Dijital Pazarlamada SEM’in Önemi

Sık sık SEO ile karıştırılan SEM kavramı aslında daha farklı bir şeye işaret eder. Günden güne artan ve büyüyen dijital pazarlama sektöründe arama sıralamalarında önde yer almak şirketlerin ilk önceliği olmuştur. SEM, yani Search Engine Marketing dilimizde Arama Motoru Pazarlamacılığı anlamına geliyor.

Rekabetin çok fazla olduğu bu sektörde şirketinizi arama motoru sonuçlarında ileri plana çıkarmak amacı ile kullanılan bir pazarlama metodudur. SEM Arama Motoru Pazarlaması kavramını bu şekilde ifade edebiliriz.

Arama motorlarındaki sonuç sayfalarında (örnek olarak Google) ücretli reklam alım satımı gerçekleştirerek, organik sonuçların ileri taraflarında gösterilen reklamlar SEM online reklamları olarak nitelendirilebilir. Bu reklamlar genel olarak arama motoru sayfasının yanında “Ad” yazan reklamlar olarak biliniyor. Ad kelimesi aslında advertisement kelimesinin kısaltılmış halidir. Bu kelime de dilimize reklamcılık olarak çevrilebilir.

Dijital Pazarlamada Arama Motoru Pazarlaması Nedir?

sem dijital pazarlamaSEM hedeflemesiyle Google arama sonuçlarında SEM çalışması daha kısa zamanda, daha az maliyet ile daha verimli sonuçlar almak mümkün. Bunun nedeni SEO çalışması daha uzun vadeli çalışma gerektirdiği için, SEO çalışmasının neticeleri SEM’e göre daha uzun bir zaman diliminde ortaya çıkıyor.

SEM Search engine marketing anlamına gelen bir kelime olduğunu daha önceden söylemiştik. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu kavramın para ile yapılan bir çalışma olduğudur. Arama motorları ile anlaşılarak yapılan bu reklam anlaşmaları sayesinde siteler kendilerine daha ön sıralarda yer bulmuş olur. Dijital pazarlamanın en etkili yöntemlerinden biri olarak kabul edilir.

Arama motorundan organik trafik almanın yanında, günlük olarak arama motorunu kullanan ve web sitesine trafik çeken çok fazla sayıda kullanıcıdan yararlanmanın bir diğer yöntemi de ücretli reklamlar. Sem online pazarlama süreçlerinde de bu şekilde en etkili yöntemlerden biri. Arama sonuçlarında herhangi bir şey aradığınız zaman en üst sırada sitenin linki ve yanında bunun bir reklam olduğu yazısı çıkar. Bu sayede herhangi bir şeyi aratan kullanıcı eğer ihtiyacı varsa ilk olarak reklam veren o siteye tıklar ve tık trafiği artmış olur.

Dijital arama motoru pazarlamasında özellikle Google oldukça öndedir. 23 Ekim 2000 tarihinden bu yana hizmet veren Google Ads, yıllık çok yüksek gelir elde ediyor. Bunun nedeni artık reklamların birçoğunun dijital ortamlarda olması. Örnek vermek gerekirse bir marangoza ihtiyaç olduğu zaman ilk olarak Google üzerinden marangoz kelimesi aratılarak en yakın işletmenin nerede olduğu bulunmaya çalışılıyor. Eğer daha önceden Google Ads vasıtası ile SEM yöntemi ile reklam vermiş bir işletme varsa ilk olarak o siteler listeleniyor. Kullanıcılar da genel olarak bu sitelere tıklama eğiliminde olduklarından dolayı bu sitenin veya işletmenin satışları da artmış oluyor.

Günümüzde artık en önemli dijital pazarlama yöntemleri arasında yer alan SEM, SEO ile kullanıldığı zaman oldukça efektif sonuçlar veriyor. Günümüzde bu piyasada kendine yer açmak isteyen her işletme bu iki yöntemi de kullanarak sonuç elde etmek zorunda gibi görünüyor. Aksi taktirde geleneksel pazarlama yöntemleri ile daha verimli sonuçlar elde edemeyeceği açık görünüyor.

Dijital Pazarlamada SEM Arama Motoru Pazarlaması Neden Önemlidir?

