Instagram ile Nasıl Para Kazanılır?

Instagram'da nasıl para kazanılır?

İyi bir yaşam kazanmak için binlerce takipçiye sahip olmak gerekli midir?

Instagram ödeme, nasıl çalışır?

Başarılarını herkese açık olarak platformda sergileyen Instagram kullanıcılarını da takip ederseniz, sadece paylaşım yaparak gelir elde ettiklerini görebilirsiniz. Aynı hayallere siz de sahip olabilirsiniz.

Başarılı oldukları için kendinize bunun mümkün olduğunu düşünebilirsiniz.

Ama nasıl?

Bunun gibi birçok konu Instagram'dan para kazanmak isteyen kullanıcıların akıllarını kurcalıyor. "Instagram Keşfete Nasıl Düşülür?", "Mavi Tik Nasıl Alınır?", "Instagram'da Nasıl Daha Çok Takipçi Kazanılır?", "Instagram'dan Nasıl Para Kazanılır?"... Bu yazımızda Instagram'dan nasıl para kazanabileceğinizi açıklıyoruz...

İpucu

Sosyal Medya kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Sosyal Medya Ajansı sayfamız ilginizi çekecektir.

Instagram'da Para Kazanmak İçin Kaç Takipçiye İhtiyacınız Var?

Pek çok kişinin düşündüğünün aksine, Instagram'da para kazanmaya başlamak için hatırı sayılır bir takipçi sayısına ihtiyacınız yok. Instagram profilinizden para kazanmak için birkaç önemli husus var:

 • İçeriğinizin diğer nişlerle veya ürün kategorileriyle bağlantılandırılabilmesi ve nişinizi nasıl konumlandırdığınız,
 • Takipçilerinizin sizi ne kadar aktif takip ettiği. Takipçileriniz aktif değilse ve gönderileriniz etkileşim almıyorsa (beğeni, paylaşım, yorum), 100.000 sahte takipçinin pek bir değeri yoktur. İlgili bir topluluk ve içeriğiniz hakkında etki (influence) yaratma kapasiteniz, markaların ilgisini çekecektir. Taahhütte bulunursanız Instagram'da para kazanabilirsiniz.
 • Gelir kaynakları dikkate alınır.

Bu nedenle, izleyici katılımı düzeyi ne kadar yüksek olursa, hizmetlerinizle daha fazla marka ilgilenecektir. Tanınmış Instagram kullanıcıları gönderi başına şüphesiz binlerce avro kazanırken, sadece 1000 takipçiden oluşan çok ilgili bir kitleden gelir elde etmek de tamamen mümkün! Günümüzde markalar, sözde nano etkileyicileri (1.000–10.000 takipçisi olanlar) ve mikro etkileyicileri (10.000–100.000 takipçisi olanlar) daha sık kullanıyor.

Instagram Hesabınızdan Nasıl Para Kazanılır?

Ürettiğiniz içeriğin türüne, kitlenize ve katılım düzeyinize bağlı olarak Instagram'da çeşitli şekillerde para kazanabilirsiniz:

 • Influencer pazarlaması, hedef kitlenizle bağlantı kurmak isteyen şirketler için sponsorlu gönderiler yayınlamayı içerir.
 • Affiliate pazarlama, bir affiliate olma ve ardından markalı ürünler satarak komisyon kazanma sürecidir.
 • Kendi maddi veya dijital ürünlerinizi satmak, bir ücret karşılığında hizmet sunmak veya satış yapmak için Instagram'ı kullanın.
 • Fotoğraflarınızı satışa sunun. Hizmeti olduğu kadar somut veya dijital bir ürünü de pazarlayabilirsiniz.
 • Sponsorlu içerik oluşturmak için markalarla etkileşim kurabilirsiniz.
 • Diğer markaların mallarını satmak ve para kazanmak için (bağlantılar aracılığıyla) satış ortağı olabilirsiniz.
 • Bir Instagram etkileyicisinin topluluk yöneticisi olarak hizmetlerinizi sunabilirsiniz.
 • Kişisel bir çevrimiçi mağaza oluşturabilirsiniz.
 • Instagram'da satış yapın. İçeriğinizden gelir elde edin.

