Headhunter Ne Demek?

Türkçeye tam karşılığı kafa avcısı olarak çevirisi yapılan headhunter gelişen ve her geçen gün değişen ekonomi dünyasında işletmelerin en çok ihtiyaç duyduğu sistemlerden biri olmaktadır. Özel ve kamu sektörlerinde iş başvurusunda bulunan adaylar arasında yüksek potansiyele sahip adayların bulunması için geliştirilen özel sistem istihdam dünyasının vazgeçilmezidir.

Söz konusu headhunter sürecinde, orta ve üst düzey adaylarla ilk iletişimi kuran uzmanlar, adayın akademik ve kariyer deneyimini değerlendirir ve adayın şirkete gönderilen özgeçmişi ile son bulur. Bu süreçte kurum ve kuruluşların ilgili yöneticileri, daha çok maksimum fayda sağlayabilecek ve zamandan tasarruf edebilecek adaylara odaklanmaktadır.

İpucu

İnsan Kaynakları ve İşe Alım Danışmanlığı Nedir yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı İşe Alım Danışmanlığı sayfamız ilginizi çekecektir.

Headhunter Nedir?

Şirketlerin üzerlerinde en çok durduğu insan kaynakları yönetim sürecinde ihtiyaç bulunan kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması için kullanılan bir yöntemdir. Bu alanda yoğun çalışan headhunter şirketleri kendilerinden yardım isteyen şirketlerin istediği özelliklere sahip kalifiye ve iyi yetişmiş elemanların bulunmasına yardımcı olurlar.

Headhunter yönteminin insan kaynakları danışmanlığı olarak başlıca hedefleri şunlardır;

 • İşini iyi yapan profesyonel çalışma arkadaşları bulmak
 • Kalifiyeli, iyi eğitim görmüş ve kendini yetiştirmiş personel aramak
 • İnsan kaynakları yönetimini üst düzeyde tutmak
 • Sorumluluk bilincine sahip teknik eleman avcılığı yapmak

Söz konusu olan headhunter işe alım danışmanı olarak yoğun bir süreci geride bırakarak işletmelerin azami ölçüde fayda sağlayacağı elemanlara odaklanarak doğru insanların doğru işlerde istihdam edilmesini sağlar.

Headhunter Ne Yapar?

Zaman zaman yetenekavcısı olarak da Türkçe’de telaffuz edilen headhunter, etkili ve verimli bir şekilde insan kaynakları yönetimi olarak çalışmalar yapar ve işe alım sürecinde etkin rol alır. Bu sayede de kurumların ihtiyaçlarına göre en güçlü bulduğu aday profillerini analiz eder, müşterinin hedeflerine, stratejilerine, görevlerine, sektördeki konumuna göre uygun adayları belirler, ilgili adaylarla iletişim kurar, test ve mülakat süreçlerine katılır, yürütür. Söz konusu mülakatlar, testler ve gözlemler neticesinde adeta bir referans şirketi olarak kendilerine başvuru yapan şirketlere deneyimli ya da profesyonel personel kazandırır.

headhunterEn ideal personelin en doğru işler için istihdam edilmesi, iş arayan adaylar ile şirketler arasında aracılık yapan headhunter şirketleri tarafından mümkün olmaktadır. Headhunter'ın iyi bir süreç yürütebilmesi için kuruluşun ve hizmet verdiği pozisyonun gerektirdiği detayları bilmesi ve kurumun durumunu ve ihtiyaçlarını doğru bir şekilde analiz edebilmek için müşteri ile seçeceği profili iyi analiz etmesi gerekir.

Headhunter Bir Nasıl Çalışma Sürecini Takip Eder?

Headhunter sistemi, genellikle bir dış kaynak işidir çünkü orta ve üst pozisyonları işe almak özel çaba gerektirir. Yetenek tanıma, yetenek edinme, yetenek değerlendirme ve yetenek katılımı gibi adımlar değerlendirilerek kişi bulma süreci sağlanır.

Bu işe alım danışmanlığı olarak çalışan şirketlerin adayları seçim sürecinde, adaylar genellikle şirkete gönderilen özgeçmişler arasından tercih edilmez ve daha çok doğru kişiyi bulmak için gerekli portallar üzerinden aktif olarak araştırılır. Adayın sadece işin gerektirdiği kriterlere sahip olması değil, aynı zamanda işverenin marka değerini ve şirket çıkarlarını koruyacak özelliklere sahip olması gerekir.

