E-Posta Pazarlamasının Faydaları

E-posta pazarlaması, mevcut tüm pazarlama kanallarından hedef kitlenizle bağlantı kurmanın ve onlarla bağlantı kurmanın en başarılı ve verimli yollarından biri olmaya devam ediyor. E-posta pazarlaması, müşterilerle ve potansiyel müşterilerle doğrudan iletişim kurma kapasitesi nedeniyle, ticari büyümeyi ve geliri artırmanın güvenilir ve sürekli bir yöntemi olarak kendini kanıtlamıştır.

E-posta pazarlamanın şirketiniz için bir takım avantajları vardır. Yazılım ve e-posta listelerine küçük bir yatırım gerektirdiğinden, avantajlarından biri ne kadar ucuz olmasıdır. Kesin hedefleme yetenekleri sayesinde hedef kitlenizi bölümlere ayırabilir ve onların özel ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına hitap eden özelleştirilmiş iletişimler sunabilirsiniz.

E-posta pazarlamasının ölçülebilir olma avantajı da vardır. Kampanyalarınızın etkinliğini gerçek zamanlı olarak izleyebilir ve değerlendirebilir, bu da optimum performans için yaklaşımınızı gözden geçirmenizi ve iyileştirmenizi sağlar. Ayrıca, e-posta pazarlaması yüksek bir yatırım getirisi sunarak onu her büyüklükteki şirket için arzu edilen bir seçim haline getirir.

Bu makalede, e-posta pazarlamasının faydalarını daha derinlemesine inceleyeceğiz ve şirketinizin pazarlama hedeflerini nasıl destekleyebileceğini inceleyeceğiz. 

Email Pazarlaması Nedir?

E-posta pazarlaması adı verilen bir dijital pazarlama yaklaşımı, bir alıcı listesine promosyon veya eğitim e-postaları göndermeyi gerektirir. Satın alma, kaydolma, indirme veya diğer eylemler şeklini alabilen dönüşümleri teşvik etmek için bir hedef kitleyle etkileşim kurmak ve iletişim kurmak e-posta pazarlamasının temel amacıdır.

E-posta bültenleri, tanıtım e-postaları, ürün güncellemeleri, etkinlik davetleri ve diğer biçimlerin tümü e-posta pazarlamasına örnektir. Bu mesajlar, mevcut müşteriler, potansiyel müşteriler ve posta listesi aboneleri dahil olmak üzere çeşitli alıcılara dağıtılabilir.

Kişiye özel, hedeflenmiş iletişimleri doğrudan bir kişinin gelen kutusuna ulaştırmak, e-posta pazarlamasının başlıca avantajlarından biridir. Bu, firmaların hedef kitleleriyle daha iyi bağlantı kurmasını ve mesajlarını buna göre özelleştirmesini sağlar.

Yazılım ve e-posta listelerine çok az finansal yatırım gerektirdiğinden, e-posta pazarlaması firmalar için finansal açıdan avantajlı bir strateji olabilir. Ayrıca, e-posta pazarlaması, şirketlerin çabalarının başarısını gerçek zamanlı olarak izlemelerine ve değerlendirmelerine ve yaklaşımlarını iyileştirmek için veriye dayalı kararlar almalarına olanak tanıyan yüksek derecede ölçülebilirliğe sahiptir.

Genel olarak, e-posta pazarlaması, kitlelerini meşgul etmeye, bağlantılar kurmaya ve dönüşümleri teşvik etmeye çalışan şirketler için güçlü bir araçtır.

2023'te E-posta Pazarlamanın Önemi

Kendi işinizi kurarken, sosyal medya reklamları yayınlamak ve web sitenizi ziyaret edenleri takip etmek son derece keyifli ve basit görünüyor. Her zaman bir satış yapma şansı vardır, ancak gerçek şu ki, e-posta veya SMS göndermeyi içeren elde tutma temelli pazarlama olmadan, bu çabalar büyük olasılıkla başarısız olacaktır çünkü tüm iyi niyetlere rağmen süreç karlı olmayabilir.

