Google Ads Kampanya Türleri Nelerdir?

İnternet devi Google, arama motoru, email servisi, görüntülü görüşme, bulut veri tabanı ve online doküman işleme hizmetleri gibi ana kalemleri arasında, uzun yıllardır dijital reklamcılara da yönelik hizmet vermektedir. Şaşırtıcı gibi gelmekle birlikte Google reklamcılığı, ya da önceki bilinen adıyla Google AdWords, bir dijital hizmet olarak 2000 yılının ekim ayına kadar geriye tarihlenmektedir. Kısacası, aslında karşımızda 20 yaşını çoktan devirmiş ve bu bağlamda, işlevselliği ve algoritması da yıllar içerisinde değişerek evrimleşmiş bir teknolojik altyapı mevcut, diyebiliriz.

Google reklamları, kullanıcıların arama sonuçları da dahil olmak üzere pek çok farklı platformda gezinirken ilgili oldukları ya da olabilecekleri markaları ve firmaları, onların karşısına doğru hedefleme ile çıkarmayı amaçlar. Bu açıdan bakıldığında Google’da reklam vermek, hedef kitlenize ulaşmanıza ve işinizi büyütmenize yardımcı olabilecek güçlü bir dijital reklamcılık yöntemidir. Ancak, bir Google reklam kampanyası oluştururken nereden başlayacağınızı çözmek biraz kafa karıştırıcı olabilir. Her biri kendi içinde güçlü ve zayıf yönleri olan bir dizi farklı Google reklam kamanyası türü vardır. Belli bir bütçe ayırarak verdiğiniz reklamın etkinliğini en üst düzeye çıkarmak adına doğru reklam türünü seçmek oldukça önemlidir.

Bu makalemizde, farklı Google reklam kampanyalarını ele alarak, hedef kitlenize ulaşacak başarılı bir kampanyanın nasıl oluşturulacağı hakkında genel bir bakış sunacağız.

Gelin başlayalım!

 

İpucu

Google Ads Nedir?” sorusundan yola çıkarak Google reklam kampanyalarına dair yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detaylarını kapsamlı biçimde açıkladığımız Google Ads Yönetimi hizmetimize göz atabilirsiniz! 

Google Ads ve Google Reklam Modelleri Nelerdir?

Google reklam kampanyaları, kullanıcıların aradıkları bir veriye ya da içeriğe ulaşırken bu konu ile ilgili ve onların olası ihtiyaçlarına yönelik olarak önlerine çıkması amacıyla geliştirilen dijital reklam kampanyalarıdır, demiştik. Başlıca Google Ads kampanya türleri ise şunlardır:

 • Arama Ağı 
 • Görüntülü Reklam Ağı
 • Video Reklamları 
 • Uygulama Reklamları 
 • Alışveriş Reklamları 
 • Maksimum Performans Reklamları

Bunların her biri kendi içerisinde ayrı birer Google reklam modeli olarak değerlendirilebilir; farklı hedeflemelerinize ve reklamını yaptığınız içeriğe göre farklı kampanya türlerini tercih edebilirsiniz.

Arama Ağı Kampanyaları: Arama sonuçlarında gösterilen metin reklamları

Arama ağı reklamları, bir Google sorgusu sonucu ortaya çıkan sonuç sayfasında (SEPR), Google Ads düzenine göre, arama sonuçlarının başında ve sonunda çıkan metin reklamlarıdır.

Bu kampanya türü sattığınız ürünlerin ya da verdiğiniz hizmetlerin, Google arama motorunu tercih eden internet kullanıcılar için, ilgili aramalarda listelenmesini hedefler. Web sitenize ya da kampanyanızın landing page’ine trafik çekmek için ideal bir reklam türü olan arama ağı reklamları potansiyel müşterileri ve satışları arttırmayı da hedefler.

Potansiyel müşteriler ve satış için arama ağı kampanyalarını kullanmanın avantajları :

 1. Sitenize kayıt olan müşteri sayınızı ve internet satışlarınızı yükseltir.
 2. Arama ağı kampanyası oluşturmak kolaydır.
 3. Herhangi bir özel dosyaya ihtiyacını olmadan anahtar kelimelerinizi seçerek  reklam metninizi yazabilirsiniz. Hatta akıllı kampanyaları kullanarak daha hızlı hareket edebilirsiniz.
 4. Sunduğunuz ürün veya hizmetleri sıklıkla arayan kullanıcılara spesifik hedeflemeler ile ulaşabilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları: Görüntülü reklam türü görsel tabanlıdır ve Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki web sayfalarında gösterilir.

Google Arama ağı sonuçlarının bir adım ötesine geçmek isteyenler için öne çıkarılan Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları, görsel açıdan ilgi çekmeyi hedefleyen dijital reklam yöneticilerinin de tercihidir. Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları ile milyonlarca web sitesinde, farklı uygulamalarda  ve YouTube gibi Google'a ait sitelerde reklamınızın çıkmasına olanak verebilirsiniz. Daha önce web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları segmentlere ayırdığınız bir Görüntülü Reklam Ağı kampanyası da oluşturabilirsiniz.

