Instagramda Reklam Verme: Ne Kadar Önemli?

En popüler internet pazarlama kanalları günümüzde hiç şüphesiz sosyal ağları olmaktadır.

Sosyal medya hesapları ve sosyal medya kanalları insanların günlük yaşamlarının bir parçası haline geldi ve artık alışverişlerin bile büyük bir oranı sosyal medya üzerinden yapılıyor. Bu kapsamda büyük etkisi olan ve yoğun şekilde takip edilen Instagram reklam verme işlemlerinin nasıl yapılacağı ve faydalarının neler olacağı da bir araştırma konusudur.

Sosyal medya kuruluşları arasında en çok kullanıcı sayısına sahip olan Instagram'da yapılan reklamların ise etkinliği ve gücü her geçen gün daha da artmaktadır.

İpucu

Sosyal Medya kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Instagram Reklamcılığı sayfamız ilginizi çekecektir.

Instagram Reklamlarının Performansı Nasıl Artırılır?

Sosyal medya platformlarından biri olan ve en yoğun şekilde kullanılan instagram reklam verme işlemlerinde performansın nasıl artırılacağı konusunda da çeşitli çalışmalar yapılıyor. Sosyal medya kullanıcılarının %70'i Instagram'da yayınlanan reklamları takip ederek yayınlanan markaların reklamlarınındın etkilendiği bilinmektedir.

Dünya üzerinde milyonlar tarafından kullanıldığı da hesap edilirse instagram reklamlarının ne kadar etkili olabileceği açık bir şekilde ortadadır. Milyonlarca kişi tarafından etkin bir şekilde kullanılan ve bugün kullanıcı sayısının 200 milyonu geçtiği instagram reklamları da büyük önem taşıyor.

Instagram Reklamları İçin Profesyonel Destek Nasıl Alınır?

instagram reklam vermeGünümüzde pek çok şirket instagram reklamı vermek ve yayınlayacağı reklamlar için daha profesyonel etki oluşturmak için destek alıyor. Instagram ve Facebook, reklamcılık hedeflerinize göre alacağınız desteklerde, size daha fazla seçenekler sunuluyor.

Söz konusu destekler sayesinde dilerseniz instagram yurtdışı reklam verme dilerseniz de yurt içi reklam verme konusunda son derece etkili olabilirsiniz. Varsayılan olarak, seçilen reklam hedefine bağlı olarak reklam raporlarınızdaki bazı metrikler değiştirilir ve daha etkili olması için geliştirilir.

Sitenize trafik çekmek için reklam verebildiğiniz için, uygulamanızı daha geniş bir kitleye yaklaştırmak veya Facebook'u beğenen kullanıcı sayısını artırmak için birçok amaç için reklam verebilirsiniz.

Instagram Reklam Hedefleme Seçenekleri

Ticari amaçlı olarak çalışan instagram profil sayfalarında, instagram reklam verirken dikkat edilmesi gerekenler de dikkatlice değerlendirilerek reklam hedeflerinin en iyi şekilde oluşturulması gerekir. Sitenize veya uygulamanıza trafik çekmek için Instagram reklamlarını en etkili şekilde kullanabilirsiniz.

Trafik hedefli reklam kampanyaları oluşturduğunuzda, diğer sosyal medya platformları ile de etkileşimli reklamlar oluşturarak daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

Bu reklam girişimlerini planlarken facebook olmadan instagram reklam verme ya da her iki platformun etkileşimde olduğu reklam seçeneklerini de kullanma şansına sahipsiniz. Etkileşim hedefli reklamcılık için oluşturduğunuz kampanyalar, gönderilerinize veya Facebook sayfanıza katılan kullanıcı sayısını artırmak istediğinizde tercih edebileceğiniz bir hedefleme seçeneği haline gelir.

Etkileşimli instagram hikaye reklam verme ya da hedefli reklam kampanyaları genellikle 4 farklı hedef için kullanılır ve bu hedefler şöyle sıralanabilir;

 • Gönderi etkileşimli instagram reklamı oluşturma
 • Sayfa beğenmeleri şeklinde oluşturulan instagram reklamları,
 • Teklif alımlarını sağlayan instagram reklamları
 • Etkinlik yanıtlarının değerlendirme imkanı veren instagram reklamlarıdır.

