Facebook Reklam Yöneticisi Nedir? Meta Business Nasıl Kullanılır?

Facebook reklam yöneticisi, Meta Business veya Facebook Business şeklinde de bilinir. Facebook ve Instagram'daki tüm reklam kampanyalarınızı Facebook Reklam Yöneticisi ile yönetebilirsiniz. Bu sosyal ağlardan herhangi birinde bir reklam kampanyası oluşturmak ve onu yönetmek için bir Facebook Reklam Yöneticisi hesabı oluşturmanız gerekir.

Bu bağlamda, aşağıdaki noktaları vurgulamak doğru olacaktır:

 • Kişisel ve profesyonel sosyal medya etkinliğiniz Facebook Reklam Yöneticisi tarafından ikiye ayrılır.
 • Tüm reklamlarınız ve performans raporlarınıza tek bir yerden ulaşabilirsiniz.
 • Çalışanlarınız, tedarikçileriniz, ortaklarınız veya danışmanlarınız, kim olursa olsun, kampanyalarınızın her kullanıcısına belirli bir erişim düzeyi verebilirsiniz. İstediğiniz erişim düzeyini seçebilirsiniz. Herkesin kendi özel erişimi olabilir ve tüm kampanyalar sizin ana kontrolünüz altında kalabilir.
 • Kişisel ve profesyonel faaliyetler arasındaki ayrım nedeniyle diğer kullanıcılar tabii ki Facebook verilerinize asla erişemezler.

Peki, Facebook reklamları nasıl çalışır? Facebook'ta reklam verebilir ve reklamlarınızın haber akışının sağ sütununda, Facebook Messenger'da ve bir ortak mobil uygulamalar ağı olan Facebook Audience Network'te de dahil olmak üzere tüm sitede görünmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz çeşitli Facebook Reklam yerleşimlerini kullanarak hedeflerinize en etkili şekilde ulaşabilirsiniz.

Reklamcılar, geniş Facebook topluluğundan yararlanmak ve mesajlarını geniş çapta yaymak için Facebook reklamlarını kullanabilir.

Facebook reklamları aracılığıyla, gün boyunca ve tüm medyada hedef kitleniz ve potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurabilirsiniz. Trafiği ve geliri artırmanıza yardımcı olacak bir Facebook mağazası açmayı da ihmal etmeyin.

Facebook Reklam Yöneticisi, kullanıcı eklemenize, bütçeleri yönetmenize, hedef kitleler geliştirmenize, kampanyalar oluşturmanıza, kampanyalarınız hakkında rapor oluşturmanıza ve dönüşümle ilgili olarak çok daha fazlasını yapmanıza olanak tanıyan bir araçtır.

Platformun tüm sayfalarınızı tek bir arayüzden yönetmenizi sağladığını unutmamak oldukça önemlidir. Facebook reklam yöneticisi zaman kazandırır ve benzersiz bir deneyim sunar.

Eskiden müşterilerinin hesaplarını yönetmekle görevli ajansların kişisel profillerine erişmesi gerekliydi. Paylaşım ve yönetimle ilgili bu sorunlar Facebook'un Business Manager sayesinde çözüldü. Tüm sayfalar ayrı, farklı bir alanda düzenlenmiştir ve "Kullanıcılar" bölümünün e-posta adresleri, yetki almayı kolaylaştırır.

İpucu

facebook reklam yöneticisi nedir

Facebook'ta reklam verme kapsamındaki yaklaşımımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Facebook Reklamcılığı sayfamız ilginizi çekecektir.

Facebook Reklam Yöneticisi Nedir?

Facebook sayfalarına, reklam hesaplarına ve diğer şeylere erişimi olan kullanıcıların kontrolüyle ilgili çeşitli sorunlara Facebook'un yanıtı Business Manager'dır. Özetlemek gerekirse: birden çok sayfa/reklam hesabı yönetimi ve erişim kontrolü Business Manager tarafından daha basit hale getirilmiştir. Kullanıcı erişimini tek tek kontrol etmek zorunda olmadığımız için Business Manager, üçüncü bir tarafa sayfalarımıza erişim izni vermeyi kolaylaştırır. Bu iki faktör nedeniyle Business Manager'ı kullanmamak için hiçbir gerekçe yoktur.