Bu gelir akışlarının her birinin, biri diğerinden bağımsız olarak aynı anda incelenebileceğini unutmamak çok önemlidir.

Instagram Ne Zaman Ödeme Yapıyor?

Daha önce makalede belirtildiği gibi, Instagram'da para kazanmak için ne yapmaya karar verdiğinize bağlı olacaktır. Marka işbirlikleri, satış ortağı bağlantıları vb. gibi Instagram etrafında dönen her şeyin Instagram yerine size ödeme yapacağını unutmayın.

Sponsorlu Gönderilerde Markalarla İşbirliği

Bu günlerde "influencer" kelimesi sıklıkla kullanılmaktadır.

Influencer, oldukça değerli içerikler yayarak çevrimiçi ortamda etkisini artırmayı başarmış kişidir. Influencerların hedef kitlesinin üyeleri, onları kendi alanlarında tanınmış otoriteler, trend belirleyiciler ve saygın düşünce liderleri olarak görüyor.

Ancak markalar, Instagram hesabınızın boyutu ve erişiminden daha fazlasıyla ilgilenebilir. Bir o kadar da önemli olan, izleyicilerinizin size olan güvenidir.

Etkileyenler için ahlak ve başarı arasında bir denge kurmak zor olabilir. İşletmelerin birlikte çalışmak istedikleri Instagramcıları dikkatlice seçmesi gibi, Instagram geliri tek gelir kaynağınız değilse, çalışmak istediğiniz markaları seçebileceksiniz.

İşbirlikleri Yapacak Markalar Nasıl Bulunur?

Yeterince önemliyseniz, markaların sizi doğrudan bulma şansı yüksektir. Sadece satış yapmak için satış yapıyormuşsunuz izlenimi vermemek için, ürünlerini gerçekten beğendiğiniz ve sizin değerlerinizi paylaşan şirketlerle ortak olmayı da deneyebilirsiniz.

Sponsorlu içeriği yöneten kurallar değişir, ancak güvenli tarafta olmak ve takipçilerinizin güvenine saygı duymak için sponsorlu gönderileri “#sponsored” “#sponsorlu” hashtag'iyle etiketlemeyi düşünün. Sponsorlu içeriğinizi nasıl paylaşacağınıza o noktada karar verebilirsiniz.

Sponsorlu gönderi örnekleri ve hesaplarına marka entegre eden Instagram kullanıcılarının örnekleri mevcuttur. İlk ilham kaynağınız olarak hizmet edebilir ve daha sonra sponsorlu içerik için kendi markanızı geliştirmiş olursunuz.

Instagram'da Nasıl Sponsorlu Olunur?

Özgün olun

Sizin ve üzerinde etki sahibi olduğunuz kişilerin bir karar verirken gerçekten kullanacağı ortakları veya teklifleri seçin. Örneğin, yemek pişirme talimatlarınızı uygulayan kişilerin, bir yemek kitabı veya aksesuar konusundaki tavsiyelerinize cep telefonu kılıflarından daha fazla güvenme olasılığı daha yüksektir.

Beğenmediğiniz şeyleri satın almak için strese girmeyin. Nihai sonuç, mucize ve mükemmel tarifin vaat ettiği gibi değilse, başkalarına tarif önermenin bir anlamı yoktur.

Olabildiğince dar bir nişe uyan markaları arayın. Tariflerinizin hayranları, yemek kitapları ve merak uyandıran mutfak gereçleri hakkında çok sayıda inceleme arayabilir, ancak size öğenin ilginç olup olmadığını da sorabilirler. Sonuç olarak, abonelerinizin akıllıca seçim yapmasına yardımcı olabilirsiniz.

Marka elçisi olun

Marka bilinirliğini artırmak ve satışları artırmak amacıyla bir markayı ve ürünlerini ağlarında tanıtan bir kişi, marka elçisi olarak bilinir.

