2022'de Bilmeniz Gereken Instagram Trendleri

Sosyal ağ kanalları, son zamanlarda en popüler pazarlama yöntemlerinden biri olarak kullanılmaya başlandığını için bu kanalların en yüksek verim elde etmek adına 2022 yılının Instagram trendlerinin bilinmesi önemlidir. Sosyal medya kullanıcı sayısındaki artış, sosyal ağların kullanım süresi ve video izlenme süresi her geçen gün sosyal ağ kullanımının arttığını göstermektedir. Bu durumda da sosyal medya pazarlaması çok daha ön plana çıkmaktadır.

İpucu

Sosyal Medya Pazarlaması kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Sosyal Medya Ajansı sayfamız ilginizi çekecektir.

Sosyal Medya Pazarlamasının Önemi

Artan sosyal medya kullanımından yararlanmak isteyenler başta olmak üzere birçok şirket, dijital pazarlama çalışmalarında Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformlarını kullanmakta ve bu platformları kullanan şirketler belirli hedefler peşinde koşmaktadır.

instagram trendleri nedirSöz konusu sosyal medyada reklam yapmak ve rakiplerinizle kolayca rekabet edebilmeniz için dikkat etmeniz gereken konular şunlardır;

 • Marka bilinirliğini kesinlikle artırmalısınız
 • Hedef kitlenizin doğru belirlenmesini ve onlara ulaşılması
 • Ürün, hizmet ve promosyonları en doğru kanallarla tanıtılması
 • Artan müşteri memnuniyetinin güvenli ve kaliteli hizmetle artırılması

Bu tür hedeflere sahip şirketler daha çok sosyal medya pazarlamasına güveniyor, müşteriler de bu konularda hassas olan işyerlerine güveniyor. Ancak şirketlerin sosyal medyada pazarlama yaparken kullanması gereken trendler Instagram trendleri 2021 ile farklılık göstermekte ve her geçen gün değişmektedir.

Instagram 2022 Trendleri Nelerdir?

Sosyal medyayı dijital pazarlama faaliyetlerine dahil etmek isteyen firmalar için hazırladığımız Sosyal Medya Trendleri 2022 başlıklı bu yazımızda bu yılın sosyal medya ve özellikle Instagram trendleri konusundan bahsedeceğiz. Söz konusu detayların bilinmesi ve uygulanması sosyal pazarlama ve e-ticaret alanında herkese üstünlük sağlayacaktır.

Instagram TV Kullanımının Önemi

Instagram'ın özellikleri arasında yer alan Instagram TV, kullanıma sunulduğu günden bu yana en çok kullanılan Instagram özelliklerinden biri olmuştur. Uzun videolar paylaşmak ve takipçilerini belirli konularda bilgilendirmek isteyen birçok kişi ve şirket Instagram TV özelliğini kullanıyor.

Her geçen gün artan sosyal medyanın hayatımızdaki yeri ve önemi şimdilerde instagram TV kullanımı ile 2022 yılında daha da artacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle markalarını daha iyi bir noktaya taşımak isteyen firmaların Instagram TV kullanımına odaklanması gerekiyor.

Instagram TV, özellikle e-ticaret şirketleri için Instagram'ın en önemli özelliklerinden biridir. Çünkü Instagram Reels videoları sayesinde e-ticaret firmaları takipçileri ve hedef kitleleri için içerik üretmekte, dürüstlüklerini göstermekte ve takipçilerin güvenini kazanmaktadır. Bu da şirketlere takipçilere güven vererek satışlarını artırma fırsatı verir.

E-ticaret firmanızın hedef kitlesindeki kişilere güvenmek ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız markanız için Instagram kaydırma videoları üretip paylaşabilirsiniz. Burada yapacağınız sosyal reklam türüne, çeşidine ve usulüne de dikkat etmelisiniz.

