E-mail İmzası Nedir ve Nasıl Oluşturulur? | E Posta İmza Örnekleri

E-mail imzası, e-posta iletilerinizin altına otomatik olarak eklenen ve adınız soyadınız da dahil olmak üzere gerekli altbilgileri içeren bir metindir. E-mail imzası ad, soy ad, unvan bilgilerinizin yanı sıra varsa logonuz, iletişim bilgileriniz, web siteniz ve/veya sosyal medya hesaplarınız ya da çarpıcı bir özlü söz gibi metin ve görseller bütününü içerebilir.  E-mail imzası oluşturmak, e-posta iletişiminde profesyonel ve güvenilir bir izlenim bırakmanın önemli bir yoludur ve bu bağlamda mail imzası, profesyonel bir iletişim ortamında elzem bir rol oynar. Çünkü iyi hazırlanmış bir eposta imzası, iletişimdeki profesyonelliğinizi ve ciddiyetinizi yansıtır. Ayrıca, e-mail imzası ile kişisel veya kurumsal markanızı tanıtabilir, potansiyel müşterileri veya iş ortaklarını çekebilir ve e-postalarınızın daha ilgi çekici ve etkili olmasını sağlayabilirsiniz. İşte tüm bu nedenlerden dolayı bu blog yazımızda sizlere e-mail imzası oluşturma konusunda kısa bir rehber hazırladık.

Haydi başlayalım!

Email İmzası Nedir ve Nasıl Oluşturulur

E-posta İmzası Nedir ve Neden Önemlidir?

E-mail imzası, bir e-posta mesajının sonunda yer alan, genellikle kişisel bilgilerinizi, unvanınızı, telefon numaranızı ve web sitenizi içeren kısa bir metin bölümüdür. İyi bir e-mail imzası, profesyonel bir izlenim bırakmanıza yardımcı olur ve e-postalarınızın alıcılarının sizi daha kolay tanımasını sağlar.

E-posta mesajlarınızın altına otomatik olarak eklenen mail imzası,  metin, resim ve bağlantı bloğu olarak da nitelendirilebilir. Genellikle adınızı, unvanınızı, şirket bilgilerinizi, iletişim detaylarınızı ve sosyal medya bağlantılarınızı içerir.

E-posta imzaları bir dizi nedenle önemlidir:

 • İletişim bilgilerini sağlarlar. E-posta imzanız, insanların sizinle kolayca iletişim kurabilmesi için etkileyici bir yol olabilir. Adınızı, unvanınızı, şirket bilgilerinizi, telefon numaranızı, e-posta adresinizi ve sosyal medya bağlantılarınızı içerebilir.
 • Güven inşa ederler. İnsanlar adınızı, unvanınızı ve şirket bilgilerinizi e-posta imzanızda gördüklerinde, size ve mesajınıza daha çok güvenirler. Biliyorsunuz ki sanal ortamlarda karşı tarafa güven günümüzde gitgide daha önemli hale gelmektedir.
 • Markanızı tanıtırlar. Email imzanız, markanızı tanıtmak için cazip bir yol olabilir; zira bu imza bloğu şirket logonuzu, renklerinizi ve sloganınızı içerebilir.
 • Zaman kazandırır. Her e-posta gönderdiğinizde iletişim bilgilerinizi yazmak zorunda kalmazsınız. Mail imzanız otomatik olarak e-postalarınıza eklenir, böylece zaman kazanabilir ve mesajınızı yazmaya odaklanabilirsiniz.

Email İmzasında İncelikli Bir Tasarıma Önem Vermek Neden Önemlidir?

E-mail imzası, gönderdiğiniz e-postaların bir parçası olarak algılanır ve bu nedenle görsel açıdan çekici ve düzenli olması önemlidir. İyi tasarlanmış bir e-mail imzası, alıcıların dikkatini çeker ve sizinle iletişime geçmeyi düşünenler için önemli bilgileri hızlı bir şekilde sunar.

