Evergreen İçerik Nedir? Web Siteleri İçin "Kalıcı" İçerik

Daha fazla potansiyel müşteri edinmek ve blogunuza gelen düzenli trafiğin keyfini çıkarmak mı istiyorsunuz? Evergreen içerik bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Zamansız içerik, özellikle arama motorları tarafından çok beğeniliyor ve size sürekli trafik oluşturuyor.

Peki, evergreen içerik nedir? Evergreen içeriğin faydaları nedir? 

Bu sürdürülebilir içerik yapısı hakkında bilinmesi gereken önemli noktalara birlikte bakalım.

Evergreen İçerik Nedir?

Evergreen içerik adından da anlaşılacağı gibi her zaman yeşil yani güncelliğini yitirmeyecek ve okuyucular tarafından her zaman ulaşılmak istenen bilgileri barındıran bir içerik türüdür.

Evergreen içerik, modası asla geçmeyecek ve zaman içinde, yani makalenizde yayınlandıktan çok sonra ziyaretçileri hala sitenize çekebilecek blog makaleleri (veya genel olarak içerik) üretmekten oluşur. Evergreen yani “her zaman yeşil" terimi, okuyucularınız için her zaman ilginç ve bilgilendirici olan "her zaman yeşil" veya "her zaman taze" anlamına gelir.

evergreen içerik nedirWeb sitenizde düzenli bir trafiğe sahip olmak istiyorsanız güncelliği yitirmeyecek bu içerik türüne blog sayfalarınızda yer vermelisiniz.

İçerikleriniz yılbaşı akşamında en çok tercih edilen yemek tarifleri, yaz sezonu kıyafet trendleri, politik gündem gibi belli dönemlerde aranılan içeriklerden uzak olmalı, seçeceğiniz içerik başlıkları doğruluğunu kısa zamanda yitirmeyen, ilgi çekici ve okuyuculara fayda sağlayan konular olmalıdır.

Evergreen içerik, içerik stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır ve kesinlikle bir öncelik olmalıdır! Blogunuza ve ardından sitenize maksimum sayıda potansiyel müşteri çekmek için içeriğiniz her zaman okunabilir olmalıdır. Her zaman yeşil kalan içerik, belirli bir konuda araştırma yapan bir internet kullanıcısına her zaman bilgi sunabilmelidir. 

Başka bir deyişle, her zaman yeşil olan içerik asla ölmeyen içeriktir!  

Evergreen İçerik Yazmanın Faydaları 

Sitenizin düzenli bir trafiğe sahip olmasını, fayda sağlayan kaliteli içeriklerden oluşmasını, arama motorları tarafından yine sitenizin üst sıralarda yer almasını istiyorsanız bu içerikleri SEO ya uyumlu hazırlamanız yararınıza olacaktır. Diğer bir artısı da sürekli olarak yeni içerik üretmeye sizi zorlamadan trafiğinizi yüksek tutmanızı ve geri dönüşüm oranlarınızı arttırmanızı sağlayacaktır. Okuyucuların sitenizde ulaşmak istedikleri konu hakkında fazla zaman kaybetmeden orta seviyede bilgi sahibi olabilmesi onlara zaman kazandırırken size de sadık okuyucu kitlesi oluşturacaktır. 

Evergreen İçerik Yazmanın Faydaları Evergreen içeriğin bir makalenin trafiğini artırdığına şüphe yoktur. Her zaman yeşil olan içerik, arama motorlarında çok popülerdir, çünkü bu tür içerik, internet kullanıcılarına her zaman alakalı cevaplar sunar. Bu nedenle, evergreen içerikler arama motorlarında nispeten daha iyi referans verilen ve web sitenize gelen trafiği artırmak için güçlü bir kaldıraç olan içeriklerdir. "Ölümsüzlüğü" nedeniyle, her zaman yeşil olan içerik, mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmayı ve uzun vadeli potansiyel müşteriler oluşturmayı mümkün kılar. 

Ayrıca evergreen içerik, sosyal ağlarınızdaki boşlukları veya doğabilecek bir boşluğu doldurmanıza yardımcı olabilir. Bir gün paylaşacak içeriğiniz biterse, eski bir evergreen makalenizi sosyal ağlarda yeniden yayınlayarak onlara ikinci bir hayat verebilirsiniz. 

Evergreen İçerik Nasıl Olmalıdır?