Etkileşim hedefli kampanyalarda göreceğiniz en önemli hesaplama etkileşim sayısıdır. Bu hesaplama, instagramda doğru reklam verme yetenekleri ile reklamlarınıza yorum yapan ve beğenenlerin yanı sıra gönderinize yorum yapan veya bir bağlantıya tıklayan kullanıcıları da hesaba katacaktır.

İnstagram’da Müşteri Bulma İmkanı Sağlayan Reklam Kampanyaları

İnstagram platformunda reklam çalışmaları yapan firmaların ilk temel amaçları yeni müşteriler bulma adına yapılan çalışmaların etkinliğidir. Bu alanda fenomenlere reklam vermek ya da daha etkili reklam kampanyaları hazırlamak son derece etkili ve verimli olacaktır.

Bu reklam modeli, adından da anlaşılacağı gibi, potansiyel müşteriler oluşturmak için tasarlanmış bir kampanya hedefleme seçeneğidir. Ürün veya hizmetlerinizle ilgilenebilecek müşteriler hakkında bilgi almak için potansiyel müşteriler oluşturmak için reklamları kullanabilirsiniz.

instagramda reklam vermeBu hedefleme seçeneğini oluşturmak için önce bir form oluşturabilir ya da reels reklam verme işlemlerini etkin olarak kullanabilirsiniz. Oluşturduğunuz formda kullanıcıdan bazı biilgiler istenmektedir. Bu bilgiler arasında iletişim numaraları ve e posta adresleri de bulunmaktadır.

Yaratıcı reklamlar, reklamla etkileşiminizin bir sonucu olarak doğrudan kullanıcı verilerini toplamanıza olanak tanır. Başka bir deyişle, oluşturabileceğiniz instagram sponsorlu reklam verme çalışmaları ile farklı siteleri hedeflemeden kullanıcılar hakkında hızlı bir şekilde bilgi edinmenizi sağlayabilirsiniz.

Mesaj Hedefli İnstagram Reklamları

Firmaların ticari hayatta mesajlarının en doğru şekilde hedef kitlelere ulaştırılması büyük oranda önemsenir. Reklam veren bir firmanın mesajlarının doğru algılanması ticari işlemlerin gelişmesi açısından son derece önemli olarak görülür. Mesaj hedefli reklamlar standart bir reklam gibi görünse de amacı diğer reklam modellerinden biraz farklıdır. Kullanıcıları başka bir platforma yönlendirmek yerine instagram story reklam verme daha mantıklı bir çalışma olabilir.

Mesaj hedefli reklamlar, ürününüz veya hizmetiniz hakkında anketi olan kullanıcılara hızlı bir şekilde yanıt vermenizi sağlar. Ayrıca söz konusu olan instagrama sponsorlu reklam vermek yapılan kapsamlı bir araştırmaya göre, potansiyel bir müşteri ile iletişime geçme hızını en asgari seviyeye düşürmektedir. Burada dikkat edilmesi gerek konu potansiyel müşterinin, sizinle iletişime geçtikten sonra ilk 5 dakika içinde yanıt vermenizdir. Eğer en kısa sürede yanıt verilmezse geri dönüşüm oranının büyük oranda azaldığı da bilinmektedir.

İnstagram Dönüşüm Reklam Kampanyaları

Dönüşüm kampanyaları adından da anlaşılacağı gibi hedefinize göre reklam yapmanızı sağlayan bir kampanya modelidir. Söz konusu olan sosyal medya reklamları çerçevesinde etkileşim oranları ve en sonunda da ürün satışları büyük oranda artış göstermektedir. Burada daha etkin bir reklam seçeneği hazırlamak adına business manager instagram reklam verme işlemleri de başarı ile yürütülüyor.