Tarih Fonksiyonu Şirketler İçin Çok Önemli

instagram trendleri Sosyal medya kullanımı ile hayatımıza videolu paylaşım, hikaye ve reels gibi bir çok konu girdi. Sosyal medya platformlarında ve mesajlaşma programlarında da kullanılmaya başlanmıştır. İlk zamanlarda birçok kişi hikayelerin işlevine karşı önyargılı olsa da, günümüzde hikayelerin sosyal medya platformlarındaki işlevlerinin milyonlarca kişi tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle Instagram'ın yoğun yatırım yaptığı hikaye özelliği, markaların birçok avantajlı durumdan ve özellikten faydalanmasını sağlıyor.

Hikayeleri paylaşan e-ticaret şirketleri, ürünlerini, hizmetlerini ve kampanyalarını daha etkin bir şekilde pazarlama yeteneğine sahiptir. İşletmeler, hikaye özelliği sayesinde müşteri geri bildirimi almayı kolaylaştırmak için memnuniyet anketleri düzenleyebilir. Ayrıca e-ticaret firmaları bu özellik sayesinde sayfalarını ziyaret edebilecekleri stokları daha kolay kurabilirler.

Hatta çoğu marka tarafından hala kullanılmayan geçmiş özelliği, işletmelere büyük faydalar sağlıyor. İyi bir sosyal medya stratejisi geliştirmek ve sitenize ziyaretçi çekmek istiyorsanız story gibi birçok sosyal medya platformu özelliklerini kullanmalısınız.

Video İçeriğine Artan İlgi

Sosyal medya trendleri arasında sizlerle paylaşmak istediğimiz bir diğer trend ise video içerikler. Özellikle Covid-19 pandemisinin etkisi göz önüne alındığında, özellikle ilk dönemlerde birçok kişinin video içeriklerine yöneldiği görüldü. Ancak ilk karantinalarda insanların dikkatini çeken video içeriklerinin izlenme oranları, video içeriklerinin izlenme süresini de uzattı.

Sosyal medyada yakın zamanda yayınlanan haberler incelendiğinde, Covid-19'un etkisiyle büyüyen video içeriklerine her geçen gün artan bir ilginin olduğu görülüyor. Milyonlarca sosyal medya kullanıcısı, Instagram platformunda yeni bir şeyler öğrenmek ve gelişmek için her gün video içeriği izliyor.

2022 yılında sosyal medyadaki trendler arasında yer alan video içerikleri de özellikle e-ticaret firmaları için önemli içerik türleri arasında yer alıyor. E-ticaret firmaları, video içerikli ürün, hizmet ve kampanyaları pazarlamayı kolaylaştırıyor. Ayrıca markalar, hedef kitlelerinde yer alan ve video içerik izlemek isteyen kişiler için de bilgilendirici videolar hazırlamaktadır. Bu da firmaların potansiyel müşterilerine ulaşmasını kolaylaştırıyor ve marka bilinirliğini artırıyor. Ayrıca şirketinizin sosyal medya hesaplarında paylaşmak üzere video içerikler üretebilir ve birçok avantajından yararlanabilirsiniz.

Insta Shop Kullanımı Artacak; Siz de Öğrenin!

İnstagram'ın kısa süre önce piyasaya sunduğu özelliklerden biri olan Insta Shop, lansmanından bu yana birçok kişi ve şirket tarafından kullanılıyor. Insta Shop özelliği sayesinde e-ticaret şirketleri, Instagram paylaşımlarını daha kolay çeşitlendirme fırsatı bulmuştur.

Bu özellik sayesinde markalar, takipçilerinin doğrudan e-ticaret sitelerini ziyaret etmelerini kolaylaştırıyor. Ürün paylaşımı sayesinde firmalar Instagram üzerinden e-ticaret sitelerine daha fazla ziyaretçi çekmekte ve satışlarını artırma fırsatı bulmaktadır. Birçok e-ticaret firmasının kullandığı Insta Shop'a ilgi her geçen gün artıyor. Sosyal medyadaki uzmanlar, 2022 yılında Insta Shop'a olan ilginin daha da artacağını ve bu özelliğin birçok e-ticaret firması tarafından kullanılacağını söylüyor. E-ticarete ek olarak online ürün satışı yapan bir firma sahibiyseniz Insta Shop özelliğini kullanabilir ve satışları artırabilirsiniz.

