İçerik Pazarlaması (Content Marketing) Nedir?

İçerik, zihinsel ve düşünsel işlevlerin bir süreci olup, dijital ortamda sosyal medya ağları aracılığıyla kaynaktan nihai alıcıya iletilen görsel ve işitsel bilgilerin bütünüdür. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte toplum bilgi toplumuna evirilmiş, bilgi ve iletişim teknolojileriyle kodlanmış bir kimliğe bürünmüştür.

İpucu

İçerik pazarlama ajansı, call to action, kullanıcı deneyimi, içerik pazarlama ve benzeri konulardaki tüm yaklaşımlarımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Dijital Pazarlama Ajansı sayfamız ilginizi çekecektir.

İçerik Pazarlaması Nedir?

Hedef kitleyi etkilemek ve kârlı müşteri davranışı çekmek ve oluşturmak için etkili, değerli ve sürekli içeriğin üretimi ve dağıtımına odaklanan bir pazarlama yönteminin adıdır.

İçerik pazarlaması ürün satmaz, hedef kitlenin dikkatini markaya ve ürüne çeker, doğal bir şekilde satın almaya yönlendirir. İçerik pazarlamasında, bloglar, e-kitaplar, e-dergiler, e-postalar, vaka çalışmaları, videolar, infografikler, teknik incelemeler (araştırma ve raporlar), çevrimiçi etkinlikler ve web seminerleri (web seminerleri), çevrimiçi haber bültenleri, fotoğraflar ve illüstrasyonlar, haber bültenleri ve forumlar gibi içerik türleri kullanılır.

İçerik üretim ajansı aracılığı ile markalar, müşteri yaşam döngüsünün içerik pazarlamasına katılmak için bu içerik türlerini kullanır; iş ve müşteri hedeflerine ulaşmak için kullanılan tüm strateji ve teknolojileri entegre eden, müşterilere katma değer sağlayan, kalıcı, istikrarlı ve entegre çözümler sunan bir yöntemdir. Pazarlama şemsiyesi diyebiliriz.

İçerik Pazarlamanın Faydaları  

İçerik pazarlama nedir sorusunun ardından faydalarına bakmakta yarar var. İçerik pazarlaması, sosyal medya platformlarını kullanan şirketlerin pazarlama hedeflerine ulaşmak, marka imajını ve itibarını artırmak için yürüttükleri faaliyetleri kapsayan bir pazarlama türüdür. Günümüz sosyal medyasının etkisi ve gücü çok açıktır. Sosyal medya kullananların sayısı her geçen gün artmakta ve insanların sosyal medya platformlarını kullanma süreleri de artmaktadır.

içerik pazarlaması nedirBu nedenle içerik pazarlama ajansı şirket, ürün ve hizmetleri tanıtmak için sosyal medyayı kullanmaktan çekinmeyecektir. Sosyal medyada halka sunulan içerikler, ürün ve hizmetlerin potansiyel müşterilere tanıtılması açısından oldukça önemlidir. İçerik pazarlamasını etkin bir şekilde kullanan şirketler de net bir geri dönüş almaktadır. Bu bağlamda, yazının devamında içerik pazarlamanın en önemli 10 faydasını detaylı olarak anlatacağız.

Marka Bilinirliğini Artırmak

Markanızı halka tanıtmak ve onların hafızasında yer almak, bir pazarlama kampanyasının başarısında önemli bir faktördür. Bir pazarlama kampanyasında, bir müşteri iki veya daha fazla ürün arasında seçim yaparsa, müşteri muhtemelen daha önce bildiği veya duyduğu bir markayı satın alma eğiliminde olacaktır.

Marka bilinirliğini artırmak ve daha fazla kitle çekmek istiyorsanız lütfen içerik pazarlama stratejilerini uygulamaktan çekinmeyin.

Elbette etkili içerik paylaşımı tek başına yeterli değildir. Kitlenizi ilgi çekici içerikle çektikten sonra, onlara ulaşabilmeli ve sizinle iletişim halinde kalmalarını sağlamalısınız. 

Sizinle kolayca iletişim kurarlarsa size güvenirler ve bu güven size sadık bir müşteri olarak geri döner.

Sosyal Medya Ağını Beslemek

İçerik pazarlamasının bir diğer avantajı sosyal medyaya odaklanmaktadır. Özellikle, düzenli olarak sunulan içeriğin bir kitleyi çekmeye nasıl yardımcı olabileceğini göreceksiniz. Sosyal medya ve içerik pazarlaması ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır.

İçeriği web sitenize yükleyin ve sosyal medyada paylaşın. Web sitenizin günlük trafiğini artıracak ve kitlenizin büyümesine yardımcı olacaktır. Her şeyden önce, iyi sayıda sosyal medya takipçisi oluşturmanın uzun zaman alabileceğini kabul etmelisiniz.