Görüntülü reklam kampanyalarını kullanmanın avantajları :

 1. Marka bilinirliği: İnternet kullanıcılarının markanızı, ürün ya da hizmetlerinizi tanıması için zihinlerde yer eden reklamlar oluşturabilirsiniz. Çünkü görsel belleğin gücü, dijital reklamcılık alanında da yadsınamaz boyuttadır.
 2. Erişimi artırma: Hedeflediğimiz internet kullanıcılarına, onların gezdikleri web sitelerinde ya da kullandıkları uygulamalarda da ulaşabilirsiniz.
 3. Segmentasyon: Reklamlarınız ile daha önce karşılaşmış veya sitenize gelmiş olan internet kullanıcılarına kampanyalarınızı yeniden hatırlatabilirsiniz.
 4. Potansiyel müşteriler ve satış: Web sitenize ziyaretleri, kullanıcı kayıtlarını ve günün sonunda satışlarınızı artırmak için görsel açıdan ilgi çekici ve potansiyel müşterinizi harekete geçirici mesajlar yaratabilirsiniz. 

Youtube Rekla Kampanyaları

Video Kampanyaları: YouTube'u Hedefleyin!

Video kampanyaları veya video reklamlar 6 - 15 saniye arasında süren, görüntülü bir reklam kesitidir ve başta Google’ın video servisi olan YouTube'da, içerik videolarının önünde, ortasında ya da finalinde yayına girer. Google Ads reklamverenlere farklı video kampanya alternatifleri sunar. Video kampanyaları sayesinde YouTube'un yanı sıra farklı web sitelerinde de video reklam yayınlayabilirsiniz. Video reklamlarının bazı kampanyaları ile marka bilinirliğini arttırırken, bazı video reklamları ile de dönüşümleri artırabilir ya da alışveriş/satış hedefiyle kullanıcıları web sitenize çekebilirsiniz.

Video reklamlarının avantajları nelerdir?

 1. Marka bilinirliği: Görüntülü reklam kampanyalarında olduğu gibi, görselin gücünü dijital reklam kampanyanızda kullanarak, etkisini arttırın.
 2. Erişim alanınızı genişletin: Arama sonuçlarından ötesine geçin ve YouTube’da video seyreden internet kullanıcılarını hedefleyin.
 3. Segmentasyon: Reklamlarınız ile daha önce karşılaşmış veya sitenize gelmiş olan internet kullanıcılarına kampanyalarınızı yeniden hatırlatabilirsiniz.
 4. Potansiyel müşteriler ve satış: Bu adım için "Dönüşüm sağlama" kampanya alt türünü kullanarak avantaj yakalayın.

Alışveriş Kampanyaları: Google'ın ürün listeleme gücünü kullanın!

Alışveriş kampanyaları, Google arama sonuçlarında ve Google alışveriş sekmesinde görünür ve ürün envanterini çevrimiçi olarak satmak isteyen perakendeciler için karlı bir çözümdür. Google Adwords altında bir alışveriş reklam kampanyası oluşturmak için ürün envanterinizi giriş yapabileceğiniz bir Merchant Center hesabınızın kurulmuş olması gerekir. Google yakın zamanda yerel reklam kampanyalarında çeşitli değişikliklere gittiğini ifade Reklam Destek sayfası üzerinden duyurmuştu. Eğer çevrimiçinin yanı sıra fiziki bir mağaza sahibiyseniz ve satışlarınızı bu yönde de desteklemek istiyorsanız Google Ads’in yerel envanter reklamlarını inceleyebilirsiniz.

Alışveriş reklam kampanyaları hangi durumlarda avantajlıdır?

 1. Perakende pazarlama : Perakende ürünlerin tanıtımı için görsel açıdan müşterilerinizin ilgisini çekecek ürün listelemelerinden yararlanabilirsiniz.  
 2. Potansiyel müşteriler ve satış: Web sitenize ziyaretleri, kullanıcı kayıtlarını ve günün sonunda satışlarınızı artırmak için alışveriş reklam kampanyalarının gücünden yararlanabilirsiniz.
 3. Yerel mağaza satışlarını çevrimiçi destekleyin: Yerel mağazanızda yer alan envanterinizi fiziki olarak yakınınızdaki müşterilere ulaştırabilirsiniz.

Uygulama Kampanyaları: Uygulamanız daha çok kişiye ulaşsın!

Uygulama kampanyaları, web siteleri genelinde reklamları optimize etmek için uygulamanızdaki bilgileri kullanır. Uygulama kampanyaları yeni uygulama kullanıcıları bulmanıza ve uygulamanızdaki satışları artırmanıza yardımcı olur. Bu Google Ads kampanya türü, Arama, Play, YouTube, Keşfet ve 3 milyondan fazla site ile uygulamadaki reklamları otomatik olarak optimize etmek için uygulamanızdaki bilgileri kullanır.