Bu soruya yanıt vermeden önce SEM sisteminin tam olarak nasıl çalıştığını incelemek gerekiyor.

SEM dijital pazarlama yani Arama Motoru Pazarlaması kavramı açık artırma sistemine dayanır. Reklamların sayfa üstünde görüntülendiği yerler, arama motorlarınca sınırlandırılabiliyor. Reklam veren siteler bu alanlar için yapılan açık artırmada yarışıyorlar. Kazanan reklamlar genel olarak arama sonuçları sayfasının üst bölümünde bulunan daha göz önünde alanlarda çıkar.

sem şirketiBüyük olasılıkla bu açık artırmanın ne şekilde işlediği herkes tarafından merak ediliyor. Günlük hayatta da yapılan pek çok açık artırmada olduğu gibi dijital sektördeki açık artırmada da ilk olarak bir teklif verilir. Ancak verilen teklif tek başına belirleyen bir neden olmaz. SEM sektöründeki açık artırmada teklifinizin yanı sıra ilgi düzeyi de büyük önem taşır. Bu reklamınızın aranan kelimeyle ne kadar ilgili olduğunu gösteren bir etkendir. Genel olarak 1 ila 10 puan aralığında gösterilir. Google ve Yandex benzeri SEM şirketi arama motorlarında bunun ismi kalite puanı olarak da geçer.

Örnek vermek gerekirse, reklam teklif ücretleri aynı olan rekabet durumdaki iki firmadan kalite puanı daha iyi olan işletme, arama sonucu sayfasında daha üstlerde olacaktır. Bir farklı örnek olarak, A firmasının tıklama başına 4 Türk Lirası fiyat teklifi verdiğini varsayabiliriz. Ama bu firmanın reklamı çok da ilgili olmadığı için ilgi düzeyi puanı 5 olsun. B firması ise tıklama başına 3 Türk lirası fiyat ve oldukça ilgili bir reklamı olduğu için ilgi düzeyi puanı 10 belirlensin. Bu iki firmanın açık artırma puanını hesaplayıp (fiyat ile ilgi düzeyi çarpımı) hangisinin daha üstte görüneceğini görebiliriz. A firmasının açık artırma puanı 20 olurken, B firmasının açık artırma puanı 30 olacağından dolayı B firması arama sonuç sayfasında rakibinden az fiyat teklifi verdiği durumda bile daha yukarıda gözükebilir. İşte SEM’in çalışma ilkesi özetlenmesi gerekirse böyledir.

SEM’in Sağladığı Olanaklar

SEM, firmalara çok fazla avantaj sağlar. Bu avantajlar dijital dünyada en önde olmak olarak gösterilebilir. Dijital pazarlama yalnızca arama motoru pazarlaması kavramından ibaret olarak görülmemelidir. Ancak şu an için dijital pazarlama dendiği zaman ilk akla gelen SEM olup oldukça önemli bir yöntem olarak öne çıkmaktadır.

SEM’in en önemli özelliklerinden biri daha kısa sürede sonuç veren, etkin bir yöntem olmasıdır. Firmalar eğer kısa zamanda sonuç almak istiyorlarsa Search engine marketing yöntemini tercih etmeleri elzem olarak gözüküyor. Bu sayede firmalar önlerini daha iyi görebilir. Diğer pazarlama yöntemleri genel olarak daha uzun sürede sonuç veren ve garantisi olmaya yöntemler olarak sınıflandırılabilir. Ancak daha önceden da bahsedildiği gibi SEM yönteminde riske yer yoktur ve çoğu zaman işe yarar.

sem onlineSEM’in diğer bir önemli özelliği de reklam veren firmaların yalnızca reklamın tıklanması halinde ücret ödemesidir. Arama motorlarındaki kullanıcılar reklamınıza tıklamazsa ödeme alınmaz. Buna tık başına ücretlendirme deniyor. Bunun yanında gösterim başına ücretlendirme yöntemi de mevcuttur. Gösterim başına ücretlendirme yönteminde ise yapılan arama metodu da reklamınız gösterildiği zaman belirlenen birim fiyat üstünden ücretlendirme yapılıyor. Sunulan ürün ile alakalı yönteminize göre bu iki metottan hangisini seçeceğinize karar vermek şirketlere kalmış görünüyor. Şirketler SEM arama motoru pazarlaması yöntemlerinden birini kullanarak en etkili sonucu almayı hedeflemeleri gerekiyor. Bunu belirlemek için de şirket içinde bir çalışma yapmaları önerilebilir.