Z Kuşağı Hedefine Dikkat Edin

Sosyal medya kullanımının artması ile Facebook ve Instagram reklamcılığı da son derece yaygınlaştı ancak reklamlarda Z kuşağının dikkatini çekebilmek önemli. Instagram daha çok Z kuşağının kullandığı bir sosyal medya platformu olarak biliniyor. Bu da hedef kitlesinde Z kuşağı olan şirketlerin daha özenli ve dikkatli olmaları gerekiyor. 2022'den itibaren sosyal medya haberleri şirketlerin giderek bu platforma ağırlık verdiğini ve Instagram’a yatırım yapmaya başladığını söylüyor.

COVID-19 karantinası, Instagram'a 186,3 milyon yeni kullanıcı ekledi. 2021 sonunda bu rakam 1,07 milyara yükseldi ve 2023'te 1,18 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Ayrıca Instagram kullanıcılarının %90'ı çevrimiçi şirketleri takip ediyor ve çoğu marka hesabıyla iletişim kuruyor. Aslında, her üç kullanıcıdan ikisi, bir markayla etkileşim kurmak için en iyi yerin sosyal ağlar olduğunu düşünüyor. Bu açıdan işletmeler için sosyal medyanın önemi daha da arttı ve bu ağlarda iş hacimleri de adeta katladı. Bu kılavuz, 2021 için en önemli Instagram trendlerinden hangilerinin ve ipuçlarının 2022'de Instagram trendleri olarak devam edeceğini ve takip edilecek yeni trendleri kapsar.

Otomatik DM aramalarına dikkat

Instagram'ın kullanıcı tabanı büyümeye devam ederken, şirketlerden gelen mükemmel iletişim talebi de artıyor. Bunun bir nedeni, kullanıcıların Instagram'da takip ettikleri şirketlere günde 400 milyondan fazla mesaj göndermesidir.

Ancak iletişim desteği sadece bununla da sınırlı değildir. Ürün talepleri ve müşteri destek talepleri, insanların şirketlere mesaj göndermesinin başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda şirketlerin iletişim yükünü otomasyon yoluyla kontrol etmesi kaçınılmaz hale gelmektedir. Bu nedenle de sosyal medya kullanımında ve profesyonel hesap yönetimlerinde bu konularda da dikkatli olmak gerekiyor.

Müşterilerle Diyalog ve Destek Önemli

Sosyal medya kullanıcılarının beklentisi büyük ölçüde şirketlerin hızlı tepki vermesidir. İstatistiksel bir araştırmaya göre, dünya çapındaki müşterilerin %18'i anında yanıt beklerken, %28'i bir saat içinde yanıt bekliyor. Bu açıdan sizinle iletişime geçen müşterilere en kısa süre içinde geri dönüş yapmak, taleplerini dinlemek ve varsa şikayetlerini gidermek son derece önemlidir.

Ekstra Hızlı Yanıt

Sohbet robotlarını kullanmak, bu beklentileri karşılamak için Instagram otomasyonu oluşturmanın en iyi yollarından biridir. Bu robotlar ürünler, markalar ve kuruluşlar hakkında bilgi sağlar ve canlı temsilcilere yol açar. En iyi yanı, teknik destek ekibinin ekstra çalışmasına gerek olmaması ve müşterinin yolculuğun her aşamasında sohbet robotlarını kullanabilmesidir.  Markalar için sosyal medyanın önemi müşterilerle daha hızlı bir iletişim kurmaları açısından da ortaya çıkmaktadır. Karmaşık ve yinelenen soruların yanıtını otomatikleştirerek bir müşteri hizmetleri temsilcisinin işini kolaylaştırabilirsiniz. Bu size hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlayabilir.