İkisi arasındaki temel fark, marka elçilerinin sık sık bir ürünü tartışması, oysa sponsorlu gönderilerin yalnızca tek seferlik teklifler içermesidir. Anlaşılır bir şekilde markalar, ürünlerini takipçilerine sık sık tanıtan bir etkileyici ile uzun vadeli bir ilişki olasılığını çok çekici buluyor.

Bu nedenle, birçok şirket marka elçileri arıyor ve onlar için en yüksek doları ödemeye hazır. Araştırmalara göre, marka elçileri (influencer’lar) genellikle yılda 40 ila 50.000 dolar kazanıyor.

Bir markayı elçi olarak temsil etmek istiyorsanız, abonelerinizin onunla özdeşleşebilmesi için size hitap eden ve niş alanınıza giren birini seçin. Örneğin, sık sık egzersiz videoları yayınlıyorsanız, bir fitness markasıyla ortaklık kurmanız mantıklıdır.

Kitlenizin yüklediğiniz içeriğe çok dikkat edeceğini akılda tutmak çok önemlidir. Bir hafta organik beslenmenin değerini öne sürerseniz ve sonraki hafta bir fast food şirketiyle işbirliği yaparsanız, takipçinizi elde tutmanız zor olacaktır. Bunu yaparsanız, size inanmaya devam edemeyecekleri için çok sayıda abone kaybedebilirsiniz.

Bağlı kuruluş bağlantısı kullanımını artırın

Sponsorlu gönderiler kazanmak ile bağlı kuruluş bağlantılarını tanıtmak arasında hiçbir fark yoktur. Sponsorlu gönderiniz için para almak yerine, yalnızca insanlar tanıtımını yaptığınız mal veya hizmeti satın alırsa ödeme alırsınız.

Kiminle konuştuğuna bağlı olarak, bu hem olumlu hem de olumsuz olabilir. Sponsorlu gönderiler gelir garantisi veriyorsa, doğru ortaklık teklifini tanıtmak çok daha fazla kazanmanıza yardımcı olabilir. Ancak, çok daha az para da kazanabileceksiniz.

Web sitenizde bağlı kuruluş kampanyaları yürütmek, Instagram'da yapmaktan çok daha kolaydır. Bir lansman kitlesine ihtiyaç duymanın yanı sıra Instagram, kullanıcı biyografilerinde yalnızca tıklanabilir bağlantılara izin verir.

Promosyon kodları, hak ettiğiniz bağlı kuruluş tazminatını aldığınızdan emin olurken bir teklifin reklamını yapmanın tek yoludur. Bunlar hikayenize veya gönderinize kolayca eklenebilir ve izlenebilir.

Instagram hikaye filtreleri oluşturun

Artık tıpkı Snapchat'te olduğu gibi Instagram hikayeleriniz için filtreler, maskeler ve efektler tasarlayabilirsiniz. Filtreler ve maskeler, markalar tarafından çeşitli ürünlerini geliştirmek, içerik eklemek ve markalarını tanıtmak için yapılır. Spesifik olarak, bazı markaların düşünceli filtreler geliştirmekten sorumlu şirket içi tasarımcıları vardır.

Yaratıcıysanız neden bunu Instagram'da bir gelir akışı başlatmak için kullanmıyorsunuz? Tüm kullanıcıların kullanımına açık olan Spark AR Studio aracını kullanarak, Instagram hikayeleriniz için tüm bu bilinen benzersiz filtreleri ve maskeleri yapabilirsiniz. Ayrıca herkesin kullanabileceği kendi filtrelerinizi geliştirerek görünürlüğünüzü artıracaksınız.

Aboneleriniz için sponsorlu yarışmalar oluşturun

Instagram yarışmaları çok popülerdir ve kullanıcıların takipçilerini artırmasına ve katılımı artırmasına yardımcı olabilir. Kazanılacak ödülleri ve katılım şartlarını içeren bir yayın yayınlayarak, Instagram'da markalarla yarışmalar oluşturabilirsiniz. Instagram yarışmaları, söz konusu yarışma gönderisini beğenmeniz, paylaşmanız ve yorum yapmanıza ek olarak, genellikle yarışmayı düzenleyenlerin Instagram hesaplarına abone olmanızı gerektirir.