Etkili bir e-posta imzası oluşturmak için bazı ipuçlarını da şu şekilde sayabiliriz:

  • Basit tutun. E-posta imzanızın okunması ve taranması kolay olmalıdır. Çok fazla bilgi eklemeyin, aksi takdirde bunaltıcı olabilir.
  • Tutarlı bir markalaşma kullanın. E-posta imzanız, şirketinizin markalaşması ile tutarlı olmalıdır. Şirketinizin logosunu, renklerini ve sloganını kullanın.
  • Mobil dostu yapın. Giderek daha fazla insan e-postalarını mobil cihazlarından kontrol ediyor. E-posta imzanızın tüm cihazlarda düzgün görünmesini sağlayın.
  • Düzenli olarak güncelleyin. E-posta imzanızın en son iletişim bilgileriniz ve sosyal medya bağlantılarınız ile güncel olduğundan mutlaka emin olun.

 

E-mail İmza Örnekleri

E-mail imzası tasarımında  genel yaklaşım şirketleri temsilen kurumsal e-imza örnekleri ve bireyleri temsilen oluşturulan profesyonel e-posta imza örnekleri olmak üzere iki ana kategori üzerinde şekillenmektedir. Bu 2 kategoriyi çeşitli detayları ile inceleyelim:

Kurumsal E-mail İmza Örnekleri

Kurumsal e-mail imza örnekleri, şirket çalışanlarının veya yöneticilerinin e-posta iletilerinde kullandıkları imzalardır. Kurumsal e-mail imza örnekleri, şirketin kimliğini, vizyonunu ve misyonunu yansıtır. Ayrıca, kurumsal e-mail imza örnekleri, iletişim bilgilerini, web sitesini, sosyal medya hesaplarını veya diğer önemli bağlantıları içerir. Kurumsal e-mail imza örnekleri, şirketin güvenilirliğini ve profesyonelliğini artırır.

 Kurumsal e-mail imza örneklerinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır:

Şirket logosu: Şirket logosu, e-mail imzasının en önemli unsurlarından biridir. Logo, şirketin tanınabilirliğini ve marka bilinirliğini artırır. Logo, e-mail imzasının en üstünde veya en altında yer alabilir. Logo, net ve kaliteli olmalı ve e-posta iletisinin genel tasarımıyla uyumlu olmalıdır. Yakın dönemde imzalardaki firma logoları çalışanların profesyonel fotoğrafları ile birleştirilerek bir görsel bütünlük içerisinde tasarlanmaktadır. Bu sayede imzalardaki görsel güç artmaktadır. 

Ad soyad ve unvan: E-mail imzasında ad soyad ve unvan yazmak, iletişimi kişiselleştirir ve karşı tarafın kiminle konuştuğunu bilmesini sağlar. Ad soy ad ve unvan, yani mesleki titriniz, logo ile aynı hizada veya alt satırda yer alabilir. Ad soyad ve unvan/titr, okunaklı bir yazı tipi ve renkte olmalıdır.

Telefon numarası: E-mail imzasında telefon numarası yazmak, karşı tarafın sizi kolayca ulaşabilmesine olanak tanır. Telefon numarası, ad soyad ve unvan ile aynı hizada veya alt satırda yer alabilir. Telefon numarası, uluslararası arama kodunu da içermelidir.

Web sitesi: E-mail imzasında web sitesi yazmak veya link vermek, karşı tarafın şirketinizin faaliyetleri, ürünleri veya hizmetleri hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olur. Web sitesi, telefon numarası ile aynı hizada veya alt satırda yer alabilir. Web sitesi linki tıklanabilir ve güncel olmalıdır.

Sosyal medya hesapları: E-mail imzasında sosyal medya hesaplarına link vermek, karşı tarafın şirketinizin sosyal medya varlığını takip etmesine teşvik eder. Sosyal medya hesapları, web sitesi ile aynı hizada veya alt satırda yer alabilir. Sosyal medya hesaplarına link verirken, sosyal medya simgelerini kullanmak daha görsel ve etkili olabilir.