Aylar hatta yıllar içerisinde en iyi içeriği yazıp yayınlamaya devam ettiğinizde beklediğiniz kadar ziyaret ya da geri dönüş almamak çalışmak motivasyonunuzu düşürebilir. Gönderdiğiniz içeriği yalnızca birkaç takipçi görüyorsa, beklenen sonuçları alamayabilirsiniz. Bu süreçte ücretli reklamlar yoluyla sosyal medya hesabınızdaki takipçi sayınızı arttırmalısınız.

İçerik, Arama Motoru (SEO) ve Çevrimiçi Görünürlüğü İyileştirmede Yardımcı Olur

Birçok tüketici, ürün veya hizmet ararken arama motorlarına yönelir. Arama motoru optimizasyonu (SEO), internet sitenizi arama motoru netice sayfasında ki (SERP) çok daha üst sıralarda yer alacak biçimde optimize etme işlemidir. Sahip olduğunuz içeriğin kalitesi ne kadar yüksek olursa, SEO'nuz o kadar iyi olur. Web siteniz Google gibi arama motorları için ne kadar optimize edilirse, çevrimiçi itibarınız o kadar iyi olur. Örneğin, birisi "Hava kompresörü nedir?" diye sorarsa, Google'da aynı başlıkla yazdığınız bir blog bulursa, bu ilgili kişiyi web sitenize getirerek sorgusu hakkında bilgi edinmesine yardımcı olur. Markanız onların sorularını yanıtlamaya ve zorluklarını çözmeye yardımcı olabilir.

İçerik Pazarlama Türleri

 • Bloglar
 • E-kitaplar
 • Sosyal Medya Paylaşımları
 • Listeler
 • Ürün tanıtımları
 • İnfografikler
 • Yarışmalar
 • Videolar

İçerik Pazarlamanın 4 Temel Amacı

içerik pazarlama türleriİçerik pazarlaması nedir tanıma kapsamlı biçimde değindik. Ne tür içerik üretirseniz üretin, beş aşama vardır. Planlama yapın, dağıtın, çözümleme edin, üretin, tekrarlayın. Planlama sürecinde içeriğin bilgisini, şeklini, belirlenen hedef kitlesini, amacını ve bütün yapısını belirleyin. Bu adımlar sayesinde üretim aşamasında içerik hayata geçirilmiş olur. 

İçerikler metin, görsel, video ve ses işleme programları kullanılarak yazılır. Ücretli/ücretsiz kanal, dağıtım aşamasında oluşturulan içeriğin kamuya aktarılacağını belirler. Analiz aşamasında içerik performansı ile ilgili çeşitli göstergeler ve boyutlar detaylı olarak kontrol edilerek eksik/hata noktaları belirlenir. İyileştirilmesi gereken alanlar düzeltilir. Son aşamada ise dersler alındıkça yeniden planlama aşamasına dönülür.

 

İçerik Pazarlaması Aşamaları Nedir?

İçeriğiniz, çevrimiçi pazarlama stratejinizin yakıtıdır. Daha ileri gitmek için daha fazla yakıta ihtiyacınız var. Mükemmel içeriğin müşteri profilinize ve potansiyel müşterilerin karar verme konumuna (müşteri yolculuğu) göre uyarlanması gerekir. Her zaman 80/20 kuralına uyun.

İçerik Pazarlaması Aşamaları(Yayınladığınız içeriğin yalnızca %20'si doğrudan sizinle ilgilidir) Tanıma ve değerlendirme aşamasında liderin ihtiyaçlarına göre büyük miktarda içerik üretin. En basitinden en kapsamlısına, oluşturduğunuz her içeriğin müşteri profilinize yardımcı olduğundan emin olun. Planlayın, üretin, dağıtın, analiz edin ve tekrarlayın! Dağıtım, içeriği alakalı hale getirir. İçeriğinizi düzenli olarak doğru zamanda doğru yerde dağıtın.

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlamasının amacı; etkili ve sürekli içerik paylaşımı ve derleme yoluyla müşterileri etkilemek ve bu müşterilerle sürdürülebilir bağlantılar kurmaktır. İçerik pazarlaması, müşteri davranışını değiştirme ve iyileştirme fikrine dayanır.

İçerik Pazarlama Kriterleri

İçerik pazarlaması dijital pazarlamanın en önemli parçasıdır. Başarılı olmak için belirli standartların olması gerekir. İçerik pazarlama standartları, ziyaretçileri satın alma davranışına yönlendiren standartlardır. Bu standartlar içerik türüne göre değişiklik gösterebilir. İçerik pazarlama sürecinde kullanılan içerik türleri farklı seçenekler sunar.