Potansiyel müşteri meydana getirmek, Instagram otomasyonunun öne çıktığı bir diğer önemli alandır. Instagram'daki şirketlerin ana hedeflerinden biri, platformdan organik olası satışları ve dönüşümleri artırmak olmalıdır. Müşteri desteği sohbet robotu, hızlı yanıt sistemi sayesinde organik potansiyel müşterileri çekebilir. Ayrıca satış sayfası görüntülemelerini ve hikaye anlatıcılığını artırabilir. Yani Instagram otomasyonunun kullanılması müşteri tabanının da artmasına yardımcı oluyor. Gittikçe daha fazla şirket satış akışlarına Instagram'ı ekliyor ve bununla birlikte Instagram, otomasyonu kullanmak, müşteri desteği sağlamak ve önde gelen faaliyetleri düzenlemek için önemli bir araç haline geliyor.

CTM Reklamlarını Önemseyin

2022 yılı için dikkat edilmesi gereken bir diğer trend ise Instagram reklamlarının Messenger'a tıklamasıdır. Bunlar, müşterileri açılış sayfası yerine Messenger'a gönderen, Facebook Reklam Yöneticisi'nde oluşturabileceğiniz reklamlardır.

Açılış sayfalarını başarıyla kullanan bir pazarlama uzmanıysanız, reklamlarınızda başka bir yere bağlantı vermek göz korkutucu olabilir. Ancak, bazı araştırmalar CTM reklamlarının oldukça iyi çalıştığını gösteriyor.

Instagram'ın otomasyon yazılımlarından elde edilen bazı verilere şöyledir;

 • Birçok Chat kullanıcısı, reklamlar aracılığıyla milyonlarca abone oluşturdu.
 • Bu kişilerin 14,5 milyonu JSON büyüme araçlarından veya ManyChat'te oluşturulan CTM reklamlarından geliyor.
 • Birçok Chat kullanıcısı Messenger'da 74.000'den fazla CTM reklamı oluşturdu.
 • Bu Facebook Messenger reklamları ayrıca %88 açılma oranına ve %56 tıklama oranına sahiptir.

Messenger reklamları, işletmeniz için bu ekstra etkileşimleri oluşturmanın ve reklamınızı pasif değil aktif bir deneyime dönüştürmenin harika bir yoludur.

CTM Reklam Stratejileri

CTM reklamlarını kullanmanın en kolay yollarından biri indirim koduyla satışları pazarlamaktır. Bu stratejinin anahtarı, reklamın bir kopyasında indirim kodu vermek değil, izleyicilerden işletmenize DM göndermelerini istemektir. Sosyal ağlarınız üzerinden ulaşma ihtimalinizin olduğu potansiyel müşterilerin ilgisini çekmek, gönderilerinizin beğeni ve etkileşim alması kesinlikle etkili reklam stratejilerine bağlıdır. E-ticaret erbaplarının söz konusu reklam türlerine ve hikaye paylaşımlarına da dikkat etmeleri gerekiyor.

Instagram'da Metaverse Özelliğini Kullanın

Sanal gerçeklik algısını üst düzeyde gerçekleştiren ve bu sayede de hikayelerde ve mesajlarda 3 boyutlu sunumları mümkün kılan Instagram metaverse özelliklerinden de haberdar olmanız gerekiyor.

2022'de Instagram'ın bir resim paylaşım uygulamasından entegre metaverse veri depolamaya sahip bir video uygulamasına dönüştüğünü göreceksiniz. 2022'de platform, iki ana rakibi TikTok ve YouTube ile doğrudan rekabet edebilmek için eğlence, içerik oluşturucular ve alışverişe odaklanacak.

Platform geliştikçe, bir kare görüntü paylaşım uygulamasından, iş planına kadar mükemmel şekilde uyan daha mobil, etkileyici tam ekran video deneyimine geçişi bekleyebilirsiniz.