Söz konusu olan reklam çeşitlerini etkili bir şekilde kullanmak tüm firmaların ticari etkinliklerini büyük ölçüde artırmakta ve ticari işlem kapasitelerinin önünü açmaktadır. Ayrıca reels reklam çalışmaları ve Facebook Pixel ile oluşturduğunuz etkinlikler sayesinde dönüşüm etkinliklerini hızlı bir şekilde tanımlayabilirsiniz.

Facebook Pixel ile oluşturabileceğiniz hikaye reklamları ile en önemli dönüşüm etkinlikleri şunlardır:

 • Abone olma sürecinin hızlı bir şekilde artması
 • Alışveriş işlemlerinin en kısa sürede başlaması
 • Satın alma işlemlerinin etkin bir şekilde gerçekleşmesi
 • Müşteri kayıtlarının ve alışveriş kayıtlarının hızlı bir şekilde tamamlanması
 • Potansiyel alıcı platformlarının genişlemesi
 • Alışverişin gerçekleşerek sepete eklenin meydana gelmesi
 • Müşterinin firma aile iletişime geçmesi

Tüm bunlara ek olarak, Facebook kendi özel dönüşümünüzü oluşturmanıza da izin verir. Facebook Pixel nasıl kurulur ve etkili en iyi instagram reklam verme süreci nasıl tamamlanır konuları da herkes tarafından merakla araştırmaların konusu oluyor.

Instagram Katalog Reklam Promosyonları

Reklam ürünleri, hazırlanan reklam dizinleri ve etkili reklam seçenekleri firmanızın sosyal platforma ön plana çıkmanızı sağlayacak. Burada katalog reklam dizinleri de son derece etkilidir. Ayrıca instagram da sponsorlu reklam vermek ve bu süreçte katalog reklamları hazırlamak firmanızın gücüne güç katacak. Reklamı yapılmak istenen tüm ürünler ve hizmetler için reklam kataloglarları oluşturabilirsiniz. Kataloğu oluşturup ürün envanterini ekledikten sonra katalog promosyonlarını kullanabilirsiniz.

Facebook Pixel ve kataloğunuzla entegre çalışan bu kampanya modeli ile dinamik yeniden pazarlama kampanyaları veya doğrudan kataloğunuzdan hedef kitleye ürün gösterebilirsiniz. Aynı zamanda, reklamlarınızı toplamak için kullanmak için bir dizine de ihtiyacınız olacaktır. Tüm bu süreçler ve en iyi reklam seçenekleri en uygun instagram sponsorlu reklam verme ücretleri ile sizlere sunuluyor.

Instagram Reklam Türleri 

Instagram'da birçok arklı modellerde reklam verme şansınıza sahipsiniz. Sınırsız reklam destekleri arasında instagram sponsorlu reklam ücretleri de bulunuyor. Temel düzeyde kullanabileceğiniz 4 farklı Instagram reklam modeli sizlerin kullanımına sunulmaktadır.

İnstagram platformunda uygulanabilecek olan reklam seçenekleri şunlardır;

 • Resimli instagram reklam seçenekleri ve uygulanması
 • Videolu instagram reklam seçenekleri ve uygulanması
 • Döngü sağlayan instagram reklam seçenekleri ve uygulanması
 • Hikaye instagram reklam seçenekleri ve uygulanmasıdır.

Söz konusu olan instagram reklam modelleri, görsel reklam seçenekleri ve diğer instagram reels reklam verme süreçleri olarak tamamlanabilir.

İnstagram Reklam Formatı ve Özelliği

Instagram'da tek bir görsel ile de reklam verebilme şansına sahipsiniz. Etkileyici görsellerle etkileşim ve dönüşüm oranı ile yüksek reklamlar yayınlayabilirsiniz. Bunların haricinde story reklamları da son derece etkili olmaktadır.

Instagram fenomenlerine reklam vermek ve instagram tanıtım yapma adına yapılacak çalışmalardan olan görsel reklamlarda önerilen resim boyutu 1080 × 1080 ve en boy oranı 1: 1'dir. Aynı zamanda hazırladığınız görselin üzerinde çok fazla metin kullanmadığınızdan emin olun. Bu, reklamlarınızın erişimini doğrudan etkiler. Metin bindirme aracını kullanarak hazırladığınız görüntünün tahmini etkinliğini kontrol edebilirsiniz.