Şirketin misyonu, vizyonu veya sloganı: E-mail imzasında şirketin misyonu, vizyonu veya sloganını yazmak, şirketinizin değerlerini ve farklılıklarını vurgular. Kısa ve net kurgulanması gereken şirketin misyonu, vizyonu veya sloganı, e-mail imzasının uygun noktasında tasarlanmalıdır. Ayrıca mail imzasının tasarımının uygun bir noktasına şirketinizin yeni ürün ya da hizmet tanıtımlarını ekleyebilirsiniz.

Email-imza-sablonu
Kaynak : freepik.com

Profesyonel E-mail İmza Örnekleri

Profesyonel e-mail imza örnekleri, bireysel olarak e-posta iletişimi yapan kişilerin kullandıkları imzalardır. Profesyonel e-mail imza örnekleri, kişinin kimliğini, uzmanlık alanını ve kişisel markasını yansıtır. Ayrıca, profesyonel e-mail imza örnekleri, iletişim bilgilerini, web sitesini, sosyal medya hesaplarını veya diğer önemli bağlantıları içerir. Profesyonel e-mail imza örnekleri, kişinin güvenilirliğini ve profesyonelliğini artırır.

Profesyonel e-mail imza örneklerinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır:

Kişisel logo: Kişisel logo, e-mail imzasının en önemli unsurlarından biridir. Tıpkı kurumsal imzalarda olduğu gibi bireysel imzalarda kullanılan logolar da kişinin tanınabilirliğini ve marka bilinirliğini artırır. Logo, e-mail imzasının en üstünde veya en altında yer alabilir. Logo, net ve kaliteli olmalı ve e-posta iletisinin genel tasarımıyla uyumlu olmalıdır. Yine kurumsal logoda olduğu gibi kişisel logonuzda da profesyonel görünümlü bir profil fotoğrafınızı kullanabilirsiniz. Bu konuda tereddüttünüz varsa profesyonel bir tasarımcıdan destek alabilirsiniz.   

Ad soyad ve unvan: İlk bölümde de belirttiğimiz üzere mail imzasında ad soyad ve unvan/mesleki titr yazmak, iletişimi kişiselleştirir ve karşı tarafın kiminle konuştuğunu bilmesini sağlar. Unvan, ad-soy ad ve mesleğiniz, logo ile aynı hizada veya alt satırda yer alabilir. Ad soy ad ve unvan, okunaklı bir yazı tipi ve renkte olmalıdır

Telefon numarası: E-mail imzasında telefon numarası yazmak, karşı tarafın sizi kolayca ulaşabilmesine olanak tanır. Telefon numarası, ad soy ad ve unvan ile aynı hizada veya alt satırda yer alabilir. Eğer yurtdışı ile iş bağlantılarınız varsa, telefon numaranızın uluslararası arama kodunu içerdiğinden de emin olun.

Mail imza örnekleriKaynak : freepik.com

Web sitesi: E-mail imzasında web sitesi yazmak veya link vermek, karşı tarafın kişinin faaliyetleri, ürünleri veya hizmetleri hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olur. Web sitesi, telefon numarası ile aynı hizada veya alt satırda yer alabilir. Web sitesi linki tıklanabilir olmalı ve kırık bir link olmamalıdır. İmzanızda 404 hatası veren kırık linkler kullanmak size puan kaybettirir.

Sosyal medya hesapları: E-mail imzasında sosyal medya hesaplarına link vermek, karşı tarafın kişinin sosyal medya varlığını takip etmesine teşvik eder. Sosyal medya hesapları, web sitesi ile aynı hizada veya alt satırda yer alabilir. Sosyal medya hesaplarına link verirken, sosyal medya simgelerini kullanmak daha görsel ve etkili olabilir. Aynı web sitesinde olduğu sosyal medya linklerinin de kırık olmadığından emin olun.

Kişisel ilgi alanları ve/veya motto eklemek: E-mail imzasında kişisel ilgi alanları veya hobileri belirtmek, kişinin karakterini ve kişiliğini yansıtır. Kısa ve net olması gereken ilgi alanları veya hobiler, e-mail imzasının en altında yer alabilir. Pek çok kullanıcı özellikle yaratıcı işlerle meşgullerse önemli kişilerin özlü sözlerini de eposta imzasının altına eklemeye meyillidirler. Bu başta, ekstradan kalabalık yaratmış gibi görünse de, aslında o imzayı kullanan kişilerin kültürel bakış açısına dair ipucu da taşıyabilir. İmzanızda kısa ve sizi yansıtan bir mottoya yer vermek şüphesiz ki fark yaratacaktır.

