Örneklerle Google'ın OKR Başarısı

Bir şirketin ticari durumunu iyileştirmenin pek çok yolu olmasına rağmen, OKR gün geçtikçe yaygın olarak kullanılmaktadır. OKR metodolojisinin faydaları, bu akışın temel nedenlerinden biri gibi görünüyor. Fortune 500'ün en büyük şirketlerinden bazıları bile son yıllarda metodolojiyi benimsedi. Bu durum için başarılı bir örnek Google'dır. "Google OKR'yi nasıl kullanıyor?" konusunu, Google OKR başarısını bu makalede ele alıyoruz.

İpucu

Albert Solino olarak OKR yaklaşımımızın, OKR danışmanlığımızın detaylarının ve püf noktalarının açıklandığı OKR Danışmanlığı sayfamız ilginizi çekecektir.

Yaklaşık 6 yıl önce Google'ın yatırımcılarından biri bir sunum yaptı ve Google'ın gelecekteki hedeflerine ulaşmak için OKR kullanmaya başlamanın zamanının geldiğini söyledi.

Bu sunuma göre, Google OKR'yi ilk olarak bir hedef belirlediği için çalıştırıyor. Google'ın yatırımcısı, göz önünde bulundurulması gereken bazı özellikleri belirtti:

 

Hedef

- Hırslı

- Biraz rahatsız hissedici

- Kesin ve ölçülebilir

Bir hedef belirlediğinizde, başlangıçta bir cümle ile bir hedef belirlemelisiniz. Örneğin, hedef "web sitemi daha güzel yapmak" ise, bunu ölçülebilir ve sayısal parametrelere dönüştürün. Daha iyi açıklamak için, "web sitemi %30 daha hızlı yap" veya "etkileşimi %20 artırmak" hedefleriniz olabilir.

Google'ın Hedeflerinin Özellikleri(Objective)

Google'ın ortağı Rick Klau, Google'da blog yazarı üzerinde çalışırken, her üç aylık dönem için birkaç hedef belirledi. Google iki tür OKR seçmiştir: yıllık OKR'ler ve üç aylık OKR'ler.

  • Yıllık OKR'ler> yıl ilerledikçe değişebilir, esnek
  • Üç aylık OKR'ler> herhangi bir değişiklik yok

Ayrıca Google'ın OKR'leri şirket düzeyinde, ekip düzeyinde ve kişisel düzeyde desteklediğini söylüyor. Bu sayede her türlü iş bir araya gelerek şirketi yolunda tutuyor.

Google OKR Örneği

Hedef:

Blogger'ın İtibarını Artırın

Anahtar Sonuçlar:

3 sektör etkinliğinde konuşarak Blogger'ın liderliğini yeniden kurun

Koordinatör Blogger'ın 10. doğum günü PR çabaları

En iyi xx Blogger kullanıcılarına kimlik verin ve kişisel olarak ulaşın

DMCA süreçlerini düzeltin, müzik blogu yayından kaldırma işlemlerini ortadan kaldırın

Twitter'da @blogger'ı kurun, düzenli olarak tartışmalara katılın: Blogger ürünü

OKR, sektör fark etmeksizin her firmada uygulanabilen bir metodolojidir. Burada, farklı sektörlerden bazı OKR örnekleri bulabilir veya OKR'lerin gerçekte ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için OKR sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Albert Solino tarafından geliştirilen Corvisio OKR yazılımını OKR Hedeflerinizin belirlenmesinde ve sürecin takibinde kullanabilirsiniz.