SEM hizmetinin sağladığı olanaklara bakıldığı zaman belli kavramlarla karşılaşırız. Bunları çeşitli şekillerde sıralayabiliriz. Bunlardan en önemlisi de elbette hız kavramıdır. SEM ile reklamnızı kısa bir zamanda oluşturup, kısa bir zaman içinde reklam iletilerinizi hedeflediğiniz kişilere duyurmanız mümkün.

Denetim de bu artılardan biri. İstediğiniz neticeleri elde edene dek reklamda istediğiniz gibi değişikliklere imza atabilirsiniz.

Diğer bir özellik de bu hizmetin hedeflenen erişim kavramına uygun olmasıdır. SEM hizmeti, reklam verenler için amacına uygun hedefleme yapıp pazarlama stratejilerinin daha verimli kullanılmasını garantiler. Bunun yanı sıra reklamlar istenildiği gibi coğrafi konuma göre değiştirilebilir yani yalnızca İstanbul’da iş yapılmak hedefleniyorsa hedef bölge İstanbul, buna ek olarak İstanbul semtlerine göre de ayarlanabilir.

SEM kavramının son artısı da ulaşılabilirlik olarak nitelendirilebilir. Bu kavram kullanıcıların herhangi bir şeyi arama motorlarında arattıkları vakit ilk olarak SEM hizmeti alan sitelerin öne çıkmasıdır. Belki siteyi ve reklamı gören kullanıcılar ilk etapta siteye tıklamayabilir. Ancak sitenin adı akıllarında kalacaktır ve bir ihtiyaçları olduğu zaman siteye tıklama olasılıkları da artar.

Dijital Pazarlamada SEM ve SEO Arasındaki Fark Nedir?

SEO ve SEM kavramları birbirine oldukça fazla karıştırılan kavramlar arasında yer alıyor. Aslında bu iki kavram birbirinden çalışma yöntemleri açısından oldukça fazladır. Ortak yönleri ise aslında genel olarak aynı amacı hizmet etmektedir. İki yöntemin de amacı bir şekilde web sitelerine olan trafiğin artması ve daha çok tık almalarını sağlamaktır. Bu şekilde siteler daha popüler olur ve daha fazla gelir elde edebilirler. Burada ise iki yöntemin birbirleri arasındaki teknik yönlerden farklarına bakacağız.

sem search engine marketingSEM yani arama motoru pazarlaması ve SEO yani arama motoru optimizasyonu kavramları arasındaki farklar aşağıda şu şekilde verilmiştir;

 • Seo Sem hizmetlerinin geri dönüşleri sürat bakımından değerlendirdiğimiz vakit Sem yöntemi, Seo kavramına oranla daha hızlıdır. Seo çalışmalarına bakıldığında; SEO servisi alan bir web sitesi piyasayı ve rekabet ortamını da göz önünde bulundurup arama motoru sonuçlarında yukarılarda çıkması için belli bir zamana gereksinim vardır. Bu zaman 1 ay ila yıl arasında farklılık gösterir. Ama arama motoru pazarlaması yani Sem hizmetinde bu zaman çok daha kısadır. Sem çalışmalarının etki göstermeye başlaması en fazla 3 iş günüdür.
 • Seo ve Sem kavramları arasındaki diğer bir farksa hiç kuşkusuz ki doğallık olarak gösterilebilir. Şöyle ki Seo kavramının daha doğal olduğu bir gerçektir. İnternet kullanıcıları doğal ve yapay arasındaki farklılığı gözeterek tercihlerini buna göre yapar. Yani arama motoru sonuçlarında ads reklamlarını tercih etmekten ziyade Seo çalışmaları sayesinde üst sıralara çıkan web siteleri aslında daha çok tercih edilir. Çünkü o web siteleri, interneti kullananlarda daha güvenilir site algısı oluşturur.
 • Seo ve Sem arasındaki diğer önemli fark ise maliyet olarak gösterilebilir. Arama motoru optimizasyonu yani Seo hizmetleri, Sem’e göre daha düşük maliyetlidir. Sem ise durağan bir maliyette olamyıp sürekli olarak artış gösterir. Seo çalışmalarındaysa Seo firmasının sitelere önceden belirlediği bütçe üzerinden çalışmalar yapılır.
 • İki kavram içerik niteliği açısından da farklılık gösterir. Seo çalışmalarındaki içerikler kullanıcı yararı odaklıyken; Sem ise daha çok ticari hedefleri olduğu için içerikleri kullanıcıları tatmin etmeyebilir. Bu ihtimal kesin olmasa da istatistiklerde genel olarak bunun doğru olduğu görülmüştür.

