Instagram Markalı İçerik Nedir?

Bir dijital pazarlama stratejisi olan markalı içeriğin bir parçası olarak belirli bir markayla ilgili içerik oluşturmak çok önemlidir. Bu içerikler sayesinde takipçileriniz ve markayla bir bağ sağlarsınız. Instagram markalı içerikleri, markayı güçlendirir ve daha bilinir hale getirir.

Pazarlamada "markalı içerik" kavramı nispeten yenidir. Bu konu hala çok fazla kafa karışıklığına neden olmaktadır. Zaman zaman içerik pazarlaması gibi diğer dijital pazarlama stratejileriyle karıştırılabilir. 

"[Şirket adı] ile ücretli ortaklık" yazan Instagram gönderileri siz de görmüşsünüzdür. Instagram'a göre markalı içerik, "bir değer karşılığında bir iş ortağını öne çıkaran veya ondan etkilenen (örneğin, iş ortağının yaratıcıya veya yayıncıya ödeme yaptığı durumlarda) bir içerik oluşturucunun veya yayıncının içeriğidir."

Bu tanımı anlamak zor olabilir, ancak temel olarak, bir marka bir gönderideki içerik için başka bir hesaba (genellikle bir influencer, ünlü veya başka bir içerik oluşturucu) ödeme yaptıysa, bu ödemeyi markalı içerik aracılığıyla ifşa ediyor demektir.

Örneğin, bir şirket bir influencer ile ortak olur ve influencer'ın belirli sayıda Instagram gönderisi yapması karşılığında ona belirli bir miktar para öderse, bunlar "marka ortağıdır" ve influencer bundan bahsederken içeriği Instagram'da yayınlar. şirket.

Bunun gerekli bir özellik olduğunu hatırlamak çok önemlidir. Instagram'ın politikalarına göre, "bir içerik oluşturucu veya yayıncı ile bir iş ortağı arasında bir değer alışverişi olduğunda, içerik oluşturucuların ve yayıncıların markalı içerik gönderilerinde iş ortaklarını etiketlemeleri gerekir." Etkileyenler ve içerik oluşturucular, karşılığında ödeme aldıkları içerik yayınladığında, bunun amacı şeffaflık sağlamaktır.

Markalı içerik, reklamla aynı şey değildir ve birisine Instagram'da o gönderiyi tanıtması için para verildiği anlamına gelmez. Markalı içerik gönderilerinin şu anda Instagram'da tanıtılmasına bile izin verilmiyor. Gönderinin yazarı, şirketinizin reklam vermesine izin verirse ve gönderi, reklam formatı gereksinimlerine uyuyorsa, Reklam Yöneticisi aracılığıyla bir reklam oluşturabilirsiniz.

Nasıl olduğunu öğrenmek için aşağıdaki yönergeleri izleyin:

Instagram Markalı İçerik Ortaklıkları: Onaylayın veya Talep Edin

Instagram hesaplarının markalı içerikleri etiketlemek için varsayılan olarak izne ihtiyacı vardır. Markalı içerik oluşturmak için bir Instagram hesabıyla çalışmak istiyorsanız, kullanıcı onayı ihtiyacını ortadan kaldırmak için hesabınıza erişmelerine izin vermeli veya hesabınızı düzenlemelisiniz.

 • Mobil uygulamada Instagram profilinize gidin ve markalı içerik önerilerine erişmek için sağ üst köşedeki 3 noktalı düğmeye dokunun.
 • Menüden Ayarlar'ı ve ardından İşletme'yi seçin.
 • Bir sonraki ekranda Markalı İçerik'e dokunun.
 • Markalı İçerik Onayları ekranındaki Onay İste düğmesini seçerek bu özelliği etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Diğer hesapların dikkatsizce sizinle bağlantılıymış gibi davranmasını engellediğinden, bu seçenek işletmelerin çoğu için etkin bırakılmalıdır.
 • İlişkilendirmek istediğiniz bir Instagram hesabı eklemek için Onaylanmış Hesaplar'a dokunun.
 • Onaylanmış Hesaplar'a dokunduktan sonra herhangi bir Instagram hesabını arayabileceğiniz bir sonraki ekrana yönlendirilirsiniz. İlgili hesapların listesini görmek için hesap adını girdikten sonra "[ad]'ı ara"ya tıklayın. Dokunarak bağlamak istediğiniz hesabı seçin.
 • Değişikliklerinizi kaydetmek ve hesapları onaylı ortaklar olarak eklemek için önceki ekrana dönmek üzere oka dokunun. Bir hesaba onay verdiğinizde, hemen içerik üretmeye başlayabilir ve sizi ortak olarak etiketleyebilir. İçeriğinizde bir markayı markalaştırmak istiyorsanız, bir hesaptan izin alabilmeniz için bu prosedürlerin izlenmesi gerekir.

