büyüt. Onların akıllarına tohumlar ek ve o tohumların büyüyüp dünyayı değiştirmesini bekle."

 

Eğer siz de başarılı olmak ve iyi bir yönetim konusunda yardım almak istiyorsanız, Albert Solino'nun Yönetim Danışmanlığı hizmetinden hemen faydalanın!