Bu 4 gereklilik yerine getirildiğinde, hesabınız abone sayısı, etkileşim vb. açısından önemli ölçüde büyüyecektir, ancak dikkatli olun çünkü Instagram yarışmaları tehlikeli olabilir. Yarışmalara sadece ödül kazanma şansı için giren kişiler, yarışma sona erdiğinde ve ödül alamadıklarında üyelikten çıkmaktan çekinmezler. Bu nedenle yarışmalar, daha sonra yeni takipçilerinizin sadakatini sürdürmenin zorlu bir yoludur.

Gelişiminizi Sağlayacak Bazı Instagram İpuçları

Etki alanınızı bulun

Hedef kitlenizle etkileşime geçmenin ve sosyal medya aracılığıyla sizden daha fazlasını satmanın harika bir yolu, bir Instagram mağazasına sahip olmaktır. Şirketiniz için ideal nişi seçmek için kapsamlı bir araştırma yapın.

Kendini tanıtma becerileri kazanın

Pazarlama, ister YouTube, Shopify, TikTok, Instagram veya başka herhangi bir kanal olsun, tüm pazarlama kanallarınız için sahip olmanız gereken bir beceridir.

Ürününüzün ne yaptığını ve nasıl kullanılabileceğini gösteren gönderilerin yanı sıra potansiyel kullanımlarına dair ipuçları veren düzenli gönderiler ve tanıtım videoları paylaşarak başlayın.

Dürüstlük esastır

İnternet kullanıcıları özgünlüğe bayılır. Fotoğraflarınızdan, gönderilerinizden, videolarınızdan vs. hayatınız hakkında genel bir fikir edinecekler. Ayrıca Instagram, kişisel markanızı geliştirmek için harika bir araçtır.

Açık kalarak takipçilerinizle güven oluşturun

İster Instagram reklamları yayınlıyor, ister Instagram Canlı Yayınları yapıyor olun, topluluğunuza karşı tamamen açık ve dürüst olmanız çok önemlidir. Başka bir deyişle, gönderdiğiniz her mesaj, tüm takipçilerinizin anlayabileceği basit ve kolay olmalıdır.

Çevrimiçi alışveriş yapanların çoğu yalnızca tanıdıkları, hoşlandıkları ve güvendikleri kişilerle işlem yapar. Bu nedenle, çevrimiçi pazarlamanın önemli bir bileşeni, müşterilerinizin etkileşim kurmak isteyeceği bir marka yaratmaktır.

Sizi gerçek anlamda temsil eden gönderiler yapmalı, bunları dünyayla paylaşmalısınız ve Instagram'da öne çıkmak istiyorsanız neden ilgi alanlarınızı öne çıkarmayasınız?

Gönderilerinizin alaka düzeyi, Instagram'ın algoritmasını belirler. Başka bir deyişle, takipçileriniz onlar için değerliyse, orijinal içeriğinizi haber akışlarında daha sık göreceklerdir.

Hedef kitlenize dikkat edin

Topluluklarına dahil olan bir etkileyici, kendisini rekabetten ayıracaktır. Abonelerinin yayınlarının altına bıraktıkları çeşitli yorumlara yanıt verebilecekler çünkü en sevdikleri influencer'ın yorumlarından birine yanıt vermesinin onları ne kadar mutlu edeceğini anlıyorlar.

Topluluğunuz aboneleriniz için çok büyükse, yine de onlara makul bir şekilde özel mesajlarla yanıt verebilirsiniz. Pek çok influencer, özellikle en sevdikleri influencer'lardan birinden postayla bir şey aldıklarında, abonelerinin deneyimlerini de paylaşıyor.

Sonuç olarak, abonelerinizin bazı yayınlarını hikayenize dahil edebileceksiniz. Ek olarak, mal veya hizmetinizi duyuran aboneleriniz olduğu için, her şeyin olumlu tarafını görebileceksiniz. Sponsorlu ürünleriniz için yeni aboneler ve belki daha da önemlisi potansiyel müşteriler kazanmanızı sağlayacaklardır.