Bir e-posta listesi oluşturmak, kafeler gibi küçük yerel şirketler veya tatil köyleri gibi büyük ölçekli turistik işletmeler için bile kullanıcıların ve müşterilerin etkileşimde kalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca promosyon teklifleri göndermelerine ve küçük bir topluluk duygusu yaratmalarına yardımcı olur.

İnsanlar, özellikle saygın şirketlerden 2023'te e-posta almaktan hala keyif alıyor. Son araştırmalara göre, e-posta pazarlaması, Amerikalı tüketicilerin %77'si tarafından doğrudan posta, SMS ve TV reklamları gibi diğer promosyonel pazarlama yöntemlerine göre tercih ediliyor.

Bu nedenle, ürün satışı için bir pazarlama planının parçası olarak e-posta pazarlaması ne zaman uygulanmalıdır?

Temel olarak, pazarlama uzmanları, reklamı yönlendirmeden önce e-posta pazarlama tekniğini kullanmanızı önerir.

Müşterilerin kuruluşunuz veya markanız hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitenize erişmesi gerektiğinden, bu planlama daha fazla web sitesi ziyaretçisini dönüştürerek müşteri edinme maliyetini azaltır.

Aynı yaklaşım, web seminerleri ve kurslar gibi bilgiye dayalı girişimler veya hizmet sağlayıcılar gibi diğer iş sektörleri için hedef kitleye ulaşmak için kullanılabilir.

E-posta Pazarlamasından Kimler Yararlanabilir?

İster büyük bir şirket, ister çiftlerin işlettiği küçük bir aile işletmesi olsun, herhangi bir işletme, e-posta pazarlamasını bir strateji olarak kullanmaktan kazanç sağlayabilir.

Bazı pazarlama taktikleri, küçük firmaların benimsemesi için çok pahalıdır. Yine de, e-posta pazarlaması, her bütçede kullanılabilecek uygun maliyetli bir taktiktir ve yeni başlayanlar için bile harika bir seçimdir.

Bununla birlikte, küçük firmalar için iyi çalışması, daha pahalı rakiplerinden daha az etkili olduğu anlamına gelmez. İşletmeler, damlama kampanyaları, otomatik e-posta pazarlama kampanyaları ve kişiselleştirilmiş içerik ekleyerek taktiklerini genişletirken geliştirebilirler.

Bu nedenle, e-posta pazarlaması, boyutu veya şirket stratejisi ne olursa olsun birçok işletme türü için avantajlı olabilir.

Ne Tür İşletmeler E-posta Pazarlamasını Kullanabilir?

Pazarlamacılar zaman zaman e-posta pazarlamanın sektörleri için uygun olup olmadığını merak ederler. E-posta pazarlaması, tüm sektörlerdeki şirketler için yararlı olabilir.

E-posta ile pazarlama, ürünleriniz veya hizmetlerinizle halihazırda ilgilenen ve diğer kanallardan daha geniş bir kitleye ulaşmaktan daha yüksek dönüşüm oranına sahip müşterilerle bağlantı kurmanıza olanak tanır.

Bu, e-posta pazarlamasının, özellikle potansiyel veya gerçek tüketici olduklarını daha önce göstermiş olan kişilerle iletişiminizi sürdürmenizi sağladığı için, herhangi bir sektörde etkili olabileceği anlamına gelir.

Bir e-posta pazarlama kampanyası başlatmak için önce bir abone listesi oluşturmalısınız. İzinsiz e-posta göndermek sadece etkisiz olmakla kalmaz, aynı zamanda yasaktır.

Bağlantılarınızla iletişime geçmek çok önemlidir çünkü onların daha fazlasını öğrenmekle ilgilendiklerini zaten biliyorsunuz. Sonuç olarak muhtemelen e-postalarınızı açacaklar ve hatta daha fazla ayrıntı için web sitenizin bağlantılarına tıklayabilirler.