Instagram 2022, Kripto Para Ticaretini Araştırıyor

Yakında Ethereum'a karşı koyamayacak olsa da Instagram, bir blok zincirinde depolanan dijital varlıklar olan ve ebeveyne kolayca işleyen dijital varlıklar olan değiş tokuş edilemeyen belirteçleri (NFT'ler) alıp satmak için bir hedef olma fikrini aktif olarak araştırıyor.

2022'de Instagram'ın Metaverse aracılığı ile sanal meta mağazaya hükmetme planının bir parçası olarak NFT alanındaki varlığını genişletmesini izleyebilirsiniz. Instagram, 3 yeni besleme sipariş seçeneğini test ediyor ki bunlardan biri de kripto paralara karşı duyarlı olmak.

Instagram'ın algoritmik olarak oluşturulmuş feed yapısı, 2016'daki lansmanından bu yana pek popüler olmamıştı. Instagram, kişisel bir özet akışı oluşturmak için yapay zekayı kullanarak, o kullanıcının etkinliğine dayalı olarak kullanıcı akışlarını doldurdu. Herkesin değiştirilmiş bir gönderinin görünmesini istemediği, bunun yerine izleme ve tercihlere göre kendi kronolojik gönderisini seçtiği açıktır. Yeni yıla başlamak için Instagram yöneticisi Adam Mosseri, üç farklı besleme seçeneğine sahip olacak yeni bir Instagram akışı veya zaman çizelgesi türünü test ettiğini duyurdu.

Herkesin mutlu olacağını umarak Instagram, haber akışınızı görmenin ve nihayetinde genel Instagram deneyiminizi şekillendirmenin üç yolunu sunuyor, bunlar;

 • Web Sitesi - Instagram'ın algoritmasının, inceleme önerileri ve uçtan uca filtrelenmiş reklamlarla içeriği görüntüleme alışkanlıklarınıza göre sıraladığı günümüzün akışıyla aynı.
 • Favoriler - Instagram 2022 kullanıcılarının takip etmek istedikleri hesapların son bir listesini oluşturmasına olanak tanıyan bir kurye özelliği.
 • İzleme - Instagram, izleme listenize dayalı olarak bunu "anlamsız bir kronolojik besleme" olarak tanımlar.
 • Erken teste katılırsanız, yem türünü seçmek kolaydır. Sol üst köşedeki logoya dokunun, istediğiniz besleme türünü seçmek için bir açılır menü göreceksiniz. İleri geri atlamak kolaydır. Yapışkan olmadığını unutmayın (en azından beta sürümünde). Her ziyaretinizde seçiminizi yapmalısınız.
 • Facebook da aynısını yaparsa, son yıllarda sayfadan ayrılan veya kaydı geciktiren bazı genç kullanıcıları kurtarabilir.

İçerik Oluşturuculara ve Etkileyicilere Daha Fazla Odaklanma

Instagram, favori içerik oluşturuculara ve etkileyicilere odaklanıyor ve etkileşimi kolaylaştırmak için daha fazla etkileşimi gerekli kılıyor. Aslında, içerik oluştururken daha fazla işlevsellik sağlayan özel analizler, anlık mesajlaşma araçları ve esnek hashtag'lerle yeni bir Instagram Creator hesabı oluşturabilirsiniz. Günümüzün tüketicileri, doğrudan kendilerine hitap ettiğini hissettikleri çok kişisel içerik ve deneyim istiyor. Instagram Creator hesapları ile ürünlerinizi veya hizmetlerinizi pazarlarken daha kişiselleştirilmiş bire bir kullanıcı deneyimi oluşturabilirsiniz.

2022'de bir pazarlama stratejisi geliştirirken, Makaralar ve Hikayeler gibi video iletişimi kullanan içeriklerin pazarlamasını dahil etmek çok önemli olacaktır.