Instagram Döngü Reklamları

instagram sponsorlu reklam vermeDöngü reklamları birden fazla materyalin kullanılarak etkin bir şekilde kullanımına imkan veren reklamlardır. Bunlar, birden fazla resim kullanarak yayınlayabileceğiniz kaydırılabilir reklam çeşitleridir. Ayrıca facebook business instagram reklam verme ile de döngü reklamları ve videolu döngü reklamları da kullanabilirsiniz.

Aynı anda birden fazla ürünün reklamını yapmak veya tek tek ürününüzün özelliklerini farklı görsel öğelerle anlatmak istiyorsanız carousel reklamları kullanabilirsiniz. İnstagram döngü reklamlarda asıl görseliniz ya da videonuz için farklı yönlendirme sayfaları belirtebilirsiniz. Instagram'da tüketilen videoların izlenme sıklığı her yıl artıyor.

Bunun için iyi hazırlanmış etkin bir video reklamları da sizi ön plana çıkartacaktır. Video içeriğinizi kullanarak da Instagram'da en etkili ve verimli reklam verebilirsiniz.

Instagram reklamları için önerilen video uzunluğu 15 saniyedir. Ayrıca, önerilen en boy oranı 4: 5 veya dikeydir. Hikayelerde 60 saniyeye ve Instagram akışında 120 saniyeye kadar olan videoları kullanabilirsiniz. Videolarınız en az 600 piksel genişliğinde ve en fazla 4 GB olmalıdır. En etkili video reklamları konusunda en uygun instagram reklam ücreti paketlerini kullanabilirsiniz.

İnstagram Hikaye Reklamları Seçenekleri

Sosyal medya kullanıcıları tarafından en çok dikkat çeken alanlar hikaye alanları oluyor. Dolayısı ile aslında farklı bir reklam modeli olmasa da Instagram hikaye reklamlarını farklı reklam modelleri olarak son derece dikkat çekiyor. Firmaların instagram işletme hesabı reklam verme süreçlerinde sıklıkla kullandıkları hikaye reklamları ticari anlamda firmaların öne çıkmasını sağlıyor.

Instagram reklamlarınıza, reklam hedeflerinize göre özel promosyon butonları ekleyebilirsiniz. Bu konuda sizlere en uygun olan instagram reklam verme ücretleri ile en kaliteli hizmetleri sunuyoruz. Yayınlayacağınız reklam seçeneklerinize, hemen al, daha fazla bilgi edin, abone ol, bize ulaşın gibi butonlar da ekleme şansına sahipsiniz.

Instagram'da Nasıl Reklam Verilir?

Reklam etkinliğini artırarak ticari alanda daha fazla işlem hacmini geliştirmek isteyen pek çok kişi ve firma instagram bilgisayardan reklam verme konusunda bilgi yetersizliği nedeni ile isteklerini etkin bir şekilde gerçekleştiremiyor. Bu alanda etkili bir destek almak işletmelerin etkinliğini, ticari işlem kapasitelerini ve işlem hacimlerini artırıyor.

Instagram reklamlarını bilgisayarlardan, telefonunuzdan ve Facebook Reklam Yöneticisi aracılığıyla yayınlama şansına da sahipsiniz. Bu noktada instagram business reklamlarının önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

Instagram Reklamı Nasıl Verilir?

Instagram'da reklam vermenin bir dizi işlem basamakları bulunmaktadır. Bu işlem basamakları 9 adımda gerçekleşir.

instagram reklam fiyatları9 adımda Instagram'da reklam vermek için takip edilecek basamaklar şunlardır;

 1. Sayfanızda bulunan Business Manager hesabınızı kişisel şifrelerinizi kullanarak öncelikle açmalısınız.
 2. Facebook ve Instagram sayfanızı Bm hesabınızla entegre edin.
 3. Bir reklam hesabı oluşturun veya mevcut reklam hesabınızı BM hesabınıza bağlayın.
 4. Bir kampanya oluşturmak için reklam hesabınıza gidin.
 5. Reklam hedeflerinizi kesin bir şekilde seçin.
 6. Bir kampanya bütçesi belirleyin bu da çok önemlidir.
 7. Hedef kitlenizi etkin bir şekilde belirleyin
 8. Yerleştirmek istediğiniz reklam türünü seçin.
 9. Reklamlarınızı hazırlayarak onay için gönderin.