E-posta, büyük kitlelere toplu iletişim sağlamayı ve bazılarının ilgileneceğini ummayı gerektiren diğer birçok pazarlama taktiğinin aksine, işinizle zaten ilgilenen kişilerle doğrudan bir iletişim hattı kurmanıza olanak tanır.

Ayrıca, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemek için e-posta pazarlama kampanyalarınızı yürütürken sonuçlarınızı takip edebilirsiniz. Elde ettiğiniz sonuçlar, hedef kitlenizle ilgili materyal türlerini de doğrudan yansıtır, çünkü tüm alıcılarınız sizden haber almayı özgürce seçmiştir.

E-posta Pazarlamasının 11 Faydası

Gary Thuerk'ün Digital Equipment Inc. adına müşterilerine ilk e-posta pazarlamasını gönderdiği 1978'den beri, pazarlamacılar satışları artırmak için e-posta pazarlamasını kullandılar. E-postasını yalnızca 400 kişiye göndermesine rağmen, şirketin piyasaya sürdüğü yeni ürün için 13 milyon dolarlık satışla sonuçlandı.

E-posta pazarlaması çeşitli avantajlar sunar. 11 tanesi aşağıda listelenmiştir:

Düşük kampanya giderlerine sahip olursunuz.

Geçmişte, reklam panoları, televizyon reklamları ve parlak posterler dahil olmak üzere işletmeler için pazarlama stratejileri çok pahalıydı. E-posta pazarlaması o kadar pahalı değildir çünkü bir e-posta kampanyası göndermek için tek ihtiyacınız olan bir bilgisayar, bir süre ve bir e-posta pazarlama sistemidir.

Bu nedenle, orta ölçekli bir işletme, e-posta pazarlaması için ayda ortalama 9 ila 1000 ABD Doları ödemeyi beklemelidir.

E-posta pazarlaması, minimum maliyetle para üretir ve bu da büyük bir kar marjına yol açar.

İlgili bir kitleye ulaşım sağlarsınız.

Çeşitli pazarlama stratejileri, markanıza aşina olmayan potansiyel alıcı kitlelerine yöneliktir. E-posta pazarlaması bu kanallardan biri değildir çünkü abonelerin web sitenize kaydolması gerekir.

Bu nedenle, e-posta pazarlama alıcılarınız, e-postalarınızı almak için oturum açtıkları için markanız, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili bir ilgiye sahip, oldukça ilgili bir hedef kitledir.

İçeriğinizle ilgilenenlerin, ilk etapta posta listenize katılma olasılıkları daha yüksek olduğundan, tüketici olma olasılıkları daha yüksektir.

E-posta pazarlaması, tüketicilerin zaten kullanmakta olduğu bir platform üzerine kurulduğu için inanılmaz derecede etkilidir.

Kişiselleştirilmiş kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Gelen kutunuzu açtığınız anda A Şirketinden bir "Merhaba" e-postası aldığınızı hayal edin. Yepyeni bir siyah çay tanıtıldı. Aynı gün B işletmesi size konu satırında "Sevgili (adınız), yeni bir siyah çay çıkardık" yazan bir tanıtım e-postası gönderir.

Hangi firmadan almayı tercih edersiniz, A'dan mı yoksa B'den mi?

Bir Aberdeen araştırması, özelleştirilmiş konu satırlarına sahip e-postaların %14 daha fazla açılma oranına sahip olduğunu buldu.

Ayrıca, e-posta ile pazarlama, kişiselleştirme için ideal bir araçtır. Pazarlama e-postalarınızda isimlerini kullanarak onlarla kişisel bir bağ kurabilir ve insan olarak kendilerini önemli hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

Zamanla, bu ilişki sadakati besler. Müşteriyi elde tutmada %5'lik bir artış, kazançları %25 veya daha fazla artırabilir, bu da kitleyi elde tutmayı kurumsal büyüme için gerekli kılar.

Müşteri adayları oluşturur ve onlarla iletişimde kalırsınız.

E-posta ile pazarlama gibi alternatif olası satış yaratma stratejilerini araştırmak çok önemlidir.