Burada belirtilen farklı durumlar göz önünde bulundurulup Seo ve Sem hizmetlerinin markalara/şirketlere göre farklı neticeler doğurduğu unutulmamalıdır. Hedef ve beklentiler açısından hangisini seçileceğini şirketin kendisi karar vermelidir.

Arama Motoru Pazarlaması Örnekleri

Çok öne çıkmayan ve bilinmeyen web sitelerinin doğru arama motoru pazarlamacılığı taktikleri ile çok ön sıralara çıktığı ve bu şekilde başarı elde ettiği bir gerçektir. Buna yönelik pek çok örnek mevcuttur. Bu nedenle henüz ön sıralarda çıkmayan sitelerde bu yöntemleri kullanarak daha ön sıralarda çıkmayı hedefleyebilir. Bunun için siteler bu tür örneklere bakmalılar ve kendilerine göre bir yol haritası oluşturmalılar. SEM hizmetleri ile SEO’yu birleştirip en iyi sonucu almaya çalışmak gerekiyor.

Bu örnekler en önemlisi olarak Mavi markası örnek gösterilebilir. Mavi, bilindiği üzere ülkemizdeki en önemli Jean markalarından bir tanesi. Yurt genelinde pek çok şubesi bulunan marka en kaliteli Jean firmaları arasında yer alıyor. Mavi firması yalnızca geleneksel pazarlama yöntemlerine değil aynı zamanda dijital pazarlamaya da önem verdiğini ve bundan yüksek oranda başarılı olduğun görüyoruz. Arama motoru pazarlaması yöntemlerini kullanarak başarılı olan firmanın hikayesini daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

sem çalışmasıBurada ilk olarak hedefler belirlendi. Bu hedefler arasında maliyeti düşürürken erişimi kolaylaştırmak ve satışlardan elde edilen geliri artırmak bulunuyordu. Burada konuya yaklaşımda çeşitli politikalar uygulandı. Örnek olarak Akıllı Alışveriş kampanyası uygulandı. Bunun yanında dönüşüm sayısı en fazlaya çıkartılarak bunun artırılması benimsendi.

Mavi firması yaptığı bu SEM arama motoru pazarlaması teknikleri ile pek çok olumlu sonuç elde etti. Bu sonuçlar arasında şunlar yer alıyor:

 • Zaman kazanma
 • Tıklama başı maliyetlerde %50’ye varan azalış
 • Kampanyalardan elde edilen gelirde %175’e varan artış

Bu kazanımların nasıl elde edildiği konusu ise elbette önemli. Mavi markası bunun için uzman bir SEM firması ile anlaştı. İlk olarak Feed kısmında ürün başlık ve açıklamalarını düzenlendi. Bunun yanında kampanyalar en alt ürün gruplarına dek bölündü. Bu sayede Alışveriş kampanyalarının verimliliği daha iyi duruma geldi. Fakat bu kampanyalardan en iyi satışı ve geliri elde edebilme amacı ile bir de Google arama motorunun önerdiği “Akıllı Alışveriş” kampanya fikrinin de deneme kararı alındı.

Ayrıca kampanyada dönüşüm miktarını en fazlaya çıkarma teklif stratejisini benimsendi. Akıllı Alışveriş kampanyasını ön plana çıkartan Mavi, bütün mevcut ürün feedlerini ve ögelerini Google'ın makine öğrenimi sistemi ile birleştirdi. İyileştirilen ürün feed sistemi ile ürün araması yapan müşteriler, doğrudan Mavi ürünlerinin gösterildiği bir alana sahip oldu.