Mailsoftly.com ve E-Posta İmzası Kullanmak

E-mail imzası oluşturmak için kullanabileceğiniz pek çok araç ve platform vardır. Bunlardan biri de Mailsoftly.com'dur. Esasen toplu email gönderimi yapan bir eposta pazarlama yazılımı olan Mailsoftly.com içerisinde eposta imzanızı tasarlayabilir veya hazır email imzanızı da kaydederek kullanabilirsiniz. Ayrıca Mailsoftly.com ile e-posta imzası dahil olmak üzere çeşitli e-posta tasarımları oluşturabilir, toplu maillerinizi kişiselleştirebilir ve istediğiniz eposta pazarlamasının diğer araçlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki e-mail imza örneklerini inceleyerek kendi imzanızı oluşturmak ve maillerinizde kullanmak için hemen Mailsoftly’ye ücretsiz kayıt olun!

Mailsoftly’de E-mail İmzası Oluşturma Adımları

Email kampanyalarınızı rahatlıkla yönetebileceğiniz Mailsoftly.com içerisinde, e-mail imzası oluşturmak da oldukça kolay! Birkaç adımda email imzanızı sisteme entegre ederek her mailde otomatik olarak eklenmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik birden çok imza oluşturup, kaydederek farklı formatlardaki toplu maillerin altına farklı email imzalarınızı ekleyebilirsiniz. İşte Mailsoftly.com'da eposta imzası oluşturmanın basit adımları:

 • Mailsoftly.com'a kaydolun veya giriş yapın.
 • Sol menüden "Ayarlar/e-posta Ayarları" (Settings/Email Settings) sekmesine tıklayın.
 • "İmza/Signature" kısmına ve  akabinde“New Signature/Yeni İmza butonuna tıklayarak yeni bir mail imzası kutusu açın.
 • "Boş imza kutusunda menü öğelerini kullanarak kendi imzanızı oluşturun; metin, resim, logo, renk, yazı tipi gibi öğeleri düzenleyin. Web sitesi veya sosyal medya hesapları gibi bağlantılar ekleyerek imzanızı zenginleştirin.
 • Ya da halihazırda var olan imza tasarımınızı kopyala/yapıştır yaparak kutucuğa ekleyin.
 • Tasarımınıza bir isim verin ve kaydedin.

  İşte bu kadar basit!

Son söz;

Yazımızın genelinde de altını çizdiğimiz gibi profesyonel görünümlü bir mail imzasının iletişimdeki önemi ve avantajları göz ardı edilemez. İyi tasarlanmış bir e-mail imzası, profesyonel bir izlenim bırakır ve sizinle iletişime geçmek isteyen kişilere önemli bilgiler sunar.

Dolayısıyla, eğer henüz bir e-mail imzanız yoksa veya mevcut imzanızı geliştirmek istiyorsanız, hemen Mailsoftly.com'da bir hesap oluşturun ve kendi e-mail imzanızı oluşturmaya başlayın. Bu, profesyonel bir izlenim bırakmanın ve iletişimdeki profesyonelliğinizi artırmanın dikkat çekici bir yoludur. Çünkü belirttiğimiz gibi eposta imzası ile kişisel veya kurumsal markanızı tanıtabilir, potansiyel müşterileri veya iş ortaklarını çekebilir ve e-postalarınızın daha ilgi çekici ve etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Email pazarlama kampanyalarınızı otomatikleştirme, hızlandırmak ve beraberinde email imzanızı da kullanmak için şimdi Mailsoftly.com'u deneyin! Eposta pazarlamasına dair Mailsoftly’de yapabileceklerinizi öğrenmek için şimdi hemen ücretsiz kayıt olun ya da büyük ölçekli projeleriniz için dijital pazarlama uzmanlarımız ile iletişime geçin!