Burada bahsedilen işlem basamaklarının son derece profesyonel olarak yürütülmesi gerekir bu işlemler için profesyonel desteği en uygun ve etkili instagram reklam ücretleri ile satın alabilirsiniz.

Facebooktan instagrama reklam verme sürecinde kişisel hesabınızda tanımlanan birden fazla işletme yöneticisi hesabına erişebilirsiniz. Özellikle birden fazla sayfaya ve bir reklam hesabına erişmesi gereken kullanıcılar için büyük bir avantaj sağlar.

İşletme yöneticisi, ajansla çalışan markalara da rahatlık sağlar. Tek seferde bir sayfaya erişim vermek yerine, bir işletme yöneticisi hesabı aracılığıyla bir reklam hesabına tüm erişimi tek seferde kolayca verebilirsiniz.

Bir iş e-posta adresiniz varsa, burada ücretsiz olarak bir işletme yöneticisi hesabı oluşturabilirsiniz. Burada Business Manager hesabı oluşturduktan sonra, Business Manager hesabına bir Facebook sayfası ekleyip, iş liderleri için bir Facebook sayfası ekleyebilirsiniz.

Instagram'da Reklam Vermeye Başlayın

İnstagram reklamları oluşturma seçenekleri arasında yer alan igtv rakamları da kullanıcılara farklı imkânlar sunuyor. Pazarlama yetenekleri ve reklam çalışmalarının hedef kitle ile etkileşimli olarak yürütülebilmesi sayesinde çok sayıda kullanıcının dikkatleri cezbedilir.

Hangi kampanya modeli seçilir sorusunun net bir cevabı yok. Reklam hedeflerinize ve bütçenize göre farklı ayarlar oluşturabilir, farklı kampanya türleri seçebilirsiniz. Ancak igtv reklam verme ile kullanabileceğiniz kampanya türleri sadece bunlarla sınırlı değildir.

instagram reklamcılığıBurada reklamlarla etkilenmesini istediğiniz kişi gruplarını etkileyen olarak bilinen influencer yapacağı etkili reklamlarla daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefler. Bunun için de reklam oluşturma sürecinin en doğru şekilde tamamlanması önemlidir.

Etkili bir reklam verme sürecinde takip edilmesi gereken işlem basamaklarının doru şekilde takip edilmesi gerekir.

Burada atılması gereken ilk adım, kampanya türünün belirlenmesi ve seçilmesi adımıdır. Reklam hesabınızın ana sayfasındaki 'oluştur' düğmesini tıklayarak ilk kampanyanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Reklam kampanyasında, kampanya adını girdikten sonra altta iki kutu ortaya çıkacaktır. Bunlardan birincisi atılacak olan adımların ve süreç içerisinde oluşturulacak reklamların niteliği açısından etkili bir test sürecini işletmek olacaktır. İkinci çalışma ise, reklam sürecinin ve reklam süresinin belirlenerek bütçenin en uygun şekilde oluşturulması aşamasındır. Bu, reklam setlerinizin bütçelerini performansa göre optimize eder.

Reklam verme ve oluşturma sürecinde atılması gereken ikinci adım ise, hedef kitlenin belirlenmesi sürecidir. Burada kullanılabilecek olan özel dönüşümler meydana getirerek, önemli detayların incelenmesi sürecidir. Ayrıca, işletmeniz için önemli olan olaylar için reklamlarınızı optimize etmek için bu dönüşümleri izleyebilirsiniz.

İnstagram Reklam Yöneticisi Nedir?

Instagram Reklam Yöneticisi, işletmelerin Instagram'da reklam kampanyaları başlatmak için kullandığı çevrimiçi portaldır. Instagram, Facebook'a ait olduğundan, reklam portalı Facebook Business Manager'a bağlıdır.

