Henry Ford'tan Başarılı Olmak İsteyen Yöneticilere 6 Öneri

Henry Ford, 1903'te Ford Motor Co.'yu kurduğunda yaklaşık 40 yaşındaydı. O zamanlar "atsız arabalar" sadece zengin bir azınlığın erişebildiği pahalı oyuncaklardı. Sadece kırk yıl içinde, Ford'un yenilikçi seri üretim vizyonu, güvenilir ve uygun fiyatlı "kitleler için otomobili" üretmekle kalmadı, aynı zamanda modern bir sanayi devrimini de ateşledi. Ford Motor Co. ile büyük başarılara imza atan Ford’un başarılı olmak isteyen yöneticilere 6 önerisi bulunuyor;

 

Başkalarından Tavsiye Alın

Henry Ford'un yaptığı en büyük hatalardan biri, en güvendiği danışmanlarından bazılarını dinlememekti. Oğlu da dâhil olmak üzere birçok kişi onu diğer arabaların artan popülaritesi konusunda uyarmıştı ama Ford dinlememişti. Henry Ford, değişikliklere iyi uyum sağlayamadı. Hayatının sonunda, varlıklı bir adam olmasına rağmen, Ford Motor Company otomobil endüstrisinde birinci değil üçüncü oldu. Şirket eski günlerde sahip olduğu prestijden hiçbir şey kaybetmedi ama Ford yenilikleri takip etseydi, sektörde bir lider olabilirdi.

 

İşe Yarayan Şeylere Yatırım Yapın

Henry Ford'u bu kadar başarılı yapan şey, onun bir fikri alıp büyütmüş olmasıdır. Orijinal küçük fabrikasında kalsaydı, bugün bildiğimiz iş ikonu olmazdı. Şirketini her geliştirmek istediğinde, daha fazla ürün üretmek için çok daha büyük bir fabrikaya yatırım yaptı. Hatta çeşitlendirdi ve daha fazla hizmet sunmaya başladı. Tüm bu değişiklikler maliyet açısından yoğun olsa da, Henry Ford risk almaya ve işe yarayan şeylere yatırım yapmaya istekliydi.

 

Herkes İçin Yaratın

Pek çok başarılı iş adamı servetini zenginlere hizmet ederek elde etmiştir ancak Henry Ford herkese hitap eden ürünler yaratarak başarılı hâle gelmiştir. Hatta fabrika işçilerinin maaşlarını, yaptıkları arabaları gerçekten karşılayabilecekleri noktaya kadar yükseltti. 

 

Hata Aramayın; Çare Bulun

Başkalarını suçlamak çok kolaydır. Hayatta öğrenebileceğiniz en ayrılmaz becerilerden biri, eylemleriniz için sorumluluk almaktır. Sorumluluk alıp bir adım daha ileri gidip ve soruna bir çözüm bulmanız gerekir. Bu size başarı garanti edecektir.

 

Daima Kaliteli İş Üretin

Henry Ford; “Kalite, kimse bakmadığında doğru olanı yapmaktır” der. Sadece patronumuz ya da ebeveynlerimiz izlerken değil, her zaman elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. İyi alışkanlıklar oluşturmak ve iyi insanlar olmak, etik olmayan yöntemlerle ilerlemekten çok daha önemlidir.

 

Yaptığınız İş İçin Tutkuya Sahip Olun

İşiniz için coşkunuz yoksa, yeni bir iş bulmanın zamanı geldi! Her gün mükemmel bir iş gününüz olmayacak olsa da, yaptığınız işe olan tutkunuz her şeyi daha değerli kılacaktır. Bu tutkuyu bulmak biraz zaman alabilir ama Henry Ford'un hayat dersleri bize onların uğruna savaşmaya değer olduğunu gösterir.