Bu yöntem, personel fonksiyonlarına odaklanan yöntemlerle ağırlıklı olarak üst düzey yöneticilerin işe alım süreçlerinde kullanılan bir yöntemdir ve bilinen işe alım süreçlerinin aksine kişi arama yönteminde gizlilik önemli bir yer tutar. Aday arama sürecinde gizlilik hem aday hem de firma açısından önemli bir rol oynadığından, bu süreç gizlilik konusunda deneyimli firmalar ve satın alma danışmanlığı firmaları tarafından yürütülmektedir.

Headhunter ve Şirket Stratejileri

Headhunter firmaları, seçme ve işe alım sürecinde işe alım süreçlerinin yanı sıra, iş ortaklarına pazar dinamikleri analizi, sektör araştırmaları ve rekabet analizi gibi kriterleri dikkate alan hızlı ve çözüm odaklı hizmetler sunmaktadır. İstihdam etmek ve optimum fayda sağlamak isteyen şirketlerin talepleri üzerine harekete geçen headhunter firmalar söz konusu işletmenin ihtiyaç duyduğu özelliklere sahip ideal elemanın bulunması için çaba sarf ederler.

Headhunter firmaları, şirketler için en doğru personeli bulmak adına dört farklı fonksiyonu çalıştırırlar; bu fonksiyonlar şunlardır,

 • İşe uygun olarak farkındalık oluşturmak
 • Kişilerin ilgileri doğrultusunda istihdam edilmesi
 • İstihdam edecek olan firmanın istekleri
 • Söz konusu iş ve elemana yönelik tavsiyelerin incelenmesi

Yeni nesil istihdam stratejileri doğrultusunda öncelikle dijital dünyanın gücünden yararlanıyorlar. Doğru stratejilerin geliştirilmesi, en uygun adayların bulunmasını sağlar ve doğru adaylara ulaşmak organizasyonu başarılı kılar.

Headhunter Doğru Personeli Nasıl Bulur?

Günümüzde pek çok kişi eğitimi ve yetenekleri doğrultusunda çalışabileceği bir iş ararken pek çok şirket de kalifiye olarak istihdam edeceği personel arayışındadır. İş arayanların internet ortamında kendilerini tanıtabilecekleri sayısız portal bulunmaktadır ve söz konusu olan headhunter firmalar bu alanlarda arama ve tarama yaparak en ideal personeli en doğru işle buluşturur.

headhunter nedirİş ve işçinin bir araya getirilmesi adına etkin çalışan insan kaynakları danışmanı firmaları tarafından tespit edilmek için iş arayanların şu adımları takip etmesi gerekir;

 • Sanal ortamda görünürlüklerini artırmaları
 • Eğitim, başarı ve yeteneklerinin yeterince tanıtılması
 • Uzmanlık alanlarının doğru şekilde bildirilmesi
 • Sürekli ve düzenli olarak sanal ortamda aktif olmaları
 • Etkili bir sosyal ağa sahip olmaları
 • Aranan personele yönelik eşleşen bir profile sahip olmaları

Söz konusu işlem basamakları iş arayanların kısa sürede keşfedilerek doğru işlerde istihdam edilmelerini sağlayacaktır.

İşverenler Headhunter Şirketleriyle Neleri Paylaşmalı?

Şirketiniz için etkili olacak ve başarı sağlayacak bir personel arayışı içindeyseniz mutlaka bir ik danışmanı ile iletişim halinde olmalısınız. Ayrıca personel arayan firmaların headhunter şirketleriyle iletişim kurarken aradıkları personelin özelliklerine dair bazı bilgilerin doğru şekilde paylaşılması da gerekiyor.

Söz konusu işçi ye da personel arayan firmaların ve tüm işverenlerin Headhunter Şirketleriyle paylaşmaları gereken bilgiler şunlardır;

Aranan personele göre doğru pozisyon bilgileri

Aranan personele ait ilgi ve yeteneklerin bilgisi

Aranan personele ait eğitim ve kariyer bilgileri

Söz konusu bilgilerin en doğru ve net şekilde paylaşılması alanında etkin çalışan insan kaynakları firmalarının doğru kişiyi doğru işletmelerle buluşturması çok daha hızlı ve kolay olmaktadır. Çünkü söz konusu şirketler etkili bir şekilde piyasa ve işgücü analizleri yaparak ve doğru test süreçlerini takip ederek iş arayanların neler yapabileceklerini ve hangi alanda başarılı olabilecekleri üzerinde durur.