İyileştirilmiş feed, daha geniş envanterde ürün yayılması ve dönüşüm miktarını en üst düzeye yükseltme amacıyla çalışan makine öğrenimi, kampanyayı ileriye götüren kilit amaçlar oldu. SEM firması aynı zamanda Akıllı Alışveriş modeli ile birlikte günlük manuel iyileştirmeye harcanan yoğun vakti en aza indirerek, strateji kısmına daha fazla odaklanma zamanı buldu

Mavi firması uyguladığı doğru dijital pazarlama hedefi sayesinde birçok kazanım elde etti. Bu kazanımların birçoğu SEM hizmetleri sayesinde geldi. Uzman bir SEM firması ile iş yapan Mavi markası bu kazanımlarını ilerleyen süreçte daha da artırmayı hedefliyor. Ülkenin en önemli firmaları arasında yer alırken bile böyle bir hamleyi yapması aslında SEM hizmetinin büyük ya da küçük her firma için önemli olduğunu gösteriyor.

Farklı SEM Arama Motoru Pazarlaması Örnekleri

Daha farklı SEM pazarlama başarılarına da göz atmak önemli. Bazı örneklerde ise dijital reklamcılık kollarından yalnızca biri değil birkaçının beraber bütünleşik bir şekilde uygulanarak başarıya ulaşıldığı da görülüyor. Bunların en önemli örnekleri arasında KIA firması yer alıyor. KIA firması uyguladığı dijital pazarlama stratejisi ile büyük başarılar elde etti. Bu başarının arkasında ise SEO, SEM vb. tekniklerin bir arada uygulanması yatıyor.

KIA firması, bisiklet ve motosiklet üretimiyle yoluna başladıktan sonra şu an dünyanın beşinci büyük araç üreticisi olan, Güney Kore ülkesinin en eski motorlu taşıt üretici firmasıdır. KIA Türkiye, Mayıs 2012 tarihinden beri ünlü bir dijital pazarlama firması ile çalışıyor. Google Ads hizmetleri ile başlayan KIA, 2018 yılından beri ise SEO ve YouTube iyileştirme hizmetlerini de alıyor.

Firma ilk olarak çeşitli hedefler koydu:

 • YouTube ortamında Markalaşma ve Video etkileşim artırma
 • Arama Görünürlüğünü artırma ve Markalı Olmayan Anahtar sözcük Trafiğini yükseltme
 • Reklam Harcamalarını yükseltmeden Test Sürüşü ve Teklif isteklerini yükseltme

Bu ve bunun benzeri hedefler koyan KIA Türkiye, yaklaşımı ile de büyük bir profesyonellik örneği gösterdi. Bu yaklaşımlar arasında ise şunlar yer alıyor:

 • Teknik SEO iyileştirmeleriyle 38 Öncelikli Önerinin Uygulanması neticelendi
 • Yeni Kategori sayfası açıldı
 • YouTube Kanal ve Videoların iyileştirmesi Eksik olmadan bitirildi.

Firma ortaya koyduğu bu yaklaşımlar sayesinde büyük başarılara imza attı. Hedeflediklerine kısa zaman içinde ulaşan firma harcadığı parayı da çok kısa zaman içerisinde çıkartmayı da bildi.

 • KIA Türkiye firmasının bu yaptığı çalışmalar sonucunda şunları elde ettiğini görüyoruz:
 • Açılan farklı Kategori Sayfaları sayesinde fazladan 35 bin Organik Sayfa Görüntülenme arttı.
 • Markalı Olmayan arama sonuçlarında Organik Trafik ve Sıralama arttı.
 • YouTube ortamında Görüntülenme, Paylaşma, beğenme ve Abonelikler çok fazla arttı.
 • Google Ads Dönüşüm Sayısı yükseldi ve Dönüşüm Başına Maliyet daha az oldu.