Marka İşbirliği Yöneticisini Yapılandırma

 • Markalı içerik gönderileri yayınlamanın ek avantajları vardır; bunlardan biri, her iki hesabın da gönderi performansı içgörülerini görüntüleme yeteneğidir. Ancak, Etiketli hesabın bilgileri görmesine izin vermenin tek yolu, Etiketli İçeriği görüntülemek için Marka İşbirliği Yöneticisi hesabınızı ayarlamaktır.
 • Brand Collabs Manager'ı kurmaya başlamak için www.facebook.com/collabsmanager/start adresine gidin.
 • Kurulum sürecini başlatmak için Instagram İşletme Profillerinin ekranın sağ üst köşesindeki Reklamveren Olarak Katıl'a tıklaması gerekirken, varsayılan sayfa Yaratıcı Olarak Başvur'dur.
 • Reklamveren olarak başvurmak için tıkladığınızda Brand Collabs Manager için uygun olan Facebook Sayfası hesaplarının listesini içeren bir ekrana yönlendirileceksiniz. Instagram hesabınıza bağlı Facebook sayfası seçilmelidir. Kullanım şartlarını kabul etmeniz gereken e-posta adresinizi girin.
 • Başvurunuz hızlı bir şekilde incelendikten sonra hızlı bir şekilde Marka İşbirliği Yöneticisi kontrol paneline yönlendirilirsiniz.
 • Instagram hesabınız bir Facebook Sayfasına bağlı değilse de markalı içeriği (işaretleme veya etiketleme) kullanabilirsiniz, ancak bunu etiketli bir gönderi olarak gösteremezsiniz.
 • Brand Collabs Manager'a daha sonra Facebook sayfanız bağlandıktan sonra erişebilirsiniz. Bir masaüstünden veya tarayıcıdan Facebook sayfanıza gidin ve bunu gerçekleştirmek için sağ üst köşedeki Ayarlar'a tıklayın.
 • Ardından, sol menüdeki listeden Markalı İçerik'i seçin.

Bir Instagram Akış Gönderisinde Markalı İçerikle İş Ortağı Hesabını Birlikte Kullanın

 • Instagram markalı içeriğin temel öğelerini ayarladığınıza göre, içeriğinizde marka oluşturmaya başlamaya hazırsınız.
 • Tıpkı normalde yaptığınız gibi, Instagram gönderinizi oluşturun. Fotoğrafınızı veya videonuzu gerekli altyazılar, etiketler ve konumlarla birlikte Instagram'a yükleyin. Bir döngü için birden fazla yükleyebilirsiniz.
 • Instagram'da gönderi paylaşmadan önce markalı içerik ortağınızı eklediğinizden emin olun. Bunu yapmak için indirme ekranının alt menüsünden Gelişmiş Ayarlar'ı seçin.
 • Sonraki ekranda İş Ortağını Etiketle'ye dokunun. Instagram'ın, bunu ilk kez yaptığınızda markalı içeriği açıklamanız için birkaç istemde size yol göstereceğini unutmayın.
 • Arama alanına işbirliği yapmak istediğiniz hesabın adını girin. Erişilebilir hesaplar listesindeki hesaba dokunarak (birden fazla olabilir) onu seçebilirsiniz.
 • Hesap, Gelişmiş Ayarlar sayfasına geri döndüğünüzde Üye olarak listelenecektir. Bu ekranda ayrılmadan önce partnerinizin gönderiyi paylaşmasına izin verme seçeneğini etkinleştirebilirsiniz.
 • Bir Markalı İçerik İş Ortağını etiketledikten sonra Instagram gönderinizi Facebook'ta veya diğer web sitelerinde otomatik olarak yayınlayamazsınız.
 • Her zamanki gibi Instagram'da gönderi paylaşmayı bitirir bitirmez, en üstte "[isim] ile Ücretli Ortaklık" ifadesini göreceksiniz.