İçerik pazarlama amacı ile sosyal medya üzerinde, forumlarda ve sitelerde yayınlanmakta olan içerikler, potansiyel müşterilere ulaşmanın en iyi yolu olarak kabul edilmektedir. Dijital pazarlamada kullanılan içerik pazarlaması türleri araştırılarak içerik pazarlamasının kalitesi artırılabilir.

Liste içeriği, Seo uyumlu içerik, Soru-Cevap içeriği, ürün tanıtım içeriği, haber içeriği, görsel ve video içerik ve araştırma içeriği, içerik pazarlama amaçlı içerik oluşturmaktadır.

İçerik Pazarlaması Araçları

İçerik pazarlaması araçlarından bahsetmeye geçmeden önce belirtmek gerekir ki içerik pazarlaması SEO açısından çok önemli bir konudur. Ancak, gerekli içerik pazarlamasını doğru şekilde planlamazsanız, yalnızca sizin için zaman kaybeder. Aynı zamanda belirli platformlarda içerik oluşturmak, optimize etmek ve yayınlamak göründüğü kadar kolay değildir.

Bu planı tamamlayabilecek ve size yardımcı olabilecek birçok içerik pazarlama aracı vardır. İçerik pazarlama araçları yardımıyla pazarlama stratejilerini daha kolay ve verimli bir şekilde planlayabilirsiniz. İçerik pazarlamasında kişilere yardımcı olması için kullanılmakta olan çeşitli araçlar şu şekilde açıklanabilir.

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır

İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Belirlenir?

Markaların en bilinen dijital platformların üstünden tüketici tarafına ulaşması, tüketicilerin onlara yönelik olan sorularını cevaplaması, etkileşime girmesi ve satışı arttırması tarzında açılardan oldukça mühim bir fırsattır. Ayrıca bu konum markaların itibarları açısından ehemmiyet taşımaktadır.

Her mevzuda olduğu şeklinde içerik planlamada sürecinde de strateji oldukça önemlidir. Doğru biçimde kurgulanmış olan bir içerik planlaması stratejisi ile en iyi şekilde yükseliş sağlanır.

İçerik planlamanın stratejisi tam olarak iki nokta üzerine kuruludur. Bunlar hedef tanımı ve vazife tanımıdır. Bu noktaların ikisi de bizlere içerik üretmek mevzusunda karar verilmesine ve objektif bakarak bütün içerik çalışmalarını değerlendirebilme mevzusunda destek olmaktadır.

İİçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Belirlenirçerik planlaması için belirlenen strateji geliştirilirken ilk olarak vizyon ve de misyon belirlenerek bunlara uygun olan hedef kitle araştırmaları yapmaktır. Satın alma dönemi online aramalarda başlar.

Bu durumun farkında olunarak hedef kitlenin satış alma davranışlarını algılayarak devam edilmelidir. Müşteriler hangi mevzuda içerik isterler? Müşterilerin gereksinimleri nedir? Bu sorulara cevaplandırdıktan sonrasında strateji oluşturulmalıdır. İçeriğinizde vurgulamak istediğiniz nokta nedir? Nasıl bir ileti vermek istiyorsunuz? Oluşturduğunuz içerikleri ne sıklıkla yayınlamak istiyorsunuz? Markanın nasıl tanınması isteniyor? gibi soruların cevapları belirlenerek ona göre bir marka bilinci ve kişiliği oluşturulmalıdır; bu marka bilinci her anlamda detaylandırılarak, hedef kitle ile ilişkilendirilmelidir.

Ardından ise hangi dijital kanallar üzerinden yayınlanacağı araştırılıp belirlenmelidir. Marka kişiliğinizi belirledikten sonrasında içeriklerinizde hangi konulardan bahsedeceğinizi ve vakit aralığınızı belirlemeniz gerekmektedir. Hedef kitlesi olarak belirlediğiniz kitleye istediklerini vermezseniz başarıya ulaşmanız oldukça zor olacaktır. İçeriğinizi oluştururken kullandığınız dilin samimi ve net bulunmasına dikkat etmelisiniz. İçeriğinizi dikkat çekici ve tek bir alana yönelik yazmalısınız. Sade bir dil kullanmak itimat ve sadakat oluşturmanıza destek olacaktır.

Geleneksel İçerik Pazarlama ile Dijital İçerik Pazarlamanın Arasındaki Farklar

Teknolojinin gelişmesi ve sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte pazarlama yöntemleri de değişmeye başlamıştır. Dijital pazarlama olayının gelişmesiyle birlikte geleneksel pazarlama tamamen yerini dijital pazarlamaya bırakmaya başladı.

İletişim

Geleneksel pazarlamada kaynaktan alıcıya bir iletişim yolu vardır. Alıcılar sadece reklamları dinler. Dijital pazarlamada iletişim iki yönlüdür. Reklamı gören "potansiyel veya mevcut" müşteriler, ürün indirimdeyken anında geri bildirimde bulunabilir, soru sorabilir veya satın alma işlemi gerçekleştirebilir.