Facebook Reklamları şu anda Google'ın Adwords programından sonra en popüler ve en iyi bilinen online reklamcılık tekniğidir. İnsanlara, çeşitli parametrelere ve tekliflere bağlı olarak başkaları yerine aramalarına göre Adwords tarafından bağlantılar gösterilir. Kullanım açısından, Google arama motoru ve Facebook sosyal ağı önemli ölçüde farklılıklara sahiptir. İkincisi arkadaşlardan ve ilgi alanlarından haber almak için kullanılırken, ilki ihtiyaç olduğunda arama yapmak için kullanılır. Sonuç olarak, Facebook'u kullanmak, Google'ı kullanmaktan daha çok eğlencelidir. Her gün Facebook'a bağlanan 900 milyondan fazla kullanıcıyla, 1,4 milyardan fazla insan, kendileri için önemli olan şeylere bağlanır.

Bu nedenle Facebook, reklam kampanyalarının kendi ağı boyunca dağıtılmasını sağlayan bir teknoloji olan Facebook Reklamlarını kurmuştur. Ağın her kullanıcısı ilgi alanlarına, beğenilerine, sohbetlerine, arkadaşlarına veya gruplarına göre kendilerini bölümlere ayırır. İster mobil cihazda, ister tablette veya masaüstünde olsun, her kullanıcı Facebook'ta her gün önemli miktarda zaman harcar.

Facebook Reklamlarının birincil yararı, yalnızca iyi bilinen sosyal ağa güvenmeleridir. Kullanıcıları aradıkları şeye göre hedefleyen Google Adwords'ün aksine, Facebook Reklamları (yeniden hedefleme hariç) kullanıcıları kim olduklarına (kadın, erkek, yaşadığı şehir, medeni durum vb.) göre hedefler. Sonuç olarak, sözde dönüşümlere neden olacak reklamları elde edebilmek için hedef kitle segmentlerinin kesin olarak hedeflenmesine olanak tanır.

Facebook Reklamları, Facebook'ta ve ortak sitelerde (ve uygulamalarda) görüntülenen reklamlardır. Buna, bu reklam ağına özgü avantajları da eklemek gerekir: reklamların alaka düzeyini ve kalitesini artıran ve reklamcıların ulaşmak istediği kişileri son derece hassas bir şekilde hedefleyen bir sistem.

2007'de ortaya çıkan Facebook Reklamları, (kayıt ve kullanımı ücretsiz olan) platformun daha da kârlı hale gelmesini sağladı.

Neden Facebook Reklam Yöneticisini Kullanmalıyız?

Facebook reklamları, mesajlarınızı geniş bir topluluğa yaygın olarak dağıtmanızı mümkün kılar.

Ücretli edinimi seçmek, hedef kitlelerinize hızlı ve etkili bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Ve böylece görünürlüğünüzü ve ününüzü artırabilirsiniz. Nihayetinde de cironuz artar!

Facebook'un reklam ağı birçok özellik sunar ve reklamlar platforma oldukça iyi entegrasyon sağlar. Bu, kullanıcı deneyimini çok fazla düşürmez.

Ancak yine de Facebook Reklamları, reklam kampanyalarınızı izlemenize olanak tanır. 

Son olarak, Facebook Reklamları, Facebook reklam kampanyalarınızı yönetmenin yanı sıra, reklamlarınızı Instagram'da yayınlamanıza olanak tanır. 

Erişim denetimi, özellikle diğer kuruluşlar veya işletmelerle işbirliği içinde çalışırken Business Manager tarafından daha kolay hale getirilir. Ayrıca sayfanıza eklediğiniz kişilerle arkadaş olma zorunluluğundan da kurtulur. Facebook varlıklarınız (Sayfalar + Reklam Hesapları) için izinleri işlemek için en iyi yaklaşım bu yöntemi kullanmaktır. Ayrıca, daha karmaşık bir uygulamada diğer kişilerin piksellerinize veya hedef kitlenize erişmesine izin vermeyi kolaylaştırır. Bir Facebook sayfasından veya bir reklam hesabından daha fazlasını denetleyen tüm işletmeler için mükemmel bir cevaptır.

Facebook Reklam Yöneticisini Kurma

Öncelikle platformda bir hesap oluşturmak gerekir. Facebook sayfanızın üst menüsünden ona erişebilirsiniz. Bir ajanssanız, işletmenizle ilgili bilgileri girmeniz ve kendi tekliflerinizin mi yoksa diğer işletmelerin tekliflerinin mi reklamını yapmak istediğinizi seçmeniz gerekir.

