Instagram'da Nasıl Daha Çok Takipçi Kazanılır?

Instagram, aylık 1 milyar kullanıcısıyla en popüler sosyal ağlardan biridir. Sosyal ağa ilk katıldığınızda, muhtemelen aklınızda tek bir hedef vardır: Instagram takipçi sayınızın hızla yükseldiğini görmek. Influencer hesaplar, Instagram takipçi sayısı bakımından beş haneye ulaşmayı hedefliyor.

Ancak, Instagram takipçi sayınızı nasıl artıracağınızla ilgili bu kılavuza başlamadan önce, bazı temel bilgileri gözden geçirelim:

Bunun gibi birçok konu Instagram'dan para kazanmak isteyen kullanıcıların akıllarını kurcalıyor. "Instagram Keşfete Nasıl Düşülür?", "Mavi Tik Nasıl Alınır?", "Instagram'dan Nasıl Para Kazanılır?"... Bu yazımızda Instagram'dan nasıl para kazanabileceğinizi açıklıyoruz...

Instagram Takipçi Sayınızı Artırmak İçin Üç Temel Kural

 • Instagram'da çok sayıda takipçiye sahip olmak başarı anlamına gelmez. Bazı hesapların binlerce takipçisi olsa da hepsi aktif ve uygun değildir. 10.000 Instagram takipçisine sahip olmak harika. Ancak konunuzla ve hedef kitlenizle gerçekten ilgilenen, beğenecek, yorum yapacak ve paylaşacaktır 1.000 takipçiye sahip olmak tercih edilir. Sonuç olarak, çok sayıda Instagram takipçisine sahip olmak mükemmel olsa da, bu takipçilerden çok fazla özveri almak çok daha iyidir. Büyük bir takipçi sayısına sahip bazı hesaplar, Instagram takipçilerini gölgeli yollarla satın almıştır. Sonunda itibarınıza zarar verecek bu pahalı yaklaşımlar tavsiye ettiğimiz yaklaşımlar değildir. Çünkü Instagram takipçilerinizin büyük çoğunluğu şirketinizle veya konunuzla gerçekten ilgilenmiyor. Bilerek sayfanıza takipçi olmayı reddediyorlar. Bu kişiler mallarınızı satın almakla meşgul olmayacaklar, ilgilenmeyecekler veya eğilmeyecekler. Sonuç olarak, Instagram'da ücretsiz olarak çok sayıda takipçiye, beğeniye ve etkileşime sahip olmak için hedef kitlenizi, amaçlarını ve stratejisini belirlemelisiniz. Hobiniz için en popüler hashtag'leri ve teknikleri takip edin.
 • İçeriğinize gereken özeni gösterin. Takipçileri ve etkileyicileri sohbete dahil edin. Bu, zaman alıcı, ücretsiz bir stratejidir, ancak en iyisidir çünkü eninde sonunda kârlılığınız, marka bilinirliğiniz ve gerçek işiniz üzerinde bir etkisi olacaktır.
 • İkna edilmesi en zor kişiler, Instagram'da ilk 1000 takipçiye sahip olmaktır. Neden? Çünkü henüz kimse size aşina olmadığından, bir marka ve influencer olarak yeteneğinizi oluşturmak size kalmış. 

İpucu

Sosyal Medya kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Sosyal Medya Ajansı sayfamız ilginizi çekecektir.

Instagram Takipçimi Nasıl Ücretsiz Artırabilirim?

Instagram için hedefler ve strateji belirleme

Hedef pazarınızda sizi Instagram'da takip eden kişiler kimlerdir?