Birinci sınıf müşteri hizmetleri sunar

Bir çevrimiçi mağaza işletiyor ve Instagram'da ürün satıyorsanız, bu mağazanın olağanüstü müşteri hizmeti sunacak şekilde oluşturulması gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, yeni başlıyorsanız bir Shopify stoksuz satış mağazası kullanmaktır.

Instagram'ın her şeyden önce bir topluluk olduğunu unutmayın. Ürünlerinize olan tutkunuzu paylaşan insanlarla tanışmak için onları Instagram'da satacaksınız.

İnternetten para kazanmak istiyorsanız sadece mal satmaya konsantre olmamalısınız; siz de müşterilerinize destek vermeli ve onların sadakatini kazanmak için çabalamalısınız.

İnsanların size güvenmesini istiyorsanız, başkalarına dikkat etmeli ve güvenilir olmalısınız.

Instagram Influencer’ları 2023'de Ne Kadar Kazanıyor?

Aşağıdakiler, çalışmanın Instagram kullanıcılarının maaşlarıyla ilgili temel bulgularıdır:

 • 1.865 influencer ankete katıldı ve bunların %48,49'u hesaplarından para kazandığını kabul etti.
 • Influencer’lar, Instagram hesaplarından ayda ortalama 2.970 ABD Doları (veya 2.500 Euro) kazanıyor (1K–10K mikro etkileyiciler ayda 1.420 ABD Doları ve 1 milyon takipçiye sahip mega etkileyiciler ayda 15.356 ABD Doları kazanıyor).
 • Influencer’lar haftada ortalama 24 saat hesap tutarlar. Çalışma saatlerinin çoğunu gönderiler, hikayeler, ortak iletişimi, ekip yönetimi, pazarlama stratejisi ve takipçilerle iletişim için harcıyorlar;
 • Instagram'da para kazanan fenomenler haftada ortalama 20,9 saat hesaplarında çalışırken, kazanamayanlar için bu süre 28,7 saattir.
 • Bir Instagram etkileyicisinin saatlik ücreti ortalama olarak 31$'dır (yaklaşık 26€). Güzellik endüstrisindeki etkileyiciler saatte ortalama 60 dolar kazanarak en çok parayı kazanıyor. Mega etkileyiciler saatte 187 dolar veya daha fazla kazanmayı bekleyebilirler.
 • Influencer'ların bir markayı tanıttıktan sonra ikinci en yaygın para kazanma yöntemi (%40,15), kendi kişisel markalarını oluşturmak ve müşterileri kendi şirketlerine çekmektir. (Influencer'ların %21,71'i bu stratejiyi kullandığını bildiriyor). Sonraki (%14.92), ortaklık programlarına katılmak. %3,86 ile çevrimiçi kursların satışı da iyi gidiyor. Etkileyicilerin %7,68'i, OnlyFans, Discord ve diğerleri dahil olmak üzere abonelik hizmetlerinden ikincil bir gelir kaynağı olarak bahsetti.
 • Etkileyenlerin %47'si, Covid başladıktan sonra kazançlarının arttığını bildirdi.
 • Ankete katılanların %4,27'si zaten bir hesaptan elde ettikleri gelirle geçindiklerini söyledi ve %25,78'i gelecekte bunu yapabileceklerini tahmin etti (ortalama olarak, bu etkileyiciler hesaplarından ayda 5912 dolar kazanıyor).
 • Influencer’ların %21'i markalarla takas anlaşmaları (görünürlük karşılığında ürün bağışları), %23'ü nakit karşılığında ve %56'sı bağışlarla nakdi birleştiren hibrit bir model kullanarak markalarla işbirliği yapıyor.
 • Marka adı geçen ücretli bir gönderi söz konusu olduğunda, kullanıcıların %12'si bunun sponsorlu bir ortaklık olduğu gerçeğini topluluklarına açıklamamaktadır.
 • Influencer’lar, vakaların %47'sinde hileli faaliyetlerin kendilerini etkilediğini iddia ediyor (botlar, otomatik beğeniler, bot yorumları vb.).
 • İnsanların %49,68'i artık dürüst olmayan davranışlarda ve doğal olmayan bağlılıklarda bir artış algılıyor.