Kapsam

Dijital pazarlama daha kapsamlı bir pazarlama yöntemidir. Çünkü müşterilere her zaman, her yerde kolayca ulaşabilir.

Kullanılabilirlik

Geleneksel pazarlama zamanı daha spesifiktir. Öte yandan internet sayesinde dijital pazarlama 7 gün 24 saat gerçekleştirilebilmektedir.

Çalışan

Geleneksel pazarlamada halkla ilişkiler ve pazarlama gibi departmanlar vardır ve bu departmanlarda çalışanlar görev yapmaktadır. Dijital pazarlamada reklamlar dijital medya üzerinden üretildiği için sosyal medya departmanları ve ajansları bulunmaktadır.

Zaman Kavramı

Geleneksel pazarlamada kampanya ayarları çok uzundur. Ayrıca herhangi bir hata yapıldığında hatayı düzeltmek çok zaman alır. Öte yandan dijital pazarlama kendini kolaylıkla güncelleyebilmektedir. Ayrıca paylaşım anları doğru yakalanarak insanların dikkati çekilebilir.

Tüketicilerin Marka Denetimi

Geleneksel pazarlamada tüketici hakları ve tüketicinin korunması çok önemlidir. Dijital içerik pazarlaması müşterilerle farklı iletişimler kurulur. Örneğin, Twitter'da kendilerini yanlış etiketleyen müşterilere yapılan hataları ifade etmek için hoş bir dil kullanabilirsiniz.

İçerik Pazarlama Örnekleri

Aşağıda içerik pazarlama için örnekleri bulabilirsiniz.

Başarılı İçerik Pazarlaması Örnekleri

En güçlü markalar, yarattıkları harika içeriklerle hayatımıza kök salıyor. Geçmişte bu amaca ulaşmak için reklam ve reklam kullanımından memnun olan markalar, günümüzde birden fazla kanala özel içerik üretebiliyor ve makaleler, videolar, müzikler ve mikro siteler aracılığıyla marka kişiliğinin farklı yönlerini yansıtabiliyorlar.

İçerik Pazarlama ÖrnekleriHarika içerik pazarlaması planları olan yüzlerce marka var, ancak size ilham verebilecek ve size rehberlik edebilecek spesifik örnekler arıyorsanız, bu sayı düşük olabilir. Aşağıda başarılı içerik pazarlaması örnekleri görebilirsiniz;

 • Coca-Cola Journey
 • Think with Google
 • World in Motion
 • Starbucks
 • Oh My Disney

İçerik Pazarlamasında Yapılan Hatalar

İçerik pazarlaması, günümüzde bir markayı geniş bir kitleye çekmenin en etkili yollarından biridir. Ancak büyük hedeflerle çıktığımız bu yolculukta gözden kaçan hatalar küçük de olsa büyük etki yaratabilir ve markayı olumsuz etkileyebilir.

Bu içeriğimizde içerik pazarlamasının başarısını engelleyen temel hataları özetledik. İşte bu önemli noktalar:

 • Fazla reklam kapsamında, fazla marka yerleştirmesi içeren içerikler üretmek
 • Başka markaların içeriklerini taklit etmek
 • Hedef kitlenizin dikkatini kaybetmek
 • Strateji Olmadan Yola Çıkmak
 • Doğallıktan Uzak Olmak
 • İçeriği Doğru Kanallara Taşımamak

Daha Fazla Bilgi İçin...

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir? Güncel Google SEO Rehberi: SEO ile ilgili tüm ayrıntıların yer aldığı SEO kılavuzunda; SEO ile İşinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır? Önemli SEO Kuralları ve Uygulamaları Nelerdir? SEO ile Performansınızı Nasıl Ölçebilirsiniz? Albert Solino SEO Danışmanlığı ve Hizmetleriyle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinin...

Dijital Pazarlama Ajansı Hizmetlerimiz: SEO ve Web Sitesi Yönetimi, Marka Konumlandırma ve Marka Stratejisi, Kreatif Hizmetler, Sektör ve Rakip Analizi, Sosyal Medya ve Google Ads Yönetimi (Instagramda Reklam Verme, Facebook'ta Reklam Verme...), İçerik Pazarlama ve E-mail Pazarlama.

SEO Ajansı Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO ve İçerik Planlama.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmetlerimiz: İşinizi Google Ads ile Büyütüyoruz, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İle Arama Sonuçlarına Hakim Olmanızı Sağlıyoruz, Kişiye Özel E-Posta Pazarlama Çalışmalarını Uyguluyoruz, Sosyal Medya Yönetimi ve İçerik Pazarlama Çalışmalarını Gerçekleştiriyoruz.