KIA Türkiye, uzman bir dijital pazarlama firması ile çalışmanın sonuçlarını bu şekilde görmüş oldu. KIA Türkiye firması SEO, SEM ve diğer dijital pazarlama işlemlerini kendi şirket bünyesi içerisinden personeli sayesinde de yapabilirdi. Zaten eskiden de bu şekilde bu tür işlemleri yapıyordu. Ancak artık bu işi en profesyonel kişilere bırakmanın önemli olduğu kesinlik kazandı. Bu nedenle her firma gibi uzman bir firmayı tercih etmesi gerekiyordu. Ayrıca bu iş için ayıracağı personeli daha işe yarar işlerde kullanabilecek ve bu personeli başka yerlerde değerlendirebilecekti.

PPC Nedir?

Dijital dünyada şirket ve firmaların hedef kitleye ulaşabilmesini amaçlayan pek çok sayıda çevrimiçi araç mevcut. Bu araçlarsa değişik reklam modelleriyle ücretli bir tanıtım servisi sunabiliyorlar. PPC dediğimiz modelse son zamanlarda oldukça popüler olan reklam kavramlarından bir tanesidir.

ppcPay per click anlamına gelen kelime dilimizde tıklama başına ödeme anlamına geliyor. Bu da reklamı tıklayan her bir kişi için reklam veren firmaya ödeme yapılması anlamına geliyor. Yani reklam veren firmaya herhangi bir reklam için sabit ücret ödeyip o reklamdan istenildiği kadar yararlanmak söz konusu olmayıp sürekli değişen bir ücret söz konusu oluyor.

Bilinen reklam tiplerinde genel olarak reklam veren firma ile bir anlaşma yapılıp daha sonradan bu reklamdan nasıl ve ne kadar yararlanıldığı konusunda bir anlaşma yapılmamakta idi. Yani bir web sitesi arama motoruna bir reklam verdiği zaman sabit bir ücret ödemekteydi. İsterse bin isterse de on bin tıklama alsın reklam ücreti en başta öden ücret kadar olmaktaydı. Ancak PPC sisteminde bin tik ile on bin tık arasında ödenen ücret olarak fark mevcuttur. Bu ücret artışı bazen lineer bazense daha değişik şekillerde olabiliyor.

İyi ama reklamlara tıklayan kişi miktarına bağlı olarak ödeme oluyor, o durumda bütün sektörlerde aynı şekilde fiyat mı uygulanıyor? Elbette ki hayır. Her bir reklam yayıncısı ortam, PPC servisinde tıklama başı maliyet hesaplarken aşağıda yer alan etkenleri göz önünde bulundurur:

 • Aynı piyasada yer alan PPC reklamcılıktan yararlanan şirket sayısına,
 • Her bir tıklayışın ne kadar para gerektireceğini alakalı hedef kitlenin yapısına,
 • Anahtar sözcüklerin zorluk düzeylerine
 • Bu şirketlerin PPC reklamcılık için ayırdıkları paralara
 • Elbette ki bu piyasalardaki rekabet seviyesine

Aslında bu pazardaki en önemli şey rekabettir diyebiliriz. Aynı alanı çok fazla web sitesi istiyor ama arama sonuçlarının üstünde gösterilecek yerde çok az yer var. Bu nedenle genelde bu yerler için açık artırma yolu ile arama motorları tarafından yer veriliyor. Doğal olarak bu tür yerler oldukça değerli oluyor. Aynı çok işlek bir caddedeki işletme gibi.

PPC yani tık başına ödeme ile SEM hizmetleri sürekli olarak karıştırılır. Ancak birbirleri ile karıştırılmamaları gerekiyor. SEM, arama motoru pazarlaması anlamına gelir. PPC ise tık başına ödeme. Yani bir web sitesi SEM hizmeti alabilir. PPC ise bu SEM hizmetindeki ücretlendirme yöntemidir. Yani bazı arama motorları PPC yöntemi yerine sabit ödeme ile SEM hizmeti de sunabilir. Ancak Google ve Yandex gibi bilindik örneklere bakıldığı zaman sürekli olarak PPC ücret sisteminin uygulandığını görüyoruz. Bu arama motorları için en iyi reklam ücretlendirme sistemi olduğundan genel olarak tercih ediliyor.