Headhunter Şirketleri ve İnsan Kaynakları Arasındaki Fark

İstihdam sektöründe, etkili ve verimli şekilde iş gören Headhunter şirketleri, pek çok özelliği ve avantajı ile sıradan bir insan kaynakları yönetimine göre oldukça farklıdır. Bu iki kavram arasında ortak yönler bulunsa da aslında tamamen birbirinden farklı olarak çalışırlar. İşveren firmalar personel istihdamı ve iş akışının yönetilmesi için insan kaynakları departmanları ile çalışırlar ancak insan kaynakları departmanları şirketler için hem pahalı bir süreç hem de yeterince verimli olmayan bir iş akışıdır. İnsan kaynakları genel olarak iş arayanların hazırladıkları özgeçmişlerine göre karar verirler.

Alanında uzman çalışanları ile faaliyet gösteren Headhunter şirketleri ise iş arayanların her türlü açıdan değerlendirilmesi, yetenek ve ilgilerinin test edilmesi ve analizleri ile en doğru personeli bulmak için yoğun çalışırlar. Headhunter şirketlerinin insan kaynağı ağı çok daha geniş ve buna bağlı olarak tercih yeteneği de bir o kadar fazladır.

İşe Alım Sürecinde Headhunter Şirketlerinin Faydaları

Headhunter yöntemi, insan kaynakları yöntemleri ile üst düzey yöneticilerin işe alınması süreçlerinde en çok kullanılan yöntemdir. Bilinen işe alım süreçlerinden farklı olarak Headhunter yönteminde gizlilik önemli bir yere sahiptir. Gizlilik hem aday hem de aday arayan şirket için önemli olduğundan, bu süreç deneyimli işe alım danışmanlık firmaları tarafından özenle gerçekleştirilir.

Headhunter Şirketleri ile Nasıl İletişim Kurulur?

Üst düzey bir seçme ve yerleştirme süreci olan Headhunter yöntemi, alanında uzman olan çalışanlar tarafından gerçekleştirilir. Bu süreçte; Bir kişinin profili, genel yetenek testi, bir liderlik adayının karakterine, liderlik tarzına ve liderlik yaklaşımına aşina olmayı mümkün kılan bir kişilik envanteri gibi insan kaynakları yöntemleri kullanılarak çizilebilir. Headhunter sayesinde, daha fazla yönetici arayan şirketlerde çalışanları işe alma sürecini basitleştirir. Bu sayede şirket, en iyi getiriyi sağlayacak adaylara daha fazla odaklanabilir ve zamandan tasarruf sağlayabilir. Bunun için aradığınız personelin özelliklerini söz konusu Headhunter Şirketlerinin yetkilileri ile paylaşabilir ve en kısa zamanda en ideal personeli bulabilirsiniz.

Neden Headhunter'a İhtiyaç Duyulur?

Şirketin ihtiyaç duyduğu üst düzey yönetici adayı için çeşitli test ve analizlerin yapıldığı beyin avcılığı çalışması, şirketler için nitelikli adaylara özgeçmişlerinin teslimi ile son buluyor. Şirketteki gereksinim ve ihtiyaçlara göre en güçlü adayların seçildiği beyin avı sürecinde, yönetim profili analiz edilir, hedeflere, müşteri stratejilerine, sektördeki pozisyona, vizyon ve misyona uygun adaylar belirlenir ve uygun adaylar belirlenir. BU aşamada, iletişim, test ve mülakatların ardından referans kontrolleri yapılır ve son olarak nitelikli adaylar seçilir.

headhunter ne demekHeadhunter Yönteminin Klasik Seçim Sürecinden Farkı

İşyerinizde istihdam etmek üzere bir personel arıyorsanız bunu birçok farklı yollardan yapabilirsiniz. Ancak işe alacağınız personelin alındığı pozisyona göre en verimli şekilde çalışması ve optimum fayda sağlanması için etkili olan Headhunter yöntemi kullanılmalıdır. Headhunting seçim sürecinde adaylar genellikle şirkete gönderilen özgeçmişler arasından seçilmez ve adaylar derinlemesine analiz edilerek en doğru karar verilir.