Instagram Hikayelerinde Markalı İçerikle İş Ortağı Hesabı Birlikte Kullanın

 • Tıpkı akış gönderilerinde olduğu gibi Instagram hikayelerinizde hesapları marka iş ortağı olarak etiketleyebilirsiniz.
 • Her zamanki gibi Instagram hikayenizi oluşturun ve istediğiniz herhangi bir metni veya çıkartmayı ekleyin. Etiketlenen iş ortağının, @bahsetmeler, etiketler ve çıkartmalar gibi işlem yapılabilir özellikler nedeniyle hikayeyi bir reklam olarak tanıtamayacağını unutmayın.
 • Markalı içerik iş ortağını hikayenize dahil etmek için gönderinin üst kısmındaki zincir bağlantı simgesine dokunun. Bundan sonra İş Ortağını Etiketle'yi seçin.
 • Ardından, Üyeler ekranlarından bu talimatları izleyerek partnerinizi ekleyin.
 • Hesap adını arama alanına yazarak başlayın. ardından ad listesinden hesabı seçin (birden fazla olabilir). Yalnızca etiketlenebilen hesapların adları kalın olacaktır. Devre dışı bırakılan hesaplar, etiketler için uygun değildir.
 • Etiketlenecek hesabı seçtikten sonra, hesap adının etiketlenmiş muhatap olarak listelendiğini görebileceğiniz bağlantı seçenekleri sayfasına geri dönersiniz.
 • Hikayenizi tamamlayacak şekilde düzenleyin, ardından her zamanki gibi hesabınıza yükleyin. Hikayenin üst kısmında "[ad] ile ücretli ortaklık" ifadesini göreceksiniz.

Neden Instagram'da Markalı İçerik Yapmalısınız?

Markalı içerik, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmanın standart dışı bir Instagram reklam yöntemidir. Bu nedenle, hedef kitlenizin akışlarında gönderiler arasında veya Instagram Hikayelerinde sponsorlu içerik olarak görünmez.

Bunun yerine, sosyal medya platformlarınızın hedef kitlesini genişletmek ve mallarınızı veya hizmetlerinizi yeni tüketicilere, yani işbirliği yaptığınız içerik üreticilerinin takipçilerine göstermek için bir stratejidir.

Ek olarak, markanız için başarılı bir satış katalizörü olabilir.

Meta tarafından sağlanan bilgilere göre, ankete katılan küresel katılımcıların %54'ü ya hemen satın aldıklarını ya da Instagram'da bir ürün veya hizmet gördükten sonra satın aldıklarını belirtti. Ek olarak, %83'ü Instagram içeriğinin yeni ürünler bulduklarını ve %80'i Instagram'ın yeni bir ürün veya hizmet satın alma kararlarını etkilediğini belirtmiştir.

Ayrıca, esas olarak diğer Instagram hesapları aracılığıyla yeni kitlelere ulaşmayı içeren geleneksel reklamlar ile markalı gönderiler arasında yapılması gereken bir ayrım vardır. Bu durumda (ve yeni insanların önünde) yalnızca ürününüzün reklamını yapmıyorsunuz.

Kitlenin, bir içerik oluşturucunun zaman içinde sık sık biriktiği güveninden kazanırsınız. Ve uygun influencer’ı ve formatı seçerseniz, markanız dolaylı olarak bu güvenin bir kısmını kazanabilir.

Sonuçta, influencer’lara "Influencer" dememizin bir sebebi var. İnsanların satın alma ve yaşam tarzı seçimleri üzerinde etkisi vardır. Hatta bazı şirketler tüm pazarlama stratejilerini influencer’lara dayandırıyor.

Instagram'da Başarılı Markalı İçerik Nasıl Oluşturulur?

Instagram'da seçkin markalı içerikler üretmek için bazı özel stratejilere göz atalım;

Doğru marka iş ortaklarıyla çalışın

Markanız için ideal influencer’ları ararken dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Ek olarak, her zaman kaç takipçiye sahip oldukları da değildir. Bundan daha önemli olan aşağıdakilerden oluşur:

 • Bakış açılarının, karakterlerinin ve değerlerinin markanızla uyumlu olup olmadığı. Marka kişiliğiniz ve sesiniz açıkça tanımlanmışsa (ki olması gerekir) doğal olarak size uyan insanları arayın.
 • Hedef kitlenizin onlarınkiyle örtüşüp örtüşmediği. Birisi en çok takipçiye sahip olsa bile, hedef kitlesi ürününüzü satın almakla ilgilenebilecek bireyleri içermiyorsa markalı içeriğinin başarılı olmasını ve satış yapmasını bekleyemezsiniz. 
 • İzleyicilerinin ilgisini çekip çekemeyecekleri. Oldukça büyük bir takipçi kitlesine sahip olsalar da, pek çoğu söyleyecekleri şeyle gerçekten ilgilenmiyor. Ve aslında bunu markanız için istemiyorsunuz.
 • Pazarlama stratejinizin markalı içerik oluşturmaya uygun olup olmadığı. Sonuçta herkes yapmak zorunda değil. Yine de burası doğal olarak bu tür bir reklam stratejisini desteklediğimiz bir yer. Ancak buradaki anahtar kelime stratejidir.