İçeriğinizin Birden Fazla Tanıtımı İçin Profil Oluşturun

Instagram, 2022'nin başlarında artık herkese açık Instagram profilinizi Twitter dahil web sitelerine yerleştirebileceğinizi duyurdu. Bu açıdan sosyal medyanın günümüzdeki önemi bir kat daha arttı. Bu, görüntülerin, makaraların, iplerin ve videoların harici web sitelerinde bulunacağı ve dijital içeriği paylaşmak için daha fazla yol yaratacağı anlamına gelir.

Instagram, bu yeni profil yerleştirme seçeneğinin içerik oluşturucu sayısını artıracağını umuyor. Ancak sitenin kullanıcıları başka kişilerin Instagram özet akışına yönlendirip yönlendirmeyeceği henüz belli değil.

Instagram Ebeveyn Kontrolü

Instagram patronu Adam Mosseri, geçtiğimiz günlerde sosyal medyada ebeveyn kontrolü konusundaki Senato oturumları sırasında Capitol Hill'de vakit geçirdi. Çocuklar için ebeveyn denetimi ve veri akışı için en iyi uygulamaları belirleyen bir endüstriyel kuruluş haline geldi. Söz konusu paylaşımlardan tüm içeriklere kadar her alanda çocukların fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz etkilenmemeleri adına önemli bir adım olacağı düşünülüyor.

Instagram’da Evrensel Standartlar

Dünyanın her bir köşesinden etkileşim imkanı veren Instagram’da birtakım standartlar da bulunuyor. Tüm sosyal medya platformlarının yönetimi için siz de evrensel standartlar ve koruma oluşturun. Ebeveynler tarafından kontrol edilen tüketimde bir mola oluşturan Instagram'daki yeni özellik- "Mola Ver" ile tanışın. Bu yeni özellik, ebeveynlere çocuklarının Instagram kullanımı ve içerik türleri üzerinde daha fazla kontrol sağlıyor. Instagram kullanıcılarının birçoğu bilir ki son aylarda daha çok kullanılan mola ver özelliği son derece popüler hale geldi. E-ticaretle uğraşanların söz konusu bu özelliklerin tamamını bilmeleri ve etkin şekilde kullanmaları sosyal medya reklam verme alanında daha büyük etkilerini ortaya çıkaracaktır. Ancak tüm bu özellikler teknik bir destek almayı da gerekli kılabilir.

2022 İçin Instagram'ın Yeni Dijital Pazarlama Özelliklerinden Nasıl Yararlanılır?

Siz ve işletmeniz bu yılın pazarlama stratejilerine ve genel pazarlama planına bakarken, sosyal medya pazarlamasının igtv ya da bir başka paylaşım türüyle de yapılabileceğini biliyorsunuz.

instagram trendiBu konuda profesyonel olarak görev yapan dijital destek ekipleri 2022'de çok daha etkili olması beklenen sosyal medya pazarlamasını tasarım stratejileri oluşturuyorlar.

Söz konusu tasarım stratejilerine odaklanan dijital ekiplerin çalışmaları şu yöndedir;

Etkileyici favori içerik oluşturucular, Instagram'daki video ve görsel içeriği, müşterilerinizle akıl yürüten içerik oluşturucuları ve etkileyicileri hedefleyen organize bir plan ve günümüzün SMM ortamında çapraz promosyonu anlayan bir pazarlama ekibi gerektirir.

İçerik pazarlamaları, video komut dosyası oluşturmadan prodüksiyona, etkili altyazılara ve hashtag'lere ve ürün yerleştirmeye kadar her tür içerik, güçlü ve üretken bir SMM kampanyasına katkıda bulunur.

Mağaza yönetimi, Instagram Store'un işlevselliğinden yararlanın ve büyüyen Reels topluluğunda geleneksel Instagram fotoğrafları üzerinde işbirlikçi ilişkiler geliştirin.

Marka optimizasyonu ve yönetimi, web sitesi tasarımı ve geliştirme, SEO ve devam eden pazarlama hizmetleri dahil olmak üzere dijital pazarlama ve SMM hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz.