Uygulama kampanyalarını neden seçmelisiniz?

 1. Uygulama tanıtımı: Mobil cihazlarda uygulamanızın yüklenme sayısını, etkileşimlerini ve kayıt sayısını artırın.
 2. Çok kanallı pazarlama: Uygulamanızı tek kampanya ile Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı, Play ve YouTube'da gösterin.
 3. Oluşturulması ve yönetimi kolay: Hedefleme, teklif verme ve reklam oluşturma işlemlerini otomatikleştirerek optimum performans elde edin.

Akıllı Kampanyalar: Kampanyalarınızda otomatikleşmenin gücünü kullanın.

İleri seviye dijital reklam teknolojilerinin bir ürünü olarak nitelendirebileceğimiz akıllı kampanyalar, ayırdığınız reklam bütçenizin karşılığını en verimli biçimde almanız için Google'ın en iyi hedeflemeyi bulmasını sağlar. Google Ads akıllı kampanyaları sayesinde, reklam işleyişini otomatikleşir ve reklamlarınız en hızlı biçimde yayınlanır.

Neden Akıllı reklam kampanyaları seçmelisiniz?

 1. Oluşturulması kolaydır : Verilerinizi girdikten sonra birkaç reklam oluşturun ve gerisini akıllı algoritmaya bırakın. Google, kullandığı teknoloji ile reklam kampanyanızı otomatikleştirir.
 2. Gelişmiş optimizasyon: Google Ads, Akıllı reklamlar ile kampanyalarınızı ve hedeflemenizi sizin yerinize optimize eder. Bu sayede maliyetleri de Googl Ads dengeler.

Google Adwords hesabınızı yakın zamanda açtıysanız, Google Ads'in Akıllı Mod sürümünü kullanıyor olabilirsiniz. Eğer uygulamanın bu özelliğini fark etmeden reklam verdiyseniz  tüm kampanyalarınız muhtemelen Akıllı kampanya türünde açılmış olabilir. Eğer otomatik olarak akıllı kampanya kullanmak istemiyorsanız reklam hesabı ayarlarınızı mutlaka kontrol edin.

Maksimum Performans Kampanyaları: Otomatik optimizasyonla tek bir kampanyadan tüm kanallara erişin

Maksimum performans, reklamverenlerin tüm Google Ads envanterine tek bir kampanyadan erişmesine olanak tanıyan yeni bir kampanya türüdür. Maksimum performansın esas noktası hedeflemedir. Reklam kampanyanızda belirlediğiniz dönüşüm hedeflerine göre, Google Ads performansınızı artırmanıza destek olur. Akıllı Teklif özelliğ sayesinde, yayındaki reklamın performansını gerçek zamanlı olarak ve kanallar genelinde optimize eder; sonuçta Google Ads reklam kampanyanızdan daha fazla dönüşüm ve değer elde etmenize olanak verir.

Maksimum performans kampanyalarını neden seçmelisiniz?

 1. Optimizasyon ve otomatikleştirmeden faydalanın: Maksimum performans reklam kampanyaları reklamverenlerin işini kolaylaştırmak için kurgulanmıştır. Google Ads kampanyanız yayına alındıktan sonra, reklam açısından en iyi performansı sağlayacak biçimde optimize olur ve bu işlem otomatik olarak gerçekleşir. Google Ads tarafından reklamınıza yönelik dönüşüm gerçekleştirme olasılığı en olası kitlelere yönelik reklam içeriğiniz paylaşılır.
 2. Dönüşümleri ve değeri artırma: Otomasyon, ayırdığınız bütçenizi ve tekliflerinizi kanallar genelinde optimize eder; bu sayede gerçek zamanlı olarak yeni dönüşüm fırsatlarını yakalamanıza destek olur.
 3. Yeni müşteriler bulma: Daha nokta atışı reklamlarla doğru anlarda yeni müşterilerin ilgisini çekebilirsiniz. Kullanıcı davranışı ve bunun bağlamına yönelik gerçek zamanlı yaklaşımlardan faydalanabilirsiniz. Bu sayede yeni kitle segmentlerine ulaşırsınız. 
 4. Daha kapsamlı analizlere ulaşma: Google Ads, maksimum performans kampanyalarını "Analizler" sayfasında listeler. Bunun sonucu olarak, reklamlardaki otomasyonun nasıl çalıştığını ve sonuçta kampanyanızı nasıl geliştirebileceğinizi daha kolay öğrenebilirsiniz. Bu noktada "Kombinasyonlar" raporu, size en iyi performansı sağlayan öğeleri gösterir ve bu sayede bahsi geçen öğeleri kullanarak nasıl reklam oluşturacağınızı da öğrenebilirsiniz. 

Google’a reklam vermek için daha detaylı çözümler arıyorsanız başarılı bir Google Ads reklamı nasıl oluşturulur? blog yazımıza da göz atabilirsiniz!