Takipçi kazanmak için her türlü iletişimde olduğu gibi sosyal medya üzerinden başlayıp birkaç yayın yapmak yeterli değildir. Güçlü bir varlık ve topluluk oluşturmak için gönderi planınızı ve içerik stratejinizi dikkatlice düşünmelisiniz. Pazarınızın hedef müşterileri kimlerdir? Bekar erkeklerle, aktif bayanlarla, moda tutkunlarıyla veya gurmelerle sohbet etmek ister misiniz? Nişinize bağlı olarak çeşitli hedeflere ve onlara ulaşmanın yollarına sahip olacaksınız. Bu nedenle ulaşmak istediğiniz kişiler ve Instagram kullanımları net bir şekilde tanımlanmalıdır.

Hedeflerinizi planlayın

Instagram'ı kullanmak için ana motivasyonunuzu da düşünün. Web sitesi trafiğini artırmak, doğrudan ürün satışı yapmak veya sadık ve aktif üyelerden oluşan bir topluluk oluşturmak mı istiyorsunuz? O zaman hedeflerinizi planlayın.

Aylık gönderileri planlayın

Nihai amacınıza bağlı olarak, tonunuz ve özünüz değişecektir. Son olarak, uzun vadeli yayın fikirlerini değerlendirin, böylece başlangıçta yalnızca birkaç gönderiye sahip olmazsınız.

Nişinizde yaygın olarak kullanılan hashtag'leri tanımlayın

Birkaç hesabı takip ederek başlayın ve tanıttıkları hashtag'leri, gönderi modellerini ve markaları gözlemleyin. Hedeflerinizi gerçekleştirmek ve daha geniş bir kitleye ulaşmak için bir plan geliştirmeden önce ilk haftanızı her şeyi dikkatlice inceleyerek geçirmenizi öneririz.

Sunacak ürünleriniz varsa, bir Instagram mağazası açın.

Ürünlerinizle, kullanıcıların bir Instagram işletme hesabı kullanarak doğrudan Instagram'dan satın alabilecekleri bir Instagram mağazası oluşturabilirsiniz.

Özellikle Instagram, hedef pazarınızın takıldığı yerse, satışları artırmak için harika bir fırsat. Bu sosyal ağda özellikle giyim, eğlence ve kozmetik ürünleri çok beğeniliyor. Doğal olarak, ürün resimlerinizin düzenlenmesi ve ayarlanması, ürün açıklamasının kusursuz ve Instagram'a uygun olması gerekir. Ancak Instagram'ı Shopify işletmenizden yönetebilir ve müthiş bir satış kanalı olabilir! Yalnızca birkaç tıklama ile öğelerinizi senkronize edebilir ve Instagram reklamlarınızı yöneticinizden kontrol edebilirsiniz.

En Etkili Instagram Takipçi Artırma Yolları

 • Instagram hesabınızı diğer ağlarınızda tanıtın
 • İnsanların çoğu birçok sosyal ağda aktiftir.
 • Instagram hesabı açtığınızda Facebook ve Twitter takipçilerinize haber vermeniz çok önemlidir.
 • Eşyalarınızı beğenirlerse muhtemelen sizi takip ederler.
 • İlk başladığınızda hızlı bir şekilde Instagram takipçileri kazanmak için harika bir strateji.
 • Ayrıca bu sayede onlara çeşitli mecralardan ulaşabilirsiniz.
 • Ayrıca Instagram işletme hesabınızı diğer sosyal medya hesaplarınıza bağlamanız, Instagram gönderilerinizi tüm platformlarınızda aynı anda paylaşmanızı sağlar.
 • Bu, kullanıcılarınızın Instagram hesabınızda neler bulabileceklerine dair kısa bir göz atmanızı sağlar.
 • Ek olarak, benzersiz içerikler paylaşabilir, yarışmalar düzenleyebilir ve diğer platformlarda sizi Instagram'da takip etmeye teşvik ederek ağınızı daha fazla meşgul edebilirsiniz. Bu, takipçi sayınızı artıracaktır.
 • Bu tür makaleler tipik olarak çok daha yüksek bir etkileşim yüzdesine sahiptir ve bu da takipçi sayınızı artırır.