Müşteri adaylarını bir potansiyel müşteri mıknatısı sunarak e-posta listenize katılmaya ikna edebileceğiniz için, e-posta pazarlama işletmenizin kaliteli potansiyel müşteriler üretmesine yardımcı olur.

E-posta listenize katılma karşılığında potansiyel müşteri sunduğunuz şey, potansiyel müşteri mıknatısı olarak bilinir. Kurşun mıknatıslar olarak çeşitli içerik türlerini kullanabilirsiniz, örneğin:

 • Bir e-kitap
 • Ücretsiz ürünler
 • Ücretsiz deneme (abonelikle yazılım veya hizmet satıyorsanız)
 • Beyaz kağıtlar
 • Ücretsiz danışma veya tavsiye
 • İndirimler ve promosyonlar

Çeşitli yöntemler kullanarak onlarla iletişim kurmak için e-posta pazarlamasını kullanarak potansiyel müşterileri çeşitli kategorilere veya gruplara ayırabilirsiniz. Segmentasyon ile e-posta listenizi dört gruba ayırır ve her gruba benzersiz bir mesaj gönderirsiniz.

Örneğin, e-posta listenizi Fransa, İsviçre ve İtalya'daki müşterilere göre üç gruba ayırabilir ve ardından her gruba coğrafi konumlarına göre özel iletişimler gönderebilirsiniz.

Harekete geçirici mesajlarla gelirinizi artırabilir.

E-posta pazarlaması, müşteri adayları oluşturmaya ve beslemeye ek olarak işlemleri tamamlamak için harika bir ortamdır.

CTA kullanmak, e-postaları satış olarak bitirmenin en kolay yoludur (harekete geçirici mesaj). Bu çağrı, kitlenizi satın alma sürecini başlatmaya teşvik eder. İçeriğinizin geri kalanı CTA'lar etrafında oluşturulduğundan, e-postanın "baş" veya "öne çıkan" kısmı olarak işlev görürler.

Örneğin, bir doğum günü e-postası yazıyorsanız, bir selamlama ile başlayabilirsiniz: "Merhaba (isim), doğum günün kutlu olsun!"

Ardından bu selamlamayı bir teklifle takip edeceksiniz: “'Teşekkür ederiz' demek ve bir sonraki siparişinizde size %10 indirim vermek istiyoruz. "

Ardından CTA'yı kullanacaksınız: “% 10 indirim kuponunuzu kullanmak için buraya tıklayın.”

Diğer pazarlama kanallarına CTA'lar ekleyebilseniz de, e-postalar satış yapmak için özellikle kişisel bir ortamdır çünkü alıcınızla zaten bir yakınlığınız vardır.

Örneğin, pazarlamacıların %59'u, şirketlerinin yatırım getirisinin ana kaynağının e-posta olduğunu iddia ediyor ve e-posta ile pazarlama ile sosyal medya arasında seçim yapmak zorunda kalsalar, her 5 kişiden 4'ü e-posta pazarlamasını sosyal medya (veya "sosyal satış") yerine tercih edecek.

Marka bilinirliğinizi oluşturursunuz.

"Sosyal medya" kelimesini duyduğunuzda aklınıza hangi şirket geliyor? Sayısız sosyal medya sitesi olmasına rağmen, muhtemelen aklınıza hemen Facebook veya Twitter gibi tanınmış isimler geldi.

Marka bilinirliği böyle çalışır. Bu web sitesi, "Facebook" u okumanıza gerek kalmadan aklınıza geldi.

E-postalarınız aracılığıyla bir "marka kişiliği" oluşturabileceğiniz için, e-posta pazarlaması, alıcılarınız arasında marka kimliği oluşturmak için harika bir yaklaşımdır. Bu karakter, grafik bir kimlik, markaya özgü tonlar ve stil gibi insanların onu tanımasını kolaylaştıran temel niteliklere sahip olacaktır.

Ve müşteriler markanızı hatırladığında, onu bir rakibe tercih etme olasılıkları daha yüksektir (çünkü size aşinadırlar).