Instagram uygulamasını kullanarak mevcut bir gönderiyi öne çıkarabilirsiniz, ancak farklı hedefler ve yeni reklam öğeleriyle gelişmiş kampanyalar yürütmek istiyorsanız, Facebook Business Manager'ı kullanmanız gerekir.

Facebook İşletme Yöneticinize giriş yaparak Instagram Reklam Yöneticisi'ni bulun. Instagram hesabınızı şirketinizin mevcut Facebook Reklam hesabına bağlayabilirsiniz ve Instagram'da reklam vermeye başlamak için aynı platformu kullanabilirsiniz.

Facebook Sayfası ve Instagram Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Sizlere sunulan instagram reklam verme fiyatları seçenekleri içinde facebook ile instagram sayfa entegrasyonu da yapılabiliyor. Bunun için öncelikle facebook sayfa ayarları seçeneğinden instagram hesabınıza giriş yapmalısınız.

Business Manager aracılığıyla Instagram'da reklam vermek için Facebook sayfanız ve Instagram hesabınızın birbirine bağlı olması gerekir. Business Manager hesabınızla Facebook sayfanızı kurduktan sonra, Facebook sayfanızın ayarlar bölümünden Instagram hesabınıza bağlanabilirsiniz.

Bu süreçte facebook üzerinden instagram reklamı verme için öncelikle bir reklam hesabı oluşturmalısınız. Facebook reklam hesabı oluşturduktan sonra buradaki şirket ayarları butonu üzerinden reklam hesaplarına ve daha sonra da yeni reklam seçeneğine gitmelisiniz. Yeni bir reklam hesabı oluşturmak için BM hesabınızın Reklam Hesapları bölümünde "yeni bir reklam hesabı oluştur"u seçerek yapabilirsiniz.

Business Manager hesabınızda birden fazla reklam hesabı oluşturabilir ve yönetebilir veya mevcut reklam hesaplarına erişebilirsiniz. Birden fazla reklam hesabı kullanıyorsanız ve facebook business hesabını kullanıyorsanız, tüm reklam hesaplarınız aynı ödeme yöntemine sahipse, işletme yöneticisi hesabınıza genel bir ödeme yöntemi ekleyebilir ve bu ödeme yöntemini doğrudan istediğiniz hesaplara uygulayabilirsiniz.

Facebook Piksel Entegrasyonu Nedir?

Facebook Sayfası ve Instagram Entegrasyonu Nasıl YapılırFacebook Pixel, sitenizdeki kullanıcı davranışlarını anlamanıza, belirlediğiniz etkinlikleri ve hedefleri takip etmenize ve bunları reklam hesaplarınızla entegre etmenize olanak tanıyan bir kod parçasıdır. Örneğin bir e-ticaret sitesi için Facebook Pixel entegrasyonunu sunarak ve post kullanarak aldığınız satış numaralarını ve elde ettiğiniz geliri reklam hesaplarınıza aktarabilirsiniz.

Burada geliştirilecek olan etkili hedef belirleme çalışmaları ve etkili reklam verme süreci ile işlem hacimlerinin artması ve sanal dünya alışverişlerinin artması sağlanmaktadır. Sosyal ağlar üzerinde yer alan sayfalarınızın ticari hayattaki verimliliği ve satışların etkinliği tamamen görünür olmak ve reklamlarla hedef kitleyi etkileyebilmekten geçmektedir. Hesaplar arasında yapılabilecek etkili bir entegre çalışmaları sayesinde artık her yerde görünmek ve etkili bir tanıtım yaparak son derece kolay ve etkili şekilde gerçekleştirilmektedir.

Sayfa görüntülemeyle alınan etkinlikler tüm sayfa görüntülemeleri sayarken, ViewContent etiketiyle aldığımız etkinlikler yalnızca bir ürün incelemesinin sonucu olarak tetiklenir. Satın alma etkinliği ile tamamlanan siparişleri takip ediyoruz. Böylece Facebook Pixel imkânlarını etkili şekilde kullanarak, reklam kampanyalarınızın hedefini ve verimliliğini artırabilirsiniz. Ayrıca facebook business manager ile Facebook Piksel kullanmanın bir başka yararı da, özel dönüşümler ve hedef kitleler oluşturmanıza olanak sağlamasıdır.