Alınacak olan işe ve pozisyona özgü olarak değerlendirilen adayların, özel profillerinin bulması ve garanti vermenin zorluğundan dolayı, bu sektördeki bazı uzmanlar aynı seviyede faaliyet gösteren şirketlerde aktif çalışanlarla iletişime geçmektedir. Bir şirket başarılıysa, projeyi yönetebilecek uzmanlara sahip olduğu içindir. Etkili ve verimli şekilde ik danışmanlığı olarak görev yapan Headhunter yöntemi çok daha doğru kararların verilmesini sağlar.

Headhunter Yöntemi Adayları Nasıl Değerlendirir?

Bir işi yapmak ve bir işte çalışmak için pek çok kişi o işe talip olabilir. En nihayetinde ülke genelinde iş arayan çok sayıda kişi bulunurken işverenlerin en doğru tercihte bulunmaları önemlidir. Bu konuda üstün yeteneklerle çalışan Headhunter yöntemi sayesinde en doğru kararlar verilmektedir.

İşe giriş için başvuru yapan adaylarla öncelikle sadece iş teklifi sunmak için bir görüşme yapılır, ancak motivasyonlarının ve ihtiyaçlarının pozisyon ve işi sunan şirketle uyuşup uyuşmadığı burada tahlil edilir. Beyin avcısı olarak aranan en doğru personelin seçimi için kritik olaylara, niteliklere, başarılara ve önceki sonuçlara dayalı olarak çeşitli personel seçim testleri yoluyla adayların yetkinlik ve niteliklerini değerlendirecektir. Kısacası Headhunter yöntemi adayların tutumlarını, motivasyonlarını, kişilik özelliklerini, değerlerini ve genel olarak yetkinliklerini kapsamlı bir şekilde değerlendirilir.

Headhunter Yönteminde İdeal Aday Seçimi

Gerek kamu kurumu olsun ve gerekse de özel olsun her işletme için personel alımı son derece önemli ve hassas bir süreçtir. Çünkü işe alınan personelden memnun kalınmadığı takdirde işten çıkartılması, tazminatlar ve diğer yasal süreçler hem yıpratıcı hem de zaman kaybıdır. Dolayısı ile en ideal olan adayın işe alınması ve ondan yüksek faydanın sağlanması her zaman arzu edilir. Bu noktada ideal aday seçimi için çalışan Headhunter yöntemi, personel seçiminde özel testler ve sınavlar uygular.

Aranan personel seçimi için başvuru yapan bazı adaylar uygun olacak ve diğerleri işten hariç tutulacaktır. Ancak burada en doğru kararı vermek oldukça önemli. Bazı durumlarda, Headhunter yöntemi ile çalışan firma yetkilisi buna karar verecektir. Karar sürecinde adayın tahlil edilmesi ve bazı testlerden geçirilerek en doğru aday olduğuna kanaat getirilmesi oldukça önemli.

Headhunter Yönteminde En Önemli Liderlik Nitelikleri

Bu tür profesyonelleri seçerken şirket üzerindeki önemi ve etkisi dikkate alınmalıdır. Patron olmakla lider olmak arasındaki fark hakkında çokça konuşulur çünkü iyi bir lider olmak için iyi bir lider olmanız gerekir. Bu, profesyonel işlevin gerçekleştirileceği alanın gerekli bilgisine bakılmaksızın bir dizi liderlik niteliğine hakim olarak elde edilir. Bir lider iyi bir ekonomist olabilir, ancak ekibini motive etme becerisine sahip olmayabilir. Bu durumda işletmeniz için bir lider arayışınız varsa yine en etkili yöntem olan headhunter yönteminin faydalarından yararlanmak en doğru karar olacaktır.

Headhunter Yönteminde en doğru liderin seçilmesi için dikkat edilen hususlar şunlardır;

 • Problem çözme yeteneği, yeterliliği olan bir lider, problemleri etkin bir şekilde yönetme ve çözme yeteneğine sahip olmalıdır.
 • Güvenilirlik son derece önemlidir. Herhangi bir kişilerarası ilişkinin ve özellikle önde gelen çalışma ekiplerinin anahtarı güvenilirliktir.
 • Karar verme sürecinde başarı: Bir şirketin başarısı için doğru zamanda doğru karar vermek önemlidir, Headhunter Yönteminde bu özelliğe de dikkat edilir.
 • Özgüven ve kararlılık, etkin bir liderin diğer tarafa saygı duyduğunu ifade ettiği bir iletişim tarzıdır ve çalışanlarına güven verir.