Hesabınızı oluşturduktan sonra reklam vermeyi düşündüğünüz çok sayıda işletme Facebook ve Instagram sayfasını eklemeye davet edileceksiniz. Ayrıca Facebook Business Manager'ı kullanarak diğer kişilerin sayfalarına erişim izni verilmesini isteyebilirsiniz. Bir ajanssanız, reklam verilerine erişim konusunda gelecekteki anlaşmazlıkları önlemek için bu ikinci seçeneği seçmeniz tercih edilir.

Henüz reklam hesabınız yoksa merak etmeyin. Herhangi bir şirket hızla kendi reklam hesabını oluşturabilir. Sayfaları ekledikten ve reklam hesabınızı yapılandırdıktan sonra hesaba dahil olacak birçok kişiyi davet etmeniz yeterlidir. Sonuç olarak, her zaman kısıtlı erişim (çalışan erişimi) ve yönetici erişimi arasında seçim yapma seçeneğine sahip olacaksınız ve ardından yetkileri bireysel olarak özelleştirebilirsiniz.

Bir Facebook reklam yöneticisi kullanıyorsanız, gerekli yetkileri reklam hesabı düzeyinde ayarlamanız gerekir.

 

Doğru Hedef Kitle Nasıl Seçilir?

Çeşitli hedef kitlelere ulaşmak ve böylece reklamcılık hedeflerinize (dönüşümler) ulaşmak için Facebook'un reklam yönetimini kullanarak size özel reklamlar geliştirebilirsiniz. Bu dönüşümler, bir uygulama indirmek, bir video izlemek, bir web sitesini ziyaret etmek, bir şey satın almak, bir posta listesine katılmak ve diğerleri dahil olmak üzere birçok farklı biçimde olabilir.

Bir Facebook reklam kampanyası geliştirirken, ikamet veya geçiş yeri, yaş, ilgi alanları, web sitenizdeki son sayfa görünümü ve diğerleri gibi çeşitli faktörlere dayalı olarak hedef kitleler (hedeflenen segmentler olarak da bilinir) oluşturulabilir.

Facebook Reklamlarını, araçlarını ve yöntemlerini anlamak, uygun kitlelerle uygun zamanlarda iletişim kurmanıza olanak tanır. İzleyicilerle daha alakalı olan ve somut sonuçlar üreten reklamlar, edinme maliyetlerini düşürür ve dönüşüm oranlarını artırır.

 

Facebook Reklam Optimizasyonu İçin En İyi Uygulamalar

Facebook Reklamlarının kullanımı çok basit olduğundan, herkes kendi kampanyasını hızlı bir şekilde ve önemli bir bütçeye ihtiyaç duymadan başlatabilir. Bir reklamın doğrudan başlatılmasının ötesini görmenize yardımcı olmak için Facebook Reklam kampanyalarınızı güçlendirmek için kısıtlama olmaksızın uygulayabileceğiniz bazı mükemmel uygulamalar Meta Reklam Yöneticisi’nde bulunur;

 • Facebook'taki hangi kullanıcı sayfalarında reklamlarınızın görüntüleneceğini seçebilirsiniz.
 • Facebook reklamlarınızın değer önermesi, onlara tıklayıp tıklamayacağınızı belirler ve en önemli nokta da budur. Kullanıcılar kolayca kandırılmaz veya saf değildir. Belirli bir hizmetin "en iyi sağlayıcısı" olduğunuzu belirtmek yeterli olmayacaktır. Öte yandan, hedeflerinizin bir promosyon teklifi, indirim kuponu, niceliksel bir argüman veya bir gösteri önerisi gibi teşviklere olumlu yanıt verme olasılığı daha yüksektir.

Ancak uygun bir harekete geçirici mesaj eklemeyi unutmayın; yoksa çabalarınız boşa gidebilir.

 • Facebook, tıpkı Google gibi, kullanıcılarına fayda sağlayan reklamlar yayınlamayı tercih eder. Bunu başarmak için Facebook Ad Manager, AdWords'deki AdRank gibi, Facebook'un görünürlük açısından reklamlarınızı nasıl ele alacağını etkileyen bir "alaka puanı" oluşturdu. Amaç, mümkün olan en iyi alaka puanına sahip olmaktır; bu, kullanıcıları bağlantılarınızı tıklamaya ikna etmek için yeterince iyi hedeflenmiş Facebook Reklamları kampanyaları oluşturmayı gerektirir.
 • Herhangi bir Facebook Reklam kampanyasının temeli kesin hedeflemedir. Mümkün olduğu kadar çok özelliğe dayalı olarak hedef kitleyi özel olarak belirleyerek başlayın.