Konuşmanın başında kullandığım cümle gibi güncelliğini yitirmeyen örneğin “Dijital Pazarlama Nedir?” konusu gelip geçici ya da belli bir trend sebebi ile ortaya çıkmış bir konu değildir. Kapsamı geniştir ve okuyucular tarafından her zaman aranma hacmine sahip bir başlıktır. Bu noktada Google Search Console’dan seçtiğiniz anahtar kelimenin arama hacmine bakarak doğru bir yolda mı ilerlediğinizi kontrol edebilirsiniz.

 • Yeni başlayanlara adanabilir

Belirli bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek veya ipuçlarını ve püf noktalarını bulmak isteyen insanlar her zaman vardır. Yeni başlayanlara belirli bir konuda yardımcı olan, her zaman taze olan bir makaleye sahip olmak her zaman ilginç ve gereklidir.

 • Biçim basit olmalıdır

Aşağıdaki başlıklar gibi olabilir;

-Nasıl yapılır…

-En iyi 10 ...

-X  için ipuçları

-Ürün İncelemeleri…

 • Makalenin konusu kesin olmalıdır

Konu genel olmak zorunda değildir. Örneğin, insanlar Google'da "nasıl mutlu olunur" diye aratsa bile, genel bir makaleye çekilmezler.

Bir seyahat blogunuz varsa, şöyle bir şey yazmak yerine: “Ziyaret Edilecek En İyi 10 Yer” Bunun gibi bir makale yazabilirsiniz: “Avustralya'da Ziyaret Edilecek En İyi 10 Yer” 

Veya “Sidney'de Yapılacak En İyi 10 Şey” başlığında yazabilirsiniz. Hatta daha ileri gidip: “Sidney'de Ziyaret Edilecek En İyi 10 Müze” hakkında bir içerik oluşturabilirsiniz.

Evergreen İçerik Nasıl Olmalıdır

Evergreen İçerik Örnekleri

Hedef kitlenizin ulaşmak istediği bilgiyi en doğru, doyurucu ve bir rehber şeklinde onların karşısına çıkarmak içeriğiniz için başka önem taşıyan bir konu yine bu konunun sağlamasını yapmak istiyorsanız arama motoruna seçtiğiniz hedef kelimeyi yazdığınızda ve ilk sayfada yer alan başlıklara tıkladığınızda içerinizin kapsamı konusunda da bilgi edinebilirsiniz.

SSS veya Sık Sorulan Soruları Yanıtlama 

Web'de yaygın olarak kullanılan bir format olan “Sıkça Sorulan Sorular” ya da İngilizce adıyla “FAQ” kavramına muhtemelen aşinasınızdır. Her zaman yararlı, her zaman yeşil kalan içerik oluşturmak için neden uzun biçimli bir SSS yapmayasınız?

Etkili bir makale oluşturmak için müşterileriniz tarafından en sık sorulan soruları belirleyin ve bunları sektörünüzdeki forumlarda sorulanlarla karıştırın. 

Örnek Olay İncelemelerini Kullanma

Başarı öyküsü gibi, vaka çalışması da her zaman yeşil kalma avantajına sahip çok popüler bir formattır. 

Pratik “Tutorial” yani Öğreticiler Hazırlayın

Evergreen İçerik Örnekleri“Batik desen nasıl yapabilirim?”, “Canva ile nasıl görsel yapılır?”, “Profesyonel bir blog nasıl oluşturulur?” gibi içerikler hazırlayın. 

İlk Teknik İncelemenizi Yazın

Teknik inceleme, çok güçlü bir dönüştürme kaldıracı olmasının yanı sıra, her zaman yeşil kalan içeriğin en tipik örneğidir! Topluluğunuzla uzman tavsiyelerini paylaşırken, bir alandaki deneyiminizi göstermenize olanak tanır. Sosyal medya, inbound pazarlama, içerik pazarlaması, serbest çalışanlara tavsiyeler gibi konular bu alanda kullanılabilir.

Eski İçeriğinizi Güncelleyin

Eski makalelerinizi güncelleyerek kolayca yeni içeriklere dönüştürebilirsiniz. 2019'da web pazarlaması üzerine istatistiksel bir blog yazısı yazdıysanız, bunu 2022 Web Pazarlaması olarak değiştirmelisiniz.