Pazarlamanızı optimize etmek için A/B testini kullanabilirsiniz.

Veriye dayalı pazarlama kampanyaları, promosyonlarınızı hedef kitlenize ulaşmalarını en üst düzeye çıkaracak şekilde optimize etmenize yardımcı olabilir çünkü veriler, hedef kitlenizde neyin işe yarayıp neyin yaramadığını size gösterebilir.

İletişiminizin etkinliğini belirlemek için A/B testini kullanabileceğiniz için, e-posta pazarlaması veri odaklı bir stratejidir.

A/B testinin kullanılmasıyla, yeni bir strateji kullanan bir e-postanın performansı ile aynı kampanyadan daha önceki bir e-postanın performansını karşılaştırabilirsiniz. A/B testi, temel olarak yeni reklam stratejilerini standart e-posta pazarlama kampanyanıza dahil etmeden önce hedef kitleniz üzerinde test etmek için kullanılır.

A/B testi, aşağıdakileri kontrol etmek için mükemmeldir:

 • Yeni bir model
 • Yeni bir eylem çağrısı
 • Yeni bir düzen
 • Yeni metin stilleri
 • Yeni bir marka imajı
 • Yeni e-posta başlıkları
 • Kişiselleştirme

Anketler aracılığıyla veri/geri bildirim toplayabilirsiniz.

E-posta ile pazarlama, veri almak için harika bir yaklaşım çünkü en sadık müşterilerinizi sorgulayabilir ve aşağıdakiler gibi önemli bilgileri öğrenebilirsiniz:

 • Markanızı veya ürünlerinizi neden seviyorlar?
 • E-posta listenize neden kaydoldular?
 • Kim oldukları (yaşları, cinsiyetleri, ülkeleri, gelir grupları, meslekleri, ilgi alanları)

Bu bilgiler toplandıktan sonra, hedef pazarınızı belirlemek ve gelecek reklam kampanyalarınızı buna göre değiştirmek için kullanabilirsiniz.

Müşterilerinizi bilgilendirebilirsiniz.

E-posta ile pazarlama, müşterilerinize önemli bilgileri iletmek için anında ve doğrudan bir yol sağlar, bu da onları gerçek zamanlı olarak olaylardan haberdar etmenize yardımcı olur. Bu nedenle, acil durumlarda mesajların iletilmesi veya olası gecikmelerle ilgili bilgilerin iletilmesi için idealdir.

Bilgilendirici e-postalar, markanızı yaptığınız faydalı eylemlere bağlamak için bunları kullanarak, müşterilerinizle daha güçlü ilişkiler kurmanıza da yardımcı olabilir.

Web sitenize gelen trafiği artırabilirsiniz.

E-posta pazarlaması tamamen alakasız bir pazarlama kanalı gibi görünse de aslında durum bu değil. Web siteniz ve pazarlama e-postaları gibi diğer pazarlama kanallarının tümü, ziyaretçi sayısını artırmak için kullanılabilir.

Web sitesi trafiğini artırmak, geliri artırmaya yardımcı olacaktır çünkü potansiyel müşterileriniz materyalinizle ne kadar çok etkileşime girerse, satın alma olasılığı o kadar artar.

Yönetilmesi kolay kampanyalar yaparsınız.

Kampanyanızı tasarlamak, yürütmek ve değerlendirmek için bir otomasyon sistemi kullanabileceğiniz için, bir e-posta ile pazarlama kampanyasını yönetmek basittir. Birçok e-posta pazarlama otomasyon sisteminde şablonlar kullanarak e-postalarınızı oluşturabilir, A/B testleri kurabilir, e-postalarınızı gönderebilir ve sonuçları gerçek zamanlı olarak görüntüleyebilirsiniz.

Mailsoftly gibi araçları kullanarak abone listenizi birkaç kategoride gruplandırabilir ve her gruba özel e-postalar göndererek abone listenizi bölümlere ayırmayı kolaylaştırabilirsiniz. Profesyonel e-posta oluşturarak tüm pazarlama süreçlerinizi optimize edebilirsiniz.