Bunların haricinde etkili ve verimli bir liderin tüm çalışanları etkilemesi için duygusal süreci doğru takip etmesi, sosyal ve iletişim becerisine sahip olması, vizyonel ve stratejik düşünebilmesi ve farklılıkları dikkate alabilmesi son derece önemlidir.

Etkili Headhunter Yöntemi

İş dünyasında farklı olmak, rakiplerine karşı önde olmak ve iş hacmini geliştirerek karlılık oranını artırmak her firmanın asıl hedefidir. Tüm bunların başarılması ise kesinlikle bir ekip işidir ve iş yerinde çalışan her bir bireyin ekip ruhu ile etkili bir çalışma sürecini tamamlaması gerekir. Ekip ruhunun oluşturulması ve çalışma koşullarında optimum faydanın sağlanması doğru işe doğru istihdamın yapılmasına bağlıdır.

Headhunter ile Çalışmanın Önemi Nedir?

Firma çalışanlarının en iyi çalışanlar olması için çalışma ortamı, kurum kültürü ve amaç birliği son derece önemlidir. Bu noktada firmalar için en iyi ve doğru istihdam etkili olan headhunter yöntemi ile sağlanacaktır. Personel arayan iş yerinin en optimal şekilde çalışması için kesinlikle en ideal personele ihtiyaçları vardır. Dolayısı ile söz konusu olan headhunter yöntemi firmalara en iyi referansları sağlar. Aynı zamanda etkili bir insan kaynağı olarak da görev yapan Headhunter yöntemi, hedefe doğru şekilde varılmasının en iyi yoludur.

Başarılı Headhunter Yöntemi İçin İpuçları

Headhunter yöntemi çalışmalarının başarılı olması ve doğru kararların verilmesi her firma için önemlidir. Şirketinizin önemli pozisyonlarını doldurmak için en etkili işe alım yöntemlerinden biri olarak kullanılan bu yöntemin başarılı olması için bazı ipuçları dikkat etmek olasıdır.

headhunter ne iş yaparHeadhunter yönteminin başarılı olması için dikkat edilecek hususlar şunlardır;

 • Potansiyel hedef için doğru analizin yapılması: İş başvurularında ve işçi başvurularında hem işverenlerin hem de iş arayanların potansiyel hedeflerini doğru analiz etmeleri önemlidir.
 • Görünürlüğün artırılması konusu: İş arayışlarında ve personel arayışlarında doğru adım atabilmek için söz konusu firma ve kişilerin sanal ortamda görünür olmaları ve etkileşimde bulunmaları son derece önemlidir. Tanınmış bir şirket için çalışan aramak, çok iyi bilinmeyen bir şirketten çok daha kolaydır.

Söz konusu olan ip uçlarına hassasiyetle dikkat etmek ve doğru şekilde karar vermek hem çalışanların hem de firmaların başarılarını da mutluluklarını da artıracaktır.

Headhunter ile Çalışmanın Nedenleri Nelerdir?

Headhunter sayesinde personel açığını en iyi şekilde kapatmanın ve en doğru personelle çalışmanın avantajları tüm firmalar için oldukça önemlidir. Günümüzde kalifiye çalışanları işe almak ve sürekliliği sağlayan verimli bir çalışma ortamı oluşturmak oldukça zordur. Çalışan bulmakta zorlanan işverenler, keşfedilen yeni bir cevherin gerçekten işi yapıp yapamayacağını belirlemeyi de zor buluyor. Headhunter size sadece yetenekleri keşfetmeniz için değil, aynı zamanda gerçek yetenekleri işe almanız için de fırsatlar sunar.

Headhunter ile Çalışmanın Avantajları

Şirketinize aldığınız personelin artık sizin ailenizden biri olacağını asla unutmamalısınız. Dolayısı ile işe alınacak ve aileden biri olarak kabul edilecek olan personelin her türlü yeterliliği, güvenirliği, iş deneyimi, becerisi oldukça önemlidir. Söz konusu olan headhunter ile çalışmanın önemi burada bir kez daha öne çıkmaktadır.