Bundan sonra kampanyalarınızı segmentlere ayırın. Bu önemli adım, belirlediğiniz çeşitli hedef kitlelere özel iletişimler göndermenizi sağlayacaktır. Her gruba aynı reklamı göndermek, göz ardı edilen veya size niteliksiz beklentiler getirecek kişisel olmayan bir mesaj gönderme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Segmente özel hedefli reklamcılık kesinlikle daha az ziyaretçiyle sonuçlanacak olsa da, önemli ölçüde daha nitelikli olacaklar ve dolayısıyla çok az çaba harcayarak veya hiç çaba harcamadan ve daha düşük maliyetle tüketiciler haline gelme olasılıkları daha yüksek olacaktır.

 • Facebook reklamlarının hepsi şekil olarak birbirine benzer. Görselin veya videonun üzerinde görünen sunum metni, görsel olan bir reklam öğesi, reklam öğesinin altına yerleştirilen bir başlık, başlığın altına yerleştirilen bir açıklama, bir bağlantı ve bir CTA.
 • Görsel kullanarak reklam yapmak çok önemlidir. Facebook algoritması, görsel materyali daha etkili bir şekilde işler ve kullanıcının haber akışında daha yüksek görünme olasılığı sağlar. Ancak bir görsel, editoryal metinden daha akılda kalıcı ve paylaşılabilirdir. sadece bir görsele bakmak fazla zaman gerektirmediği için, ancak bir metni okumak bunu yapabilir.
 • Facebook'ta reklamlarınızın size nasıl faturalandırılacağı konusunda iki seçeneğiniz vardır: TBM (tıklama başına maliyet) veya BGBM (bin maliyet veya gösterim başına maliyet). İlk senaryoda, bir kullanıcı reklamınızı her tıkladığında size ödeme yapılır. Görüntüleme başına ödeme, yalnızca reklamınız 1.000 kez görüldükten sonra ödeme yaptığınız ikinci senaryodur. Birinci seçenek ikincisinden daha ucuzdur.

Facebook Business Manager Kullanmanın Avantajları

Facebook'un birden fazla sayfa ve hesabı yönetme aracına Facebook Business Manager denir. Sitelerinize ve reklam hesaplarınıza erişebilir, performanslarını görüntüleyebilir, bu bilgileri başkalarıyla paylaşabilir ve hesap(lar)da değişiklik yapmalarına izin verebilirsiniz. Bu kişilerin haklarını kontrol ederek, Reklam Yöneticisi reklamlarınızı daha etkin bir şekilde yönetebilirsiniz. Facebook Ad Manager aynı zamanda;

Kullanıcı dostudur.

Facebook Business Manager birkaç tıklamayla herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilir.

Facebook izinlerini yönetmek basittir.

Facebook Business Manager sayesinde sayfanıza eklediğiniz internet kullanıcılarıyla arkadaş olmanıza gerek yoktur. Sonuç olarak, hem sayfalar hem de reklam hesapları için erişim izinlerini kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.

Herkes için erişilebilir çok sayfalı yönetim bulunur.

Facebook Business Manager'ı kullanarak diğer kişilerin bir sayfanın pikseline ve hedef kitlelerine erişmesine kolayca izin verebilirsiniz. Bu nedenle, aynı kişi veya işletme, reklamlarını yönetmek için birden fazla Facebook sayfasını ve birden fazla hesabı aynı anda kolayca yönetebilir. Topluluk yöneticileri, reklam şirketleri ve iletişim firmaları sıklıkla Facebook Business Manager'ı kullanır.

Yönetimde takım çalışması vardır.

Facebook Business Manager ile bir şirketin çok sayıda paydaşı tek bir hesabı birlikte yönetebilir. Hesap, oynayacak bir rolü olan tüm ortak çalışanların kullanımına sunulur. Bu, büyük bir işletme için birkaç kişiyi içerebilir. Bunlar ya şirketin kendi personelinin üyeleri ya da bir ajans ya da topluluk yöneticisi gibi bir dış grubun temsilcileridir.