Elde edeceğiniz bilgiler ışığında daha etkili Instagram reklam verme daha doğru reklam yapma, video paylaşma gibi ayrıcalıklara sahip olacaksınız.

Hikaye Odaklı Paylaşımın Önemi

Sosyal medya ağlarınızda yaptığınız paylaşımların gönderiler değil hikayelere odaklanması  oldukça önemlidir. İnternet ve sosyal medya kullanıcılarının genel kabul görmüş olan davranış çeşitleri izlendiğinde hikayelere bakmamın daha kolay ve zahmetsiz olması üzerinde duruluyor. Her şeyden önce Instagram hikayelerinin günde toplam 500 milyon izleyiciye ulaştığını vurguluyoruz. Bu gerçekten şaşırtıcı bir sayı. 2022 Instagram trendlerine baktığımızda hikayelerin hala tahtını koruduğunu söyleyebiliriz. Instagram hikayeleri; Kullanıcıların aileleri ve arkadaşları ile farklı şekillerde iletişim kurdukları en popüler araçlardan biridir.

Buna karşılık, Instagram gönderileri yalnızca yüksek çözünürlüklü içeriği paylaşmak için kullanılır. Elbette, standart gönderiler Instagram profiliniz için hala önemlidir. Ama gerçek şu ki, Instagram hikayelerine kıyasla popülerliklerini kaybettiler. Instagram gibi diğer sosyal medya platformlarında kronolojik paylaşımın öneminin azaldığını belirtmek mümkün. Bu durum Instagram söz konusu olduğunda hikayenin konseptini güçlendirecek gibi görünüyor. Şirketler de dahil olmak üzere çoğu Instagram kullanıcısı, ürünlerini veya fotoğraflarını standart gönderiler değil, hikayeler aracılığıyla paylaşıyor. Özellikle kronolojik bölünmenin öneminin azaltılması işletmeler için iyi bir fırsat olarak değerlendirilebilir. İlginç ve hedefe yönelik bir Instagram hikayesiyle bile ciddi etkileşimler elde edebilirsiniz.

Instagram hikayelerinde ses kullanımı artıyor Instagram ve Facebook'ta yapılan araştırmalar, kullanıcıların müzik ve ses kayıtlarını sevdiğini gösteriyor. Gerçek şu ki, müzikli ve sesli hikayeler daha iyi etkileşime giriyor, sessiz yapılan tasarımlar yine de dikkat çekiyor. İstatistiklere göre bu tür gönderiler sessiz gönderilere göre yüzde 80 daha iyi performans gösteriyor. İlginç bir şekilde, kullanıcıların yarısından fazlası cihazın sesini açarak Instagram hikayelerindeki müzik ve sesleri dinliyor. Instagram aslında fotoğraf paylaşımına dayalı bir platform olsa da tüm bu araştırmalar ses kullanımının giderek artacağını gösterebilir.

Kalite Puanınızı Yükseltin

Instagram profesyonel hesap kullanıcıları için en önemli konulardan biri de kalite puanıdır. Bütçesi yüksek veya düşük olsun, herkes instagram hesaplarında reklam veriyor. Bugün kullanılan ve yoğun olarak ilgi gören sosyal medya ağlarında e-ticaret markaları sitelerinin performansına göre ilgi görür ve etkileşim sağlayabilirler. Sattığınız ürünlerin ve sahip olduğunuz markanın anahtar kelime uygulamasının en doğru şekilde yapılması ve doğru ve etkileyici paylaşımların yapılması son derece önemlidir.