Headhunter ile çalışmanın sağlayacağı avantajlar şunlardır;

 • En iyi ve ideal personeli seçersiniz
 • Personel alımında ve seçiminde zamandan büyük tasarruf sağlarsınız
 • Personel alımı, seçimi ve işe başlaması için deneme sürecine gerek kalmaz
 • Sektörünüzle alakalı en doğru çalışanları keşfedersiniz
 • Personel alımı konusunda en az riskle karşı karşıya kalırsınız

İş ilanı oluşturmuş olmak, başvuruları tek tek incelemek ve doğru adayı seçmek için çok zaman demektir. İnsan kaynakları departmanı ise zaman kaybı olmasa da bazen doğru yeteneği bulmak imkansız oluyor. Headhunter ile aradığınız yeteneği keşfetmeniz ve doğru sözleşme ile çalışma ortamını yakalamanız mümkün.

Headhunter ile Zamandan Tasarruf Sağlayın

İş alım süreci, başvuruların değerlendirilmesi, adayların incelenmesi ve karar verilmesi, karar verdikten sonra deneme süreci gibi pek çok iş oldukça zaman alıcıdır. İK departmanlarına sahip büyük şirketlerin bile personel işe almak için çok çaba sarf ettiği söylenmelidir. Peki bu kadar emek harcamadan ve vakit kaybetmeden gerekli personeli bulmak mümkün müdür? Tabii ki mümkün! Headhunter sayesinde aradığınız kriterlere siz karar veriyorsunuz ve istediğiniz yetenek iş görüşmesi yapmak için çok kısa sürede kapınızı çalacak. Bu size çok zaman kazandırır ve verimli bir işe alım sürecini yansıtır. En kısa sürede en doğru adayın belirlenmesi ve hemen işbaşının yapılması oldukça mümkündür.

Headhunter ile Riskleri En Aza İndirme

Şirketlerin kendi insan kaynakları departmanı ile sektörü bilen çalışanları işe almak çok da mümkün olmayabilir. Ancak bu sektörde uzmanlaşmış ve güçlü iş bağlantılarına sahip bir kelle avcısı sayesinde size stratejik faydalar sağlayacak çalışanları işe almak mümkün olacaktır. Bu, aradığınız ama bulamadığınız bir fırsattan yararlanmak olarak tanımlanabilir. İşe aldığınız personelin yetersiz olduğunu görmek ve tekrar personel aramaya başlamak bir kısır döngünün içinde kaldığınız anlamına gelecektir. Ancak yetenek avcıları olarak çalışan Headhunter sayesinde risksiz çalışan bulmak mümkündür.

Headhunter Firmaları Nasıl Çalışır?

Headhunter şirketleri, şirketler tarafından talep edilen orta ve üst yönetim pozisyonları için işe alım sürecini yönetmekten sorumludur. Bu süreçte birkaç önemli aşama vardır.

Alanında uzman olan ve yeterliliği bulunan Headhunter firmalarının çalışma şekilleri şöyledir;

 • İşverenlerin aradıkları pozisyonları ve nitelikleri en iyi şekilde tahlil eder
 • Tüm iş gereksinimleri en doğru ve pratik şekilde belir
 • Sektör içinde söz konusu pozisyona uygun adaylar tarayarak tespit eder
 • Adayların her birinin kariyerlerini, eğitimlerini ve akademik geçmişlerini inceler.
 • En uygun iş arayan personel ile ona en uygun olan firmaları belirleyerek buluşmalarını sağlar

Bu süreçte, Headhunter şirketi en iyi personeli bulmakla görevlendirilir. Pozisyon adayının yetenekli, yetkin ve her şeyden önce şirket imajına zarar vermediğinden emin olun. Aynı zamanda, bir şirketin marka değerini artırmada son derece önemli olabilecek kişileri hedefler. En iyi kelle avcısı şirketler, lider arayan şirketlerin tüm gereksinimlerini karşılayacak adayları belirler.

En İyi Headhunter Firmaları

En iyi Headhunter Firmaları, doğru insanları doğru pozisyona sokma işini planlayarak yapanlardır. İK şirketleri olarak da bilinen bu şirketler, şirketlerin boş pozisyonlar için uygun ve yetenekli çalışanlar bulmasına yardımcı olur. Söz konusu firmalar yetenekli insanları bulmak ve onları şirket çalışanlarına dahil etmek anlamına gelen işleri yaparlar. Siz de İşe Alım konusunda en iyi firmalarla çalışmak istiyorsanız Albert Solino’yla hemen iletişime geçin.