Google Ads ile Reklamcılık

Yazımızın daha önceki kısımlarında SEM hizmetlerinden sıkça bahsettik. SEM hizmeti dendiği zaman aslında akla ilk olarak Google arama motoru geliyor. Bunun nedeni de dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan arama motorunun Google olması. Bu nedenle en fazla reklam veren arama motoru da doğal olarak Google. Google sunduğu Google Ads servisi ile uzun süredir reklam verme hizmetini yapıyor. Burada Google Ads hizmetlerini daha ayrıntılı inceleyeceğiz.

Google, kullanıcıların ürün ya da servisleri doğrudan tarattıkları oldukça popüler arama motorlarından birisidir. Bir spor ayakkabı satışı yapan perakende firma olduğunuzu varsayalım. Bu halde Google Ads üzerinden reklam verildiğinde, ilk hedef e-ticaret sitenizin trafiğini yükseltme olacaktır, öyle değil mi? Trafiğin yükselmesini sağlayan kitlenin fazla dönüşüm sağlayacak, yani ürünleri satın alacak bir istekli kitleden olması da oldukça fazla istenen bir şeydir.

Google Ads o halde PPC reklamcılık sistemiyle size tam olarak istediğiniz şeyi sunacak. Bunun nedeni Google, sizin spor ayakkabı firmanızın reklamını ‘ayakkabı satın al’’, ‘’erkek spor ayakkabı al’’, ‘’kadın kışlık ayakkabı al’’ gibi anahtar sözcüklerle tarama yapan kullanıcıların karşısına çıkarır. Böylece de Google vasıtası ile gerçek potansiyel müşteri sitenize kadar gelmiş olur.

Peki, hangi çeşitteki reklam modellerinden faydalanmak mümkün? Arama ağı reklamları, görüntülü reklam ağları, AVM reklamları, video reklam, evrensel uygulama reklamları gibi çok çeşitli reklamlar nevcut. Siz web sitesi olarak hangisini isterseniz, Google size onu sunar.

Önemli bir uyarı yapmak gerekiyor. Google Ads de içerisinde olmak üzere PPC modeliyle reklamcılık servisi veren hiçbir firma size reklam ile en üst düzeyde görünme garantisi vermiyor. Reklam sıralaması, rakip sayısına ve rakiplerinizin reklam amacı ile ayırdıkları paralara göre değişiklik gösteriyor. Bu nedenle bu tür reklamlardan %100 sonuç beklemek yanlış olur. SEM yöntemi ile oluşturulan omurgayı SEO ve diğer dijital pazarlama teknikleri ile geliştirmek önerilir. Tek bir yöntemi uygulamak her şeyde olduğu üzere burada da oldukça yanlıştır.

Google’da reklam verme hizmeti süreçleri ile alakalı daha çok şey kazanmak için hemen Google Reklam Hizmetleri sayfasına gidin ve daha fazla bilgi öğrenin. Bu sayfada Google Ads üzerinden reklam verme ile ilgili pek çok bilgi yer alıyor.

SEM Yöntemi Sonuçları

Yazı boyunca sık olarak belirttiğimiz gibi SEM yani arama motoru reklamcılığı, dijital dünyada en fazla kullanılan yöntemler arasındadır. İlk etapta kısa vadeli gibi görünse de aslında uzun vadede sonuç da alınabilen bir yöntem olduğu unutulmamalıdır. SEO ve diğer yöntemlerle de birleştirildiği zaman en iyi sonuç elde edildiği de unutulmaması gereken yöntemler arasındadır.

 

Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinin...

Dijital Pazarlama Ajansı Hizmetlerimiz: SEO ve Web Sitesi Yönetimi, Marka Konumlandırma ve Marka Stratejisi, Kreatif Hizmetler, Sektör ve Rakip Analizi, Sosyal Medya ve Google Ads Yönetimi, İçerik Pazarlama ve E-mail Pazarlama.

SEO Ajansı Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO ve İçerik Planlama.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmetlerimiz: İşinizi Google Ads ile Büyütüyoruz, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İle Arama Sonuçlarına Hakim Olmanızı Sağlıyoruz, Kişiye Özel E-Posta Pazarlama Çalışmalarını Uyguluyoruz, Sosyal Medya Yönetimi ve İçerik Pazarlama Çalışmalarını Gerçekleştiriyoruz.