Facebook Pikselleri Oluşturma

Ürün kataloğu, web sitenizdeki ürün bilgilerini Facebook'a yüklemenizi sağlar. Söz konusu çalışmalar kapsamında elde edeceğiniz imkanlarla ürünlerin fiyatlandırılması, reklam başlıklarının oluşturulması ve sürecin başlatılması ve başarılı bir şekilde sonlandırılması mümkün olacaktır.

Etkili bir reklam sürecinde bir Facebook Piksel kurmak için takip edilecek olan işlem basamakları ise şunlardır.

 • Şirket yöneticisinin hesabındaki şirket ayarları bölümüne gidin.
 • Ekranın sol tarafından bulunan sol sekmesini kullanarak, doğru piksel seçeneğinin seçilmesi gerekir.
 • Ekle butonu tıklanarak, söz konusu olan piksel kodunun oluşturularak eklenmesi gerekir.
 • Facebook sayfasında yer alan piksel özelliklerinin reklam hesabına etkili bir şekilde entegre edilmesi

Olayları takip etmek için sitenizin bazı sayfalarındaki kodu özelleştirmeniz gerektiğini unutmayın. Doğru adımlar ve doğru seçenekleri yerine getirmek reklam sürecinizin başarısını artıracaktır.

İnstagram Reklam Dizin Entegrasyonu

Dilediğiniz materyalleri kullanarak katalog oluşturduktan sonra ürün bilgilerini aktarmak için bir veri kaynağı eklemeniz gerekir. Reklam ürünlerinin seçilmesinde kullanılması gereken URL’nin etkin olarak kullanılması ve kullanıcı kimliklerinin doğru bilgilere yer verdiğinin teyit edilmesi önemlidir. Reklamların ne sıklıkta görüleceği ve hedef kitle tarafından nasıl görüneceği işlemleri de yapılacak olan bu çalışmalara bağlıdır.

Facebook Reklamları İçin Hedef Kitle Ayarları

Sürecin bir sonraki adımında, reklamlarınızın görünmesini istediğiniz hedef kitleye karar vermeniz gerekir. Söz konusu reklamların oluşturulma ve yayınlanma sürecinde kullanıcıların yaş özellikleri, cinsiyet farklılıkları, eğitim durumları gibi hedefler de detaylı olarak seçilebilir. Ürününüzü hangi hedef kitleye göstereceğiniz ve satışın gerçekleştirme ihtimalinin olacağı söz konusu çalışmalarla düzenlenir. Bunun için platform üzerinde doğru tıklamaların yapılarak hedefler en doğru şekilde belirlenmelidir.

Tüm hedeflemeyi tek bir kutuya eklerseniz, reklamlarınız kullanıcılara tüm isabetlerde görünebilir. Ancak, dar hedef kitle seçeneğini kullanarak farklı bir hedefleme eklerseniz, sistem iki hedef kitleyi hedefler ve bu da doğal olarak reklamlarınızın ilgisini biraz daha artırır. Otomatik reklam alanlarının varsayılan olarak etkin olduğu bu bölümde, sistem mevcut bütçeden en iyi şekilde yararlanmak için reklam alanlarını otomatik olarak belirler.

Instagram Reklam Fiyatları

İnstagram platformunda ve facebook sayfalarında reklamlar oluşturulurken en önemli konularda biri de bütçenin doğru şekilde oluşturulmasıdır. Instagram reklamlarında belirsiz bir süre için yani siz reklamlardan ayrılana kadar, günlük bütçe limiti ile reklam verebilir veya belirli bir tarih aralığında genel bir yayın bütçesi belirleyebilirsiniz.

Burada söz konusu gösterimler, bağlantı tıklamaları, etkileşim sonrası hizmetleri gibi pek çok nedenle dikkat edilmesi gereken hassas çalışmalar bulunmaktadır. Bu nedenle, sistem, reklamlarınızı bu işlemleri gerçekleştirme olasılığı daha yüksek olan kullanıcılarla eşleştirmeye çalışacaktır.