Doğru içeriği üretin

Markalı içerik iki şekilde olabilir:

 • Birlikte çalıştığınız influencer ile birlikte içerik oluşturabilirsiniz.
 • Veya içeriği oluşturmaktan yalnızca onların sorumlu olmasına izin verin.

İkincisi, içerik oluşturucunun bilindiği ve izleyicilerinin alışkın olduğu içerik türünü yayınlamasına olanak tanır ve potansiyel olarak takipçileri nezdinde size daha fazla güvenilirlik kazandırır.

Bununla birlikte, onu etkileme yeteneğinizi de azaltır, bu yüzden doğru influencer’ı seçmek çok önemlidir (önceki noktaya bakın). Birini sürekli olarak yayınladığı içeriğe göre seçerseniz, sorun olmaz. Belki de orijinallikleri, özgünlükleri veya video düzenleme yetenekleridir. Veya muhtemelen ücretli ortaklıklar için kullandıkları ve değiştirdikleri belirli bir içerik biçimi. Her ne ise onu yapmadan önce ödevinizi yaptığınızdan emin olun. Popülerlik tek başına birisinin sizin için mükemmel markalı içerik üreteceğini garanti etmez.

Reklamlar için markalı içerik kullanın

Instagram, daha fazla çeşitlilik için marka içeriği reklamlarını normal reklamlarla birleştirmenizi önerir. Bu aynı zamanda çeşitli tanıtım içeriği stratejilerini test etmenize ve hangilerinin en etkili olduğunu belirlemenize olanak tanır.

İçerikten hemen para kazanmak için, markalı içerik reklamlarınızda ürün etiketleri gibi alışveriş yapılabilir özellikleri de kullanabilirsiniz.

Şeffaf kalın

Markalı içeriğin oluşturulmasında üçüncü taraflar yani içerik oluşturucular yer aldığından, her iki taraf da eylemleri konusunda açık ve dürüst olmalıdır.

Akıştaki bir gönderi, bir Instagram Reel veya bir Hikaye olsun, ücretli ortaklık etiketi her zaman mevcut olmalıdır.

Prosedür üzerinde maksimum kontrol için yalnızca meşru işbirliklerinin markanızın adıyla işaretlenmesini sağlamak için ücretli ortaklık etiketlerinin manuel olarak onaylanmasını etkinleştirebilirsiniz.

Markalı içerik araçlarınız, hesabınızın profesyonel kontrol panelinin gelişmiş ayarlarında "Markalı içerik" altında bulunabilir; burada ayrıca bir içerik oluşturucu bir gönderide veya Hikayede sizden bahsettiğinde manuel olarak onaylayıp onaylamayacağınızı değiştirebilirsiniz.

Sonuçları ölçün

Pazarlama bütçenizin bir kısmını buna ayırmaya değip değmeyeceğine karar vermek için markalı içeriğinizin etkinliğini değerlendirmelisiniz.

Instagram, içeriğinizin etkinliği hakkında size bazı bilgiler verir, ancak diğer içerik oluşturucuların yayınladığı gönderiler hakkında bilgi vermez. Markalı içerikte etiketlendiğiniz gönderilerin performansını analiz etmek için Facebook Marka İşbirliği Yöneticisi'ni kullanmanız gerekir.

İçerik performansını karşılaştırabilmek, ortaklarınızın içeriklerinin Instagram hesaplarındaki performansını takip edebilmek ve her tür sosyal medya içeriğini tek bir konumda takip edebilmek ve müşteri etkileşimlerini yönetebilmek, tartışmaları yönetebilmek ve sosyal medyada içerik yayınlayabilmek istiyorsanız kanalların tümü aynı araçta bulunuyor.

İlgili içerik için tüm istatistiklere hızlı bir şekilde bakabilir ve influencer pazarlama planınızı bulgular ışığında değiştirebilirsiniz. Herhangi bir pazarlama girişiminde her zaman yapmanız gereken bir şeydir.

Daha fazla bilgi için...

Sosyal medya içerik üretimi ile ilgili verdiğimiz hizmetlerle alakalı tüm bilgilere sahip olmak istiyorsanız "Sosyal Medya Ajansı" sayfamız ilginizi çekecektir.