Bir Uzmanla Röportaj Yapın

Yeni içerik oluşturmak için sektörünüzdeki uzmanlarla bir blog yazısı, podcast veya video aracılığıyla sorularınızı yanıtlamaya davet edin.

 

Hangi İçerikler Evergreen Olamaz?

Trend ve güncel konu başlıkları, okuyucular tarafından belirli bir dönem ve gündem de aratılan kısa bir dönem için popüler sayılabilen konular Evergreen içerik özelliği taşımaz. Örneğin günlük haberler bunlara bağlı kişisel yorum ve düşünceler,  özel günler gibi başlık içerikleri bu özelliği taşımazlar. 

 

Hangi İçerikler Evergreen Olabilir?

Albert Solino içeriklerinden örnek vermek gerekirse "Semantik SEO nedir?", "Arama motoru nedir ve nasıl çalışır?", "Site Dışı SEO nedir?", "Site Dışı SEO teknikleri" evergreen içeriklere uygundur. Bu içerikler her zaman kalıcılığını koruyabilecek ve rehber niteliği taşıyabilen bir formatta oluşturularak okuyucuya belli bir seviyede bilgi edinme fırsatı sunmaktadır.

 

Makalemin "Evergreen" Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

İçeriğinizin evergreen olup olmadığını öğrenmek için aşağıdaki soruları yanıtlayın:

 • Makalenizin konusu bundan bir yıl sonra hala geçerli olacak mı? Peki, beş yıl içinde geçerli olacak mı?
 • Makaleniz, dış etkenler değişse bile hedef kitlenizin sorduğu bir soruyu yanıtlıyor mu?

Bu sorulardan en az birine evet yanıtı verdiyseniz, makalenizin kalıcı yani evergreen olma şansı yüksektir.

Evergreen İçerik Yazarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bulunduğunuz sektöre yönelik hedef kitleniz tarafından her zaman ilgi çekici sayılabilecek konular olmalı hedef kitlenizde bulunan her okuyucunun kolay anlayabileceği sade bir dil yapısı ve sıkıcılığın önüne geçmek adına örneklerle ve görsellerle de zenginleştirebildiğiniz bir sayfa yapısında olması ilgi çekiciliğini artırıcı bir nitelik taşıyacaktır.  Okuyucu içeriği okurken konu hakkında aklına takılabilecek tüm sorulara cevap alabilecek bir nitelik taşımalı. Hem ilgi çekici hem de bilgilendirici olmalıdır. Yine diğer bir noktada içeriğiniz SEO uyumlu olmalı doğru hedef anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Tüm bunların yanında Evergreen içerikler her ne kadar her daim güncel konulardan oluşmuş olsa da gelişen ve güncelleme gereken noktaları için ara ara revizeler yapılması aklınızda bulundurulması gereken bir nokta olmalıdır.

Evergreen bir içerik hazırlarken aşağıdaki adımları takip etmenizi öneririz;

Evergreen İçerik Yazarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • En alakalı içeriği belirleyin
 • İnternet kullanıcılarının sorduğu soruları cevaplayın
 • Somut çözümler sağlayın
 • Rakiplerinizle neler olduğunu görün
 • Uygun formatı seçin
 • Zamansız içerik yazın

Daha Fazla Bilgi İçin...

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir? Güncel Google SEO Rehberi: SEO ile ilgili tüm ayrıntıların yer aldığı SEO kılavuzunda; SEO ile İşinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır? Önemli SEO Kuralları ve Uygulamaları Nelerdir? SEO ile Performansınızı Nasıl Ölçebilirsiniz? Albert Solino SEO Danışmanlığı ve Hizmetleriyle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinin...

Dijital Pazarlama Ajansı Hizmetlerimiz: SEO ve Web Sitesi Yönetimi, Marka Konumlandırma ve Marka Stratejisi, Kreatif Hizmetler, Sektör ve Rakip Analizi, Sosyal Medya ve Google Ads Yönetimi, İçerik Pazarlama ve E-mail Pazarlama.

SEO Ajansı Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO ve İçerik Planlama.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmetlerimiz: İşinizi Google Ads ile Büyütüyoruz, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İle Arama Sonuçlarına Hakim Olmanızı Sağlıyoruz, Kişiye Özel E-Posta Pazarlama Çalışmalarını Uyguluyoruz, Sosyal Medya Yönetimi ve İçerik Pazarlama Çalışmalarını Gerçekleştiriyoruz.