Headhunter Firmalarının Özellikleri

Headhunter Firmalarının çalışma alanı tamamen özel bir alandır. Özel sektörde ve kamuda en vasıflı kişileri bularak işe yerleştirme olarak da açıklanabilir. İnsan kaynaklarına çok benzese de bu hizmetin en önemli yanı sektördeki en deneyimli ve yetenekli kişileri keşfetmektir. Özellikle orta ve üst düzey adaylarla yapılan toplantılarda ilk iletişim söz konusu Headhunter firmaları tarafından sağlanmaktadır.

Headhunter Firmalarının Faydaları

Günümüzde en iyi ve kaliteli olarak görev yapan headhunter firmaları, birçok önemli işlevi sayesinde önemli bir yer tutmaktadır.

Bu headhunter firmalarının diğer şirketlere sağladığı faydalar arasında, personel seçme ve yerleştirmede önemli bir rol oynadıkları söylenebilir. Ayrıca, işe alım sürecinin yanı sıra pazar dinamiklerinin analizinde de önemli bir yere sahiptirler. Bunlar sektör araştırmalarında başarılı olan firmalardır. Rekabet analizi yaparak işletmeniz için en iyi liderlik adayını belirleyebilirler. Farkındalık, istek, ilgi ve uygulama fonksiyonlarına odaklanarak çalışan firmalardır. Doğru stratejiler geliştirerek en iyi kadroyu seçebilirler. Bu gibi durumlarda şirketlerin yapması gereken tek şey ilgili pozisyon hakkında gerekli bilgileri bu şirketlere iletmektir. Bu, aradığınız üst düzey liderleri bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Türkiye’de Headhunter Firmaları

Son yıllarda Türkiye’de de sıklıkla kullanılan headhunter firmaları, pek çok firmanın aradığı personelin bulunmasında büyük rol oynamaktadır. En iyi beyin avcısı olan headhunter firmaları sadece insanlara hizmet etmekle kalmaz, aynı zamanda şirketlere de önemli katkılar sağlar. Bir şirkette boşluk olduğunda, o pozisyonu kimin dolduracağına karar vermek son derece zor bir süreçtir.

Çünkü pozisyonun gerektirdiği tüm kriterleri karşılayan bir kişinin bu işte istihdam edilmesi şirketin verimliliği açısından büyük önem taşımaktadır. Detaylı inceleme yapılmadan ve kişilerin yeteneklerinin sorgulanmadan çalıştırılması, hem o pozisyona atanan kişinin başarısız olmasına hem de şirketin sürekli olarak çalışanlarını değiştirmek zorunda kalmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda headhunter firmaları doğru kişiyi doğru pozisyona getirmek için çok detaylı çalışmalar yapmaktadır.

Headhunter Firmaları ile Üst Düzeyde Seçme ve Yerleştirme

Günümüzde pek çok işveren pozisyonundaki firma aradığı personele yönelik üst düzey aday seçme ve yerleştirme için headhunter firmaları ile işbirliği yapmaktadır. Burada ihtiyaç olan gizlilik hem aday hem de aday arayan şirket için önemli olduğundan, bu süreç deneyimli danışmanlar tarafından özenle gerçekleştirilir. Öncelikle uzman danışmanlar, hedefleri, stratejileri, sektördeki müşteri konumunu, vizyon ve misyonunu incelerken, müşterilerin ihtiyaç duyduğu lider profilini analiz eder. Toplanan tüm bu bilgiler ışığında doğru kişileri tespit edip doğrudan iletişim kurar ve kapsamlı değerlendirmeler sonucunda görev ve sorumluluklarını bir adım daha ileri taşıyacağına inandığı en nitelikli adayları müvekkillerine sunar.

Headhunter Personel Seçmenin Önemi

Özenle seçilmiş üst düzey bir seçme ve yerleştirme süreci; mülakatlar, testler ve kapsamlı referans kontrollerinden oluşur. Bu, müşteriye sadece en uygun adayları görebilmesi ve değerli zamandan tasarruf edebilmesi için müşterilerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan CV'ler sunulmasını sağlar. Toplanan tüm bu bilgiler ışığında, görev ve sorumluluklarını bir adım öteye taşıyacağına inandığı adayları temsil eden, en nitelikli, ilgili kişilerle doğrudan iletişime geçin. Gerektiğinde personel bütçesi, maaş artış sistemi ve planlaması, rapor halinde sunulması, personel takip sisteminin kurulması ve takibi konularında danışmanlık hizmeti verilmektedir.