Sosyal medya reklamlarında satılan ürünle, takipçi arasında ilgi düzeyine bağlantı kurulur ve atıfta bulunulur. Eğer takipçinizin ilgisini çekmeyen bir ürün reklamı yapmışsanız etkileşim mümkün olmayacaktır. Söz konusu sayfa puanlarının artması daha fazla ve etkili etkileşimlerle mümkündür ve de doğal olarak paylaşımlarınızla ilgilidir. Facebook içeriklerinizde veya Instagram paylaşımlarınızda kullandığınız ana metinlerde benzersiz farklılıklar yaparak test ettikten sonra ve en çok etkileşimde bulunduğunuz içeriğe yatırım yaparsanız markanın sosyal medyadaki iletişiminde daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Facebook algoritmasında kullanıcılar için doğal içerikleri ne kadar çok beğenir, tüketir ve paylaşırsanız o kadar çok kullanıcı otomatik olarak görünecek ve erişecektir. Bu durumda daha fazla trafik alacağınızı söyleyebiliriz, aldığınız trafiği diğer tüm içeriklere yansıtabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Belirlerken Seçici Olun

Instagram reklamları oluşturulurken, reklamın geniş bir kitle tarafından görülmesi önemsenir. Ancak geniş bir kitlenin görmesinden daha çok önemli olan belirlenen hedef kitle tarafından görülmesi ve ilgi görmesidir. Bu nedenle, reklamınızı kime sunmak istediğinize karar verirken çok seçici olmanız ve hedef kitleyi doğru belirlemeniz gerekir. Hedef kitlenin belirlenmesinde markanızın ve ürünlerinizin yaş grupları, cinsiyet farklılıkları ve mesleki özellikleri gibi durumlarına dikkat etmek gereklidir. Söz konusu ürününüz sadece gençlere hitap ediyorsa bu alana odaklanmanız ve adeta gençler üzerinde iz sürmeniz etkili olacaktır.

Yüksek Etkileşime Odaklanın

İnternette markanız hakkında ne kadar çok içerik olursa, tüketicilerin markanızla ve/veya ürünlerinizle karşılaşma şansı o kadar artar. Tüketicilerin dikkatini çekmek ve ürünlerinizi görmelerini sağlamak için içerik üretmeniz gerekiyor. Instagram'ı kullanmak, markanızı ve ürünlerinizi çeşitli içeriklerle tüketicilere sunmanıza izin vererek çevrimiçi görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olur.

Kullanıcı tabanına bakıldığında günlük aktif Instagram kullanıcı sayısı oldukça fazla ve tüketicilerin gün içerisinde bu kanala aktif katılımları nedeniyle etkileşimler de oldukça yüksek. Hedef kitleyle iletişim kurmak ve onlardan geri bildirim almak için bu kanalı aktif olarak kullanabilirsiniz. Organik olarak tüketicilere ulaşmanın yanı sıra, ürünlerinizi reklam kampanyaları ile pazarlarken tüketicileri sitenize çekerek satışları artırabilirsiniz. Ayrıca Instagram üzerinden satış yaparak kullanıcıları ürünlerinizle çekebilirsiniz.

Instagram'da Satış Yapmak İçin Ne Gerekiyor?

Sosyal ağlar arasında en popüler satış kanallarından biri haline gelen Instagram’ın, ürün veya hizmetlerin bir hedef kitleye ulaştırılmasında oldukça önemli bir yer tuttuğunu açıklamaya çalıştık. Ürün ve hizmetlerinizi Instagram üzerinden kolayca satabilir ve para kazanabilirsiniz.

instagram trendleri 2022Instagramda etkili bir satış yapabilmek için;

 • Neyi nasıl satacağınıza öncelikle karar verin
 • E-ticaret mağazanızı ve markanızı oluşturun
 • Profesyonel satış sistemlerini kurun ve hesaplarınızı oluşturun
 • Logo, marka, slogan ve benzeri reklam gereklerini yerine getirin
 • Profilinizi ideal şekillerde düzenleyin
 • Gerekli araçlarla en doğru reklamları yapın.

E-ticaret alanında benzersiz fırsatlar tanıyan Instagram uygulamasının 2022 yılı trendlerini ve genel kabul gören kurallarını bilmeniz ve uygulamanız markanızı her zaman ön plana çıkartacaktır.