Instagram'da Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İnstagramda reklamlar oluşturulurken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de doğru reklam modelinin seçilmesidir. Reklam kampanyası oluşturma adımında öncelikle hangi reklam modelini kullanmak istediğinizi göreceksiniz.

Reklamlar konusunda kullanıcılar tarafından olumlu geri dönüşümlerin sağlanması ve bu dönüşümün yüksek oranda olması beklenir. Reklam süreçlerinizin en etkili ve verimli gerçekleşmesi için yapacağınız hassas çalışmalar iş hacminizin daha da büyümesini sağlayacaktır.

instagram reklamInstagram reklamlarında sunulan reklam modelleri arasında bulunan seçeneklerinden, markanın etkin bir şekilde tanınması, markaya ve ürünlere kolay bir yoldan erişimin sağlanması, ürün ve marka trafiğinin artırılması gibi amaçlar ve hedefler üzerinde çalışmalar yapılır. Firma sahipleri ve işletmeler için ürün etkileşimleri, yayınlanan video ve fotoğrafların incelenmesi ve tıklanması, geri dönüşümlerin sağlanması ve en nihayetinde de satışın gerçekleşmesi hedeflenir. Etkili instagram reklamları sayesinde firmaların iş hacimleri her geçen gün daha büyümektedir.

Doğru reklam modelini seçmek, reklamlarınızın performansını da bu açılardan son derece artıracaktır. Bu nedenle reklam kampanyası oluştururken, öncelikle reklam kampanyasının amacını anlamanız ve böylece reklamları hazırlamanız önemlidir. Instagram reklamlarında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri hedef kitle oluşturma sürecidir.

Hedeflerin doğru şekilde belirlenmesi ve sürecin bu doğrultuda yürütülmesi, reklam performansını en üst düzeye çıkartacaktır. Bu nedenle, hedefleme ile çalışmak ve Facebook Reklam Yöneticisi'nde hedefleme ayarlarınızı denemek ve test etmek önemlidir.

Kaydedilmiş kitleler, özel hedef kitleler ve benzer kitleler gibi farklı ayarlarla çalışarak ve bunları test ederek reklamlarınızı doğru kişilere gösterebilirsiniz. Etkili ve doğru bir reklam kampanyası için sürecin en doğru şekilde yürütülmesi ve gerektiğinde desteklerin alınması gerekiyor.

Neden Instagram'da Reklam Verilir?

İnstagram, sosyal medya platformları arasında bugün dünya üzerinde en çok ve en etkili şekilde kullanılan bir ağ olarak etkinliğini her geçen gün artırmaktadır. Instagram, günümüzde en popüler sosyal ağdır ve her yaş kitlesi tarafından kullanılmaktadır. Bu özelliği ile bugün 200 milyonu aşan kullanıcı sayısı ve aktif kullanıcıları ile reklam vermek isteyen firmaların da ilgisini cezbediyor.

İnstagram sosyal medya ağı, yapısı ve kullanım özellikleri ile sunduğu birçok farklı reklam modeli nedeniyle reklam verenler için oldukça etkili bir mecra konumundadır. Bu platformu özel kılan ise gün içerisinde milyonlarca kullanıcının bu kanalı etkin bir şekilde kullanmasıdır. Bunlara ek olarak marka bilinirliğini artırma, tanıtım, yeni hedef kitlelere ulaşma, hedefleme ve geri bildirim verme gibi faydaları da ön plandadır.

En öneli özelliğinden biri de hikaye paylaşımları ve hikaye reklamlarına imkan vermesidir. Instagram Hikayeler son yıllarda oldukça popüler hale geldi ve bir reklam aracı olarak öne çıkmaya başladı. Geçmiş reklamları ayarlamak için Facebook Reklam Yöneticisi aracılığıyla ayarlarınızı yapmanız gerekir. Bir düzen seçip hedefledikten sonra, reklamlarınızın nerede gösterileceğini seçerken Instagram Stories'i seçmeniz ve tüm bu özellikleri etkin ve verimli şekilde kullanılması gerekmektedir.